ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.826 μέλη

    Crash Test: Clavinova, Korg ή Roland;

    nkoumo
    15.10.2006, 22:40
    Μεταξύ Yamaha clavinova-Korg-Roland τι προτεινετε? Μιλαμε για e-piano στην κατηγορια των 1700ε. περιπου. Ποια εταιρια εχει τα καλυτερα πλήκρα και ηχο? Λεω για Clavinova clp230 or Roland Hp 130 or Korg 350.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-10-2006 20:56 ]


    Giorgos
    16.10.2006, 01:55
    Η Korg είναι από τις χειρότερες εταιρίες ηλεκτρικών πιάνων, καμία σχέση με τα synths που κατασκευάζει. Απόφυγέ την.

    Σχετικά με τα πλήκτρα, δίνω προβάδισμα στη Υamaha. To touche των πλήκτρων είναι πιο φυσικό, το κλαβιέ πιο ξεκούραστο και μπορείς να κάνεις πιο εύκολα χρωματισμούς. Kawai δεν είναι, αλλά είναι μια χαρά. Όσον αφορά στον ήχο όμως, η Roland υπερέχει. Ο ήχος της είναι πιο κοντά σε εκείνον ενός grand piano από ό,τι εκείνος της Yamaha. Βέβαια, αν και άργησε πολύ, η Υamaha διόρθωσε αισθητά το πρόβλημα αυτό, καθώς τα μοντέλα Clavinova που κατασκευάζονται πλέον έχουν σαμπλαρισμένο ήχο από grand piano. Το κακό είναι ότι η δειγματοληψία έχει γίνει σε πιάνο Yamaha (προφανώς), κι όχι π.χ. σε Steinway ή Boesendorfer, κι έχει αυτήν τη χαρακτηριστικά κακόηχη οξύτητα που έχουν όλα τα Yamaha.

    Νομίζω ότι το CLP 230 δεν κατασκευάζεται πλέον στην Ιαπωνία, άρα πιθανότατα να μην έχει γίνει χρήση δειγματοληψίας. Ρώτησέ το. Όπως και να έχει, θα σε συμβούλευα να πας να τα δοκιμάσεις και τα 2 και να αποφασίσεις από μόνος σου. Τις πιο πολλές φορές δεν έχει τόση σημασία τι είναι καλύτερο αντικειμενικά, αλλά τι "πηγαίνει" περισσότερο σε κάθε άτομο.
    vouliakis
    16.10.2006, 20:48
    Συμφωνώ. Πριν από λιγες μέρες μπήκε στη "συλλογή" μου (έχω ακόμα 2 ηλ. πιάνα: ένα Clavinova CLP 300 κι ένα Korg concert C-15S) ένα Roland HP107e.
    Kάποιοι που το ακούνε ψάχνουν να βρουν τις ...χορδές.




    VANHALEN
    17.10.2006, 03:52
    Εγω εχω αλλη λυση να προτεινω..Τσεκαρε κανα κλαβιέ μόνο της kurzweil κ για ηχους,ειτε πιανο ειτε οτιδηποτε αλλο,δες racks !!!η καλυτερη λυση!!αν το βαρεθεις αλλαζεις μονο το rack κ οχι ολο το σετ!!αν χρειαστεις οτιδηποτε απο πληροφοριες,στειλε μου Π.Μ.
    Giorgos
    17.10.2006, 18:31
    Παναγιώτη καλορίζικο Εξαιρετική επιλογή! Έχει γίνει τέλεια δειγματοληψία και επεξεργασία ήχου από τη Roland. Αλήθεια, από πού το αγόρασες (υποθέτω καινούριο)-κι αν δε γίνομαι αδιάκριτος, πόσο;

    Φίλε VanHalen, η λύση που προτείνεις έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα. Κατ' αρχάς, πρώτο και κυριότερο, το κλαβιέ ενός stage piano (ουσιαστικά αυτό προτείνεις), του καλύτερου σου λέω εγώ που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά, είναι πολύ κατώτερο από το αντίστοιχο ενός μετριότατου ηλεκτρικού πιάνου (έπιπλο). Ανεξαρτήτως μάρκας, σε όλα τα stage pianos, τα πλήκτρα αργούν να επανέλθουν στη θέση τους, με αποτέλεσμα ο πιανίστας και να μην μπορεί να αποδώσει αλλά και να κουράζεται. Έχω παίξει στα καλύτερα stage pianos της Kurzweil και της Roland αλλά και σε Yamaha και Kawai (ακόμα και σε Korg ) και η αίσθηση που μου αφήνουν είναι τελείως αφύσικη, πέρα από την ταλαιπωρία στον καρπό.

    Ένα δεύτερο μειονέκτημα είναι το rack. Μπορεί να βολεύει στη μεταφορά, αλλά στην ουσία το ηχητικό αποτέλεσμα όταν επιλέγεις τον ήχο "Πιάνο", είναι να ακούγεται σαν λατέρνα. Εκτός αυτού, μέχρι στιγμής ποτέ δεν έχω ακούσει ρεαλιστικό ήχο grand piano από rack, δηλαδή να έχει γίνει χρήση δειγματοληψίας. Όλοι οι ήχοι του πιάνου που περιείχαν τα racks στα οποία έχω παίξει είναι τελείως ψεύτικοι.

    [Παρεμπιπτόντως, rack χρησιμοποιήθηκε -δυστυχώς, τελευταία στιγμή, αντί ενός stage Roland- στο ΜusicHeaven Live No 3. Όποιοι έχουν ευαίσθητο αυτί, πιθανόν να καταλαβαίνουν τι εννοώ. To πιάνο ακούγεται σαν λατέρνα/σαντούρι/τσέμπαλο. Και δεν μιλώ για το ηχόχρωμα μόνο, αλλά και για την αίσθηση που άφησε και στον πιανίστα].

    Τρίτον, αναφορικά με την Kurzweil...Προσωπικά όταν είχα πρωτακούσει ήχο πιάνου από Kurwzeil πριν μια δεκαετία και βάλε, είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Η Kurzweil ήταν η πρώτη εταιρία που χρησιμοποίησε δειγματοληψία, στις αρχές του '80, όταν κανείς δεν γνώριζε τον όρο ακόμα. Το κακό είναι ότι εδώ και πολλά χρόνια, η Kurzweil έχει μείνει στάσιμη (απόρροια ίσως του ότι αγοράστηκε από την Young Chang -διορθώστε με αν κάνω λάθος). Έχω μεγαλώσει με τον κλασσικό, εύκολα αναγνωρίσιμο ήχο του πιάνου της Kurzweil και μπορώ να πω ότι ενώ ήταν κάποτε εξαιρετικός, αδιανόητος για τα δεδομένα της εποχής, έχει πια ξεπεραστεί από την Roland. Πλέον η Kurzweil σπάνια βγάζει καινούρια μοντέλα, σε αντίθεση με όλες τις παραπάνω μάρκες, που συνεχώς εξελίσσονται. Δεν λέω ότι δεν είναι top μάρκα, ούτε ότι δεν είναι καλός ο ήχος της, το αντίθετο μάλιστα. Απλά, έχει χάσει πολύ έδαφος, συγκριτικά με τη Roland πάντα. Πράγμα πολύ λυπηρό για την εταιρία εκείνη που χάραξε ουσιαστικά το δρόμο της δειγματοληψίας.

    Και κάτι τελευταίο...Η Κurzweil είναι πανάκριβη μάρκα, πολύ κακή αναλογία τιμή/απόδοση, χαλαρά υπερτιμημένη. Πόσο υπολογίζεις ότι κάνει ένα απλό stage Κurzweil; Πρόσθεσε τώρα σε αυτό και την τιμή του rack και τελικώς θα διαπιστώσεις ότι έχεις ένα αφύσικο κλαβιέ, ένα ήχο κατώτερο ενός Roland και όλα αυτά θα τα έχεις χρυσοπληρώσει.
    nkoumo
    18.10.2006, 10:56
    Φίλε vouliaki
    Θα στηριχτώ πολύ απάνω σου αφου διαθέτεις και clavinova και Roland. Προσωπικα κλεινω προς clavinova αλλά μου ειπατε οτι υπερισχύει σε ηχο η Roland. Για πες μου όμως και για τα πλήκτρα της? Ισχυει ότι μειονεκτει με την clavinοva? Αν ναι, ειναι αισθητή η διαφορα? Δεν ειμαι πιανίστας , θα παω τωρα στο Ωδειο και ειμαι στο τσακ να αγοράσω μεταξύ clp 230 kai Hp roland 103e.(τιμες περιπου το ιδιο). Εσυ στην θεση μου τι θα επερνες απο τα δυο? Το 103ε exei αλλους ήχους οργάνων?. Περιμενω να μου πεις την εμπειρια σου και παω να αγορασω................

    SOKRATISKARAVIDAS
    18.10.2006, 11:10
    εγω ψηφιζω δαγκωτο KORG SP-500.........θα εκπλαγεις με τους ηχους και τις δυνατοτητες του.
    Οτι κι αν παρεις βεβαια απο ευρωπη,ποτε πια απο την Ελλαδα........
    nkoumo
    18.10.2006, 15:39
    Παιδια , ξαφνικα μπηκε και τριτος στο παιχνίδι, Η Kawai. Ειδα στο δικτυο καλά σχολια για το Kawai Cn4 kai 5 . Τι λετε για αυτήν?