ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη
    nkoumo
    20.10.2006, 20:11
    Αποψεις για digital piano της Kawai.
    Thanks

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos στις 15-11-2006 13:54 ]


    Giorgos
    25.10.2006, 18:05
    Ίσως είναι η εταιρία που κατασκευάζει τα καλύτερα κλαβιέ ηλεκτρικών πιάνων, εκμεταλλευόμενη και την εμπειρία της στην κατασκευή ακουστικών πιάνων. Παραμένει η μόνη που λανσάρει ορισμένα μοντέλα με ξύλινα πλήκτρα. Σίγουρα όμως τα μοντέλα αυτά δεν σε απασχολούνε (είναι πολύ πολύ πιο ακριβά από τα λεφτά που σκοπεύεις να δώσεις για ηλ. πιάνο). Ακόμα και έτσι, θεωρώ πως έχει το πιο εκφραστικό κλαβιέ.

    Από την άλλη, σαν ήχος επιμένω ότι δεν είναι Roland ούτε Kurzweil. Η δειγματοληψία που έχει γίνει σε concert grand είναι σε γενικές γραμμές προσεγμένη, το ηχόχρωμα όμως ενός Kawai δεν έχει βάθος, υστερώντας σε φυσικότητα κι έχει μια έντονη ηλεκτρονική χροιά.

    Συμπερασματικά: ΔΕΝ θα διάλεγα Kawai για μια συναυλία μου, ωστοσο ΘΑ αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη για το σπίτι ή το studio μου αν επρόκειτο να δουλέψω σε pc με samplers και χρειαζόμουν το καλύτερο δυνατό κλαβιέ.
    ntadis
    09.11.2006, 19:58
    να'μαι κι εγω..
    πηρα πολλες χρησιμες πληροφοριες και απο παλιοτερα posts..

    εγω ειμαι αναμεσα [για stage μιλαμε] σε Kawai mp4 και kurzweil pc1x το οποιο ομως δεν μπορω να το δω γιατι στο bonstudio[θεσσαλονικη ειμαι] δε θα ειναι διαθεσιμο για καμποσες εβδομαδες.

    Για τα παραπανω μου εκαναν τιμες 1150ευρω για το Mp4, και 1400ευρο για το pc1x.
    Για το pc1x ειδα παλιοτερες αναφορες για αγορες απο εξωτερικο σε απιστευτα καλυτερες τιμες αλλα δεν εχω ιδεα απο τη διαδικασια[-εξωτερικο] και απο που ακριβως.Για το mp4 δεν εχω συγκριτικες τιμες απο εξωτερικο.Μπορω να το βρω πολυ φτηνοτερα απ'εξω κ ποσο??Αν και με φοβιζει η αγορα απο εξωτερικο...εχει καποια μειονεκτηματα?[π.χ προβληματα στο service σε περιπτωση βλαβης,ή μπορει να παει κατι στραβα στην αγορα?]

    Οσον αφορα την συγκριση τους με ενδιαφερει κατα 70% κλαβιε[κλασσικες σπουδες],και γι αυτο τεινω προς to mp4, αλλα απ' την αλλη εχω μπει σε μεγαλο πειρασμο απ'αυτα που ακουω για τουσ ηχους του kurzweil.γιατι με ενδιαφερουν πολυ και συμφωνικοι ηχοι.[to problhma einai oti den mporο na to δω πουθενα για να κρινω]

    Αποψεις??

    θενκς εκ των προτερων

    [αν το κρινουν σκοπιμο οι συντονιστες,μπορει να μετακινηθει σε ξεχωρισtο post]

    look closer

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 09-11-2006 20:09 ]


    Giorgos
    09.11.2006, 21:04
    Παράθεση:

    Το μέλος ntadis στις 09-11-2006 στις 19:58 έγραψε...

    Οσον αφορα την συγκριση τους με ενδιαφερει κατα 70% κλαβιε[κλασσικες σπουδες]





    Μια ερώτηση, μιας και το σημαντικότερο για σένα είναι το κλαβιέ: Έχεις αποκλείσει εντελώς (λόγω χρημάτων/χώρου/μεταφοράς κλπ.) το να πάρεις ηλεκτρικό πιάνο (έπιπλο) αντί για stage; Στο λέω γιατί το touch του κλαβιέ ενός stage είναι πολύ κατώτερο από εκείνο ενός ηλεκτρικού.
    ntadis
    12.11.2006, 00:54
    halo again...

    Ναι παω σιγουρα για stage[λιγο πολυ για τους λογους που ανεφερες]..
    ntadis
    13.11.2006, 23:40
    Τωρα με ξαναβαζεις σε σκεψεις...
    Υπαρχει καποιο μοντελο της KAWAI σε ηλεκτρικο[οχι stage] μεχρι τα 1400 ευρα περιπου ας πουμε, που εχει καλυτερο κλαβιε απ΄το MP4 k αξιζει να δοκιμασω?
    Βασικα για το stage μου τη σπαει που θα πρεπει μετα να ψαχνω κ για μονιτορ κ δεν εχω και εκει ιδεα τι παιζει..

    [κυριε συντονιστα κρεμομαι απο τα χειλη σας ]
    Giorgos
    14.11.2006, 00:07


    Θα το κοιτάξω τώρα!
    Giorgos
    14.11.2006, 02:29
    OK!

    Ορίστε η αντιπρότασή μου σε αυτό που ζήτησες (ηλεκτρικό πιάνο Kawai κοντά στα 1400 ευρώ με κλαβιέ καλύτερο από εκείνο του MP4):

    KAWAI CN4 Digital Piano - Επίσημη σελίδα

    Τόσο το CN4 όσο και το MP4 χρησιμοποιούν για το κλαβιέ τους την τεχνολογία της Kawai "Advanced Hammer Action IV with Acoustic Response Technology" (ΑΗΑ IV with AR Technology). Ωστόσο, η αίσθηση του κλαβιέ δεν έχει καμία σχέση στα 2 πιάνα. Έχω παίξει και στα 2 και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι, όπως σε όλα τα stage pianos, ο καρπός σου θα σφιχτεί πολύ με καθημερινή χρήση του MP4. Εκτός αυτού, αποκλείεται να καταφέρεις να κάνεις τους χρωματισμούς που θα έκανες με ένα ηλεκτρικό πιάνο. To CN4 διαθέτει ένα πολύ καλό κλαβιέ, με μηχανισμό κατά πολύ ανώτερο από εκείνον του MP4, αξιοποιώντας τις δυνατότητες για χρωματισμούς και ξεκουράζοντας το χέρι.

    Μια δεύτερη διαφορά είναι εκείνη του pedal. Ακόμα και το ακριβότερο εξωτερικό pedal της αγοράς δεν προσφέρει την ίδια αίσθηση με εκείνο που είναι ενσωματωμένο σε ένα ηλεκτρικό πιάνο. Μικρό βάθος, ανομοιογένεια στην ελαστικότητα και ξαφνική αντίσταση είναι μερικά μόνο από τα μειονεκτήματα ενός εξωτερικού pedal, σε αντίθεση με το μεγάλο βάθος και τη φυσικότητα ενός ενσωματωμένου pedal.

    Την τρίτη διαφορά την ανέφερες και μόνος σου. Εκ των πραγμάτων, αν διαλέξεις το MP4, θα πρέπει να αγοράσεις και monitor για να έχεις έξοδο ήχου. Άρα, αυτό σημαίνει επιπλέον χρήματα. Αντίθετα, το CN4 έχει 2 ηχεία των 40 Watt. Γλιτώνεις λοιπόν τα λεφτά του monitor.

    Όσον αφορά τον ήχο του πιάνου, εδώ δεν υπάρχει καμία διαφορά. Χρησιμοποιούν και τα 2 τον ήχο του Kawai EX Concert Piano, δηλαδή του καλύτερου concert grand piano της Kawai (για την ιστορία, δεν είναι κάτι ο τρομερός, όπως της Roland που αγγίζει την τελειότητα. Είναι ωστόσο καλός και από την άλλη, εσένα σε ενδιαφέρει το κλαβιέ περισσότερο).

    Και για να μιλήσουμε και περί τιμής...τo Kawai CN4 μπορείς να το αγοράσεις στο παρακάτω link:

    Kawai CN-4 από μαόνι στα 1.469 euros

    Το www.thomann.de, με έδρα τη Γερμανία, είναι ένα από τα γνωστότερα online music stores με τιμές πολύ χαμηλότερες από τις αντίστοιχες στην Ελλάδα και συμφέρει χωρίς σκέψη. Σχετικά με την ασφάλεια συναλλαγών που ρώτησες, το thomann είναι δοκιμασμένο. Μπορείς να πάρεις πίσω τα χρήματά σου μέχρι και 30 ημέρες μετά την αγορά σου. Σχετικά με το service, το thomann δίνει 3ετή εγγύηση. Τέλος, αναφορικά με τα μεταφορικά, για αγορές άνω των 299 ευρώ, όπως η δική σου, το κόστος μεταφοράς είναι εντελώς δωρεάν. Επομένως, τα 1.469 ευρώ που βλέπεις είναι καθαρή τιμή (συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ 19%), δεν πληρώνεις ευρώ παραπάνω.

    Τέλος, μπορείς να διαλέξεις το CN4 σου μεταξύ 3 ειδών ξύλου, ανάλογα με τα γούστα σου:

    - μαόνι
    - κερασιά
    - τριανταφυλλιά


    Bottom line: Αν είσαι μεταξύ MP4 και CN4, απλά...μην το σκέφτεσαι. CN4, δαγκωτό.

    Ωστόσο...
    Giorgos
    14.11.2006, 03:31
    ...όπως λέει κι ο ποιητής, "εγώ θα σε συμβούλευα κάτι άλλο ν' αγοράσεις".

    Γνωρίζω ότι η παρακάτω πρόταση ξεφεύγει κάπως στην τιμή, ωστόσο, αφενός μπορεί να έχεις τη δυνατότητα να ανεβάσεις το budget σου, αφετέρου (σύμφωνα με τις πληροφορίες που μου έδωσες) πιστεύω ότι είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις, χωρίς να μιλάμε για εξωφρενική διαφορά στην τιμή.

    Να λοιπόν η αντιπρόταση στην...αντιπρότασή μου:

    Kawai CA5 Concert Artist - Επίσημη ιστοσελίδα

    Γιατί το CA5; Για έναν και μόνο λόγο: Χρησιμοποιεί αληθινά ξύλινα πλήκτρα. Τέλος. Αυτό τα λέει όλα. Ο μηχανισμός "ΑWA PRO Wooden Key" είναι αυτή τη στιγμή ο καλύτερος που υπάρχει σε όλα τα ηλεκτρικά πιάνα όλων των εταιρειών. Έτσι κι αλλιώς, η Kawai διαθέτει το καλύτερο κλαβιέ. Ωστόσο, πίστεψέ με, το "AWA PRO" του CA5 δεν έχει καμία, μα καμία απολύτως σχέση με το "ΑΗΑ IV" του CN4 που σου πρότεινα στο προηγούμενο post. Το CN4 διαθέτει έναν πολύ καλό μηχανισμό σε ένα πολύ καλό κλαβιέ, ενώ το CA5 διαθέτει τον καλύτερο μηχανισμό στο καλύτερο κλαβιέ. Και ναι, έχω παίξει σε CA5 και σου μιλώ εκ πείρας, αλλιώς δε θα μιλούσα καθόλου. Απίστευτη αίσθηση του κλαβιέ στα δάχτυλα.

    Όχι πως ο παραπάνω δεν είναι λόγος για να πείσει κάποιον να το αγοράσει, αλλά μιας και κάνουμε σύγκριση, έτσι σαν κερασάκι στην τούρτα, το CA5 έχει 4 ηχεία των 80 Watt, αντί των 2x40 Watt του CN4.

    Όσον αφορά στον ήχο του πιάνου, καμία απολύτως διαφορά. Ο γνωστός σαμπλαρισμένος ήχος του Kawai EX Concert Piano, όμοια δηλαδή με το CN4 αλλά και το MP4. Βέβαια, αλλιώς ακούγεται από 2 ηχεία των 40 Watt που έχει το CN4 κι αλλιώς από 4 των 80 Watt που έχει το CA5. Εδώ πραγματικά το monitor είναι πεταμένα λεφτά (αν φυσικά μιλάμε για χρήση στο σπίτι, έτσι; Δε μιλάω για μουσική σκηνή, προς θεού).

    Ναι, ΟΚ, ωραία όλα αυτά θα μου πεις, αλλά πόσο είναι η διαφορά στην τιμή;

    Πάλι από το thomann, με τη γνωστή 3ετή εγγύηση:

    KAWAI CA-5 από τριανταφυλλιά στα 1.899 ευρώ

    Εδώ, it's your call. Καθαρά δικό σου θέμα αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα λεφτά ή αν τα έχεις κιόλας για να τα δώσεις. Αν με ρωτάς αν αξίζει, ξεκάθαρα σου απαντώ ναι, αξίζει και με το παραπάνω. Ουσιαστικά, με 430 ευρώ αγοράζεις αληθινά ξύλινα πλήκτρα. Ακριβώς αυτό δηλαδή που ψάχνει ένας πιανίστας σε ένα ηλεκτρικό πιάνο.

    Το βρίσκεις σε τρία διαφορετικά είδη ξύλου σε αυτήν την τιμή:

    - κερασιά
    - μαόνι
    - σκούρα τριανταφυλλιά

    Υπάρχει και σε χρώμα εβένου (πανέμορφο ασυζητητί), όμως εδώ ξεφεύγουμε στην τιμή:

    CA5 Ebony στα 2.290 ευρώ

    Ελπίζω να βοήθησα. Όποια άλλη απορία έχεις, εδώ είμαι.
    ntadis
    14.11.2006, 16:43
    Λεω να μαζεψουμε ολες σου τις δημοσιευσεις σχετικα με ηλεκτρικο πιανο κτλ και να τις εκδοσουμε σαν Εγκυκλοπαιδεια-Οδηγος για αγορα
    Ευχαριστω πολυ ρε φιλε για το χρονο που αφιερωσες
    Γιατι μου εβαλες ιδεες ομως τωρα ??...για την ακριβεια κανω στροφη 180 μοιρων για ηλεκτρικο κι οχι stage πια[ηδη το σκεφτομουν].Τωρα ερωτευθηκα το CN4 [χωρις κανα να το δοκιμασω]


    Σε σχεση με το CA5, περα απο κλαβιε[βασικοτερο] κ τα ηχεια, μου εκανε εντυπωση οτι στα υπολοιπα προηγειται το CN4 οπως:
    1]οτι εχει καμια 300αρια ηχους[πολυ καλοδεχουμενοι αν κ δεν ξερω τι ποιοτητας.Καλης??] ,ενω το CA5 εχει 40.
    2]οτι εχει floppy disk drive.Αληθεια σε τι χρησιμευει??? κ κανα δυο αλλες μικρολεπτομερειες οπως περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο κτλ



    Οσον αφορα το ΤHOMAN ηθελα να ρωτησω κυριως για την "3ετή εγγύηση"...δηλαδης αμα μου χαλασει ενας πληκτρος που θα το παω?κ δε θα ξοδεψω τιποτα?Ποια ειναι η διαδικασια?
    Και οσον αφορα στην "επιστροφη χρηματων σε 30 ημερες " υπο ποιες προυποθεσεις?


    Τελος, αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα το εχει καποιο καταστημα στη Θεσ/κη οπου ειμαι για να το δω.Εχω την εντυπωση οτι στο καταστημα που ειδα το MP4[αντιο MP4 ] δεν το ειχε..Θα παρω σε λιγο τηλεφ να ρωτησω κ θα επανελθω.
    Αν παρεπιπτοντως μου κανει παρομοια τιμη με το ΤΗΟΜΑΝ τοτε τι κανουμε?

    look closer

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 14-11-2006 16:46 ]


    Giorgos
    15.11.2006, 03:17
    Παράθεση:

    Το μέλος ntadis στις 14-11-2006 στις 16:43 έγραψε...
    Λεω να μαζεψουμε ολες σου τις δημοσιευσεις σχετικα με ηλεκτρικο πιανο κτλ και να τις εκδοσουμε σαν Εγκυκλοπαιδεια-Οδηγος για αγορα


    OK! All rights reserved!

    Παράθεση:

    Ευχαριστω πολυ ρε φιλε για το χρονο που αφιερωσες
    Γιατι μου εβαλες ιδεες ομως τωρα ??...για την ακριβεια κανω στροφη 180 μοιρων για ηλεκτρικο κι οχι stage πια[ηδη το σκεφτομουν].Τωρα ερωτευθηκα το CN4 [χωρις κανα να το δοκιμασω]


    Χαίρομαι!

    Παράθεση:

    Σε σχεση με το CA5, περα απο κλαβιε[βασικοτερο] κ τα ηχεια, μου εκανε εντυπωση οτι στα υπολοιπα προηγειται το CN4 οπως:
    1]οτι εχει καμια 300αρια ηχους[πολυ καλοδεχουμενοι αν κ δεν ξερω τι ποιοτητας.Καλης??] ,ενω το CA5 εχει 40.


    Οι 40 ήχοι του CA5 είναι ακριβώς ίδιοι με τους αντίστοιχους του CN4. Δηλαδή, ο ήχος του πιάνου, του τσέμπαλου, του εκκλησιαστικού οργάνου, των εγχόρδων κλπ. είναι ολόιδιος και στα 2 όργανα. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το αν είναι καλοί ή όχι στο παρακάτω link:

    Kawai Audio Demos

    Τώρα, για την μεγάλη διαφορά στην ποικιλία των ήχων, εγώ ποτέ δεν έμεινα ικανοποιημένος από τους ήχους που προσφέρουν τα ηλεκτρικά πιάνα, πέραν των εξής ήχων: πιάνο, ηλ. πιάνο, εκκλ. όργανο, jazz όργανο και τσέμπαλο. Δηλαδή, πέρα από τα πληκτροφόρα, θεωρώ πως οι υπόλοιποι ήχοι υστερούν. Δηλαδή, ΟΚ, τι να το κάνεις να έχεις 305 ήχους αλλά να αξίζουν μόνο οι 20; Εγώ προσωπικά δουλεύω αποκλειστικά με samplers, είναι η καλύτερη λύση. Ούτε καν τον ήχο του πιάνου που έχει το ηλεκτρικό πιάνο μου δε χρησιμοποιώ, προτιμώ τον σαμπλαρισμένο ήχο ενός Steinway Grand. Πόσο μάλλον για τα υπόλοιπα όργανα που υπάρχουν σε ένα ηλ. πιάνο (πνευστά, χάλκινα, ξύλινα) που υστερούν πολύ.

    Παράθεση:

    2]οτι εχει floppy disk drive. Αληθεια σε τι χρησιμευει???


    Χρησιμεύει στο να αναπαράγεις αρχεία midi που έχουν τη μορφή .smf (Standard Midi Files). To θεωρώ άχρηστο, αφού μπορείς να το κάνεις με ένα πρόγραμμα όπως το Cubase ή το Nuendo, με άπειρες επιλογές στην αναπαραγωγή, την επεξεργασία και τη μείξη.

    Παράθεση:

    κ κανα δυο αλλες μικρολεπτομερειες οπως περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο κτλ


    Και πάλι άχρηστο. Με ένα Cubase ή Nuendo δεν έχεις κανέναν απολύτως περιορισμό όγκου. Να 'ναι καλά ο σκληρός του pc σου.

    Εξακολουθώ να είμαι της γνώμης ότι το πλεονέκτημα του ξύλινου κλαβιέ που δίνει το CA5 είναι ανεκτίμητο και ότι τα "πλεονεκτήματα" που προσφέρει το CN4 δεν είναι ουσιαστικά.

    Παράθεση:

    Οσον αφορα το ΤHOMAN ηθελα να ρωτησω κυριως για την "3ετή εγγύηση"...δηλαδης αμα μου χαλασει ενας πληκτρος που θα το παω?κ δε θα ξοδεψω τιποτα?Ποια ειναι η διαδικασια? Και οσον αφορα στην "επιστροφη χρηματων σε 30 ημερες " υπο ποιες προυποθεσεις?


    Όλα αυτά που σου είπα, είναι γραμμένα στην ιστοσελίδα τους. Απο κει και πέρα, για τις λεπτομέρειες που ρωτάς, καλό θα είναι για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο να στείλεις σε εκείνους ένα mail που θα τους αναφέρεις ακριβώς όλες σου τις απορίες.

    Παράθεση:

    Τελος, αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα το εχει καποιο καταστημα στη Θεσ/κη οπου ειμαι για να το δω.Εχω την εντυπωση οτι στο καταστημα που ειδα το MP4[αντιο MP4 ] δεν το ειχε..Θα παρω σε λιγο τηλεφ να ρωτησω κ θα επανελθω.
    Αν παρεπιπτοντως μου κανει παρομοια τιμη με το ΤΗΟΜΑΝ τοτε τι κανουμε?


    Μα...εξαρτάται από το πόσο φερέγγυο είναι το μαγαζί. Αν σου προσφέρει τα ίδια ή και περισσότερα από το thomann και μπορείς να το εμπιστευτείς, τότε γιατί να μην το προτιμήσεις;

    Πρόσεχε μονάχα από όποιο μαγαζί κι αν το διαλέξεις, είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό, να βεβαιωθείς ότι θα πάρεις τις απαραίτητες εγγυήσεις.


    nkoumo
    15.11.2006, 10:26
    Γεια σας και από μένα
    Είχα κάνει και εγώ μεγάλη έρευνα αγοράς για ηλεκτρικό πιάνο ψάχνοντας τα πάντα στο διαδίκτυο και στα καταστήματα της Αθήνας. Κατέληξα τελικά μεταξύ όλων εταιριών ότι οι Elite στα e-pianos είναι η Υαmaha clavinova- Κawai-Roland οπότε έψαχνα να βρω το καλύτερα από τα μοντέλα τους με κριτήριο κλαβιε-ήχος-τιμή-υποστήριξη.Απο διάφορα φόρουμ αποκλείστηκε η Roland λόγω του κλαβιε της σε σύγκριση με την ανάπτυξη των άλλων δυο.
    Είχα πει να δώσω 1500-2000ευρώ το πολύ οπότε αυτομάτως περιορίστηκαν και τα μοντέλα που θα έψαχνα και μείνανε τα εξής: clavinova clp230, Kawai Cn4,Ca5.Απο εδώ και περα αρχίζει το παραπονό μου.Συμφωνα με το διαδίκτυο το Ca5 υπερτερεί σε όλα σε σύγκριση με το clp230.Eψαξα και εγώ από τιμές ε΄δω και μου είπαν 2300ε ενώ από τον Thomman 1890peripoy. Έλα όμως που έψαξα σε όλη την Αθήνα και δεν το βρήκα πουθενά!!. Πως να δώσω τότε εγώ 2000ε.περιπου για ένα προϊόν το οποίο δεν έχεις δει ποτέ!! , δεν το έχεις δοκιμάσει? Εδώ παίρνουμε οτιδήποτε αξίας 20ευρώ και το ψάχνουμε 100φορες αν μας αρέσει ή όχι. Δεν λέω πρέπει το Ca5na einaι κορυφή αλλά ρε παιδί μου μπορεί να έχει κατι που να μην το γουστάρω.
    Δευτερο κόλλημα που έχω ειναι η παραγγελία απο την Γερμανια. Πες τελικά ότι το παίρνω και έρχεται κάπως χτυπημένο ή υπάρχει κάπου μια γρατσουνια.Τι θα κανεις? Θα πεις στον courier παρτο πισω? Αντε να παρεις τηλ.στην Γερμανια να συνεννοηθείς να το παρουν ,να περιμένεις και τρεχα γύρεβε.Το ιδιο ισχυει και για μελλοντικό πρόβλημα.Καλυτερα να δωσεις κάτι παραπάνω (150ε.θα τα έδινα) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ξερεις ποσα πραγματα που εχω κλείσει σε καταστήματα εχουν ερθει σπιτι και ΔΕΝ! πλήρωσα το προϊόν επειδη είχε προβλημα!. Ή ειχε πρόβλημα και πηγα ο ίδιος στο καταστημα και του το καπέλωσα στο κεφαλι (που λεει ο λογος).Χώρια που δεν βρηκα και τον αντιπρόσωπο της Kawai.
    Έτσι το ΜΟΝΟ! e-piano απο τα παραπάνω που ειδα μπροστά μου ήταν τα clavinova.Πήγα , τα είδα , έβαλα τον καταστηματάρχη να παίξει!!! (ευτυχώς ήταν πιανίστας), το δοκίμασα και εγώ , μου άρεσε πολύ, δεν ειχα δει τα άλλα της kawaι, οπότε το αγόρασα μετα απο σκληρα! παζάρια. Μεγιά μου!. Πηρα τελικά το clp230 με 1650ε. με την εγγύηση 2χρονια και προπάντων υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία και υποστήριξη. Ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και απο τον ήχο και κλαβιέ.Σας ζαλισα λιγάκι αλλά ήθελα να γράψω την εμπειρία μου αφού και εγω πέρασα πριν απο λίγο απο αυτήν την φάση. Πιστευω να βοήθησα. Καλη αγορά.

    Υ.Γ.ψαχνω για καποιο καλο software που παιζοντας στο πιανο να εμφανίζονται οι νοτες στο πενταγραμμο στην οθόνη όπως και οταν παιζει ο υπολογιστης καποιο midi να εμφανιζεται η παρτιτουρα και το παιξιμο του πληκρολογιου επι της οθονης. Thanks

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 15-11-2006 13:12 ]


    Giorgos
    15.11.2006, 14:23
    2 παρακλήσεις:

    1. Μην αλλάζετε τον τίτλο του topic από τη στιγμή που εδώ συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο. Το θέμα μας είναι τα ηλεκτρικά πιάνα της Kawai, όχι γενικά τα ηλεκτρικά πιάνα όλων των εταιρειών.

    2. Μην μπλέκετε εντελώς άσχετα θέματα σε ένα topic που έχει συγκεκριμένο θέμα. Αν θέλετε, ανοίξτε καινούργιο topic, με θέμα π.χ. "Software για midi".
    ntadis
    15.11.2006, 18:07
    Να'μαι παλι..
    Πηγα ειδα τα CN 2, 3 ,4 οπως επισης κ το CA5. Οσον αφορα στα σημεια που μου ειχαν κανει εντυπωση στο CN4 πριν παω[305 ηχοι,Ffloppy disc κλπ] οντως ειναι μικρολεπτομερειες οπως διαπιστωσα.Το κλαβιε του CN φερνει λιγο προς mp4 αλλα η συνολικη αισθηση νομιζω ειναι καλυτερη στο CN.
    Παω σχεδον σιγουρα για CN[κι οχι για CA] για οικονομικους λογους,
    και πιθανον για CN3[το σκεφτομαι και 2], μιας και αν δεν κανω λαθος, κ τα τρεια μοντελα CN εχουν ακριβως το ιδιο κλαβιε, μονο που το καθενα εχει καποια πραγματακια παραπανω για τα οποια δε καιγομαι κιολας.Προτιμω να διαθεσω σε καποια αλλα πραγματα τη διαφορα των χρηματων..

    Ηθελα να ρωτησω το USB[που εχει μονο το cn4] σε τι χρησιμευει?

    Οι τιμες που μου εκαναν στο καταστημ που πηγα , ειναι παρομοιες με του thomann:
    980, 1200 kai 1500ευρω αντιστοιχα.Oμως ξεχασα να ρωτησω ο βλακας τι παιζει απο service..

    Ξερει κανεις τι διαρκεια εγγυησης εχουν απ την εταιρεια τα CN?

    Φιλε nkoumo οι προβληματισμοι σου για το διλλημα αγορα απο εξωτερικο η' απο εδω ειναι και δικοι μου..

    κυριε συντονιστα ευχαριστω για τελευταια φορα[για να μη γινομαι γραφικος]

    nkoumo
    15.11.2006, 23:09
    Φιλε ntadis σε ποιο καταστημα πηγες και ειδες τα Κawai??? Εγω δεν τα βρηκα πουθενα!!!
    margo
    15.11.2006, 23:58
    Τα έχει ο Ι.Διαμαντόπουλος στην πλατεία Κάνιγγος,Σόλωνος 137.
    nkoumo
    16.11.2006, 15:45
    Mα ειχα παει στον Διαμαντόπουλο και όχι απλα ΔΕΝ! ειχε (CN4,CA5) αλλά δεν ειχε και σκοπο να τα φερει.Εχει μονο κατι ca2 τα οποία δεν μου άρεσαν και ειχε πουλήσει (ετσι ειπε) τοCA5 στην καταπληκτική τιμή των 2300ε.!
    Giorgos
    16.11.2006, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος ntadis στις 15-11-2006 στις 18:07 έγραψε...

    Παω σχεδον σιγουρα για CN[κι οχι για CA] για οικονομικους λογους,
    και πιθανον για CN3[το σκεφτομαι και 2], μιας και αν δεν κανω λαθος, κ τα τρια μοντελα CN εχουν ακριβως το ιδιο κλαβιε, μονο που το καθενα εχει καποια πραγματακια παραπανω για τα οποια δε καιγομαι κιολας.Προτιμω να διαθεσω σε καποια αλλα πραγματα τη διαφορα των χρηματων..


    Κατ' αρχάς, για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό: CN2, CN3 και CN4 έχουν ακριβώς το ίδιο κλαβιέ.

    Τώρα...Κοίταξε, αν είναι να διαλέξεις μεταξύ CN3 και CN2, σαφώς προτίμησε το CN2. Σιγά τους παραπάνω ήχους που έχει το CN3. Με μια καλή μπάνκα ήχων samplers σου είναι αδιάφοροι. Γλίτωσε τα λεφτά σου για κάτι που θα έχεις πραγματικά ανάγκη.

    Όσον αφορά όμως στο δίλημμα CN2/3 ή CN4, θα έχεις πρόβλημα με τα ηχειάκια των CN2/3...είναι μόλις 2x16 Watt! Η διαφορά με το CN4 είναι αισθητή, 2x40! Αλλο 32, άλλο...80! Αυτός ήταν κι ο λόγος που σου πρότεινα το CN4 εξαρχής. Αν όμως σκοπεύεις να αγοράσεις αργότερα keyboard amplifier, τότε φύλαξε τα λεφτά σου και αγόρασε το CN2. 460 ευρώ παραείναι μεγάλη διαφορά. Μπορείς με αυτά τα χρήματα να αγοράσεις έναν αξιοπρεπέστατο keyboard amplifier και να έχεις και περίσσευμα. Πάντως με 2x16 W δεν θα μείνεις ικανοποιημένος. Bασικά, το κριτήριό σου θα πρέπει να είναι ο χώρος που διαθέτεις. Αν έχεις χώρο, τότε πάρε το CN2 και αργότερα έναν key amp.

    [Και πάντως ξέχνα το CN3].

    Παράθεση:

    Ηθελα να ρωτησω το USB [που εχει μονο το cn4] σε τι χρησιμευει?


    Πολύ καλή απορία...Δεν έχω ιδέα. Ρώτησέ το (και πες μας μετά)!
    ntadis
    05.12.2006, 01:02
    να'μαι παλι...[οτι θυμαμε χαιρομαι κι εγω]

    and the winner is kawai MP4...το πηρα τελικα και δε το μετανιωνω καθολου
    [1150 ευρω-με τη βαση]..τελικα διαλεξα stage λογω πολλων πιθανων μετακινησεων-μετακομισεων τα επομενα χρονια..

    πραγματικα το πληκτρο του ειναι απαιχτο για τοσα λεφτα..

    Giorgo ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..

    φιλε nkoumo[αν και αργα] για την απορια σου που τα ειδα τα οργανα..,μια διευκρινιση:ειμαι Θεσ/κη και τα ειδα στο "ντορεμι μαυρομουστακης".
    απ,οτι καταλαβα στα kawai εχει αρκετα καλες τιμες

    cu again
    Giorgos
    05.12.2006, 05:45
    Από τη στιγμή που σε βόλευε λόγω μετακινήσεων το stage, το MP4 είναι η καλύτερη επιλογή για αυτά τα χρήματα (το MP8 που έχει πραγματικά ξύλινα πλήκτρα έχει διπλάσια τιμή).

    Καλορίζικο λοιπόν!