ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη
    AlmaNegra
    27.10.2006, 04:29
    Ακούτε Jazz; Σας αρέσει; Δημιούργησα αυτό το θέμα γιατί μου έκανε εντύπωση πως δεν υπήρχε κάποιο παρόμοιο..
    Προσωπικά την θεωρώ υπέροχη μουσική από όλες τις απόψεις και σέβομαι και τους μουσικούς της, που έχουν ανέβει σε άλλο επίπεδο. Τα όργανα, οι τεχνικες, το ηχόχρωμα είναι όλα μαγευτικά! H εξέλιξή της λίγο με ανησυχεί..
    Εσείς τι λέτε;
    Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά στην Jazz society του "Rock" Musicheaven!

    Y.S. Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος..!
    stuff
    27.10.2006, 12:02
    Εδω θα βρεις καποιες πληροφοριες οσον αφορα το βιολι στην τζαζ.........
    AlmaNegra
    27.10.2006, 13:29
    Ευχαριστώ stuff.. Δεν αναφέρομαι όμως μόνο στο βιολί αλλά γενικά στη Jazz..
    rockatzou
    27.10.2006, 20:29
    εγω εχω το καναλι μετζο και παρακολουθω τζα μουσικη τελεια ειναι
    AlmaNegra
    30.10.2006, 15:03
    rockatzou μάλλον είμαστε οι μόνοι..!
    beatlus
    30.10.2006, 17:36
    Οχι, δεν είστε οι μόνοι
    Σας αρέσει η Katie Melua...?
    Την ανακάλυψα το καλοκαίρι και είναι υπέροχη τζαζ τραγουδίστρια, αν και η καριέρα της την έχει φέρει σε πιο ποπ ύφος, μιας και τυγχάνει και μεγάλης αναγνωρισιμότητας σε διάφορες χώρες
    christos54
    31.10.2006, 00:02
    Χαιρομαι πολυ που ξεκινησες αυτο το θεμα εχω σπουδασει Jazz piano λατρευω αυτη την μουσικη αλλα δυστυχως το κοινο στην ελλαδα ειναι πολυ περιορισμενο.μου αρεσε η ιδεα ενος Jazz society στο musicheaven πιστευω οτι θα υπαρχουν και αλλοι ενδιαφερομενοι
    movflower
    31.10.2006, 04:31
    na arxisw me autosxediasmo??????

    mpa, apla tha pw
    eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
    eimai ki egw edwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!


    Kisses!!!
    Tyrogkofretas
    31.10.2006, 10:29
    Μέσα. Jazz rules και αυτό έχω να πω. Ακούω 20/24 ώρες την ημέρα τον σταθμό Εν Λευκώ και πλέον έχει Jazzάρει όλη η καθημερινότητά μου. Άρχισαν και οι βροχές. Ό,τι πρέπει ένα βραχνό σαξοφωνάκι να μερακλώσει η κουλτουρένια μας ψυχή! Άντε εβίβα
    VaNiTy
    31.10.2006, 10:56
    http://www.fakanas.gr/athina-2_6.htm
    kostis21
    31.10.2006, 11:05
    Kαλημέρα.Δηλώνω και εγώ παρών.Με μέτριες γνώσεις αλλά πολύ θαυμασμό! Billy Evans, Miles Davis και δεν συμμαζεύεται!
    -Angel-
    31.10.2006, 12:31
    Μια μεγάλη Καλημέρα κι από μένα και ...

    count me in .. στη Jazz society του Μusicheaven !

    Προτείνω για αρχή, κάτι από την πολύ-πολύ φρέσκια CDισκογραφία

    τα δύο εκπληκτικά νέα cd's :
    • DIANA CRALL - 'From this moment on'(ανέβηκε ήδη στην 1η θεση)
    • MADELEINE PEYROUX - 'Half the perfect world'(απλά: το καλλίτερο της μέχρι τώρα !!! )



    ... α! και με τον καιρό που κάνει αυτές τις μέρες είναι ο,τι πρέπει !
    AlmaNegra
    31.10.2006, 16:38
    Χαίρομαι χαίρομαι που γινόμαστε πολλοι!
    Προσωπικά πιστεύω ότι η Jazz έχει βοηθήσει και βιηθάει σε μέγιστο βαθμό την εξέλιξη της δυτικής μουσικής. Και από πλευράς ήχου και από πλευράς τεχνικής (κυρίως)..

    Παράθεση:
    Μέσα. Jazz rules και αυτό έχω να πω. Ακούω 20/24 ώρες την ημέρα τον σταθμό Εν Λευκώ και πλέον έχει Jazzάρει όλη η καθημερινότητά μου.


    Έτσι..!!
    Vangelis86
    31.10.2006, 23:21
    Μ'αρεσει παρα πολυ αλλα την γνωριζω ελαχιστα γιατι τωρα τελευταια αρχισα να την ψαχνω και περα απο ενα Jazz&τζαζ δεν εχω αλλες πηγες πληροφορησης.Αμα ξερετε καμμια καλη σελιδα η κανενα ξενο περιοδικο που να κυκλοφορει Ελλαδα πειτε.Την πρωτη φορα που ακουσα δεν με ειχε τρελανει, μονο το moonlight serenade του glen miller μου ειχε αρεσει. Αυτο που με τραβηξε αργοτερα ηταν οι φωνες, Ella Fitzgerald,Billie Holiday, Diana Krall κ.τ.λ. Επισης μου αρεσει αρκετα ο keith jarret.
    annie_86
    01.11.2006, 00:33
    Παράθεση:

    Το μέλος -Angel- στις 31-10-2006 στις 12:31 έγραψε...

    Μια μεγάλη Καλημέρα κι από μένα και ...

    count me in .. στη Jazz society του Μusicheaven !

    Προτείνω για αρχή, κάτι από την πολύ-πολύ φρέσκια CDισκογραφία

    τα δύο εκπληκτικά νέα cd's :
    • DIANA CRALL - 'From this moment on'(ανέβηκε ήδη στην 1η θεση)
    • MADELEINE PEYROUX - 'Half the perfect world'(απλά: το καλλίτερο της μέχρι τώρα !!! )







    Δηλώνω φαν της Diana Krall!!!! μου αρέσει πάρα πολύ. Το καινούριο της το αλμπου δεν το αγόρασα ακόμη, αλλά το άκουσα στο fnac . Ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για το πόσο καλό είναιπριν το πάρω.

    Πραγματικά πιστεύεις οτι το 'Half the perfect world' είναι το καλύτερο της Peyroux ? Μέχρι τώρα οι περισσότερες κριτικές που διάβασα έλεγαν ότι το προηγούμενο της δεν το ξεπέρασε....

    Θα δώσει συναυλία εδώ στις 26 του Νοέμβρη...εάν δεν είναι πολύ ακριβά τα εισητήρια θα επιδιώξω να πάω!!!
    Vangelis86
    01.11.2006, 00:44
    Εδω που?

    annie_86
    01.11.2006, 00:54
    Εδώ στο Παρίσι!Συγνώμη που δεν το έγραψα πιο πάνω...
    -Angel-
    02.11.2006, 11:20
    Παράθεση:

    Το μέλος annie_86 στις 01-11-2006 στις 00:33 έγραψε...

    Πραγματικά πιστεύεις οτι το 'Half the perfect world' είναι το καλύτερο της Peyroux ? Μέχρι τώρα οι περισσότερες κριτικές που διάβασα έλεγαν ότι το προηγούμενο της δεν το ξεπέρασε....

    Σε σχέση με τις προηγούμενες δουλειές της, σ΄αυτό το cd η Mady μετέχει περισσότερο και στο δημιουργικό κομμάτι των τραγουδιών και όχι μόνο στο ερμηνευτικό. Κατα συνέπεια αυτή η δουλεια της είναι περισσότερο προσωπική δίνοντας και ένα στίγμα της σαν δημιουργού. Από αυτή την πλευρά νομίζω πως ,Ναι διαφέρει από τις προηγούμενες και μάλιστα , προσωπικά πιστεύω σε μιά επιπλέον εξέλιξή της ...

    Εξάλλου , το προηγούμενο cd της , ήδη ακούγεται για δυο και πλέον χρόνια και μάλιστα με το δυνατό κομμάτι του L.Cohen είχε από'χέρι' ένα πολύ καλό promo από την αρχή της κυκλοφορίας του ....

    Ας δώσουμε λίγο καιρό να 'αναπνεύσει' και το νέο cd για νάχουμε κι ενα αντίστοιχο (χρονικό) μέτρο σύγκρισης με το προηγούμενο.

    alterhoh
    02.11.2006, 12:54
    Κι εγώ εδώ ε;
    EvdokiaPreka
    02.11.2006, 13:35
    Καλησπέρα κι από μένα,
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που δημιουργείται δειλά δειλά μια Jazz κοινότητα. Πιστέψτε με, δεν είμαστε λίγοι και το γνωρίζω μιας και είμαι και dj σε μαγαζάκι με ανάλογα ακούσματα. Με στενοχώρησε βέβαια η πλήρης διάλυση του Εν Λευκώ, τάχα μου για ανανέωση και επαναπροσδιορισμό μουσικού χαρακτήρα. Θα δούμε πώς θα εξελιχθεί αυτή η υπόθεση με τον Λυμπέρη του BEST. Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω δισκογραφία, μουσικά περιοδικά και sites, εδώ είμαι εγώ, θα χαρώ να βοηθήσω σε τέτοιες μουσικές αναζητήσεις. Σύντομα θα προσφέρω μια πρώτη λίστα με βασικά ή και εναλλακτικά Jazz ακούσματα....