ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Φωτογραφίες στα Blogs του MusicHeaven

    jorge
    31.10.2006, 19:14
    Παιδιά κάτι σχετικά με τις φωτογραφίες που βάζουμε στα blogs. Αρκετοί με ρωτάτε γιατί κάποιες εικόνες δεν εμφανίζονται. Θα σας περιγράψω λοιπόν την αιτία και θα προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπους να ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα.

    Πως βάζουμε φωτογραφία στο Blog μας
    Έχουμε 2 επιλογές:

    Α) Επιλέγουμε φωτογραφία από τον υπολογιστή μας
    Η εικόνα θα σωθεί στο MusicHeaven και κανένα πρόβλημα, μια και θα εμφανίζεται πάντα, χωρίς προβλήματα και πολύ γρήγορα.

    B) Επιλέγουμε φωτογραφία από το Internet και κάνουμε copy-paste τη διεύθυνσή της
    Δεν σώνεται τίποτα πουθενά. Το blog σας απλά "τραβάει" την φωτογραφία από το ξένο site και την δείχνει.


    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Στην περίπτωση Β) όμως υπάρχει ένας περιορισμός.

    Κάποια ξένα sites ΔΕΝ αφήνουν τις εικόνες τους να προβάλονται σε άλλα sites. Οι λόγοι είναι οικονομικοί, μια και τα sites χρεώνονται την διακίνηση των δεδομένων (=της φωτογραφίας) προς τον υπολογιστή του επισκέπτη. Πχ κάθε φορά που μπαίνετε στο site X, η πληροφορία που φτάνει στον υπολογιστή σας (κείμενα, εικόνες) χρεώνεται από τον πάροχο στον ιδιοκτήτη του site X. Φανταστείτε λοιπόν χιλιάδες ξένα sites να "τραβάνε" εικόνες από το site X. Η χρέωση θα είναι τεράστια. Έτσι ο ιδιοκτήτης του site X επιλέγει να απαγορέψει την προβολή εικόνων σε άλλα sites.

    Έτσι αν εσείς επιλέξετε μια φωτογραφία από ένα τέτοιο "αυστηρό" site, τότε στο Blog σας θα εμφανιστεί ένα κόκκινο Χ στη θέση της φωτογραφίας.


    ΛΥΣΕΙΣ

    ΛΥΣΗ 1) Αποκτάτε χώρο σε έναν provider που επιτρέπει την προβολή των εικόνων στο MusicHeaven και "τραβάτε" από εκεί τις φωτογραφίες, αφού πρώτα τις "ανεβάσετε" με FTP ή κάποιο άλλο τρόπο. Μειονεκτήματα: Χρειάζεται συνήθως να έχετε τεχνικές γνώσεις για να τις ανεβάσετε, ενώ ο χρόνος που θα σπαταλήσετε για ανέβασμα και σύνδεση με το blog σας είναι μεγάλος, με αποτέλεσμα να καταντάει κουραστικό. Επίσης ίσως σας κοστίσει χρήματα. Επίσης δεν ξέρετε αν κάποια μέρα ο provider απαγορέψει κι αυτός την προβολή των εικόνων στο MusicHeaven, οπότε όλες οι εικόνες σας θα γίνουν κόκκινο Χ.

    ΛΥΣΗ 2) Επιλέγετε τον τρόπο α) (βλ.παραπάνω), δηλαδή αποθηκεύετε τη φωτογραφία από το PC σας στο MusicHeaven. Πλεονέκτημα: Σε 2-3 δευτερόλεπτα έχετε ξεμπερδέψει, χωρίς τεχνικές γνώσεις, χωρίς ρίσκο.

    Προφανώς η καλύτερη λύση είναι η 2).

    Πόσο χώρο όμως μπορεί να διαθέσει το MusicHeaven σε κάθε μέλος και να τον πληρώνει ανά μήνα στο πάροχο; Αυτή τη στιγμή υπάρχει όριο στα 10 MB/μέλος, που αντιστοιχούν χονδρικά σε 150 - 200 φωτογραφίες. Αυτά τα πληρώνει το MusicHeaven στον πάροχο και είναι προσφορά προς τα μέλη. Από κει και πέρα όμως δεν υπάρχει δυνατότητα να αποθηκεύσετε περισσότερες, γιατί απλά δεν μπορούμε να καλύπτουμε το επιπλέον κόστος.

    Εδώ λοιπόν πέφτει η λύση που έχει υιοθετήσει και το dpgr.gr, δηλαδή την μαζική αγορά επιπλέον χώρου με τη συμμετοχή των μελών. Θα αγοράσουμε λοιπόν χώρο από τον πάροχο, εξασφαλίζοντας πολύ καλή τιμή. Υπολογίζω πως για 10πλάσιο χώρο (δηλαδή περίπου 2000 φωτογραφίες), το κόστος για κάθε μέλος θα είναι στα 10-15 ευρώ το χρόνο, ενώ θα υπάρχει δυνατότητα για μικρότερα ή μεγαλύτερα πακέτα.

    Για να μην υπάρξουν παρερμηνείες, εννοείται πως η παραπάνω δυνατότητα είναι προαιρετική και πρόσθετη και προσφέρεται για τη διευκόλυνση των bloggers. Τα Blogs συνεχίζουν και είναι πάντα δωρεάν, με δωρεάν χώρο φωτογραφιών 10 MB για κάθε μέλος & άπειρα κείμενα και εννοείται πως αυτό δεν αλλάζει ποτέ και σε καμία περίπτωση.
    pastella
    31.10.2006, 22:45
    Γιώργο μπορω να προτεινω μια ακομη λυση ανεξοδη?

    Ανακαλυψα προσφατα το ImageShack
    Eκει μπορουνε ολοι να ανεβασουν οτι φωτογραφια θελουν μεχρι 1.5ΜΒ μεγεθος εντελώς δωρεαν και (χωρις να πρέπει να δημιουργήσουν λογαριασμό) και μετα να χρησιμοποιησουν την επιλογη Β) απο λινκς που δινει το ImageShack.

    Εγω ενα προβλημα που αντιμετωπισα με φωτογραφιες το ελυσα ως εξης:
    1) Εσωσα τις φωτογραφίες στον υπολογιστή μου
    2) Πηγα στο ImageShack και τις ανεβασα
    3) Χρησιμοποιησα τα links και τις δημοσιευσα στο μπλογκ μου

    Ασε που μπορεις μετα να σβησεις τις φωτογραφίες απο το σκληρο σου αμα πιανουν πολυ χωρο γιατι πολύ απλα ειναι πλεον ανεβασμενες στον server tou Imageshack

    Παρομοια λειτουργία νομίζω έχει και το Photobucket
    jorge
    31.10.2006, 23:40
    Christine η λύση που προτείνεις είναι πολύ καλή, αλλά έχει μερικά από τα μειονεκτήματα της ΛΥΣΗΣ 1), πχ

    - Μπαίνεις σε άλλο site και κάνεις login (μόνο αν κάνεις register μπορείς να δουλέψεις με πολλαπλές εικόνες, μπορείς να τις τροποποιήσεις αργότερα ή να τις διαγράψεις)
    - Δεν έχεις εγγύηση πως θα σε αφήνει πάντα να κάνεις hot-linking οποιαδήποτε εικόνα
    - Σου τρώει χρόνο η όλη ιστορία
    XeniaRodo
    21.11.2006, 10:23
    for PAVEL....
    Steppenwolf
    04.06.2007, 04:35
    Να ρωτήσω κάτι;;

    Στα blogs, σε κάθε post μπορούμε να βάζουμε μόνο μια φώτο;

    (υποψιάζομαι ότι η απάντηση είναι ναι, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω)
    tsibitos
    04.06.2007, 06:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 04-06-2007 στις 04:35 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι;;

    Στα blogs, σε κάθε post μπορούμε να βάζουμε μόνο μια φώτο;

    (υποψιάζομαι ότι η απάντηση είναι ναι, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω)



    Η απαντηση ειναι οχι.. μπορεις να ανεβασεις παραπανω φοτο σε καθε ποστ.
    Steppenwolf
    06.06.2007, 00:18
    οκ.. και μπορεί κάποιος να μου πει πώς το κάνουμε???
    tsibitos
    06.06.2007, 01:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 06-06-2007 στις 00:18 έγραψε...

    οκ.. και μπορεί κάποιος να μου πει πώς το κάνουμε???



    Απλα πρεπει να εχεις τις φωτογραφιες σου αποθηκευμενες καπου αλλου στο ιντερνετ (βλεπε την ιδεα της Christine παραπανω) και μετα να κανεις copy paste την διευθυνση πατωντας το κουμπακι που σου εχει πανω απο κει που γραφεις το καινουργιο σου κειμενο.



    movflower
    06.06.2007, 02:41
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 06-06-2007 στις 01:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 06-06-2007 στις 00:18 έγραψε...

    οκ.. και μπορεί κάποιος να μου πει πώς το κάνουμε???



    Απλα πρεπει να εχεις τις φωτογραφιες σου αποθηκευμενες καπου αλλου στο ιντερνετ (βλεπε την ιδεα της Christine παραπανω) και μετα να κανεις copy paste την διευθυνση πατωντας το κουμπακι που σου εχει πανω απο κει που γραφεις το καινουργιο σου κειμενο.






    και για φωτογραφίες που βρίσκονται μόνο στον υπολογιστή μας;
    Emilia_
    06.06.2007, 09:22
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 06-06-2007 στις 02:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 06-06-2007 στις 01:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 06-06-2007 στις 00:18 έγραψε...

    οκ.. και μπορεί κάποιος να μου πει πώς το κάνουμε???



    Απλα πρεπει να εχεις τις φωτογραφιες σου αποθηκευμενες καπου αλλου στο ιντερνετ (βλεπε την ιδεα της Christine παραπανω) και μετα να κανεις copy paste την διευθυνση πατωντας το κουμπακι που σου εχει πανω απο κει που γραφεις το καινουργιο σου κειμενο.






    και για φωτογραφίες που βρίσκονται μόνο στον υπολογιστή μας;



    Και εγω την ιδια απορια ειχα παντα....
    renabill
    18.06.2007, 12:07
    και γω δεν το χω καταλάβει.Νόμιζα ότι μόνο 1 φωτο μπορούμε να βάλουμε