ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    maraki24
    14.11.2006, 01:04
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 13-11-2006 στις 15:27 έγραψε...

    Και γιατί λοιπόν να κάνει κατι με την Λίνα και να μην μας προτείνει κάτι καινούριο????οέο???????




    Και ποιός είπε να μην μας προτείνει κάτι καινούργιο??? Δε λέει κανείς να συνεργαστεί απ' εδώ και στο εξής μόνο με τη Λίνα...μπορεί κάλλιστα να κάνει και μαζί της δουλειά, αλλά και κάτι το καινούργιο...αν και....έτσι όπως πορεύεται τα τελευταία 5 χρόνια η Άλκηστη, τότε "καινούργιο" θα είναι το να (ξανα)πει λόγια της Λίνας...
    Και επίσης αν το "καινούργιο" σημαίνει ένα ακόμη σουξεδάκι, όπως είδαμε να συμβαίνει ως τώρα, και λίγος ακόμη ραδιοφωνικός χρόνος στον Σφαίρα και τον Λάμψη, εγώ προσωπικά το χόρτασα...φτάνει...
    Γράφτηκε πιο πριν ότι το καινούργιο θα είναι ρίσκο...όχι, διαφωνώ...έτσι όπως έχει γίνει πιά η δισκογραφία και τα ραδιόφωνα, ρίσκο θα είναι να ξαναδουλέψει με τη Λίνα...νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι το γιατί...

    Γράφτηκε επίσης ότι αν ξανατραγουδήσει Λίνα θα κερδίσει τους απογοητευμένους, παλιούς φαν της...κάπως έτσι...λοιπόν, μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου και να πω ότι όσοι την αγαπήσαμε μέσω εκείνων των σπουδαίων τραγουδιών, εμείς την αγαπάμε για πάντα...και ό,τι κι αν κάνει θα την ακολουθουμε...έστω κι αν είμαστε αυστηροί, και μερικοί απ' εμάς, όπως η υποφαινομένη, γκρινάζουμε ενίοτε πολύ...και τα σουξεδιάρικα δισκάκια της αγοράζουμε απ' την πρώτη μέρα... (έστω κι αν μετά τα χαρίσαμε σε φίλους), και στις εμφανίσεις τρέχουμε (έστω κι αν μας φάνηκε ότι έσκουζε πολύ), και διαβάζουμε συνεντεύξεις, και όλα που πρέπει να κάνει ο "φαν" (ηλίθια λέξη, αλήθεια) που σέβεται τον εαυτό του τα κάνουμε...και δεν υπάρχει περίπτωση να πάψουμε να την ακολουθούμε...Οπότε δεν τίθεται θέμα να μας ξανακερδίσει διότι δεν μας έχει χάσει....
    Απλά λέμε ότι δε μας δίνει πιά τη χαρά που μας έδινε με τα παλιά της τραγούδια...Όχι σώνει και καλά διότι όλα ήταν αριστουργήματα, (και προσωπικά δεν προεξοφλώ ότι τα καινούργια, αν γίνουν, θα είναι οπωσδήποτε ωραία) αλλά διότι εκείνη είχε έναν μοναδικό τρόπο να τα τραγουδάει....δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά με το λόγο της Λίνας, μεταμορφώνεται...και η φωνή της παίρνει μια υφή σπάνια...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω...σαν να υπάρχει ένα μοναδικό νήμα που ενώνει τη φωνή με το λόγο, σαν να γίνεται άλλη τραγουδίστρια, με την ίδια μεν χροιά φωνής, αλλά με πολύ διαφορετικό ύφος και χαρακτήρα...γι' αυτό λέω ότι το χρωστάνε να κάνουν τραγούδια μαζί...όχι δεν το χρωστάνε σε μας, στο κοινό...το χρωστάνε η μία στην άλλη...

    (Και αν έχω δικαίωμα να μιλήσω ως "χαζοφαν", και ας μου συγχωρεθεί αυτό.....ε, θέλω να τις ξέρω μονιασμένες...)

    Μεγάλε ερωτικέ, μη σου κάνει εντύπωση που το Υπερωκεάνιο είναι του Κραουνάκη... Αν τον ψάξεις λίγο, θα βρεις τελείως άγνωστα τραγούδια, ακόμη πιο ωραία κι απ' αυτό...πάντως στο δίσκο που ανήκει, αυτό είναι το καλλίτερό μου...(στον ίδιο δίσκο είναι τα Λαικά και τα Παλτά)

    Αυτή η νύχτα μένει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maraki24 στις 14-11-2006 01:07 ]


    aggeliki
    14.11.2006, 01:11
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 14-11-2006 στις 01:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 13-11-2006 στις 15:27 έγραψε...

    Και γιατί λοιπόν να κάνει κατι με την Λίνα και να μην μας προτείνει κάτι καινούριο????οέο???????



    Όχι σώνει και καλά διότι όλα ήταν αριστουργήματα, (και προσωπικά δεν προεξοφλώ ότι τα καινούργια, αν γίνουν, θα είναι οπωσδήποτε ωραία) αλλά διότι εκείνη είχε έναν μοναδικό τρόπο να τα τραγουδάει....



    Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω....Τ'ότι θα είναι ο λόγος της Λίνας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι και αριστουργήματα!

    Σε παραπλανω με στιχους...ψευτικους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 14-11-2006 01:12 ]


    karelia
    14.11.2006, 09:09
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 14-11-2006 στις 01:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 13-11-2006 στις 15:27 έγραψε...

    Και γιατί λοιπόν να κάνει κατι με την Λίνα και να μην μας προτείνει κάτι καινούριο????οέο???????




    Και ποιός είπε να μην μας προτείνει κάτι καινούργιο??? Δε λέει κανείς να συνεργαστεί απ' εδώ και στο εξής μόνο με τη Λίνα...μπορεί κάλλιστα να κάνει και μαζί της δουλειά, αλλά και κάτι το καινούργιο...αν και....έτσι όπως πορεύεται τα τελευταία 5 χρόνια η Άλκηστη, τότε "καινούργιο" θα είναι το να (ξανα)πει λόγια της Λίνας...
    Και επίσης αν το "καινούργιο" σημαίνει ένα ακόμη σουξεδάκι, όπως είδαμε να συμβαίνει ως τώρα, και λίγος ακόμη ραδιοφωνικός χρόνος στον Σφαίρα και τον Λάμψη, εγώ προσωπικά το χόρτασα...φτάνει...
    Γράφτηκε πιο πριν ότι το καινούργιο θα είναι ρίσκο...όχι, διαφωνώ...έτσι όπως έχει γίνει πιά η δισκογραφία και τα ραδιόφωνα, ρίσκο θα είναι να ξαναδουλέψει με τη Λίνα...νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι το γιατί...

    Γράφτηκε επίσης ότι αν ξανατραγουδήσει Λίνα θα κερδίσει τους απογοητευμένους, παλιούς φαν της...κάπως έτσι...λοιπόν, μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου και να πω ότι όσοι την αγαπήσαμε μέσω εκείνων των σπουδαίων τραγουδιών, εμείς την αγαπάμε για πάντα...και ό,τι κι αν κάνει θα την ακολουθουμε...έστω κι αν είμαστε αυστηροί, και μερικοί απ' εμάς, όπως η υποφαινομένη, γκρινάζουμε ενίοτε πολύ...και τα σουξεδιάρικα δισκάκια της αγοράζουμε απ' την πρώτη μέρα... (έστω κι αν μετά τα χαρίσαμε σε φίλους), και στις εμφανίσεις τρέχουμε (έστω κι αν μας φάνηκε ότι έσκουζε πολύ), και διαβάζουμε συνεντεύξεις, και όλα που πρέπει να κάνει ο "φαν" (ηλίθια λέξη, αλήθεια) που σέβεται τον εαυτό του τα κάνουμε...και δεν υπάρχει περίπτωση να πάψουμε να την ακολουθούμε...Οπότε δεν τίθεται θέμα να μας ξανακερδίσει διότι δεν μας έχει χάσει....
    Απλά λέμε ότι δε μας δίνει πιά τη χαρά που μας έδινε με τα παλιά της τραγούδια...Όχι σώνει και καλά διότι όλα ήταν αριστουργήματα, (και προσωπικά δεν προεξοφλώ ότι τα καινούργια, αν γίνουν, θα είναι οπωσδήποτε ωραία) αλλά διότι εκείνη είχε έναν μοναδικό τρόπο να τα τραγουδάει....δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά με το λόγο της Λίνας, μεταμορφώνεται...και η φωνή της παίρνει μια υφή σπάνια...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω...σαν να υπάρχει ένα μοναδικό νήμα που ενώνει τη φωνή με το λόγο, σαν να γίνεται άλλη τραγουδίστρια, με την ίδια μεν χροιά φωνής, αλλά με πολύ διαφορετικό ύφος και χαρακτήρα...γι' αυτό λέω ότι το χρωστάνε να κάνουν τραγούδια μαζί...όχι δεν το χρωστάνε σε μας, στο κοινό...το χρωστάνε η μία στην άλλη...

    (Και αν έχω δικαίωμα να μιλήσω ως "χαζοφαν", και ας μου συγχωρεθεί αυτό.....ε, θέλω να τις ξέρω μονιασμένες...)

    Μεγάλε ερωτικέ, μη σου κάνει εντύπωση που το Υπερωκεάνιο είναι του Κραουνάκη... Αν τον ψάξεις λίγο, θα βρεις τελείως άγνωστα τραγούδια, ακόμη πιο ωραία κι απ' αυτό...πάντως στο δίσκο που ανήκει, αυτό είναι το καλλίτερό μου...(στον ίδιο δίσκο είναι τα Λαικά και τα Παλτά)

    Αυτή η νύχτα μένει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maraki24 στις 14-11-2006 01:07 ]





    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΦΑΝ?ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΣΚΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙ,ΔΗΛ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ "ΤΥΦΛΑ" ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ?
    ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ.

    Soiram
    14.11.2006, 10:16
    Μην είσαι τόσο αυστηρός karelia. Δεν είπε η μαρία ότι ο "φαν" ( όντως δεν ακούγεται ωραία) είναι κάποιο άβουλο ον, το οποίο το σέρνει από τη μύτη ο εκάστοτε καλλιτέχνης...τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως για τους φαν της Άλκηστη δεν ισχύει αυτό!

    Όμως όταν έχεις μεγαλώσει με τα τραγούδια της Άλκηστης. Όταν έχεις ακούσει τους δίσκους της απανωτές φορές και κάθε φορά σου αρέσουν περισσότερο από την τελευταία. Όταν έχεις πάει σε συναυλίες και όταν λέει το θεός αν είναι σου σηκώνεται η τρίχα κάγγελο...τότε δεν μπορείς παρά να υποκληθείς στην τέχνη της Άλκηστης και των εκάστοτε δημιουργών με τους οποίους συνεργάστηκε και να την ακολουθήσεις...συγχωρώντας της τα όποια παραστρατήματα. Προσωπικά το θεωρώ μαγκιά της το ότι δοκίμασε τον εαυτό της σε κάτι πιο εμπορικό και πιο λαοφιλές και βγήκε νικητής. Γιατί και σουξέ έκανε και δεν θυσίασε την υψηλή ποιότητα των τραγουδιών που μας έχει συνηθίσει. Ναι, μπορεί οι τελευταίοι δίσκοι της να μην είναι αυτό που ίσως η καρδιά των φαν της θα ήθελε, όμως κανείς δεν μπορεί να τους απορρίψει ως φτηνούς ή αρπαχτές...όπως θα μπορούσε κανείς να πεί για την πλειοψηφία των σουξέ που κατακλύζουν την αγορά καθημερινά.

    Όσο για τις συναυλίες της Άλκηστης, εγώ τουλάχιστον όσο είναι στο χέρι μου, θα πηγαίνω ξανά και ξανά...διότι πολύ απλά βγάζει τέτοια απίστευτη ενέργεια (ακόμα και στις όχι και τόσο "καλές" μέρες της) που για μένα κάθε συναυλία της Άλκηστης είναι σαν να παίρνω 10 πολυβιταμίνες μαζί...με αναζωογωνεί, διακσεδάζω, τραγουδάω. Διότι με την Άλκηστη μας συνδέει πια κάτι βαθύτερο, κάτι πολύ πιο σταθερό από το κάθε ένα τραγούδι της ξεχωριστά και από όλο το έργο της στο σύνολο. Είναι μια σχέση που έχει χτιστεί μέσα σε μια πορεία χρόνων και η οποία όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί να εξαφανιστεί ούτε από έναν ούτε από δύο δίσκους που δεν ήταν τόσο καλοί. Και από αυτή την άποψη η Μαρία έχει δίκιο όταν λέει πως η Άλκηστη δεν χρειάζεται να μας ξανακερδίσει, γιατί πολύ απλά δεν μας έχασε...Μπορείς να πείς ότι εθελοτυφλώ...θα σου πω, ναι ίσως, αλλά μου αρέσει

    Τέλος να συμφωνήσω πως τα τραγούδια της Άλκηστης σε στίχο της Νικολακοπούλου είναι το καθένα μοναδικό και έχει αφήσει ανεξίτηλο σημάδι. Όντως υπάρχει μια σύνδεση ανάμεσα στις δύο γυναίκες αυτές και όντως είναι κρίμα να μην συνεργάζονται. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κανείς να κατηγορήσει την Άλκηστη ότι κάνει τα ίδια και τα ίδια, όταν δεν έχει τραγουδήσει Νικολακοπούλου εδώ και αρκετά χρόνια...και ναι το να ποντάρει σε γνήσια ποιητικό στίχο, σε μια εποχή που τα Φοίβοτράγουδα των 2 σειρών κυριαρχούν, είναι ρίσκο και ελπίζω με όλη μου την καρδία να το πάρει αυτό το ρίσκο!
    karelia
    14.11.2006, 10:48
    Υπάρχουν και φαν της άλκηστις (επέτρεψέ μου να ξέρω) που δεν θέλουν μετά το Θεός αν είναι,να ακούσουν Φοίβο,Τερζή,Μαζωνάκη,Ρέμο και Βανδή.
    Προτιμούν να μένουν με τις όμορφες αναμήνσεις.
    Καλά αυτό που έγραψες

    δοκίμασε τον εαυτό της σε κάτι πιο εμπορικό και πιο λαοφιλές και βγήκε νικητής.

    Μου έφτιαξες τη διάθεση πρωί που είναι.
    maraki24
    14.11.2006, 23:55
    Παιδιά το τραγούδι το έπαιξε ο Μελωδία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι τέλειο!!!!!!!! Έχω πάθει!!!!! Μουσική Παναγιώτη Καλαντζόπουλου, στίχοι Λίνας, και η Άλκηστις υπέροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου έβγαζε μια απίστευτη χαρά η ερμηνεία της....αλλά και μια νοσταλγία....Το άκουσα στο φορητό ραδιάκι στο δρόμο και παρ'ολίγο να βάλω τις φωνές στην οδό Χρήστου Λαδά!!!!!!!!!!! Είναι ζωηρό τραγούδι με γρήγορο ρυθμό και λέγεται "Ουρανία"....έτσι θα λέγεται και η ταινία...απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, έτσι λέγεται η ηρωίδα αυτής της ταινίας, ο οποία διαδραματίζεται κάπου στη δεκαετία του 70....Είναι πάρα πολύ ωραίο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    qanun
    15.11.2006, 13:46
    Για μενα η Αλκηστη εχει τελειωσει μετα τις Υδρογειες Σφαιρες και θεωρω κορωνιδα της τεχνης της, τουλαχιστον δισκογραφικα, το ''Ανθρωπων εργα''. Ειναι ενας δισκος που αφησε εποχη και προσωπικα θα τον εβαζα μεσα στο τοπ 20 της τελευταιας 30ετιας.. Θυμηθειτε το ομωνυμο, το Υπερωκεανιο, το Παλτο, και φυσικα τον υπεροχο Γατο. Συγκρινετε τα τραγουδια αυτα, οπως και ορισμενα αλλα (πχ το φοβερο ''Διαβατηριο'' απο τις ''Σφαιρες'') με το..''Ολε ολε ολα΄'' (και οχι μονο), της συμπαθους Μυρτως Κοντοβα, και θα καταλαβετε το αγχος που την επιασε ''να υπαρχει''. Νομιμοποιησε τη Heaven. Ποιον αλλον ποιοτικο καλλιτεχνη εχει η εν λογω εταιρια? Αλλα εκτος αυτου, ειναι καλο που ξαναυπαρχει με τη Νικολακοπουλου. Ειναι κριμα να βλεπεις τετοιες παρεες διασπασμενες, ως γνωστον ηταν για αρκετα χρονια μακρια η μια απο την αλλη...(οπως, ασχετο, το ιδιο συμβαινει με τη Μελινα Κανα και τους Μαλαμα-Θαναση Παπακωνσταντινου)
    karelia
    15.11.2006, 13:56
    Παιδιά ολοι οι καλλιτέχνες κάνουν και κάτι άλλο κάποια στιγμή...τώρα καλύτερο η χειρότερο δε ξέρω,αλλά δε γίνεται μια ζωή μαλαμας κανα,νταλάρας αλεξίου,πρωτοψάλτη νικολακοπούλου κλπ
    eneni
    22.11.2006, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 14-11-2006 στις 23:55 έγραψε...

    Παιδιά το τραγούδι το έπαιξε ο Μελωδία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι τέλειο!!!!!!!! Έχω πάθει!!!!! Μουσική Παναγιώτη Καλαντζόπουλου, στίχοι Λίνας, και η Άλκηστις υπέροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μου έβγαζε μια απίστευτη χαρά η ερμηνεία της....αλλά και μια νοσταλγία....Το άκουσα στο φορητό ραδιάκι στο δρόμο και παρ'ολίγο να βάλω τις φωνές στην οδό Χρήστου Λαδά!!!!!!!!!!! Είναι ζωηρό τραγούδι με γρήγορο ρυθμό και λέγεται "Ουρανία"....έτσι θα λέγεται και η ταινία...απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, έτσι λέγεται η ηρωίδα αυτής της ταινίας, ο οποία διαδραματίζεται κάπου στη δεκαετία του 70....Είναι πάρα πολύ ωραίο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    πριν λίγο το ακουσα κι εγω! Ειναι όμορφο πολύ!

    GeoMo
    27.11.2006, 16:55
    [Τώρα για τις υδρόγειες σφαίρες..Κοίταξε συνήθως το δεύτερο υστερεί σε σχέση με το πρώτο.Δε μπορώ να λησμονήσω από αυτόν το δισκο το "έβρεχε η βροχή βρεχόμουνα"



    Άκουσε απο τις Υδρόγειες Σφαίρες τα τραγούδια ''Ακίνδυνος'',
    ''Δράκος'', '' Όστρακο'' , '' Παραμύθι'' και '' Επιστόλη'' και ασε το '' έβρεχε η βροχή βρεχόμουνα!


    Soiram
    27.11.2006, 20:01
    Συμφωνώ πως ο δίσκος "Υδρόγειες Σφαίρες" περιλαμβάνει κάποια ιδιαίτερα όμορφα τραγούδια. Ίσως τραγούδια λιγότερο..."προσβάσιμα" στο ευρύ κοινό, αλλά πάρ'αυτά πολύ όμορφα!
    megaloserwtikos
    17.12.2006, 18:35
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 13-11-2006 στις 18:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 13-11-2006 στις 17:43 έγραψε...

    Ηφαίστειο δεν ξαναγράφεται εύκολα πάντως...


    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει σε ποιόν δίσκο της είναι ένα που λέει ''παναγιά μου εσύ...''
    Αν ξέρει τίτλο δίσκου να πάω να το αγοράσω αύριο κι όλας.
    Μου έκανε εντύπωση από την πρώτη φορά που το άκουσα. Χρόνια πριν.




    Ο καλυτερος της δίσκος......"Ανθρώπων έργα".Σπέυσε να τον πάρεις!

    ΥΠΕΡΩΚΕΑΝΙΟ

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου
    Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης


    Τόσο καπνό που πίνω μέσα μου
    άμα τον είχα ταξιδέψει,
    θα 'χα γυρίσει όλη τη γη
    από τη νύχτα ως την αυγή
    παρά που λες πως μ' αγαπάς
    να 'χα πιστέψει.

    Γιατί τώρα είναι σπάνιο
    να ξοφλήσω το δάνειο
    που 'χα πάρει απ' το χθες
    για να ελπίζω
    σ' έναν αγώνα τιτάνιο
    σαν υπερωκεάνιο
    μες την ομίχλη στεριά να σφυρίζω.

    Παναγιά μου εσύ του Νοτιά
    της καρδιάς μου η γη ξενιτιά
    της καρδιάς μου η γη
    μια βαθιά πληγή
    που την κλείνει του χρόνου η φωτιά.

    Τόσο καπνό που είδαν τα μάτια μου
    άμα τα βλέφαρα είχα κλείσει
    ίσως και να 'χα ονειρευτεί
    πως σαν την έρημο καυτή
    είν' η ψευτιά που λόγια αγάπης
    πάει να χτίσει.






    Το αγόρασα κι έχω κολλήσει με υπερωκεάνιο, κάστρο και βέβαια το σίδερο.
    Αλλά έτσι κι αλλιώς μου ήταν όλα σχεδόν γνωστά...
    maraki24
    25.12.2006, 05:40
    Χρειάζομαι βοήθεια!!!! Στην εκπομπή του Παπαδόπουλουμ προχθές έδειξε ένα τραγούδι του Αντύπα και της Νικολακοπούλου που λέγεται "τα μεσημέρια στην Αλεξάνδρεια", ένα βιογραφικό τραγούδι της Αλεξανδρινής Άλκηστης...Δεν είναι ούτε στο Ηφαίστειο, ούτε στις Υδρόγειες....Ξέρει κανείς τίποτε?????????? Πού βρίσκεται, πότε έγινε???? Ήταν συνταρακτικό τραγούδι, έπαθα!!! Δεν πρέπει να είναι καινούργιο, μου φάνηκε κάπως πιό νέα όταν το τραγουδούσε...
    Greenheart
    03.01.2007, 01:43
    ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟ "ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ" ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ!! ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!!!ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣΤΙΣ
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ LIVE O "EΦΙΑΛΤΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗΣ" ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΑΣ ΕΛΛΕΙΠΑΝ ΤΑ 5 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ
    ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΑΡΤΙΑ!


    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!


    Υ.Γ. ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 97' ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ VIDEO!
    Soiram
    03.01.2007, 14:38
    Θα συμφωνησω με τον/την Greenheart οτι έχουν γίνει κάποια λάθη στις ζωντανές ηχογραφήσεις της Άλκηστης. Γνώμη μου είναι ότι η συναυλία του Μέγαρου θα έπρεπε να έχει βγεί σε διπλό CD με όλα τα τραγούδια...

    Πάντως το αφιέρωμα του Παπαδόπουλου στην Άλκηστη ήταν πολύ ωραίο, το πρώτο μέρος τουλάχιστον που είδα. Περιμένω τώρα να δώ και το δεύτερο. Έχει φοβερή ενέργεια αυτή η γυναίκα και μια αύρα...Ο τρόπος που μιλάει (δεν μιλάω για τον τρόπο που τραγουδάει...). Πολύ συγκινητική η ιστορία με την Χαρούλα! Άραγε θα κάνει τίποτα φέτος η Άλκηστη; Θα εμφανιστεί πουθενά;
    Greenheart
    09.01.2007, 04:37




    ΘΕΑΤΡΟ ΡΙΑΛΤΟ
    ΛΕΜΕΣΣΟΣ ,ΚΥΠΡΟΣ


    Παρασκευή 26 & Σάββατο 27 Ιανουαρίου
    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    Η μεγάλη ερμηνεύτρια ανατρέπει άλλη μια φορά τα προγράμματα και παρουσιάζει ένα ρεπερτόριο κομμένο - ραμμένο στα μέτρα του ΡΙΑΛΤΟ.

    Η υπέροχη και εκφραστική φωνή της μαζί με ένα απαράμιλλο πείσμα, ήθος και δυναμισμό, έχουν επιβάλει την Άλκηστη Πρωτοψάλτη στο χώρο του τραγουδιού ως μια από τις καλύτερες ερμηνεύτριες όλων των εποχών.

    Χρησιμοποιώντας έντεχνα και με μαεστρία τα μουσικά ακούσματα της Ελλάδας και εμποτίζοντας τα με το μοναδικό της άρωμα, τους προσδίδει το προσωπικό της στίγμα.

    Με μια σειρά εξαιρετικών μουσικών να την πλαισιώνουν, η ΄Αλκηστις Πρωτοψάλτη μας ταξιδεύει στα 30 χρόνια της δικής της παρουσίας στην ελληνική μουσική.

    Συμμετέχει ο Στέφανος Κορκολής
    null
    maraki24
    25.02.2007, 01:53
    Στην τηλεόραση δείχνει από χθες μια διαφήμιση που κάνει η Άλκηστη για μια τράπεζα...την είδε κανείς? Πώς σας φάνηκε?
    maspa
    25.02.2007, 04:21
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 25-02-2007 στις 01:53 έγραψε...

    Στην τηλεόραση δείχνει από χθες μια διαφήμιση που κάνει η Άλκηστη για μια τράπεζα...την είδε κανείς? Πώς σας φάνηκε?



    Το τραγούδι που λέει σ αυτή τη διαφήμιση προμηνύει καινούριο δίσκο ή τσάμπα ελπίζω; (Έτσι δεν έγινε και με το ole-ole-ola σε διαφήμιση το 2004;)
    Soiram
    25.02.2007, 21:32
    Προσωπικά, όσο ωραίο και αν είναι το τραγούδι που λέει, μου φαίνεται αδιανόητο ότι δέχτηκε να συμμετάσχει με τον τρόπο αυτό σε μια διαφήμιση για δάνεια τράπεζας. ΠΡαγματικά λυπήθηκα. Αναρωτιέμαι ποιός θεώτησε πως αυτή είναι μια καλή κίνηση για το image της. Διότι δεν μπορώ να πιστέψω πως είχε ανάγκη τα χρήματα και για αυτό το έκανε...Άσε που η Millenium Bank δεν είναι πια και από τις μεγάλες τράπεζες...
    Κρίμα...ελπίζω αυτό να μην δηλώνει το μελλοντικό στίγμα της αγαπημένης μου τραγουδίστριας!
    aggeliki
    25.02.2007, 21:39
    Εμένα πάντως και το τραγούδι δεν μ'αρέσει...