ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Πάμε σε κανένα ταβερνάκι?

    jorge
    10.02.2004, 14:44
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 10-02-2004 στις 10:57 έγραψε:

    Γιώργο κι εσύ εξεταστική; Νόμιζα ότι...ξέμπλεξες μετά την Πάτρα. Καλό κουράγιο εύχομαι σε όλους όσους γράφετε, ξέρω πόσο σπαστικό είναι. Θα σου φυλάξουμε λίγο από το....καλό, για μετά τη λήξη των εξετάσεων.




    Ευχαριστώ Γιάννη, ελπίζω να το τιμήσω


    ΥΓ. Παρακολουθώ ένα μεταπτυχιακό, εξού και το διάβασμα.
    KIT_KAT
    11.02.2004, 10:30
    Jorge... υπομονή. Μια απ'τα ίδια είμαστε ουκ ολίγοι εδώ νομίζω!
    Να πω κι εγώ ότι περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα! Το κρασί όντως ήταν πολύ καλό, έντονες παρενέργειες αλκοόλ (από το τσίπουρο) δεν αντιλήφθηκα σε κανέναν (το κρύβουν καλά? ) αλλά και τα προβλήματα στην οδήγηση θα τα απέδιδαν στην ομίχλη - by the way είχε μία ΤΕΛΕΙΑ ομίχλη στην Αριστοτέλους όταν φύγαμε...

    ΥΓ: Το avatar ok??????
    christos-reg
    11.02.2004, 12:27
    Κατερίνα το avatar επηρεασμένο από την ομίχλη και αυτό;;!

    Anyway, τι προβλήματα διέκρινες στην οδήγηση μου; Αν και θα έλεγα πως οι συνθήκες ήταν δυσμενέστατες , καταφέραμε να περάσουμε μέσα από την καρδιά της ομίχλης χωρίς να θρηνήσουμε θύματα

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 11-02-2004 12:28 ]
    KIT_KAT
    11.02.2004, 13:44
    "θα τα απέδιδαν" => ΑΝ υπήρχαν ! Εννοείται δεν υπήρχαν προβλήματα στην οδήγηση αν και οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ αντίξοες. Δεν μπορούσα να αναγνωρίσω το δρόμο που στρίβω για το σπίτι μου και επίσης το μόνο που μπορούσες να διακρίνεις ήταν κάτι φωτάκια- τα φανάρια. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Οπότε... well done, Χρήστο!
    rapsodos
    11.02.2004, 15:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 10-02-2004 στις 10:32 έγραψε:

    Έχε χάρη που είχα διάβασμα λόγω εξεταστικής!


    Και κάτι άλλο που θέλω να βροντοφωνάξω...

    Καταραμένη απόσταση!





    Παιδια να σας πω ένα μυστικό για την ομίχλη? Δεν ήταν τελικά ομίχλη αλλά οι καπνοί που έβγαζε ο jorge απο τη ζήλια του που δεν μπορούσε να έρθει.
    Σωστά jorge?

    Υ.Γ. (άσχετο) Και μην νομίζεις, μη σου περνάει καν απο το μυαλό Jorge οτι υπάρχει περίπτωση να με κερδίσεις! (έχουμε μια ''κόντρα'' με τον αγαπητό administrator που κάποια στιγμή στο μέλλον προβλέπω να δημοσιεύεται)
    jorge
    11.02.2004, 15:53
    With this side to sleep orpheus


    Κάτι άσχετο ρε παιδιά. Διάβασα το εξής:΅

    Στα 55,2 ευρώ καθορίστηκε το φθηνότερο εισιτήριο για απλή μετάβαση από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη με τα τρένα του ΟΣΕ που θα εκτελούν το δρομολόγιο σε 4 ώρες και 30 λεπτά. Τα «Ιντερσίτι Εξπρές», που από την ερχόμενη Τρίτη 10 Φεβρουαρίου θα περνούν από τις νέες σήραγγες Τεμπών και Πλαταμώνα θα πραγματοποιούν μόνο δύο στάσεις σε Λάρισα και Λειανοκλάδι, ενώ όσοι επιβάτες επιλέξουν να ταξιδέψουν στην πρώτη θέση θα πληρώνουν 69,3 ευρώ. Για τους συγκεκριμένους επιβάτες ο ΟΣΕ προσφέρει ρόφημα με συνοδευτικά, εφημερίδα και δωρεάν μεταφορά των αποσκευών τους.
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 03/02/2004



    Δεν είναι πολλές οι 4.30 ώρες για τρένο; Όσο δηλαδή κάνεις με το αυτοκίνητο κάνεις και με το τρένο; Δεν υποτίθεται οτι βάλανε καινούριες γραμμές; Ή θα βάλουνε;

    Δεν είναι και πολλά τα λεφτά; Ή μήπως είναι μετ' επιστροφής; Νομίζω έρχεται πιο ακριβά ακόμα και από το να ανέβεις μόνος σου με αμάξι... ! Με αεροπλάνο πόσο πάει το μαλλί;
    rapsodos
    11.02.2004, 16:06
    Jorge το εισιτήριο απο Θεσσαλονίκη για Αθήνα με αεροπλάνο (πιθανόν και το αντίστροφο) έχει 53,50 ευρώ, χωρίς επιστροφή. Ο χρόνος είναι λιγότερος αλλα όχι κατα πολύ αν συμπεριλάβεις τυχόν καθυστερήσεις, το μισάωρο που πρέπει να είσαι νωρίτερα και την απόσταση που έχεις να διανύσεις από και προς τα 2 αεροδρόμια. Είναι περίπου στα ίδια. Απλώς άλλοι επιλέγουν γη και άλλοι ουρανό (εγώ ανήκω στους πρώτους). Βέβαια το ''παραδοσιακό'' τρένο, ο λεγόμενος μουτζούρης, κάνει γύρω στις 5 ώρες και 30 λεπτά και στοιχίζει περίπου 17 ευρώ αν θυμάμαι καλά , τεράστια διαφορά. Αλήθεια γιατί ενδιαφέρεσαι jorge? Σκέφτεσαι να ανέβεις?
    christos-reg
    11.02.2004, 17:39
    Jorge το εισιτήριο Αθήνα-Θεσσαλονίκη αυτή τη στιγμή στοιχίζει 75 euro one way (δηλαδή "για να πας") και 150 euro με επιστροφή. Αυτές οι τιμές είναι με φόρους. Ενίοτε οι εταιρείες (αυτή τη στιγμή το δρομολόγιο εκτελείται από την Olympic Airlines και την Aegean) κάνουν κάποιες προσφορές αλλά ισχύουν για περιορισμένο αριθμό εισητηρίων και για συγκεκριμένες πτήσεις - συνήθως για τις πτήσεις που έχουν τα μικρότερα ποσοστά πληρότητας κατά τη διάρκεια της ημέρας. Η ταξίδι μπορεί να κρατάει μόνο γύρω στα 45-50 λεπτά αλλά αν συμπεριλάβεις τους υποχρεωτικούς χρόνους αναμονής στο αεροδρόμιο και ότι το Μακεδονία και το Βενιζέλος απέχουν αρκετά από το κέντρο της πόλης θα δεις ότι δεν συμφέρει πάντα το ταξίδι με το αεροπλάνο (είναι και η τιμή...!)

    Σχετικά με το τρένο: Η μείωση στις 04:30 ώρες είναι πλεον πολύ καλή - για τα ελληνικά δεδομένα - αν φανταστείς ότι ως τώρα το πιο γρήγορο τρένο έκανε 5 ώρες και κάτι και συνήθως μιλούσαμε και για 5:30 και παραπάνω. Αυτή η νέα μείωση στη συγκεκριμένη φάση οφείλεται εξάλλου μονάχα στη κατασκευή των σηράγγων Τεμπών και Πλαταμώνα. Με την ολοκλήρωση και τον υπόλοιπων έργων (σήραγγα Καλλιδόμου, νέα χάραξη στο τμήμα Λειανοκλάδι-Δομοκός και ηλεκτροδότηση) θα φτάσουμε στις 3:30 ώρες (δηλαδή Ευρωπαϊκά -σχεδόν- δεδομένα).
    Μπορεί και το αμάξι να κάνει πάνω-κάτω 4:30 ώρες αλλά το τάξιδι με το τρένο σίγουρα υπερέχει κατά πολύ αφού είναι εντελώς ξεκούραστο, περνάει από ομορφότερη διαδρομή και σε πηγαίνει από το κέντρο της μιας πόλης στο κέντρο της άλλης.

    Προσωπικά προτιμώ το αεροπλάνο (λόγω λόξας με το αεροπορικό ταξίδι) αλλά λόγω οικονομίας επιλέγω συνήθως το τρένο που υπερέχει νομίζω πάνω απ' όλα σε αυτού του είδους τις διαδρομές και αποστάσεις.
    jorge
    11.02.2004, 19:22
    Αμάν, έπεσα πάνω στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΣΕ!

    Καλύφθηκα πλήρως! Ευχαριστώ !
    Vagabond
    12.02.2004, 04:03
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 11-02-2004 στις 15:53 έγραψε:

    Δεν είναι πολλές οι 4.30 ώρες για τρένο; Όσο δηλαδή κάνεις με το αυτοκίνητο κάνεις και με το τρένο;



    Οι πόσες ώρες με αυτοκίνητο...? Αθήνα - Θεσσαλονίκη 4.30 ώρες? Θα μας τρελλάνεις ρε Γιώργε! Με πόσα πας δηλαδή? Πατάει στο δρόμο το τουτού?
    KIT_KAT
    12.02.2004, 08:47
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 11-02-2004 στις 19:22 έγραψε:

    Αμάν, έπεσα πάνω στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΣΕ!




    Να 'ναι καλά το 131, και ο κόσμος, που δεν ξέρει τη χρησιμότητά του...

    Όσο για τις 4,5 ώρες με αμάξι, κι εγώ την ίδια απορία είχα... έχω μείνει στις 6
    rapsodos
    12.02.2004, 10:43
    Κατερίνα 6 ώρες κάνουμε για Αθήνα μαζί με τις στάσεις για ξεκούραση, για φαγητό, για φωτογραφίες απο το ένα κέντρο στο άλλο. Ο jorge έχει δίκιο. Περίπου 4.30 ώρες είναι η απόσταση. Αλλά Jorge δεν απάντησες. Σκέφτεσαι να ανέβεις σύντομα?
    jorge
    12.02.2004, 10:52
    Καλημέρα σας

    Το ξέρεις οτι θα ανέβω σύντομα, αλλά μαντεύω γιατί ξαναρωτάς.
    Για να ξεκινήσεις προπονήσεις!
    Σωστόοοος;;;


    ΥΓ. Το T-Shirt σου έφυγε σήμερα, ελπίζω Παρασκευή να το έχεις στα χέρια σου.
    yiannisyiannis
    07.05.2004, 12:54
    Καλησπέρα σε όλους! Οι "εν Θεσ/νίκη", τι λέτε για μια συνάντηση αύριο το βραδάκι;
    rapsodos
    07.05.2004, 16:36
    An kai ta eipame to proi ''live'' Gianni anafero oti eimai fysika mesa gia ayrio. Sto Soto h kapou allou?
    yiannisyiannis
    07.05.2004, 16:58
    Αν συμφωνείτε για το Σώτο, τώρα που άνοιξε ο καιρός, στα τραπεζάκια έξω είναι όμορφα. Αλλά αν σκέφτεστε κάτι άλλο, δεκτό μας αρέσει η περιπέτεια.
    christos-reg
    07.05.2004, 17:07
    Ok για αύριο λογικά... Δεν πηγαίνουμε όμως κάπου με ελευθερία κινήσεων? (π.χ. για τραγούδι...)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 07-05-2004 17:08 ]
    falimento
    07.05.2004, 17:08
    EΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ!

    Δεν είναι δίκαιο αυτό που κάνετε συμπατριώτες! Εμείς οι πρωτευουσιάνοι εδώ ζηλεύουμε!

    Jorge που είσαι? Μήπως πρέπει να αρχίσουμε αντίποινα?
    jorge
    07.05.2004, 17:48
    Μέσα
    Οργανωτής χρειάζεται
    Kotsiraki
    08.05.2004, 00:33
    Ναι παιδιά, άντε! Κανονίστε τίποτα και στην Αθήνα, μπας κ μπορέσουμε κι εμείς να κατηφορίσουμε!!