ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη
    Shu_Ji
    16.11.2006, 14:01



    Η έκπληξη του φετινού χειμώνα. Χρόνος: Δευτέρα και Τρίτη στις 9.30 Χώρος : Ζυγός στην Πλάκα. Θήτες οι Θοδωρής Γκόνης, Κώστας Λειβαδάς, Γιώτα Νέγκα και Σύρμω Κεκέ.
    Ο Θ. Γκόνης γράφει στίχους και επιλέγει κείμενα, με την εξαιρετική οπτική του, τον αιχμηρό και ευαίσθητο λόγο του και ο Κ. Λειβαδάς τα ντύνει μουσικά δημιουργώντας ένα υπέροχο χαρμάνι, το οποίο ερμηνεύει συγκλονιστικά η Γιώτα Νέγκα , με τη νεαρή, ταλαντούχα και άκρως συγκινητική Σύρμω Κεκέ να συμπληρώνει θεατρικά την τετράδα.
    Στο πρώτο μέρος εναλλάσσονται μονόλογοι και τραγούδια, το άσπρο και το μαύρο. Στο δεύτερο μέρος κυριαρχεί το κόκκινο και το απρόσμενο καθώς η Γιώτα Νέγκα σε μια κατάθεση ψυχής ερμηνεύει λαϊκά τραγούδια που περιμένουμε και δεν περιμένουμε, με τη δωρικότητα, την αισθαντικότητα και την αρτιότητα που την χαρακτηρίζει.
    Το εγχείρημα στηρίζουν οι πολύ καλοί μουσικοί της παράστασης. Μια παράσταση που κρατά 2.5 ώρες και διαθέτει ευεργετικές ικανότητες για την ψυχοσύνθεση αλλά και αποτελεί ξυπνητήρι αισθήσεων και μυαλού.

    Φ.Ζ.



    ΥΓ. Το παραπανω κειμενο το εγραψα μετα απο την παρακολουθηση της παραστασεις η οποια ειναι....απλα...ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
    XENIARODO πρεπεινα παμε ξανα!!
    XeniaRodo
    17.11.2006, 09:49
    ΘA ΠAMEEEEEEEEEEEE

    οπωσδήποτε...
    TRELAVi
    17.11.2006, 12:33
    Tην Δευτέρα ήμουν εκεί και πραγμάτικα ήταν μαγευτικά, η παράσταση ήταν εξαιρετική και η Γιώτα.. τι να πείς για τη Γιώτα.. "όλα τα λεφτά" όπως πάντα.
    Όσοι λάτρεις του είδους, πρέπει να κάνουν ένα πέρασμα.
    aggeliki
    17.11.2006, 16:56
    Μεχρι πότε θα είναι αυτές οι εμφανίσεις?
    tranzistoraki
    07.10.2007, 03:30
    Ο Θοδωρής Γκόνης και ο Κώστας Λειβαδάς, με τη Γιώτα Νέγκα και τη Σύρμω Κεκέ, παρουσιάζουν στον καινούριο χώρο Πόλις stage, τον καινούριο τους δίσκο «Εχω άνθρωπο», για δύο μόνο παραστάσεις.

    Την Παρασκευή 19 και το Σάββατο 20 Οκτωβρίου, στον χώρο του Πόλις stage θα γίνει η θεατρική παρουσίαση του άλμπουμ, έχοντας παρέα την Ελένη Τσαλιγοπούλου, τον Παντελή Θαλασσινό και τον Σταμάτη Κραουνάκη.

    Το άλμπουμ «Εχω άνθρωπο» κυκλοφόρησε το καλοκαίρι από τη Lyra. Η έκδοση του άλμπουμ δίνει την αφορμή να παιχτεί και πάλι η ομώνυμη παράσταση, για δύο μόνο μέρες και με καλεσμένους όλους τους συντελεστές που συμμετέχουν στο άλμπουμ.

    Μαζί με τη Γιώτα Νέγκα που ερμηνεύει τα περισσότερα τραγούδια και τη Σύρμω Κεκέ που αφηγείται τα κείμενα, την Παρασκευή θα συμμετέχει ο Παντελής Θαλασσινός και το Σάββατο η Ελένη Τσαλιγοπούλου και ο Σταμάτης Κραουνάκης.

    Info
    Παρουσίαση άλμπουμ: Έχω άνθρωπο
    Παρασκευή 19 και Σάββατο 20 Οκτωβρίου, στις 22.30
    ΠΟΛΙΣ stage: Πέτρου Ράλλη 18, τηλ. 210 3476316

    πηγή: www.culturenow.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 07-10-2007 03:32 ]