ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη

    Συμβουλές για αγορά πιάνου

    koukli
    23.11.2006, 17:10

    HELLO! Άρχισα πρόσφατα πιάνο, αλλά δεν έχω δικό μου και κάνω εξάσκηση σε αυτό του ωδείου. Σκέφτομαι να αγοράσω, αλλά δεν έχω λεφτά για καινούριο! Να πάρω μεταχειρισμένο?
    vero
    23.11.2006, 20:16
    ναι παρε μεταχειρισμενο!!! εμενα το πιανο μου ήτανε μεταχειρισμενο
    ZeNiA
    29.11.2006, 18:20
    Πάρε μεταχειρισμένο, αλλά με προσοχή.
    Κανόνισε καλύτερα να έρθει κάποιος μαζί σου, που θα γνωρίζει καλά το θέμα "πιάνο". Ο καθηγητής/τρια σου ίσως. Για να ξέρεις και τι παίρνεις...
    Βέβαια υπάρχει και η λύση του ηλεκτρικού, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα μείνεις ευχαριστημένος, κι εγώ προσωπικά δεν το συστήνω.
    Εγώ πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση, πριν από 12 χρόνια περίπου, παρακάλεσα τη διευθύντρια του ωδείου να έρθει μαζί μου. Δεν ξέρω βέβαια για ποιον ακριβώς λόγο δέχτηκε... Μάλλον γιατί είχε βαρεθεί να με βλέπει εκεί μέσα...
    Πάντως, συνήθως, είναι καλύτερο ένα καλό μεταχειρισμένο πιάνο, από ένα "κακό" καινούριο.
    nasiaser
    03.12.2006, 10:45
    Είμαι 30 ετών, και στο μακρινό μου παρελθόν (17 χρόνια πριν) έκανα κλασσική κιθάρα. Η αλήθεια είναι οτι έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και ο δάσκαλος ακολουθούσε ένα μάλλον ανορθόδοξο πρόγραμμα. Ενα είναι σίγουρο: μπορώ να παίξω από μνήμης, αλλά από θεωρία δε θυμάμαι τίποτα. Τελοσπάντων, τώρα τελευταία σκέπτομαι να ξεκινήσω πιάνο. Αντιλαμβάνομαι από τα διάφορα που διάβασα στο forum ότι τίποτα δε συγκρίνεται με το κλασσικό πιάνο, όμως, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα δεν επιδιώκω να γίνω εξπέρ, δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα έστω και για ένα μεταχειρισμένο πιάνο, ο χώρος μου είναι περιορισμένος στο σπίτι και σίγουρα δεν μπορώ να κάνω την άπειρη φασαρία. Υποψιάζομαι οτι μάλλον ηλεκτρικό πιάνο θα χρειαστώ. Ωστόσο, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, όλοι εσείς που ξέρετε από αυτά, κι αν είναι δυνατό να μου προτείνετε κάποιες λυσεις που να μην υπερβαίνουν όμως από πλευράς κόστους τα 1200 με 1300 ευρώ. Ευχαριστω
    nefeli87
    03.12.2006, 15:52
    Η casio έχει φτηνά ηλεκτρικά πιάνα (θα βρεις από 800 ευρώ).Ωστόσο,μην φανταστείς πως είναι κάτι εξαιρετικό (τη δουλειά τους βέβαια την κάνουν).Εγώ είχα τα ίδια προβλήματα με εσένα (έλλειψη χώρου,δεν μπορούσα να παίξω τις ώρες που ήθελα λόγω φασαρίας κτλ) γι' αυτό κατέφυγα στην λύση του ηλεκτρικού.Μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανοιώσει.Πάντως,πριν πάρεις οτιδήποτε,πρέπει να σκεφτείς αν πραγματικά θες να μάθεις πιάνο.Μπορείς στην αρχή να μελετάς στο ωδείο και αν δεις ότι σου αρέσει προχωράς και στην αγορά.Είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που στο τέλος μπορεί να μην χρησιμοποιείς.Το λέω γιατί το πιάνο είναι δύσκολο όργανο στην εκμάθηση και ξέρω πολλούς που τα παράτησαν μετά από καναδυό χρόνια.
    Red-Rose
    04.12.2006, 12:49
    κι εγώ σκεφτόμουν να καταλήξω στο ηλεκτρικό πιάνο γιατί πήγα και πήρα αρμόνιο το οποίο και απεχθάνομαι γιατί το μόνο που θα μου χρησίμευε είναι σε κάποια ηχογάφηση η χρήση κάποιων άλλων οργάνων... σκέφτηκα πως αν προτιμούσα το ηλεκτρικό θα γλίτωνα την ταλαιπορία να ψάχνω χορδιστή στο νησί και να μη βρίσκω... αλλά και πάλι το κλασικό πιάνο δε συγκρίνεται με τίποτα... δύσκολη απόφαση τελικά...
    yiota1
    09.02.2007, 01:30
    Γειά σας,
    Ειμαι περαστική από το forum, ψάχνοντας πληροφορίες για αγορά μεταχειρισμένου πιάνου για την κορούλα μου , που μόλις άρχισε να μαθαίνει και είναι 7 χρονών,
    Εχω βρεί ένα μεταχειρισμένο πολωνικό Legnica. στα 100 Ευρώ.
    Ξέρει κανείς κατι γιαάυτή τη μάρκα?

    Ευχαριστώ
    γιώτα
    yiota1
    09.02.2007, 01:32
    ΔΙΟΡΘΩΣΗ : ΣΤΑ 1000 εΥΡΩ , ενοώ...
    menios21
    03.04.2008, 18:33
    γεια χαρα.και γω αρχισα πιανο σχετικα προσφατα και η καθηγητρια μ προτεινε να ψαξω για μεταχειρισμενο κλασικο.αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω το ψαξιμο.καμια προταση??
    Dark0meN
    04.04.2008, 00:19
    Χαιρετώ το forum ως νεο μελος! :)

    Γυρω στο 90 κατι μαθαινα πιανο για 2 χρονια αλλα για πολλους και διαφορους λογους το παρατησα και πριν απο μερικους μηνες το ξαναρχισα!Πραγματικα ηταν απο τις ποιο σωστες κινησεις που εκανα στη ζωη μου..Μου δινει μεγαλη ευχαριστηση..Έτσι, κατεβασα το παναρχαιο αρμονιο μου απο την αθηνα στην Κρητη για να κανω practice σπιτι μου..

    Δυστυχως το αρμονιο δεν με ικανοποιει και θελω κατι με καλυτερο φιλινγκ και καλυτερο ήχο..

    Έτσι σκεφτομαι να αγορασω μεσω Internet,μαλλον απο Thomann, ενα ηλεκτρικο πιανο..μαλλον αυτο: http://www.thomann.de/gr/yamaha_ydp131c_set.htm .

    Τα λεφτα ειναι αρκετα βεβαια και θα αργησω να τα μαζεψω(φοιτητης ειμαι :Ρ),αλλα πιστευω οτι ενα ηλεκτρικο πιανο ειναι μια καλη επιλογη και απο θεμα ενοχλησης των γειτονων και απο θεμα αποδοσης τιμης..

    Κανοντας μια ερευνα αγορας στο Ηρακλειο απλωσα τα αρχαρια χερακια μου σε μερικα ηλεκτρικα πιανα(:Ρ) και πραγματικα η αίσθηση και ο ήχος ηταν σε πολυ καλο επίπεδο..

    Κλασσικο πιάνο έχω στην Αθηνα( η γιαγια μου βασικα εχει αλλα το χρησιμοποιω οποτε θέλω)οποτε οσο και να θελω να εχω ενα κλασσικο πιανο στην Κρητη θα ηταν τζαμπα λεφτα, αφηστε που θα μου κανανε έξωση..

    Για να καταληξω έχω αποφασισει να αγορασω ενα ηλεκτρικο πιανο απλα το θεμα μου ειναι ποιο θα ηταν καλυτερο σε τιμες 700-800 ευρω..παραπανω δεν μπορω να διαθεσω .Ήδη αυτο το ποσό μου φαινεται τρομαχτικα δυσκολο να το μαζεψω..
    Ακουω τις προτασεις σας και τις παρατηρησεις σας! :)


    Liza32
    04.04.2008, 00:50
    Αν σας ενδιαφέρει, πουλάω το πιάνο μου, για πληροφορίες στείλτε μου πμ. Είναι γερμανικό, του 1998.
    CROSS
    04.04.2008, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Dark0meN στις 04-04-2008 στις 00:19 έγραψε...

    Χαιρετώ το forum ως νεο μελος! :)

    Γυρω στο 90 κατι μαθαινα πιανο για 2 χρονια αλλα για πολλους και διαφορους λογους το παρατησα και πριν απο μερικους μηνες το ξαναρχισα!Πραγματικα ηταν απο τις ποιο σωστες κινησεις που εκανα στη ζωη μου..Μου δινει μεγαλη ευχαριστηση..Έτσι, κατεβασα το παναρχαιο αρμονιο μου απο την αθηνα στην Κρητη για να κανω practice σπιτι μου..

    Δυστυχως το αρμονιο δεν με ικανοποιει και θελω κατι με καλυτερο φιλινγκ και καλυτερο ήχο..

    Έτσι σκεφτομαι να αγορασω μεσω Internet,μαλλον απο Thomann, ενα ηλεκτρικο πιανο..μαλλον αυτο: http://www.thomann.de/gr/yamaha_ydp131c_set.htm .

    Τα λεφτα ειναι αρκετα βεβαια και θα αργησω να τα μαζεψω(φοιτητης ειμαι :Ρ),αλλα πιστευω οτι ενα ηλεκτρικο πιανο ειναι μια καλη επιλογη και απο θεμα ενοχλησης των γειτονων και απο θεμα αποδοσης τιμης..

    Κανοντας μια ερευνα αγορας στο Ηρακλειο απλωσα τα αρχαρια χερακια μου σε μερικα ηλεκτρικα πιανα(:Ρ) και πραγματικα η αίσθηση και ο ήχος ηταν σε πολυ καλο επίπεδο..

    Κλασσικο πιάνο έχω στην Αθηνα( η γιαγια μου βασικα εχει αλλα το χρησιμοποιω οποτε θέλω)οποτε οσο και να θελω να εχω ενα κλασσικο πιανο στην Κρητη θα ηταν τζαμπα λεφτα, αφηστε που θα μου κανανε έξωση..

    Για να καταληξω έχω αποφασισει να αγορασω ενα ηλεκτρικο πιανο απλα το θεμα μου ειναι ποιο θα ηταν καλυτερο σε τιμες 700-800 ευρω..παραπανω δεν μπορω να διαθεσω .Ήδη αυτο το ποσό μου φαινεται τρομαχτικα δυσκολο να το μαζεψω..
    Ακουω τις προτασεις σας και τις παρατηρησεις σας! :)




    Πρίν κάνεις την αγορά βρές τρόπο να το δείς απο κοντά και φυσικά να παίξεις και να το ακούσεις.Δεν αγοράζουμε ΠΟΤΕ μουσικό όργανο απο φωτογραφία!
    Έχω δοκιμάσει και ξέρω ότι έχει καταπληκτικό ήχο πιάνου και γενικά ''αίσθηση''πάνου(βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και τέλεια δυναμική)το Ρ-70 της YAMAHA.Η τιμή του είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις.
    Αυτό που έχεις δεί δεν το ξέρω καθόλου.Καλή επιλογή και μπράβο που ξανάρχισες το πιάνο,έστω και μετά απο τόσα χρόνια.Ποτέ δεν είναι αργά.
    Καλώς ήρθες και στο σάιτ(απ'οτι είδα σήμερα έκανες εγγραφή)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 04-04-2008 01:20 ]


    Dark0meN
    04.04.2008, 01:34
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για την προταση!Θα το ψαξω αυτο που λες να το τσεκαρω! :)

    Keep it coming people!
    Rudess
    07.04.2008, 21:04
    Μιας και είδα το θέμα εγώ,δηλαδή η αδερφή μου που έκανε χρόνια κλασσικό πιάνο έχει ενα PETROF καινούριο το είχαμε αγοράσει του κουτιού πολύ καλό αποδείχτηκε.

    Τότε έκανε 400 κάτι χιλιάδες.Με το κούρδισμά του κάθε χρόνο διατηρείται πολυ καλό.

    Αυτά είχα να πώ αν και είμαι του πιο σύγχρονου σχετικός ο΄σο μπορώ,του αρμονίου όχι όμως ότι αφήνω το πιάνο στην ησυχία του.

    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
    jethroomi
    08.04.2008, 02:08
    Γεια σου koukli.
    Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με το πιανο προτεινω μεταχειρισμενο (yamaha U1 πχ) κλασσικο. Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σου αφησει 'κενα' στην ταχυτητα ή στην εκφραση.

    Αν θελεις να συνοδευεις την φωνη σου με συγχορδιες μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με ενα ηλ.πιανο. Αλλα οποιοδηποτε ηλ.πιανο δεν μπορει να αντικαταστησει το κλασσικο (ακουστικο) πιανο ουτε στον ηχο ουτε στην αισθηση των πληκτρων.
    Dark0meN
    08.04.2008, 12:44
    Πιστεψε με θα ηθελα πολυ να αγορασω ενα κλασικο πιανο αλλα δν θα μπορω να παιζω οτι ωρες θελω και συνηθως παιζω σε περιεργες ωρες που σηκωνουν μηνυση! :)

    Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον!
    Athena
    10.04.2008, 11:20
    Γειά χαρά παιδιά!

    Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση, παρ'όλο που είμαι καιρό τώρα μέλος.
    Απαντώ σε όλους όσους έθεσαν ερωτήματα κι ελπίζω να καταφέρω να βοηθήσω έστω λιγάκι.

    Ανεξάρτητα από το αν είναι κάποιος αρχάριος, ερασιτέχνης ή επαγγελματίας μουσικός νομίζω πως είναι σαφές ότι δεν μπορεί ένα κλασσικό όργανο - κάτι ζωντανό και τόσο μοναδικό (ακόμα και πιάνα της ίδιας μάρκες είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους! Το ξύλο "αναπνέι" και ωριμάζει ανάλογα με την χρήση, κάτι σαν το καλό κρασί) - να συγκριθεί με ένα άψυχο ψηφιακό πιάνο.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με την nefeli87 και θα επιμείνω, όπως πρήζω και τους δικούς μου μαθητές: Κάντε κάποιους μήνες δοκιμαστικά, δείτε πόσο σας τραβάει πριν κάνετε τόσο μεγάλη επένδυση! Είναι κρίμα μόνο ένας ενθουσιασμός να σας κάνει να καταξοδευτείτε τζάμπα και να αραχνιάσει ένα όργανο που θα μπορούσε να "πάρει φωτιά" στα χέρια κάποιου που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα (μακάρι να με ακούσουν όσοι έχουν κάπου παρατημένο ένα πιάνο και να το πουλήσουν ή και να το χαρίσουν)!... Μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι η μουσική είναι για τους λίγους και χαρισματικούς, αντιθέτως είμαι υπερ των πειραματισμών και είμαι πεπεισμένη πως όλοι ανεξάρτητα μπορούν να γευτούν την ευχαρίστηση της μουσικής, απλώς πιστεύω πως θέλει σκέψη και δοκιμή πριν μπει κάποιος σε τόσο πολυδάπανη διαδικασία.

    Όπως ανέφεραν ο CROSS & η ΖeNiA θέλει έρευνα μαζί με κάποιον γνώστη. Αν έχετε την δυνατότητα πάρτε και παραπάνω από μια γνώμη, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ! Όταν θα σας έχουν συστήσει δύο-τρια-δέκα όργανα η απόφαση είναι πλέον δική σας: κάθε άνθρωπος ελκύεται από άλλους ήχους, άλλη χροιά, άλλη αίσθηση στο "πάτημα". Το καλό πιάνο είναι και υποκειμενικό πέρα από την καλή κατασκευή, τα καλά υλικά κ.ο.κ. Μπορεί ο δάσκαλος να προτιμάει τα "ηχηρά" ή τα "υπόκωφα", τα "σκληρά" ή "μαλακά" πιάνα κι σε εσένα να ταιριάζει το αντίθετο. Σε πληροφορώ ότι με ζόρι θα κάθεσαι να διαβάσεις σπίτι! Βρες ένα όργανο που θα σε "καλεί" κι όταν κάθεσαι δεν θα θες να ξεκολλήσεις!!!

    Θα συμφωνήσω κι εδώ με τη ZeNiA: καλύτερα ένα καλό μεταχειρισμένο πιάνο από ένα "κακό" καινούριο. Μπορεί κανείς να βρει αξιοπρεπή μεταχειρισμένα από 2500 - 4500 ευρώ, γιατί να δώσει παραπάνω για ένα απαράδεκτο καινούριο; Τα πιάνα έχουν μεγάλο μέσο όρο ζωής (και 15ετίας μπορεί εύκολα να είναι σαν καινούριο αν το "έστρωσε" καλά ο προηγούμενος!). Μην αγοράζετε πιάνα 100ετών, εκτός κι αν λειτουργούν καλά και σας τα χαρίζουν μέχρι να βρείτε μια καλύτερη λύση! Ή αν τα θέλετε για αντίκες ή βιτρίνα!!! Με τέτοιες τιμές το πιάνο είναι επένδυση, τί να κάνουμε!

    Τώρα, αν υπάρχει πρόβλημα με τους γείτονες/ συγκάτοικους, την υγρασία ή οι ώρες σας είναι περίεργες και διαβάζετε 3 το πρωί κλπ. έχετε 2 λύσεις:

    α) Μετατρέπετε το κλασσικό σας πιάνο σε silent πιάνο. Έρχεται ένας ειδικός και σας περνάει με 1000ευρώ περίπου (από όσο ξέρω) ένα εξάρτημα που μετατρέπει το κλασσικό πιάνο σε ψηφιακό όποτε το θελήσετε. Και εσείς προσαρμόζετε ηχειάκια ή ακουστικά (παίρνει και δεύτερα για τον καθηγητή) ή και τα δυο. Καλή λύση για να κρατήσετε το κλαβιέ του κλασσικού, αλλά λίγο τσουχτερή για όσους το σκεφτόντουσαν οικονομικά και για μεταχειρισμένο πιάνο.

    β) Πέρνετε ένα ηλεκτρικό γνωρίζοντας ότι δεν θα συγκρίνεται με κλασσικό, αλλά εξαρτάται κι από τη χρήση που θα του κάνει κανείς βρε αδερφέ! Αφήστε που υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός κι έχει ανέβει πολύ η ποιότητα στην αγορά. Προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλά ηλ. πιάνα και μόνο 1-2 βρήκα συμπαθητικά (ένα korg κι ένα τσέχικο αν θυμάμαι καλά), αλλά - με το χέρι στην καρδιά και παρόλο που δεν θέλω καθόλου να τους διαφημίσω - μόνο ένα μπορώ να προτείνω, γιατί το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο εργαλείο και το βρίσκω ικανοποιητικότατο: Yamaha Clavinova CLP - 220. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα, ίσως και καλύτερα. Αυτό κυμαίνεται στα 1200ευρώ για να συγκρίνετε. Ο ήχος είναι ηχογραφημένου πιάνου και το κλαβιέ (ε δεν είναι και κλασσικού), αλλά είναι καλό - κατά εμέ.

    γ) Μια τελευταία καλή πρόταση για τους "κομπιουτεράδες" ή τους πιό "μπατίρηδες" είναι ένα δυναμικό (=να έχει ευαισθησία στα πλήκτρα, πατάς απαλά/δυνατά να ακούγεται απαλά/δυνατά), ημιβαρυκεντρισμένο κλαβιέ. Η τιμή αυτού που έχω δοκιμάσει και βρήκα συμπαθητικό είναι γύρω στα 250ευρώ (ανάλογα με τις οκτάβες). Νομίζω λέγεται M-Audio. Γενικώς όχι workstation, γιατί ξεφεύγουν οι τιμές. Το μόνο κακό είναι ότι για να παίξει κανείς πρέπει να το έχει μόνιμα συνδεδεμένο στον υπολογιστή (laptop ακόμα πιό βολικό) και πρέπει να υπολογίσει στα έξοδα βάση+pedal+αναλόγιο. Για τα λεφτά του όμως είναι καλή λύση.

    δ) Για τους επίδοξους πιανίστες, λίγοι μήνες στην αρχή και πάντα δοκιμαστικά (μετά μπορείτε να το χαρίσετε ή να το έχετε για εξοχικά-εκδρομές κλπ.) "βγαίνουν" με ένα (δυναμικό κατά προτίμηση πάλι) αρμόνιο - τελευταία λύση στην δική μου "κατάταξη" όπως καταλάβατε. Βοηθά για την πρώτη εξάσκηση και την λήψη περαιτέρω αποφάσεων, αλλά να ξέρετε ότι κάνει κακό στα χέρια του πιανίστα και καλό είναι να μην μένει κανείς πολύ σε αυτό, ειδικά αν ξέρει ότι θα μεταπηδήσει σε πιάνο.

    Συγνώμη που σας κούρασα, αλλά είναι ένα θέμα που με "καίει" συχνά και λόγω έρευνας σκέφτηκα ότι μπορεί να βοηθήσω κάποιον.



    dirtylook
    26.04.2008, 07:28

    κoukli.

    Πιστευω οτι θα ηταν σιγουρα καλο να αρχισεις με ενα φθηνο μεταχειρισμενο πιανο(οχι καποιας ιδιαιτερα καλης μαρκας). Επειτα αν δεις οτι τραβαει το πραγμα και αυξανονται οι απαιτησεις σου παιρνεις σε καλη τιμη(εχει αν το ψαξεις) κανενα καλο μεταχειρισμενο ΥΑΜΑΗΑ. Θα σου προτεινα το U1 που εχω και γω και ειναι καταπληκτικο πιανο. Ελπιζω να σε διαφωτισα καπως...


    AlkisKakaliagos
    13.12.2010, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 23-11-2006 στις 17:10 έγραψε...


    HELLO! Άρχισα πρόσφατα πιάνο, αλλά δεν έχω δικό μου και κάνω εξάσκηση σε αυτό του ωδείου. Σκέφτομαι να αγοράσω, αλλά δεν έχω λεφτά για καινούριο! Να πάρω μεταχειρισμένο?

    Σήμερα Δεκέμβριος 2010 μπορείς να βρεις καλό καινούργιο πιάνο με λιγώτερα χρήματα από μεταχειρισμένο.Υπάρχουν μεταχειρισμένα που έχουν επισκευαεί όχι όπως πρέπει, με ανταλακτικά ασχετα από τις προδιαγραφες του κατασκευαστή έτσι ώστε μόνο το όνομά τους να έχει σχέση με τα αντίστοιχα καινούργια και όχι η ποιότητά τους. Δες στο www.kakaliagos.gr 


    Vasiliki-Evag
    17.10.2011, 14:31

    Ειμαι 29 ετών και έπαιζα κλασσικό πιάνο μέχρι τα 18 μου και ήμουν  β ή γ μέση τάξη.Εχω χρόνια να ασχοληθώ και σκέφτομαι να ξαναρχίσω.Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρκό πιάνο  αυτή τη φορά. Τι με συμβουλεύετε να πάρω ? ? ?