ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Το μετάνιωσα που σταμάτησα...

    Kal-EL
    27.11.2006, 20:37
    Γεια σας! Κάνοντας surf στο net βρήκα αυτό το ενδιαφέρον φόρουμ! Ελπίζω να με υποδεχτείτε στην παρέα σας... Θα ήθελα να ακούσω την αποψη σας: Είμαι 18 και μικρός (περίπου 12-13) άρχισα πιάνο για περίπου 1,5 χρόνο. Βασικά η ιδέα ήταν πιο πολύ της μάνας μου. Αλλά και εγώ ήμουν ουδέτερος. Αρχίζοντας φροντηστήριο αποφάσισα εγώ με τον πατέρα μου να το σταματήσω γιατί δεν προλάβαινα. (ή τουλάχιστον έτσι πίστευα...) Για να σας μιλήσω ειλικρινά δεν ξέρω τι έφταιγε αλλά η ιστορία δεν μ' άρεσε καθόλου. (το ωδείο ήταν, η δασκάλα, το αρμονιάκι που είχα σπίτι μου... δεν ξέρω...) Μάλλον όλη η κατάσταση. Ίσως με εκνεύριζε το οτι δεν μπορούσα να παίξω ένα κομμάτι σωστά. Μόνο ένα το οποίο έπαιξα και σε ένα κονσέρτο στην Εστία Ν. Σμύρνης... Παρατώντας το λοιπόν το πιάνο για περίπου 4-5 χρόνια ήρθε κάποτε η στιγμή που άρχισα να βλέπω αλλιώς τα πράγματα... Αγόρασα ένα αρμόνιο με μεγάλα πλήκτρα στα 16 (το είχα μαράζι!) και άρχισα πλέον από μόνος μου να παίζω. Φυσικά δεν θυμόμουν ούτε νότα! Για να μην τα πολυλογώ εχω φτάσει σε ένα σημείο να μπορώ να παίζω το Rondo Alla Turca του Mozart και το Fur Elise του Beethoven χωρίς περικοπές (αα! και τώρα είμαι στη δέυτερη σελίδα της Σονάτας του Σεληνόφωτος το 1ο μέρος). Παρ' ολα αυτά δεν ξέρω να διαβάζω παρτιτούρες... Πρέπει να γράφω τις νότες! Θέλω να συνεχίσω αλλά δυστυχώς είμαι σε μία κρίσιμη στιγμή της ζωής μου - πριν τις πανελλήνιες. Και έχω κολλήσει με το πιάνο... Έχω ακούσει χιλιάδες κομμάτια. Το έχω ορκιστεί στον εαυτό μου οτι θα συνεχίσω μόλις τελειώσω... Αλλα δεν μπορώ να περιμένω! Μακάρι να μπορούσα να παίξω το τρίτο μέρος απ' τη Σονάτα του Σεληνόφωτος.... Τι να κάνω??

    Υ.Γ. Σόρυ αν σας κούρασα με τις αηδίες μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kal-EL στις 27-11-2006 20:44 ]


    sentoni
    27.11.2006, 20:40



    μπορείς να μας το παίξεις στο πιάνο !
    capone69
    27.11.2006, 20:48
    Keep on walkin..............
    Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ! ! ! ! ! !


    Amelie
    27.11.2006, 21:05
    Γιατί αυτή η ιστορία μου θυμίζει πολύ τη δική μου αντίστοιχη σε πάρα πολλά σημεία? Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις τις εξετάσεις σου σαν καλό παιδί και μετά να αφοσιωθείς αφού σου αρέσει τόσο!
    kotsos_007
    27.11.2006, 22:24
    Συγχαρητήρια και πιστεύω οτι ίσως θα είναι ένα απο τα καλύτερα φόρουμ γιατι ειναι κάτι που απασχολεί πολλούς... Ποτέ δεν είναι αργά. Εμένα η μάνα μου ξεκίνησε να πηγαίνει κιθάρα όταν ήμουν 11 χρονών για να πείσει εμένα να μάθω... αλλα εγώ τίποτα... και έτσι σταματησε και αυτή και μας έμεινε μόνο η κιθάρα... οσπου μιά μέρα έβλεπα τους φίλους μου να πηγαίνουν σε στούντιο κτλ και αποφάσισα να μάθω... έτσι κ έγινε... έμαθα μόνος μου, πήρα και άλλη κιθάρα και τώρα θα ξεκινήσω να παίζω σε ένα μαγαζί... ετσι για όλους ισχύει... κάτι που θές, μπορείς να το κάνεις σε όποια ηλικία και άν έχεις φτάσει... αρκεί να θές να δουλέψεις...
    Frida
    27.11.2006, 23:42
    εγώ λέω να αφοσιωθείς φέτος στις πανελλήνιες και μετά να ασχοληθείς με τη μουσική! Αφού είναι κάτι που πραγματικά αγαπάς αργά ή γρήγορα θα ξαναβγεί στην επιφάνεια. καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!
    Kal-EL
    28.11.2006, 00:07
    ευχαριστώ παιδιά για τα λόγια σας. Θα βάλλω τα δυνατά μου να το ξεχάσω προς στιγμήν. Πάντως δεν μπορώ να το κόψω τελείως... Ήθελα να ρωτήσω κάτι που το είχα πάντα απορία... Υπάρχει ποτέ περίπτωση μετά από καιρό να μπορείς να διαβάζεις παρτιτούρες όπως διαβάζεις γράμματα? Εννοώ, εντάξει... Μου την έφερες; Στην παίζω ρε παιδί μου!
    vouliakis
    28.11.2006, 00:10
    Kal-EL, εξάσκηση χρειάζεται. Και κάποια μαθήματα σολφέζ. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
    maspa
    28.11.2006, 00:25
    Στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σένα βρίσκομαι! Φέτος δίνω πανελλήνιες(για ακόμη μια φορά ) και κάνω υπομονή μέχρι του χρόνου μήπως συνεχίσω κι εγώ....

    Αφοσιώσου στην προετοιμασία των εξετάσεων τώρα(να περάσεις μια και καλή!) και μετά έχεις όλον τον καιρό μπροστά σου.
    Giorgos
    28.11.2006, 00:35
    Είναι αυτό που έγραψε ο Παναγιώτης, εξάσκηση. Από ένα σημείο και μετά, αναγνωρίζεις ευκολότερα και γρηγορότερα τις νότες. Και φυσικά μπορείς να φτάσεις στο σημείο να διαβάζεις άνετα μια παρτιτούρα prima vista όπως ένα βιβλίο. Το πόσο γρήγορα εξαρτάται όμως, εκτός από την εξάσκηση, και από το κείμενο της παρτιτούρας.

    Πέρα από αυτό, δε γίνεται να μάθεις να παίζεις κομμάτια χωρίς να διαβάζεις παρτιτούρα και με το να αντικαθιστάς τις νότες με γράμματα Ειδικά αν θες να προχωρήσεις σε κομμάτια δυσκολότερα. Αλλά ακόμα και στο επίπεδό σου, είναι λάθος μέθοδος, γιατί έτσι θα συνηθίσεις και δε θα μάθεις ποτέ το σωστό τρόπο. Μη σε φοβίζει η παρτιτούρα, η "αποκωδικοποίηση" θα γίνεται με την τριβή

    Καλή επιτυχία με τις πανελλήνιες!
    jacamar
    28.11.2006, 22:28
    μην ανχεσε φίλε με λίγη καλή θέληση κ εξάσκηση σε λίγο καιρό θα βλέπεις παρτιτούρα κ θα ακούς την μουσική στα αυτιά σου!!!!!!!!!!!!
    rompa
    29.11.2006, 12:17
    Μισή χρονιά έμεινε...Αφοσιώσου στις σχολικές σου υποχρεώσεις με λίγη παράλληλη εξάσκηση-εκτόνωση και μετά θα έχεις ΟΣΟ χρόνο θέλεις!! Υπομονή!!Σε καταλαβαίνω γιατί όταν και γω ενθουσιάζομαι με κάποια ιδέα...ΑΔΗΜΟΝΩ!!
    rodanthi
    29.11.2006, 13:39
    koita..to kalutero einai na mhn mperdeuonte kapoia pragmata sigoura..ti ennow?oloi tha thelame to hobbi mas na to kanoume kai epagelma alla den einai panta efikto auto..to talento einai talento..auto einai sigouro..kai fusika kaneis den kserei apo thn arxh oti tha apotyxei sigoura kapou h tha petuxei antistoixa..
    auto pou thelw na sou pw einai sigoura na mhn ta parathseis..sunexise an mporeis me mathimata..h kai monos sou akoma(tosa kai tosa paradeigmata einai gnwsta..)..teleiwse to sxoleio prwta vevaiws spoudase kati ..pws na to pw..as poume "pio sigouro"..kai parallhla asxolhse me oti se endiaferei

    Kal-EL
    29.11.2006, 14:50
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τα λόγια σας. Κάθε μέρα που ανοιγω και βλέπω μου αλλάζει η διάθεση... Πάντως σε σχέση με αυτό που είπες rodanthi συμφωνώ απόλυτα. Δεν σκέφτηκα ποτέ να ασχολήθώ επαγγελματικά με το πιανο. Σίγουρα θα ψάξω για κάτι "πιο σίγουρο" όπως λες... Σπάνια μπορείς να μετατρέψεις ένα χομπυ σε επάγγελμα στη σημερινή εποχή. Αν και αυτό για οποιονδήποτε πιστεύω θα είναι όνειρο ζωής...

    Πάντως είναι σίγουρο οτι δεν θα τα παρατήσω. Μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά πολές φορές στο μυαλό μου έχω κάποιες μελωδίες που βγαίνουν απ' την ψυχολογία μου και πολλές φορές έχω προσπαθήσει να τις αποδόσω στο πιάνο.... Αλλά αισθάνομαι οτι αυτό που παίζω δεν είναι αυτό που πραγματικά θέλω να πάιξω... Είναι κάτι πολύ λιγότερο... Ίσως γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να το παίξω... Και εδώ είναι η αλήθεια γιατί θέλω να συνεχίσω και να φτάσω στα όρια μου. Θέλω να δοκιμάσω αμα θα μπορέσω κάποτε να αποδόσω ακριβώς αυτό που σκέφτομαι.

    Αμα τα καταφέρω κάποτε και σας βρώ σε αυτό το forum θα σας δείξω τι εννοώ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kal-EL στις 29-11-2006 14:52 ]


    koukli
    04.12.2006, 18:19
    Αυτό που χρειάζεται είναι εξάσκηση και μεράκι. μην πάρουν όμως τα μυαλά σου αέρα γιατί είναι και οι πανελλήνιες στη μέση.

    (ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ)
    antonLOrd
    04.12.2006, 22:41
    Kαι εγώ ήμουν στην θέση σου μέχρι πέρυσι. Τώρα που σπουδάζω, πραγματικά είμαι στην καλύτερη φάση της ζωής μου. Έχουμε ένα γκρουπάκι με κάποιους συμφοιτητές μου(χαρντ και κλασικό ροκ) και κάνω αυτό που ονειρευόμουν κάθε φορά που άνοιγα ένα καταραμένο(σχολικό) βιβλίο. Όλη (σχεδόν) την μέρα στο στούντιο πρόβα,και σε λίγο καιρό αρχίζουμε εμφανίσεις. Πραγματικά άπαιχτα σκηνικά. Φίλε μου να κάνεις υπομονή, όμως όταν έρθουν οι καλές στιγμές για σένα, να τις απολαμβάνεις ως την τελευταία στιγμή...