ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Cd με μελοποιημένα τραγούδια του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

    tranzistoraki
    28.11.2006, 01:46


    ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΡΥΓΟΝΙ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ


    Ποιήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη μελοποιημένα από μία ομάδα κρητικών μουσικών (Νίκος Μαστοράκης, Μανώλης Λιάπης και Κώστας Πανταζής) και τραγουδισμένα από τους Σωκράτη Μάλαμα, Ψαραντώνη, Λιζέτα Καλημέρη, Μαρία Κώττη (Χαΐνηδες), Νίκη Ξυλούρη, Νίκη Τσαϊρέλη, Χαρίλαο Παπαδάκη και Μανώλη Λιαπάκη.

    Η μουσική έχει παιχτεί από φυσικά όργανα και έχει πολλά στοιχεία της παραδοσιακής και κρητικής αλλά και της έντεχνης μουσικής.

    Με τη στήριξη του Δήμου Σκιάθου και του Μουσείου «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης».

    Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τα ποιήματα, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.
    prosilios
    28.11.2006, 10:38
    Πηγή: Εφημερίδα ΤΟΛΜΗ

    Οι Νίκος Μαστοράκης, Μανόλης Λιαπάκης και Κώστας Πανταζής (ερασιτέχνες μουσικοί) μελοποίησαν 12 ποιήματα-κείμενα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, για τις ανάγκες της θεατρικής διασκευής του έργου «Φόνισσα», που παρουσιάστηκε το 2003 από τη Θεατρική Oμάδα του δήμου Ιεράπετρας.
    Τα 12 αυτά τραγούδια κυκλοφορούν σε ένα cd με τίτλο «Το σκοτεινό τρυγόνι», με τη συμμετοχή γνωστών τραγουδιστών. Σε τρία από αυτά συμμετέχει ο Σωκράτης Μάλαμας, σε δυο ο Ψαραντώνης, σε 2 η Νίκη Τσαϊρέλη και σε ένα η Λιζέτα Καλημέρη, η Μαρία Κώττη (τραγουδίστρια των Χαΐνηδων), η Νίκη Ξυλούρη, ο Χαρίλαος Παπαδάκης και ο Μανόλης Λιαπάκης.
    Η μουσική έχει παιχτεί από φυσικά όργανα και έχει πολλά στοιχεία της παραδοσιακής και κρητικής μουσικής, αλλά και της έντεχνης μουσικής.
    Ανταπόκριση
    Όταν η διευθύντρια του Μουσείου Παπαδιαμάντη στη Σκιάθο, Αθηνά Παπαγεωργίου, πληροφορήθηκε το εγχείρημα άξιων δημιουργών να προσεγγίσουν το έργο του Παπαδιαμάντη μέσω μιας άλλης τέχνης, της μουσικής, ανταποκρίθηκε στην προσπάθεια αυτή και έγραψε τα παρακάτω:
    «Αν πεζογραφία είναι η γλώσσα της διάνοιας, ποίηση είναι η γλώσσα της καρδιάς.
    Ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης άρχισε και έκλεισε το έργο του με στίχους. Η τέχνη του Αλ. Παπαδιαμάντη και η μουσική τέχνη έχουν ένα κοινό σημείο.
    Η μουσική τέχνη έχει σκοπό την καλλιτεχνική συγκίνηση (αυτό που στα νεότερα χρόνια λέμε αισθητική χαρά). Κι ο κυρ-Αλέξανδρος εδώ και 130 τουλάχιστον χρόνια, καλεί κάθε Έλληνα να του χαρίσει μια αισθητική χαρά. Η προσφορά αυτή είναι το καλύτερο και το χρησιμότερο που μπορεί να δώσει ένας πνευματικός άνθρωπος.
    Γι' αυτό η Σκιάθος, από το Σπίτι-Μουσείο του Αλ. Παπαδιαμάντη, χαιρετίζει και συγχαίρει την προσπάθεια των δημιουργών, ερμηνευτών και συντελεστών αυτού του έργου, που με λεπτότητα, σεβασμό και έμπνευση εργάστηκαν πάνω στον παπαδιαμαντικό στίχο. Και προτείνει να προσφερθεί αυτό το δημιούργημα του μυαλού και της ψυχής όλων των καταξιωμένων συντελεστών ως δοξαστικό και αντίδωρο στη μνήμη του κυρ-Αλέξανδρου για όλους τους ακροατές του μουσικού αυτού έργου».
    prosilios
    28.11.2006, 10:41
    Σκοτεινό τρυγόνι αυτοαποκαλείται ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης στο ποίημά του Προς τη μητέρα μου (1874). Η μικρή ταπεινή εκκλησία του προφήτη Ελιασσαίου βρισκόταν στις αρχές του 20ού αιώνα στην οδό Αρεως, στο Μοναστηράκι, και εκέι πήγαινε ο Γέροντας και έψαλε στις ολονυχτίες.



    Με τα υλικά της ποίησης έχουμε μια ζωντανεμένη βιογραφία του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, αυτού που σαν το σκοτεινό τρυγόνι τσιμπολογούσε το σταφύλι του φωτός. Πώς συμβαίνει όμως τα βιογραφικά να χωνεύονται και να υποτάσσονται υπό τον άγρυπνον του Ελευθερίου οφθαλμό, χωρίς να απολύουν την αυθυπαρξία τους; Μαγεμένος από το μάγο της γλώσσας Παπαδιαμάντη, δεν προσπαθεί να τον ανταγωνιστεί γλωσσικά, ούτε να στήσει στα πόδια του ένα αποτέλεσμα που να μιμείται τους τρόπους του ψάλτη ποιητή. Όπως τα ψηφιδωτά που δεν διακοσμούν το εσωτερικό των εκκλησιών, παίρνει μία ψηφίδα ζώσα της ζωντανής ζωής κι όχι της μνήμης που κρατάει τη φευγαλέα παρουσία των μορφών και δοκιμάζει να συγκροτήσει τη μορφή του Παπαδιαμάντη με το φως εκείνο, το φως που έρχεται εκ των έσω, όπως τα πρόσωπα των αγίων, των οσίων και των μαρτύρων εκπέμπουν όλο τους το μαρτύριο υπό της εκστάσεως την κλιμακωτή φωταψία. Σ' αυτό το παιχνίδι μιας μορφής που όλο χάνεται κι όλο κερδίζεται από ερμηνείες και ερμηνευτές, άλλοι άγιο τον είπαν που γράμματα δεν γνώριζαν και οι αγράμματοι τον φώναζαν αλήτη. Ο Παπαδιαμάντης δεν χώραγε πουθενά, ούτε στην πόλη ούτε στη Σκιάθο. Μια φορά ξένος στο νησί του, δυο φορές εις του άστεως τον μηχανισμό, που κατεβάζει τους ήρωες φουστανελάδες από τα ύψη της δόξας στους λασπωμένους δρόμους. Η περίπτωση του Παπαδιαμάντη δεν είναι η μοναδική. Μήπως σας φέρνει στο μυαλό άλλα δύο αδέλφια του, που βύζαξαν το γάλα της μοναξιάς και της εσωτερικής εξορίας, τον Θεόφιλο Χατζημιχαήλ και τον Γιαννούλη Χαλεπά; Δεν γνωρίζω πώς αυτός ο τόπος θέλει τους διαφορετικούς τέκνα της πενίας και των παιδιών περίγελο, μπαίγνιο.

    ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ, ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - 14/12/2001


    margo
    28.11.2006, 21:55
    Πολύ ενδιαφέρον παιδιά!
    Το έβαλα ήδη στη λίστα με τα δώρα που θα μου φέρει ο Αη Βασίλης..

    Είναι η πρώτη φορά που γίνεται τέτοιο εγχείρημα?
    Στο stixoi.gr βρήκα κι αυτό.



    Εικόνα αχειροποίητη

    Στίχοι: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
    Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
    Πρώτη εκτέλεση: Αιμιλία Κουγιουμτζή

    Κίνδυνο μαύρο σύννεφο
    Οι μάγισες μου λένε
    Τ'αηδόνια αυτά που κελαηδούν
    Μου φαίνονται πως κλαίνε

    Συ στο σχολειό δεν έμαθες
    Να γράφεις ραβασάκια
    Στα χείλη σου τα ρόδινα
    Που τα 'βρες τα φαρμάκια




    Μικραίνει ο κόσμος ( δίσκος @ 1982 )

    το έχετε ακούσει?
    movflower
    28.11.2006, 21:57
    Δεν άκουσα κανένα, ούτε γνώριζα την ύπαρξη του δίσκου.

    Καταπληκτικό ακούγεται όμως με τόσα αγαπημένα ονόματα.

    Ευχαριστώ για την αναφορά που έγινε.

    Φιλιά!!!!


    krios80
    29.11.2006, 20:15
    Συγχαρητήρια στους συντελεστές αυτής της δουλειάς!έχουμε ανάγκη από τέτοιες δισκογραφικές δουλειές.!!!Πιστεύω ότι αρκετός κόσμος ψάχνει για τέτοιες δουλειές.
    margo
    02.12.2006, 23:47
    1. Όνειρο στο κύμα(ορχηστρικό)

    2. Η κοιμάμενη βασιλοπούλα(Ψαραντώνης)

    3. Στα μάτια τα ψιχαλιστά(Σ.Μάλαμας)

    4. Εικόν'αχειροποίητη(Μ.Κώτη)

    5. Νύχτα βασάνου(Ν.Τσαϊρέλη)

    6. Ονείρατα(Ν.Ξυλούρη)

    7. Το τραγούδι του Γύφτου(Ψαραντώνης)

    8. Το σκοτεινό τρυγόνι(Σ.Μάλαμας)

    9. Μοιρολόϊ(Λ.Καλημέρη)

    10. Εις ένα μνήμ'αγνώριστον(Χ.Παπαδάκης)

    11. Την νύκταν όλην άγρυπνος(Ν.Τσαϊρέλη)

    12. Ας παν να ιδούν τα μάτια μου(Μ.Λιαπάκης)

    13. Τα δυό αδερφάκια(Σ.Μάλαμας)



    Μοναδικό..πολύτιμο..!
    Μόλις το άκουσα γιά πρώτη φορά και νοιώθω υπέροχα.
    Μπράβο στους δημιουργούς..






    Πόσο μεθύσι μέθυσα μόνο ο Θεός το ξέρει.....
    sunwing
    03.12.2006, 20:12
    Χε χε δε με συμφέρει να μπαίνω συχνά στο θέμα αυτό γιατί θα ξεπαραδιάζομαι... Πω πω σιγά μην αφήσω δίσκο με Παπαδιαμάντη χωρίς να τον αγοράσω.. Μπράβο στους δημιουργούς για τέτοιες επιλογές σε καιρούς δυσμενείς.. Φαντάζομαι ότι ο δίσκος θα είναι αντάξιος των προσδοκιών μου..Εξάλλου margo το βεβαιώνεις και συ..! Το Όνειρο στο κύμα είναι από τα μετρημένα στα δάχτυλα καρδιακά μου αναγνώσματα.
    margo
    04.12.2006, 13:25
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-11-2006 στις 21:55 έγραψε...

    Πολύ ενδιαφέρον παιδιά!
    Το έβαλα ήδη στη λίστα με τα δώρα που θα μου φέρει ο Αη Βασίλης..

    Είναι η πρώτη φορά που γίνεται τέτοιο εγχείρημα?
    Στο stixoi.gr βρήκα κι αυτό.



    Εικόνα αχειροποίητη

    Στίχοι: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
    Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
    Πρώτη εκτέλεση: Αιμιλία Κουγιουμτζή

    Κίνδυνο μαύρο σύννεφο
    Οι μάγισες μου λένε
    Τ'αηδόνια αυτά που κελαηδούν
    Μου φαίνονται πως κλαίνε

    Συ στο σχολειό δεν έμαθες
    Να γράφεις ραβασάκια
    Στα χείλη σου τα ρόδινα
    Που τα 'βρες τα φαρμάκια




    Μικραίνει ο κόσμος ( δίσκος @ 1982 )

    το έχετε ακούσει?




    Οι στίχοι είναι αυτοί


    ΕΙΚΟΝΑ ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ



    Εικόνα αχειροποίητη
    που στην καρδιά μου σ'είχα
    κι είχα γιά μόνο φυλαχτό
    μιά της κορφής σου τρίχα.

    Να σε χαρεί κι η άνοιξη
    μαζί με τα λουλούδια
    όπου 'ναι σαν αμέτρητα
    ζωγραφιστά τραγούδια.

    Τη χάρη σου τη σπλαχνική
    μην αρνησθείς πουλί μου
    αγάπη μου αιώνια
    αγάπη μου στερνή μου.


    Μουσική Νίκος Μαστοράκης
    Τραγούδι Μαρία Κώττη
    margo
    05.12.2006, 01:37
    ΝΥΧΤΑ ΒΑΣΑΝΟΥ

    Πότε μάτια μου καημένα
    θα κλειστείτε στη σιγή
    να χαρίσετε σε μένα
    ύπνο,ανάπαυση πικρή..

    Αφουγκράσου πως τ'αηδόνι
    λούφαξε στην ερημιά
    άκουσε,άκουσε το γκιώνη
    παύει να μοιρολογά..

    Και τ'αστέρια μαραμένα
    λουλουδάκια του Θεού
    σβήονται,πέφτουν ολοένα
    απ'τον κάμπο του ουρανού..

    Και το πυροφάνι εχάθη
    που στην έρμη ακρογυαλιά
    φέγγει του γυαλού τα βάθη
    κι αντιλάμπει στη στεριά..


    Φωνή Νίκη Τσαϊρέλη-μουσική Νίκος Μαστοράκης.

    Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα τραγούδια...

    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 06-12-2006 01:15 ]


    margo
    05.12.2006, 02:15
    ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΡΥΓΟΝΙ

    Μάνα μου,
    εγώ είμαι τ'άμοιρο
    το σκοτεινό τρυγόνι
    όπου το δέρνει ο άνεμος
    βροχή που το πληγώνει..

    Το δόλιο
    όπου κι αν στραφεί
    απ'όπου κι αν περάσει
    δε βρίσκει πέτρα να σταθεί
    κλωνάρι να πλαγιάσει..

    Εγώ βαρκούλα μοναχή
    βαρκούλα αποδαρμένη
    μέσα σε πέλαγο ανοιχτό
    σε θάλασσα αφρισμένη..

    Παλεύω με τα κύματα
    χωρίς πανί, τιμόνι
    κι άλλη δεν έχω άγκυρα
    πλην την ευχή σου μόνη..


    Μάλαμας-Μαστοράκης


    ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα τραγούδια..
    sunwing
    05.12.2006, 22:30
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-11-2006 στις 21:55 έγραψε...

    Πολύ ενδιαφέρον παιδιά!
    Το έβαλα ήδη στη λίστα με τα δώρα που θα μου φέρει ο Αη Βασίλης..

    Είναι η πρώτη φορά που γίνεται τέτοιο εγχείρημα?
    Στο stixoi.gr βρήκα κι αυτό.



    Εικόνα αχειροποίητη

    Στίχοι: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
    Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
    Πρώτη εκτέλεση: Αιμιλία Κουγιουμτζή

    Κίνδυνο μαύρο σύννεφο
    Οι μάγισες μου λένε
    Τ'αηδόνια αυτά που κελαηδούν
    Μου φαίνονται πως κλαίνε

    Συ στο σχολειό δεν έμαθες
    Να γράφεις ραβασάκια
    Στα χείλη σου τα ρόδινα
    Που τα 'βρες τα φαρμάκια




    Μικραίνει ο κόσμος ( δίσκος @ 1982 )

    το έχετε ακούσει?




    Mάργκο ο αγαπημένος μου Περίδης έχει ομώνυμο τραγούδι στο δίσκο Τι θα πει ζωή. Κατά σύμπτωση δεν έχω το δισκάκι μπροστά μου γιατί το άφησα στο χώρο εργασίας για να το ελέγξω αλλά νομίζω περιέχει τμήμα στίχων που αναγράφεις.
    margo
    05.12.2006, 22:53
    ωραία,θα περιμένω
    sunwing
    06.12.2006, 23:58
    Λοιπόν , το τραγούδι Εικόνα Αχειροποίητη του Περίδη έχει μόνο το ένα δίστιχο από αυτά που αναφέρεις -προφανώς για να δημιουργήσει ο Ορφέας τον αναμενόμενο συνειρμό και το αναμενόμενο συναίσθημα εξαιτιας αυτού του συνειρμού- Βέβαια στους στίχους του τραγουδιού αναφέρει , όπως ήταν λογικό , και το δικό του όνομα αλλά και του Παπαδιαμάντη!
    margo
    07.12.2006, 00:08
    Ευχαριστώ sunwing

    θα σπεύσω να το ακούσω.Κανόνισε κι εσύ ν'ακούσεις το σκοτεινό τρυγόνι,είναι μαγευτικό
    semplice
    07.12.2006, 00:10
    Ακουσα και εγω το cd ....Απίστευτος ο πλόυτος των συναισθημάτων που σου δημιουργούν οι Στίχοι του Παπαδιαμάντη
    αλλά και οι μελωδίες τwn Νίκου Μαστοράκη Μανώλης Λιάπη και Κώστα Πανταζή υπέροχες.
    Ισως δεν ειναι τόσο γνωστoi αλλά χαιδεύoun με τη μουσική τουw και ντυνoun γλυκά τους στίχους.
    ΔΕν θέλω να γράψω άλλα ...αν και είναι για μένα σπάνιας ομορφιάς αυτό το έργο...Συγχαρητήρια και στους ερμηνευτές ..Kανένας toys δεν κρατάει τίποτα για τον ευατό του.Καταθέτουν ολόκληρη την ψυχή τους στο τραγούδι.Ειδικά αυτή η Τσαiρέλη με ..τρέλανε..
    Τρανζιστοράκι συγχαρητήρια..



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 00:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 00:15 ]


    margo
    07.12.2006, 00:22
    Α, το άκουσες κι εσύ..???

    Νίκη Τσαϊρέλη φοβερή..
    semplice
    07.12.2006, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 28-11-2006 στις 10:38 έγραψε...

    Πηγή: Εφημερίδα ΤΟΛΜΗ

    ..Η μουσική τέχνη έχει σκοπό την καλλιτεχνική συγκίνηση (αυτό που στα νεότερα χρόνια λέμε αισθητική χαρά). Κι ο κυρ-Αλέξανδρος εδώ και 130 τουλάχιστον χρόνια, καλεί κάθε Έλληνα να του χαρίσει μια αισθητική χαρά. Η προσφορά αυτή είναι το καλύτερο και το χρησιμότερο που μπορεί να δώσει ένας πνευματικός άνθρωπος.





    Εδω τι σχόλιο αλήθεια μπορεί να κάνει κάποιος....Απλά το μετέφερα για να διαβαστεί..



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 00:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 01:28 ]


    semplice
    07.12.2006, 00:45
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 07-12-2006 στις 00:22 έγραψε...

    Α, το άκουσες κι εσύ..???

    Νίκη Τσαϊρέλη φοβερή..




    Μargo mou και η Μαρία Κώττη (τραγουδίστρια των Χαΐνηδων), αλλά και η Νίκη Ξυλούρη ερμεηνεύουν εκπληκτικά τα τραγούδια.
    Και οι άντρες ερμηνευτές πολύ καλοί αλλά οι γυναίκες σε αυτό το έργο ξεχωρίζουν.
    Εpisis βγαίνει προς τα έξω και η Κρητική Ψυχή me τη μουσική thsκαι είναι πολύ όμορφο αυτό ,πάρα πολύ δυνατό και όμορφο!










    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-12-2006 00:48 ]


    tranzistoraki
    07.12.2006, 01:24
    Ο Νίκος Μαστοράκης... μίλησε στο ρ/σ Αγέρι... για το cd αυτό...

    Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου θα ακούσουμε το πρώτο μέρος αυτής της παρουσίασης, ενώ
    την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου θα ακολουθήσει το δεύτερο....

    (ώρα μετάδοσης εκπομπής 11 το πρωί και σε επανάληψη στις 7 το απόγευμα....)

    Ο ρ/σ Αγέρι εκπέμπει και μέσω διαδικτύου...στο www.agerifm.gr
    ... ή αρκεί να πατήσετε ΕΔΩ