ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη
    giorgosziotas
    24.06.2009, 02:10

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 24-06-2009 στις 00:08 έγραψε...

    Δε με ξεχασες για αυτο απαντα επι του θεματοςSmile

     

    Ρε παιδια ας μεινουμε στο θεμα,ενταξει το γεγονος οτι εχει παρει συνεντευξη απο τον Steve Harris (καλα εμενα μου εκανε παραπανω εντυπωση απο τον Halford επειδη ειμαι πιο fanboy τουCool)  προφανως σημαινει οτι ηταν "μεσα στα πραγματα" καποια περιοδο,και εχει παραπανω εμπειριες συνολικα απο το χωρο απο οτι εμεις που ακουμα και παμε στις συναυλιες.

     

    Ωστοσο ρε συ freakhood σε βλεπω γενικα αρνητικο/απογοητευμενο καλυτερα απο τα παντα.

     

    Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Χατζηγιαννη που λες οτι ειναι ζωο,ή για τον Μαχαιριτσα που λες οτι ειναι ανυπαρκτος ή για τη Βισση.Αυτα ολοι μας λιγο ως πολυ,αντε κ να μας αρεσουν καποια κομματια,νομιζω οτι τα συνειδητοποιουμε.

     

    Δεν ξερω αν φταει το οτι συνδεεις τι ακους με την ιδεολογια.Δηλαδη να μην ακουσω Wagner επειδη ηταν...ναζιστης?

     

    Να μην πορωθω ακομα με ενα κομματι μειντεν επειδη ξεπουληθηκαν?

     

    Ακουω αποψεις και απο τους αλλους βεβαια.

     

     



    Γιατί το μπερδεύετε τόσο πολύ το πράγμα; Τι πάει να πει εμπειρία; Ρε σεις τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Βάζουμε στο κασετόφωνο ένα τραγούδι, το ακούμε και αποφασίζουμε αν μας αρέσει ή όχι.

    Τώρα... το ποιος ήταν εκεί, ποιος ήταν παραδίπλα και ποιος έχει γνώση παρασκηνιακών καταστάσεων, εγώ θεωρώ ότι είναι κουβέντες εντυπωσιασμού.

    Η ουσία είναι... το τραγουδάκι.


    revelation
    24.06.2009, 10:28

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 24-06-2009 στις 02:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 24-06-2009 στις 00:08 έγραψε...

    Δε με ξεχασες για αυτο απαντα επι του θεματοςSmile

     

    Ρε παιδια ας μεινουμε στο θεμα,ενταξει το γεγονος οτι εχει παρει συνεντευξη απο τον Steve Harris (καλα εμενα μου εκανε παραπανω εντυπωση απο τον Halford επειδη ειμαι πιο fanboy τουCool)  προφανως σημαινει οτι ηταν "μεσα στα πραγματα" καποια περιοδο,και εχει παραπανω εμπειριες συνολικα απο το χωρο απο οτι εμεις που ακουμα και παμε στις συναυλιες.

     

    Ωστοσο ρε συ freakhood σε βλεπω γενικα αρνητικο/απογοητευμενο καλυτερα απο τα παντα.

     

    Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Χατζηγιαννη που λες οτι ειναι ζωο,ή για τον Μαχαιριτσα που λες οτι ειναι ανυπαρκτος ή για τη Βισση.Αυτα ολοι μας λιγο ως πολυ,αντε κ να μας αρεσουν καποια κομματια,νομιζω οτι τα συνειδητοποιουμε.

     

    Δεν ξερω αν φταει το οτι συνδεεις τι ακους με την ιδεολογια.Δηλαδη να μην ακουσω Wagner επειδη ηταν...ναζιστης?

     

    Να μην πορωθω ακομα με ενα κομματι μειντεν επειδη ξεπουληθηκαν?

     

    Ακουω αποψεις και απο τους αλλους βεβαια.

     

     



    Γιατί το μπερδεύετε τόσο πολύ το πράγμα; Τι πάει να πει εμπειρία; Ρε σεις τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Βάζουμε στο κασετόφωνο ένα τραγούδι, το ακούμε και αποφασίζουμε αν μας αρέσει ή όχι.

    Τώρα... το ποιος ήταν εκεί, ποιος ήταν παραδίπλα και ποιος έχει γνώση παρασκηνιακών καταστάσεων, εγώ θεωρώ ότι είναι κουβέντες εντυπωσιασμού.

    Η ουσία είναι... το τραγουδάκι.

     



    {#emotions_dlg.beer}


    freakhood
    24.06.2009, 14:36

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 24-06-2009 στις 00:08 έγραψε...

    Δε με ξεχασες για αυτο απαντα επι του θεματοςSmile

     

    Ρε παιδια ας μεινουμε στο θεμα,ενταξει το γεγονος οτι εχει παρει συνεντευξη απο τον Steve Harris (καλα εμενα μου εκανε παραπανω εντυπωση απο τον Halford επειδη ειμαι πιο fanboy τουCool)  προφανως σημαινει οτι ηταν "μεσα στα πραγματα" καποια περιοδο,και εχει παραπανω εμπειριες συνολικα απο το χωρο απο οτι εμεις που ακουμα και παμε στις συναυλιες.

     

    Ωστοσο ρε συ freakhood σε βλεπω γενικα αρνητικο/απογοητευμενο καλυτερα απο τα παντα.

     

    Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Χατζηγιαννη που λες οτι ειναι ζωο,ή για τον Μαχαιριτσα που λες οτι ειναι ανυπαρκτος ή για τη Βισση.Αυτα ολοι μας λιγο ως πολυ,αντε κ να μας αρεσουν καποια κομματια,νομιζω οτι τα συνειδητοποιουμε.

     

    Δεν ξερω αν φταει το οτι συνδεεις τι ακους με την ιδεολογια.Δηλαδη να μην ακουσω Wagner επειδη ηταν...ναζιστης?

     

    Να μην πορωθω ακομα με ενα κομματι μειντεν επειδη ξεπουληθηκαν?

     

    Ακουω αποψεις και απο τους αλλους βεβαια.

     

     



     

    Καταρχήν ακόμα περιμένω κάποιον συντονιστή του MUSICHEAVEN να εκφράσει κάτι (δεν ξέρω εγώ τι..) σχετικά με την ειρωνία του μέλους Chitarrista σε προηγούμενο post. Δεν μπορεί από την μια να θιγόμαστε όταν βλέπουμε γραμμένο κάτι που υποτίθεται πως προσβάλλει τον συνομιλητή μας και από την άλλη να κάνουμε τους ψόφιους κοριούς. Διορθώστε με αγαπητοί administrators του MUSICHEAVEN αν κάνω λάθος. Είμαι αρκετά δεκτικός.

    Αγαπητε Γιάννη, χαίρομαι που διατηρείς ένα επίπεδο επί της συζήτησης (και δεν εννοώ σοβαροφάνειες κλπ βέβαια).
    Η ουσία λοιπόν δεν είναι μόνο το τραγουδάκι όπως έγραψε κάποιος.Είναι και άλλα πράγματα (καμια φορά πιο σημαντικά από το τραγουδάκι).Αν επιθυμείς, θα επεκταθώ σε αυτό σε επόμενο post μου.

    Η συνέντευξη με τον Steve Harris ήταν απογοητευτική φίλε μου διότι κατάλαβα πως το μόνο που ένοιαζε το άτομο αυτό, ήταν το ποδόσφαιρο και κάνα δυο άλλα ανούσια πράγματα, σε αντίθεση με τον halford πχ ο οποίος και "μπηχτές" για εταιρίες έθεσε αλλά και ανέλυσε την όποια "κοσμοθεωρία" του (διοτί καλό είναι να ακουνε τα πιτσιρίκια και άλλα πράγματα πέρα των προφανών μπας και ανοίξει κάνα μυαλό και προβληματιστούμε διότι αλλιώς θα πηγαίνουμε όλοι μαζί στις συναυλίες σαν τα πρόβατα και εμένα δεν μου αρέσει να γίνομαι σώνηκε καλα μέλος κάποιας αγέλης χωρίς να ψάχνω τι κρύβεται πίσω από την επιφάνεια...και δυστυχώς κρύβονται πολλά αρνητικά πίσω από το Live-τσίρκο πλέον, που ονομάζεται maiden, για να μην σου πω για τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ πολύ πριν την εποχή του LOAD...άστο καλύτερα.Αυτά τα άτομα ή κάποια από αυτά τα άτομα δεν έγραφαν απλά μουσική για την μουσική. Είχαν και κάτι στο μυαλό τους. Τώρα όχι μόνο καλλιτέχνες είναι αλλά έχουν καταντήσει τραγικές καρικατούρες-παρωδίες του ίδιου τους του εαυτού που αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια θέλουν να διαιωνίζονται αιωνίως ως δεινόσαυροι..τουλάχιστον να είχαν αν πουν και κάτι...)

    Ο Βάγκνερ δεν ήταν ναζιστής Γιάννη αλλά δεν νομίζω πως το επιχείρημα αυτό είναι και το κατάλληλο για να εκφράσεις αυτά που θες.
    Εννοείται πως ακόμα πορώνομαι με τους maiden των αρχών της δεκαετίας του 80 (όπως και με τους αντίστοιχους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ που καμία σχέση δεν έχουν με τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ του σήμερα. Καμία απολύτως). 

    Θα συνεχίσω σε επόμενω post για να μην γίνομαι κουραστικός.


    seras
    24.06.2009, 15:49

    Παράθεση:

    Η συνέντευξη με τον Steve Harris ήταν απογοητευτική φίλε μου διότι κατάλαβα πως το μόνο που ένοιαζε το άτομο αυτό, ήταν το ποδόσφαιρο και κάνα δυο άλλα ανούσια πράγματα

    Αυτά τα άτομα ή κάποια από αυτά τα άτομα δεν έγραφαν απλά μουσική για την μουσική. Είχαν και κάτι στο μυαλό τους. Τώρα όχι μόνο καλλιτέχνες είναι αλλά έχουν καταντήσει τραγικές καρικατούρες-παρωδίες του ίδιου τους του εαυτού που αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια θέλουν να διαιωνίζονται αιωνίως ως δεινόσαυροι..τουλάχιστον να είχαν αν πουν και κάτι...)



    Ego prosopika ton mousiko,ton thelo gia tin mousiki..sigoura enas kallitexnis kalo tha einai na prospathei na perasei kapoia minimata,alla den to exo kai san proto stoxo otan tha akouo kapoion na ksero oti einai antieksousiastis oti krazei ta tade kai tade klp...(an sas aresei idiaitera auto na vlepete poly lazopoulo kai panousi :p )..to proto pragma poy thelo loipon einai na m aresoun ta tragoudia tou,kai stin skini na einai kalos otan tha pao na ton do live...

    Oso gia ton Steve Harris kai ta anousia pragmata (kata tin apopsi sou vevaia dioti dn exoume oloi ta idia kritiria), entaksei den tha katso na ton krino gia to ti goustarei ti tou aresei na asxoleitai klp klp..oute gia gkomena mou ton thelo,oute gia prothipourgo tis xoras..tin mousiki tou thelo na akouo..

     

    Elpizo na egina katanohtos,an oxi den peirazei :p


    john1987
    24.06.2009, 16:39

    Εγινες κατανοητος freakhood αλλα στο επομενο post γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.

     

    Εγω παντως οσο και αν τον εκτιμω τον Halford ως μουσικο,ειναι προφανες οτι εγινε το reunion να κονομησει οπως και το οτι πλεον δεν μπορει να αποδωσει στη σκηνη,που σημαινει οτι και ο επαγγελματισμος του δεν ειναι τοσο καλος.

     

    Φυσικα αυτη την "αλητεια" στη βγαζει πολυ παραπανω απο τον Dickinson ο οποιος ορισμενες φορες ειναι για κανα ωδειο παρα για Metal.(καλα το λεω υπερβολικα για να το καταλαβετε!)

     

    Δεν ξερω ρε παιδια αν παιζει ρολο το αν εχεις ζησει στην εποχη που εβγαιναν αυτες οι μπαντες.Εγω γεννηθηκα το 87 και για τους Maiden πληροφορηθηκα λιγο πριν βγει το Brave New World (2000).Δηλαδη αυτο που με εχει συνεπαρει ειναι η μουσικη τους και τιποτε αλλο.

     

    Περιμενω επεξηγησεις για το live τσιρκο που λες και για το τι ειχαν στο μυαλο τους οταν εγραφαν μουσικη.

     

    Εγω παντως ακομα πορωνομαι με το brave new world.Στο κατω κατω το τραγουδακι ειναι το πιο σημαντικο νομιζω οταν ακους μουσικη.Τα υπολοιπα ειναι περισσοτερο politics.

    Προφανως ολες αυτες οι μπαντες συντηρουν το μυθο τους με μετριοτερα albums (καλα οι Metallica ουτε καν μετρια καποιες φορες).

     


    Chitarrista
    24.06.2009, 16:57

    Γιατί freakhood Νοιώθεις προσβεβλημένος? Είπα κάτι κακό? Επανέλαβα απλά αυτά με τα οποία έχεις γεμίσει όλα τα θέματα του forum. Έκανα ένα “ρεζουμέ”. Δεν είπα κάτι παραπάνω ούτε κάτι προσβλητικό να θιχτείς και να ζητάς απονομή δικαιοσήνης από τους διαχειριστές.

     

    Όσο για τη παιδική χαρά που ανέφερες, εσύ μόνος σου καβάλησες την κούνια.

    Εγώ απλά ήρθα να σε σπρώξω…

     

     

     

    ΥΓ
    Ο Βάγκνερ είναι αυτονόητο ότι δεν ήταν ναζιστής αφού έζησε τον 19ο αιώνα…

    Αυτό που είπε ο john και δεν κατάλαβες, ούτε απάντησες είναι πως επειδή ήταν αντισημίτης και ρατσιστής ο Βάγκνερ, δεν πρέπει και να τον ακούμε???


    revelation
    25.06.2009, 11:36

    συμφωνό απόλυτα με τον Γιάννη. ναι όντως...ο freakhood έχει δίκιο ότι είναι λίγο ξεπεσμένοι πλέον (το λίγο το είπα ειρωνικά, μην μου απαντήσετε κανά "όχι λίγο αλλά πολύ") και οι δύο και είμαι σίγουρος ότι για ένα άνθρωπο που ίσως λίγο πολύ θαύμαζα και έπερνα μία συνέντευξη μου έλεγε τέτοια πράγματα θα με ενοχλούσε. Ή μάλλον θα ξενέρωνα αφάνταστα για να είμαι πιο ακριβής. Όμως, σημασία έχει η μουσική όπως λέει ο Γιάννης ή μάλλον το τραγουδάκι. Πολύ σωστά πρόσθεσε ότι όλα τα άλλα είναι politics. Διότι περή αυτού πρόκειται οτιδήποτε πέρα απο την μουσική σε αυτό το θέμα. Να δώσω και γω ένα παράδειγμα.... ξέρει κανείς τους Black Label Society; Ο Zakk Wylde είναι ο "αρχηγός" τους και επίσης κιθαρίστας του Ozzy. Ε λοιπόν αυτός ο τύπος είναι εθνικηστής, καρααμερικανάκι, λίγο προς το φασίστας και συμφωνούσε με τον πόλεμο στο Ιράκ. Και ρωτάω λοιπόν.... ΚΑΙ;;;;; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν τον συμπαθώ καθόλου σαν άνθρωπο αλλά είναι από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες και γουστάρω να τον ακούω πάρα πολύ. Αν θέλετε και άλλο παράδειγμα έχω τον αγαπητό κύριο Mustaine ο οποίος και πρεζάκιας ήταν και τσαμπουκάς αλλά ήταν ένα είδος επαναστάτη (λέμε τώρα) ή όπως μπορείς να πεις όσους εκπρωσοπούσαν τη μέταλ της δεκαετίας 80 (για Metallica, Slayer kαι τέτοια λέμε) και τώρα έχει γίνει αναβαπτισμένος χριστιανός και πιστό αμερικανάκι (ποιος; ο Mustaine) και οι στοίχοι από τον τελευταίο του δίσκο δεν ακούγονται απλα.... το έχει χάσει με λίγα λόγια.... όμως εξακολουθεί να είναι ο αγαπημένος μου κιθαρίστας, εξακολουθεί να είναι η αγαπημένη μου μπάντα οι MEgadeth και δεν με πειράζει ότι ο άλλος είναι μαλάκας πλεόν (συγχορέστε με για την έκφραση) και όταν τους ακούω απλά γουστάρω την μουσική. Τίποτα άλλο. Οτιδήποτε άλλο είναι politics. Διότι αν με ένοιαζε μόνο το politics δεν θα άκουγα μεταλ και ροκ αλλά θα το άλλαζα στην ραπ (και μην μου πει κανεις για τον 50cent, μιλάω για κανονική ραπ). Θα σταματήσω να σας κουράζω τέλος πάντων και τελειώνω λέγοντας ότι σημασία έχει η μουσική περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Αλλιώς δεν θα άκουγα τα μισά και παραπάνω συγκροτήματα που ακούω και πιστεύω και όλοι μας (ντάξει....σχεδόν όλοι μας)


    freakhood
    26.06.2009, 13:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 24-06-2009 στις 16:57 έγραψε...

    Γιατί freakhood Νοιώθεις προσβεβλημένος? Είπα κάτι κακό? Επανέλαβα απλά αυτά με τα οποία έχεις γεμίσει όλα τα θέματα του forum. Έκανα ένα “ρεζουμέ”. Δεν είπα κάτι παραπάνω ούτε κάτι προσβλητικό να θιχτείς και να ζητάς απονομή δικαιοσήνης από τους διαχειριστές.

     

    Όσο για τη παιδική χαρά που ανέφερες, εσύ μόνος σου καβάλησες την κούνια.

    Εγώ απλά ήρθα να σε σπρώξω…

     

     

     

    ΥΓ
    Ο Βάγκνερ είναι αυτονόητο ότι δεν ήταν ναζιστής αφού έζησε τον 19ο αιώνα…

    Αυτό που είπε ο john και δεν κατάλαβες, ούτε απάντησες είναι πως επειδή ήταν αντισημίτης και ρατσιστής ο Βάγκνερ, δεν πρέπει και να τον ακούμε???



    Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Δεν έχω πρόβλημα να με αποκαλέσεις όπως θες. Ακόμα και να με βρίσεις.

    Το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιους συντονιστές του musicheaven που σύμφωνα με τα κριτήρια τους, σβήνουν όποιο post "προσβάλλει" ενώ κάποιο άλλο,το αφήνουν όπως να έχει. Ότι λάχει δηλαδή.

    Αν υποτίθεται πως πρέπει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες, ας ισχύουν για όλους και όχι για τους μισούς. Σύμφωνα με τους κανόνες του Musicheaven λοιπόν, θα έπρεπε να σου κάνουν κάποια σύσταση για αυτά που έγραψες αναφερόμενος σε μένα στο προηγούμενο post σου. Σωστά?

    Παρόλα αυτά όμως τίποτα τέτοιο δεν έγινε. Άρα όντως εδώ υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. Αυτό ονομάζεται επιλεκτική λογοκρισία (δηλαδή λογοκρίνουμε ότι δεν μας αρέσει). Θα αναφερθώ επί αυτού σε άλλο topic (αν προλάβω βέβαια διότι προβλέπω σύντομα να τίθεμαι εκτός. Μακάρι να διαψευστώ).

    Επαναλαμβάνω πως μαζί σου δεν έχω προσωπικό πρόβλημα (και ούτε ζητώ "απονομή δικαιοσύνης" βέβαια) όπως και να με αποκαλέσεις, αρκεί να δημοσιευόντουσταν όλα τα post αυτούσια, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Επι του θέματος τώρα:


    Αγαπητέ revelation θα δώσω ένα ακραίο επιχείρημα που παρόλα αυτά όμως, παραμένει επιχείρημα. Σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα λοιπόν, αν (υποθετικά) ο Mustaine κατέβαινε σε συναυλία όπου θα υποστήριζε το νέο ναζιστικό κίνημα, θα τον υποστήριζες. Σωστά? Άρα μήπως θα πρέπει να ξανασκεφτείς λιγουλάκι αυτά που γράφεις?

    john1987 εγώ δεν θεοποίησα τον halford. Απλά επειδή έτυχε να έχω κάνει συνέντευξη μαζί του (επι εποχής fight) επισήμανα κάποιες ουσιώδεις διαφορές με τον Steve Harris που κατά βάθος αναδυκνείουν τα λεγόμενα μου. 

    Στο επόμενο post μου, αν όλα πάνε καλά, θα σου αναφέρω την αποψη μου για την πρώτη φορά  που έτυχε να δω τους maiden και τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ (ήταν η πρώτη φορά που επισκέφτηκαν το Ελλάντα και οι δυο. Πρώτοι ήρθαν οι maiden στην Φιλαδέλφεια και
    έξι χρόνια αργότερα οι ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ στη Νέα Σμύρνη
    ). Σαφέστερα οι maiden ήταν πιο αυθεντικοί αν συγκρίνουμε τα πρώτα δυο Live των γκρουπ αυτών στην Ελλάδα αλλά μεσολάβησε διαφορά 6 ετών. Και σε αυτά τα έτη μεσολάβησαν πολλά...
    Θα σου γράψω όμως και άλλα πράγματα που είχα παρατηρήσει τότε σχετικά.
    Και θα σου αναφέρω και κάτι για τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ της Load εποχής που δυστυχώς τους απαξιώνει πλήρως.
    Επίσης θα μιλήσουμε και για τον περιφερόμενο θίασο που ονομάζεται maiden και γιατί τους αποκαλώ Live-τσίρκο ή τσίρκουλο.

    Σταματώ εδώ για να μην κουράζω άλλο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 26-06-2009 13:33 ]


    StavmanR
    26.06.2009, 20:20

    Freakhood, εγώ διακρίνω ότι σου συμπεριφέρονται όπως συμπεριφέρεσαι εσύ στους άλλους. Δεν υπάρχει άνθρωπος παγκοσμίως που να μην έχει χαρακτηριστεί από εσένα ξεφτιλισμένος, πουλημένος, ανόητος, πλανεμένος, ζώο, φυτό, κοιμισμένος και λοιπά "στολίδια". Σύμφωνα με τους κανόνες του σάιτ, από τη στιγμή που θίγεις ανθρώπους (Metallica, Maiden, συνομιλητές) έπρεπε να είσαι ο πρώτος προς αποχώρηση. Γιατί και οι Metallica και οι Maiden πριν γίνουν "ξεφτιλισμένοι" για εσένα ήταν ομάδες ανθρώπων.

     

    Πάψε να ονομάζεις ξεφτιλισμένο ό,τι δεν προσεγγίζει τη δική σου θεώρηση και να είσαι σίγουρος ότι θα πάψουν να σε χλευάζουν. Και μη θεωρήσεις σε καμία περίπτωση ότι σου επιτίθεμαι. Σε πολλά πράγματα συμφωνώ μαζί σου στη βάση τους, αλλά διαφωνώ κάθετα με τον τρόπο που τα εκφράζεις, ασχέτως αν αυτό ενδιαφέρει ή όχι.

     

    Συμφωνώ ότι τα μεγάλα ονομάτα της τέχνης και του αθλητισμού είναι  πλέον εμπορικές ταμπέλες. Όπως θεωρώ ότι οι άνθρωποι αυτοί μπήκαν άθελά τους σε ένα σύστημα που φαντάστηκαν αλλιώς.  Τους "στρατολόγησαν" σε μικρές ηλικίες, όταν το μοναδικό που είχαν ήταν το μουσικό ή αθλητικό τους ταλέντο και τους ξεζούμισαν, φυσικά έναντι ενός αξιόλογου τιμήματος που ανταποκρίνεται στη θεωρία "του καρότου και του μαστιγίου".

     

    Κάποια στιγμή διάβασα μία συνέντευξη της Πέγκυς Ζήνα (στα πρώτα ονόματα στην Ελλάδα) σχετικά με τις αμοιβές των καλλιτεχνών. Απέφυγε έξυπνα την απάντηση λέγοντας: "μη νομίσετε ότι τα ποσά είναι αυτά που ακούγονται" και είναι απόλυτα φυσικό. Αν εσύ έβγαζες από το κάθε άλμπουμ σου 10.000.000 ευρώ (περίπου 30.000.000 πωλήσεις) θα έτρεχες σε όλη την υφήλιο να κάνεις 300 συναυλίες το χρόνο; (τόσες έκαναν οι Metallica).

     

    Θα ρωτήσει κανείς τί σχέση έχει η Πεγκυ Ζήνα με τους πρωτοκλασσάτους Μεταλικα. Ο χώρος είναι ίδιος. Τα ποσά διαφέρουν αλλά δεν έχουν καμία σχέση με εκείνα που ακούγονται. Το πώς και το γιατί τα συμβόλαια είναι διογκωμένα σε σχέση με τα ρεαλιστικά μεγέθη ,είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός. Οι υποχρεώσεις αυτών των ανθρώπων είναι περισσότερες από τις απολάυσεις.

     

    Έθεσα ένα γενικό πλαίσιο περί του οικονομικού, μπας και ξεφύγουμε από τη μυθοπλασία του σταρ σύστεμ. Όχι βέβαια πως πεινούν κιόλας...


    john1987
    26.06.2009, 20:21

    Καταρχας ζηλευω ασυλληπτα που ειδες τους Maiden το 1988 αν δεν κανω λαθος!

     

    Περιμενω στο επομενο σου ποστ να μου πεις πιο συγκεκριμενα.


    revelation
    27.06.2009, 00:07

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 26-06-2009 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 24-06-2009 στις 16:57 έγραψε...

    Γιατί freakhood Νοιώθεις προσβεβλημένος? Είπα κάτι κακό? Επανέλαβα απλά αυτά με τα οποία έχεις γεμίσει όλα τα θέματα του forum. Έκανα ένα “ρεζουμέ”. Δεν είπα κάτι παραπάνω ούτε κάτι προσβλητικό να θιχτείς και να ζητάς απονομή δικαιοσήνης από τους διαχειριστές.

     

    Όσο για τη παιδική χαρά που ανέφερες, εσύ μόνος σου καβάλησες την κούνια.

    Εγώ απλά ήρθα να σε σπρώξω…

     

     

     

    ΥΓ
    Ο Βάγκνερ είναι αυτονόητο ότι δεν ήταν ναζιστής αφού έζησε τον 19ο αιώνα…

    Αυτό που είπε ο john και δεν κατάλαβες, ούτε απάντησες είναι πως επειδή ήταν αντισημίτης και ρατσιστής ο Βάγκνερ, δεν πρέπει και να τον ακούμε???

     



    Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Δεν έχω πρόβλημα να με αποκαλέσεις όπως θες. Ακόμα και να με βρίσεις.

    Το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιους συντονιστές του musicheaven που σύμφωνα με τα κριτήρια τους, σβήνουν όποιο post "προσβάλλει" ενώ κάποιο άλλο,το αφήνουν όπως να έχει. Ότι λάχει δηλαδή.

    Αν υποτίθεται πως πρέπει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες, ας ισχύουν για όλους και όχι για τους μισούς. Σύμφωνα με τους κανόνες του Musicheaven λοιπόν, θα έπρεπε να σου κάνουν κάποια σύσταση για αυτά που έγραψες αναφερόμενος σε μένα στο προηγούμενο post σου. Σωστά?

    Παρόλα αυτά όμως τίποτα τέτοιο δεν έγινε. Άρα όντως εδώ υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. Αυτό ονομάζεται επιλεκτική λογοκρισία (δηλαδή λογοκρίνουμε ότι δεν μας αρέσει). Θα αναφερθώ επί αυτού σε άλλο topic (αν προλάβω βέβαια διότι προβλέπω σύντομα να τίθεμαι εκτός. Μακάρι να διαψευστώ).

    Επαναλαμβάνω πως μαζί σου δεν έχω προσωπικό πρόβλημα (και ούτε ζητώ "απονομή δικαιοσύνης" βέβαια) όπως και να με αποκαλέσεις, αρκεί να δημοσιευόντουσταν όλα τα post αυτούσια, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Επι του θέματος τώρα:


    Αγαπητέ revelation θα δώσω ένα ακραίο επιχείρημα που παρόλα αυτά όμως, παραμένει επιχείρημα. Σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα λοιπόν, αν (υποθετικά) ο Mustaine κατέβαινε σε συναυλία όπου θα υποστήριζε το νέο ναζιστικό κίνημα, θα τον υποστήριζες. Σωστά? Άρα μήπως θα πρέπει να ξανασκεφτείς λιγουλάκι αυτά που γράφεις?

    john1987 εγώ δεν θεοποίησα τον halford. Απλά επειδή έτυχε να έχω κάνει συνέντευξη μαζί του (επι εποχής fight) επισήμανα κάποιες ουσιώδεις διαφορές με τον Steve Harris που κατά βάθος αναδυκνείουν τα λεγόμενα μου.

    Στο επόμενο post μου, αν όλα πάνε καλά, θα σου αναφέρω την αποψη μου για την πρώτη φορά  που έτυχε να δω τους maiden και τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ (ήταν η πρώτη φορά που επισκέφτηκαν το Ελλάντα και οι δυο. Πρώτοι ήρθαν οι maiden στην Φιλαδέλφεια και
    έξι χρόνια αργότερα οι ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ στη Νέα Σμύρνη
    ). Σαφέστερα οι maiden ήταν πιο αυθεντικοί αν συγκρίνουμε τα πρώτα δυο Live των γκρουπ αυτών στην Ελλάδα αλλά μεσολάβησε διαφορά 6 ετών. Και σε αυτά τα έτη μεσολάβησαν πολλά...
    Θα σου γράψω όμως και άλλα πράγματα που είχα παρατηρήσει τότε σχετικά.
    Και θα σου αναφέρω και κάτι για τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ της Load εποχής που δυστυχώς τους απαξιώνει πλήρως.
    Επίσης θα μιλήσουμε και για τον περιφερόμενο θίασο που ονομάζεται maiden και γιατί τους αποκαλώ Live-τσίρκο ή τσίρκουλο.

    Σταματώ εδώ για να μην κουράζω άλλο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 26-06-2009 13:33 ]



    Για αρχή....συμφωνώ απολύτα μαζί σου ως προς αυτό που λες για τους συντονιστές και τη λογοκρισία καθώς είμαι και γω κατά οποιασδήποτε λογοκρισίας αλλά ακόμα περισσότερο της επιλεκτικής. Αν και έχει κάποιο δίκιο και ο Stavrman. Τώρα...όντως 6 χρόνια είναι πολλά και η γνώμη μου είναι ότι μέχρι το 88 τουλάχιστον οι Maiden ήταν αρκετά άξιοι ακόμα. Δικιά μου γνώμη πάντα αν και μαρέσει ακόμα πολύ να τους ακούω καθώς το Brave New World είναι από τα αγαπημένα μου άλμπουμ τους. Θα ήθελα επίσης να ακούσω αυτά τα περισσότερα που έχεις να πεις. Τελειώνω αναφέροντας αυτό που είπες για τον Mustaine, είπα ότι δεν τον υποστιρίζω ως άτομο διότι απλά όπως και να το κάνουμε ο άνθρωπος είναι λίγο....άστο. Επίσης, όχι δεν θα τον υποστήριζα φυσικά αν κατέβαινε σε τέτοια συναυλία...αυτό που είπα είναι ότι μαρέσει ακόμα η μουσική που βγάζει και γουστάρω να την ακούω και να πορώνομαι. Νομίζω ότι σε αυτό που έχω γράψει φένεται ότι δεν υποστηρίζω και αυτά που έχει όντως κάνει, άλλωστε είπα για τον Zakk Wylde ότι είναι ένα είδος ατόμου που αντιπαθώ αλλά αυτό δεν με επιρρεάζει τόσο ώστε να μην τον ακούω.


    freakhood
    29.06.2009, 11:54

    Χμ...τέθηκαν πολλά ζητήματα.

    StavmanR, γράφεις: "Δεν υπάρχει άνθρωπος παγκοσμίως που να μην έχει χαρακτηριστεί από εσένα ξεφτιλισμένος".
    Κάνεις τρανό λάθος. Τσέκαρε στο musicheaven και δες πόσους (και ποιούς) σχεδόν θεοποιώ (αν και δεν μου αρέσει αυτός ο όρος).

    Διαφωνώ και σε αυτά που γράφεις στην ίδια αλλά και στην δεύτερη παράγραφο σου. Tουλάχιστον στο musicheaven πάμπολλοι "καλλιτέχνες" και γκρουπς, χαρακτηρίζονται
    πολύ άσχημα (μερικοί και μερικές χρησιμοποιούν και πιο ακραίους όρους απο το "ξεφτιλισμένος") από πάρα πολλούς και πολλές.
    Αυτοί δεν συμπεριφέρονται άσχημα? Μήπως δεν πρέπει να χαρακτηρίζουν? Μόνο με μένα είναι το πρόβλημα? Κατά την άποψη μου δεν υπάρχει πρόβλημα εδώ. Ας μην μείνουμε σε
    τυπολατρείες και ας δούμε την ουσία.

    Στα υπόλοιπα που γράφεις, συμφωνώ σχεδόν καθ'ολοκληρίαν. Πάντως μην ξεχνάς πως ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους είναι το "kill em all" των ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ (όπως και κάποιος αντίστοιχος των maiden).

    Όσον αφορά την πρώτη φορά που ήρθαν οι Maiden στο Ελλάντα, αρκεί να την συγκρίνει όποιος είχε βρεθεί εκεί, με τις επόμενες που ακολούθησαν κατά την δεκαετία του '90 αλλά και αργότερα για να καταλάβει πόσο διαφορετικοί και πόσο πιό αυθεντικοί ήταν οι maiden του τότε (πάντα σε σχέση με τους μεταγενέστερους διότι οι αυθεντικοί Maiden ήταν επι εποχής Dianno για μένα).

    Για να μην θυμηθούμε και το τραγελαφικό εκείνο συμβάν που είχε γίνει στο γήπεδο του Περιστερίου (δεκαετία 90) όπου απαξιώθηκε τελείως ο Dickinson που τουλάχιστον μέχρι τότε τον είχα σε κάποια εκτίμηση (έχω αναφέρει πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο συμβαν σε άλλο topic).

    Αλλά και τα χρόνια εκείνα ήταν σαφώς πιο αυθεντικά από πολλές απόψεις.

    Και μεγάλη αλητεία! (τον όρο αυτό τον θεωρώ κυρίως θετικό).
    Εδικά στην Φιλαδέλφεια είχε πέσει το ξύλο της αρκούδας. Μιλάμε για πολύ ξύλο...

    Όσον αφορά τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ στην Νέα Σμύρνη το '93, καταρχάς αξίζει να αναφερθεί πως support στο live αυτό ήταν οι: ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ και οι CULT. Ιδιόμορφες περιπτώσεις γκρουπ. Όσο πιο παλιά, τόσο πιο καλά (όπως και με τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ άλλωστε).

    Ήταν το σταριλίκι που παρατηρούσες εμφανέστατα στο live εκείνο. Έβγαινε απροκάλυπτα. Όπως και οι τρεις σειρές μπάτσων που έπρεπε να διασχίσεις για να φτάσεις από την λεωφόρο Συγγρού στο γήπεδο του Πανιωνίου.


    Παρόλα αυτά, αν θέλουμε (και οφείλουμε) να είμαστε αντικειμενικοί ως προς τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ, το Live εκείνο ήταν μακράν ανώτερο από το επόμενο που έδωσαν (γύρω στο 2000 αν δεν με γελά η μνήμη μου) στο γήπεδο της Ριζούπολης. Το γεγονός που έκανε εντύπωση στο δεύτερο Live τους, ήταν πως δεν έπαιζαν ολόκληρα τα κομμάτια. Αυτό
    το ακατάσχετο ποτ-πουρί ήταν απαράδεκτο. Playlist της συμφοράς.
    Θα μου πεις πως στο ίδιο live έπαιζαν και οι MONSTER MAGNET  και ας πούμε πως...άντε θα έβλεπες και κάποιο άλλο (ας θεωρήσουμε "σημαντικό" αν και διαφωνώ) γκρουπ που είχε να πει κάτι? Έστω. Αλλά και η εμφάνιση των monster magnet μέσα στην ζέστη του κατακαλόκαιρου, μου θύμισε το πρώτο Live των SISTERS OF MERCY στο ίδιο γήπεδο με
    την θερμοκρασία ψηλά...και να λιώνουν τα make up των γκοθάδων...

    ΥΓ: ακόμα περιμένω κάποια νύξη από το musicheaven για αυτά που έγραψα αλλά από ότι φαίνεται θα περιμένω για πολύ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 29-06-2009 11:59 ]


    OzzYRhoad
    10.08.2009, 15:44

    egw me xilia lew oti h maiden kai judas priest einai ta megalitera Metal sigrotimata pws kai oi tragoudistes tous halford kai bruce an kai akouw punk kai apo Metal mono OZZY exw na pw oti oi Metallica htan gamatoi alla xalasan giati eginan emporikoi mexri thanatou .O hetfield opws eixe pei se mia sinenteuxi <>


    OzzYRhoad
    10.08.2009, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος OzzYRhoad στις 10-08-2009 στις 15:44 έγραψε...

    egw me xilia lew oti h maiden kai judas priest einai ta megalitera Metal sigrotimata pws kai oi tragoudistes tous halford kai bruce an kai akouw punk kai apo Metal mono OZZY exw na pw oti oi Metallica htan gamatoi alla xalasan giati eginan emporikoi mexri thanatou .O hetfield opws eixe pei se mia sinenteuxi << thelw na ginw idolo>>




    mansonsgf
    29.08.2009, 11:12

    Metallica.


    JGers
    10.08.2010, 17:12

    Ξεκινησα να διαβαζω απαντησεισ ομωσ ειναι ανουσιο...δεν θελω να συγκρινω τα συγκροτηματα απο τη δικη μ αποψη ομως οσοι νομιζουν οτι ξερουν καποια πραγματα ενω στην ουσια δεν εχουν ιδεα θα ηταν καλυτερα να μην μιλουν πανω σε τετοια θεματα...διαβασα κατι ακυρες απαντησεις οτι οι Metallica υπερτερουν σε στιχο απο τους maiden...η απαντηση δεν ειναι απο εμενα για να μη λετε τι λεει ο ασχετος: διαβασα σε περιοδικο (φυλλαδα) για Metal πριν απο 3 χρονια συνεντευξη απο βρετανο μουσικο:η μουσικη των maiden ειναι Metal και οι στιχοι τουσ ποιηση...πιστευω οτι οι στιχοι ειναι η πλευρα των μaiden που δεν μπορει κανενασ με καμια προσπαθεια να αγγιξει...ακομη διαβασα οτι οι maiden και οι Metallica ειναι πλεον ξεπερασμενοι...συγγνωμη αλλα το θεωρησα μεγαλη βλαφσημια οσο αφορα τους maiden και ολο το new wave of british Metal...ακομη θεωρω βλαφσημια ολα τα νεα ειδη Metal (alternative,deathcore, κλπ) η μαλλον θεωρω βλαφσημια οτι το ονομα του ειδουσ σχετιζεται με Rock η Metal!!!καποιοι ανιδεοι πηραν την πραγματικα σκληρη δουλεια των τοτε μουσικων και την περασαν απο ενα φιλτρο που ονομαζεται υπολογιστης και την μετετρεψαν σε ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ με μοναδικο στοχο το εμποριο...αρα ειναι ντροπη απο μερος μερικων μερικων που ισως απο την επιδραση του Νιβο η Linkin Park η και γω δεν ξερω απο τι αλλες μ@#$%^&* να στελνουν μνμ που να λενε οτι οι maiden ειναι ξεπερασμενοι και αντιγραφουν τον εαυτο τους.......ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ τοσο σε αυτην την αποψη θα σας πω και την τελικη αναλυση: ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Σ ΠΑΡΑ Ν ΠΑΤΑΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙΣ ΣΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!!!!!!!


    JGers
    10.08.2010, 17:21
    ακομη θα συμφωνησω με τον OzzYRhoad για τους maiden kai judas priest αλλα θα διαφωνησω στο οτι οι μεταλλικα ηταν γαματοι...γαματοσ εισαι οταν αρεσεισ για τον στιχο, την μοθσικη και το υφος....οι μεταλλικα δεν ειχαν ποτε τπτ απο αυτα και με το να λες στον κοσμο α ρε γαμημενα μουνοπανα ειμαστε οι μεταλλικα και θα παι3ουμε το μαστερ οφ παππετς μπορεισ να ξεσηκωσεις μονον ενα χομο σαπιενς πανω σε αυτο που ονομαζεται μουσικη...το οτι η μουσικη τους ηταν ξεσηκωτηκη (ΗΤΑΝ) (αν καποιος μπορει να το πει μουσικη αυτο)δεν τους καθιστα γαματουσ....