ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Στίχοι - Τραγούδια + Αναζήτηση

    nefos
    10.12.2006, 14:23
    @ Πατώντας στην αναζήτηση του Forum "ψάχνω ένα τραγούδι" μου βγήκαν 300 αποτελέσματα.

    Και αναρωτιέμαι τα εξής:

    1. Το Music Heaven λειτουργεί ως "κατεβαστήρι" τραγουδιών;

    2. Είναι τόσο δύσκολο να κάνετε μια αναζήτηση και να βάζετε τα τραγούδια που αναζητάτε σε ένα άλλο παρόμοιο topic;

    3. Προσωπικά με ενοχλεί που τόσο συχνά τα "νέα topics" αφορούν τέτοιου είδους ανταλλαγές, κτλ.

    4. Ας συμμεριστείτε λίγο και αυτούς που θέλουν να διαβάσουν και κάτι άλλο πέρα του στυλ "πούντο πούντο το δαχτυλίδι ψάξτο ψάξτο δεν θα το βρεις".

    Συγγνώμη αν γίνομαι απότομη, αλλά πραγματικά με ενοχλεί πλέον.

    Και αναρωτιέμαι ως συντονίστρια, να τα κλειδώνω εξ αρχής;

    επί 300 (και πόσα άλλα ακόμα δηλαδή)
    beatlus
    10.12.2006, 14:38
    Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα συγκεκριμένο τόπικ, όπου κάθε φορά ο ενδιαφερόμενος θα κάνει την ερώτηση (για τον τίτλο τραγουδιού) που θέλει...
    jorge
    10.12.2006, 15:22
    Εγώ θα ήθελα να κάνω μια διάκριση, σε topics που αφορούν ΣΤΙΧΟΥΣ ή ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και σε άλλα που αφορούν ανταλλαγές MP3.

    Στην πρώτη περίπτωση (στίχοι + πληροφορίες τίτλου, ερμηνευτη κλπ) δε θεωρώ οτι υπάρχει θέμα γιατί ένας από τους σκοπούς του site είναι και αυτή η ανταλλαγή πληροφορίας. Όλοι ψάχνουμε κατά καιρούς στίχους και έχουμε βρει τη συγκεκριμένη λειτουργία πολύ χρήσιμη. Και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρούμε οτι όλοι οι χρήστες ξέρουν να ψάχνουν στο Google ή στο stixoi.info, ώστε να τους λέμε "μα καλά γιατί δεν ψάχνεις στο Google;". Βοηθάμε τη μουσική με το να φέρνουμε πιο κοντά τον επισκέπτη σε πληροφορίες ενός τραγουδιού.

    Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει όντως πρόβλημα. Δε μπορούμε να λειτουργούμε σαν Kazaa και να στέλνουμε τραγούδια (MP3) σε όποιον τα ψάχνει. Είναι και νομικό το πρόβλημα (όχι για εμάς, αλλά για αυτούς που κάνουν την ανταλλαγή), αλλά και δεν εξυπηρετεί ουσιαστικά το σκοπό του site.

    Οπότε Nefos όσον αφορά τα points που έχεις επισημάνει:

    1. Ασφαλώς και όχι, πρέπει οι συντονιστές με ωραίο τρόπο να επισημαίνουμε οτι δεν λειτουργούμε ως κατεβαστήρι και να εξηγούμε οτι αυτό είναι παράνομο.

    2. Αν πρόκειται για στίχους, ας μην μπαίνουν στο ίδιο topic. Πολλές φορές μέσω της αναζήτησης ο επισκέπτης ψάχνει στίχους και αν μπουν όλα στο ίδιο topic, θα υπάρχει πρόβλημα εντοπισμού του κατάλληλου post. Τώρα ψάχνεις "Αύρα" και στο τοπικ που σου βγάζει υπάρχουν οι στίχοι.

    3. Έτσι είναι, κι εγώ ενοχλούμαι όταν πρόκειται για MP3. Όταν πρόκειται όμως για στίχους, χαίρομαι όταν βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

    4. Έτσι.


    Ο καλύτερος όμως τρόπος αντιμετώπισης αυτών των φαινομένων, είναι το άνοιγμα νέων topics με μουσικό περιεχόμενο.

    Βλέπετε θέματα που τα θεωρείτε "σαβούρα";

    ΛΥΣΗ: Σκεφτείτε και ανοίξτε ένα νέο θέμα με κάτι που θέλετε να συζητήσετε ή επαναφέρετε κάποιο παλαιότερο που θα θέλατε ν' ακούσετε γνώμες.

    Μουσικός Χάρτης Ελλάδας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-12-2006 15:22 ]


    nefos
    11.12.2006, 00:16



    @ Βeatlus, αντί για 300 + 1, μήπως 1 από τα 300 να μείνει για τα mp3 effect ;

    @ Jorge ναι, εννοούσα για τα mp3 και όχι για τους στίχους. Σωστός ο τρόπος αντιμετώπισης των "mp3-φαινομένων".
    W4TT4N4B3
    17.12.2007, 20:19
    Τελικά φτιάχτηκε κάποιο τέτοιο topic για αναζήτηση τίτλου τραγουδιών;

    Εγώ ψάχνω τον τίτλο κομματιού. Υπάρχει κάποιο topic ειδικό για να το βάλω εκεί;
    Το κομμάτι βρίσκεται εδώ.

    Υπάρχει και το βίντεο από όπου αντλήθηκε το κομμάτι. Οποιος το θέλει ας μου στείλει pm.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 17-12-2007 21:47 ]


    jorge
    17.12.2007, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 17-12-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Τελικά φτιάχτηκε κάποιο τέτοιο topic για αναζήτηση τίτλου τραγουδιών;

    Εγώ ψάχνω τον τίτλο κομματιού. Υπάρχει κάποιο topic ειδικό για να το βάλω εκεί;


    W4TT4N4B3 έχω απαντήσει ήδη πιο πάνω. ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο topic.
    StavmanR
    17.12.2007, 22:58
    Επειδή δεν γνωρίζω και πολύ καλά τις παραμέτρους των νομικών κειμένων περί πνευματικών δικαιωμάτων, έχω μία απορία και αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει. Τα τραγούδια περιλαμβάνουν πνευματικά δικαιώματα του συνθέτη και του στιχουργού, δηλαδή της μουσικής σύνθεσης και των στίχων. Η ελεύθερη διακίνηση των στίχων προσβάλλει τα δικαιώματα του δημιουργού, σε νομικό πάντα επίπεδο ή θεωρούνται ως τμήμα του τραγουδιού και αφορούν μόνο τη συμμετοχή τους στο μουσικό μέρος;
    W4TT4N4B3
    18.12.2007, 02:04
    Στη δική μου περίπτωση δεν πρόκειται για ανταλλαγή mp3.
    Ανεβάζω ένα ηχογραφημένο δείγμα του κομματιού τον τίτλο του οποίου αναζητώ.
    Πώς θα βρω στίχους για ένα τραγούδι, όταν έχω μονο τη μουσική του αλλά όχι τον τίτλο;
    Το να ανεβάσω δείγμα του κομματιού για να μου πει κάποιος τον τίτλο δεν προσβάλλει κανένα δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας.
    fantasma
    18.12.2007, 12:29
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 17-12-2007 στις 22:58 έγραψε...

    Επειδή δεν γνωρίζω και πολύ καλά τις παραμέτρους των νομικών κειμένων περί πνευματικών δικαιωμάτων, έχω μία απορία και αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει. Τα τραγούδια περιλαμβάνουν πνευματικά δικαιώματα του συνθέτη και του στιχουργού, δηλαδή της μουσικής σύνθεσης και των στίχων. Η ελεύθερη διακίνηση των στίχων προσβάλλει τα δικαιώματα του δημιουργού, σε νομικό πάντα επίπεδο ή θεωρούνται ως τμήμα του τραγουδιού και αφορούν μόνο τη συμμετοχή τους στο μουσικό μέρος;



    Και βεβαια ειναι ιδιοκτησια και προσβαλλει τα δικαιωματα... αλλα βλεπεις το μπ3 πειραζει γιατι εκει ειναι η κονομα.
    Αλλα μαλλον δε το ξερουμε ....μονο το ποιηματακι για τα μπ3 εχουμε μαθει να λεμε.

    StavmanR
    18.12.2007, 14:57
    Εχθές το βράδυ βρέθηκα τυχαία με έναν "παλαίμαχο" δικηγόρο, γνωστό μου. Ό,τι αφορά τους στίχους έχει σχέση με τον γραπτό λόγο για τον οποίο υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με τον ήχο και την εικόνα. Έτσι, μπορώ πχ. να αναδημοσιεύσω ένα ποίημα του Λευτέρη Παπαδόπουλου, εφ' όσον δεν αποκομίζω οικονομικό όφελος και αναφέρω την πηγή του. Αυτό κατάλαβα από την σύντομη κουβέντα μας, ίσως και λάθος, καθώς συζητήσαμε 3 λεπτά για το θέμα...
    fantasma
    18.12.2007, 17:57
    άι γεια σου!

    οποτε το 89% που ζητάει στιχους... και οχι μονο....

    για να παιξει τα τραγουδια σε καποιο μαγαζι, εμφανιση... κλπ....κλπ....

    ειναι παρανομος..... ΔΙΟΤΙ.... εχει οικονομικο οφελος...... .....

    και επανερχομαι και λεω παλι..... τα εμ-πι-θρι.... μας μαραναν......