ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.846 μέλη

    4o Live: Προετοιμασίες - Πρόγραμμα !

    VasilisSaltagiannis
    04.01.2007, 16:11
    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 04-01-2007 στις 15:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-01-2007 στις 14:00 έγραψε...

    Γιατί δεν κόβουμε Βασιλόπιτσα...;


    Γιατι το φλουρι θα το περασουμε για μανιταρι και θα το καταπιουμε,και με οσες σφαλιαρες και να φας στην πλατη,για να σε'σωσουν,και αντι για τυχερος θα'σαι ο πνιγμενος της χρονιας


    Γιά λόγους λοιπόν ασφαλείας, το φλουρί φέτος θα είναι από μανιτάρι και αν προσθέσουμε και λίγη παρμεζάνα, σάλτσα..
    (Ας παραγγείλουμε τουλάχιστον πίτσες...)

    beatlus
    04.01.2007, 16:23
    Ξέρει τί λέει ο κύριος! Γνωρίζει από μαγειρική
    jorge
    04.01.2007, 23:12
    Καλά Beatlus, θέλω να σε δω να τραγουδάς κι τριγύρω να μυρίζει πίτσα...

    Λοιπόν, μερικά νεότερα

    1. Όπως είπαμε το live εφέτος θα είναι διήμερο γιατί υπάρχουν πολλά σχήματα. Αρχικά υπήρχε η σκέψη να χωρίσουμε τα σχήματα ανά είδος και το Σάββατο να εμφανίζονταν τα πιο ροκ σχήματα, ενώ την Κυριακή τα υπόλοιπα. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι δυνατόν γιατί κάποιοι μουσικοί δεν μπορούν Κυριακή, ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν Σάββατο. Επομένως και τις 2 βραδιές, θα υπάρχει ποικιλία ρεπερτορίου, όπως ήταν άλλωστε και στα προηγούμενα live.

    Προς μουσικούς: Τα live θα ξεκινήσουν στις 18.00, ώστε ακόμα και αν κάποιοι δουλεύετε το βράδυ, να μπορέσετε να φύγετε νωρίς. Επίσης, ακόμα δεν έχει κανονιστεί ποιά σχήματα θα παίξουν Σάββατο και ποιά Κυριακή, επομένως αν έχετε κάποια προτίμηση, στείλτε email.



    2. Στο Live θα συμμετέχουν κάποιοι γνωστοί καλλιτέχνες που έχουμε τη χαρά να τους θεωρούμε και φίλους του MusicHeaven, όπως ο Χρόνης Αηδονίδης, ο Λάκης Χαλκιάς, ο Νίκος Ξύδης και τα Μακρινά Ξαδέρφια.

    Επίσης γίνονται επαφές με 2-3 ακόμη γνωστούς καλλιτέχνες που μας αγαπάνε και τους αγαπάμε Θα είναι λοιπόν μια ακόμα ευκαιρία να συνυπάρξουν επί σκηνής ερασιτέχνες μουσικοί με μεγάλα ή/και γνωστά ονόματα της μουσικής μας.


    3. Όσοι δεν έχετε δηλώσει συμμετοχή και έχετε την ανάγκη να παίξετε και να τραγουδήσετε μαζί μας, διαβάστε ΕΔΩ.


    4. Μπορεί κάποιος να φέρει laptop που να έχει και κάποιο καλό πρόγραμμα ηχογράφησης, ώστε να το συνδέσουμε με την κονσόλα και να γράψουμε το live;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-01-2007 23:13 ]


    Aiolos_m
    05.01.2007, 00:36
    Στάνταρ τζατζικάκι για τους λάτρεις (βλ Αλβέρτος) και τα κρεμμυδάκια δώρο για όσους τα προτιμούν στο "βρώμικο" (εμένα θα είναι καθαρό βρώμικο ).

    Οι μέτοχοι να δηλωσουν συμμετοχή με πμ παρακαλώ! (uNick σε βάζω από τώρα)




    jorge
    05.01.2007, 01:56











    Ακούτε αποσπάσματα από το 3ο Live του MusicHeaven.
    Πατήστε το κουμπί για να σταματήσετε ή να ξεκινήσετε τη μετάδοση.









    alex3
    05.01.2007, 12:31
    Για να ηχογραφήσεις 6-7 ώρες live θές ένα φορτηγό σκληρούς δίσκους...
    Πώς το έχεις φανταστει jorge, να γίνεται με laptop??
    γιατι όχι απλά μ'ένα dat? βέβαια έτσι δεν θα υπάρχει δυνατότητα ρυθμίσεων...
    alex3
    05.01.2007, 12:39
    θες καμμιά 200αρια giga... και καρτα ήχου καλή...

    αλλιώς, ίσως να μπορώ να φέρω ένα ADAT με SVHS tapes να γραψει σε 8 κανάλια...φτάνουν??
    jorge
    05.01.2007, 12:49
    Αν ηχογραφούμε στα 44100Hz και στα 16-bit, τότε μιλάμε για χωρητικότητα 44100x16 = 88,2 kbytes/δευτερόλεπτο ή περίπου 5MB/λεπτό ή 300ΜΒ/ώρα. Αν η ηχογράφηση είναι 5 ώρες, τότε μιλάμε για 1,5GB, άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το δικό μου laptop έχει σκληρό 80GB.

    Ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος στις πράξεις, νομίζω είναι οκ.

    Πάντως αν βρούμε κάποιο dat ίσως θα είναι καλύτερα. Πέρυσι είχαμε ένα mini disk αλλά αλλάζοντας κασέτες είτε κόβονταν τα κομμάτια, είτε ξεχνούσαμε να γυρίσουμε πλευρά οπότε και χάνονταν στιγμές από το live.
    jorge
    05.01.2007, 12:54
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-01-2007 στις 12:39 έγραψε...

    αλλιώς, ίσως να μπορώ να φέρω ένα ADAT με SVHS tapes να γραψει σε 8 κανάλια...φτάνουν??


    Why not;

    Το dat όμως τι κασέτες παίρνει; Επίσης, επειδή δεν ξέρω από dat (το φαντάζομαι σαν απλό mini disc), γιατί αναφέρεις για 8 κανάλια όταν η είσοδος του dat θα είναι η έξοδος όλων των καναλιών; Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ε;

    Ρε παιδιά ένας υπεύθυνος για την ηχογράφησηηηηηηηηη
    alex3
    05.01.2007, 13:00
    ο σκληρός σου θα είναι αφιερωμένος στο audio ή έχει και άλλα μέσα?

    οι υπολογισμοί είναι σωστοί, αλλά αφορούν το κάθε κανάλι. Εγώ υπολόγιζα πολυκάναλη ηχογράφηση και περίπου 2πλάσιες ώρες ανά ημέρα, ωστέ μετά να μπορεί να δουλευτεί στο studio...
    PHILIPPOSSM
    05.01.2007, 13:12
    Τελικα θα ειναι 2ημερο το live?
    jorge
    05.01.2007, 13:17
    Ναι
    (διάβασε αυτή και την προηγούμενη σελίδα, καθώς και την επίσημη σελίδα του Live από το banner της κεντρικής σελίδας)
    jorge
    05.01.2007, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-01-2007 στις 13:00 έγραψε...

    ο σκληρός σου θα είναι αφιερωμένος στο audio ή έχει και άλλα μέσα?

    οι υπολογισμοί είναι σωστοί, αλλά αφορούν το κάθε κανάλι. Εγώ υπολόγιζα πολυκάναλη ηχογράφηση και περίπου 2πλάσιες ώρες ανά ημέρα, ωστέ μετά να μπορεί να δουλευτεί στο studio...




    Το δικό μου (αν το έφερνα), έχει λίγα πράγματα μέσα, ενώ έχω και εξωτερικό USB σκληρό με άλλα 80GB σε περίπτωση που υπήρχε ανάγκη. Δε μπορώ όμως να το φέρω γιατί είναι επαγγελματικό εργαλείο, οπότε δε μπορώ να το αφήσω σε άλλα χέρια...

    Μπα, δεν υπάρχει λόγος για στούντιο και πιο επαγγελματική προσέγγιση. Τα περσινά ηχογραφήματα ήταν μια χαρά αν εξαιρέσουμε τα "κοψίματα" των κασετών και μερικά ...ξεκούρδιστα όργανα


    Ένας εθελοντής για ηχογράφηση ρε παίδες.... τι μουσικό site είμαστε;


    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-01-2007 13:26 ]


    PHILIPPOSSM
    05.01.2007, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-01-2007 στις 13:17 έγραψε...

    Ναι
    (διάβασε αυτή και την προηγούμενη σελίδα, καθώς και την επίσημη σελίδα του Live από το banner της κεντρικής σελίδας)


    I'll be there
    alex3
    05.01.2007, 13:42
    Άσε με να το δουλέψω λίγο, και θα βρώ λύση...
    έχω και ένα πολυκάναλο DAT στο studio, αλλά είμαι λίγο διστακτικός, γιατι είναι επαγγελματικό εργαλείο, όπως λες κι εσύ...Αν του κεράσουμε τα ποτά, μήπως ψήσω έναν από τους ηχολήπτες μας να έρθει να το "φροντίζει"...

    αν τελικά η έκπληξη που σου'λεγα χτές ψήνεται, για πόση ώρα μιλάμε??
    alex3
    05.01.2007, 13:46
    Παράθεση:
    άλλο πράγμα το dat άλλο το adat... το adat ειναι πολυκάναλο κασσετόφωνο που χρησιμοποιεί κασσέτες super VHS(μοιάζουν πολύ εξωτερικα και λειτουργικά με αυτές του κοινού video).
    Το μέλος jorge στις 05-01-2007 στις 12:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-01-2007 στις 12:39 έγραψε...

    αλλιώς, ίσως να μπορώ να φέρω ένα ADAT με SVHS tapes να γραψει σε 8 κανάλια...φτάνουν??


    Why not;

    Το dat όμως τι κασέτες παίρνει; Επίσης, επειδή δεν ξέρω από dat (το φαντάζομαι σαν απλό mini disc), γιατί αναφέρεις για 8 κανάλια όταν η είσοδος του dat θα είναι η έξοδος όλων των καναλιών; Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ε;

    Ρε παιδιά ένας υπεύθυνος για την ηχογράφησηηηηηηηηη


    alex3
    05.01.2007, 14:42
    jorge, απαντώ στην κραυγή : εγωωωωωωω...!!!! αν με θέλετε...

    πες μου για το χρόνο on stage που μπορει να έχει η " έκπληξη "...
    XeniaRodo
    05.01.2007, 14:57
    Πες του βρε Jorge....

    (έχω περιέργεια τώρα....)
    jorge
    05.01.2007, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 05-01-2007 στις 14:42 έγραψε...

    jorge, απαντώ στην κραυγή : εγωωωωωωω...!!!! αν με θέλετε...

    πες μου για το χρόνο on stage που μπορει να έχει η " έκπληξη "...



    5-6 τραγούδια. Αν θέλει μπορεί και λιγότερα. Τιμή μας να έχουμε κοντά μας τον ...
    dimitrapan
    06.01.2007, 10:49
    Έχετε βαλθεί να μας σκάσετε εσείς ε???

    Χορχίτο, να μου πεις αλλιώς θα βάλω 32623492 φλουριά στην Βασιλόπιτα και μετά άντε να βρίσκεις δώρα...