ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Διαγραφή του μέλους semplice

    pmichalis
    20.12.2006, 02:01
    Δεν αμφισβήτησα τον ρόλο σου εδώ μέσα ούτε καί προσπάθησα να υποβαθμίσω τήν προσπάθεια που καταβάλεις απεναντίας σε θαυμάζω για αυτό .
    Έκρινα το "πείτε την γνώμη σας αλλά μην κάνετε καμμία προσπάθεια να με μεταπείσετε "

    Τότε γιατί να τήν πούμε ??για να περάσει η ώρα ???για να γεμίσουμε τις στήλες του FORUM ??? (δεν πιστεύω να πάσχουμε από posts)

    Είπα :"Ανασκευασε τις δηλώσεις σου... " όπως καί να το δείς ήταν .... ΑΤΥΧΕΙΣ καί πρέπει να το παραδεχτείς . Πιθανόν να έγιναν "έν βρασμώ " αλλά ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΕΙΣ .

    Ας πουν τήν γνώμη τους και τα άλλα μέλη ......

    i fimi mou aplw8ike se olo ton kosmo Egw tin aplwsa na stegnwsei kai tin pire o aeras

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pmichalis στις 20-12-2006 03:22 ]


    jorge
    20.12.2006, 02:11
    Καλά έκανες και είπες τη γνώμη σου γι' αυτο που έγραψα, αλλά δεν πρόσεξες οτι το topic δεν το άνοιξα εγώ.
    pmichalis
    20.12.2006, 02:22
    Συνεχίζεις τις " ΑΤΥΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ " !!!!!!
    Δηλαδή αν ανοίξει άλλος το TOPIC μπορώ να λέω ότι κατεβάσει το κεφάλι μου και να μην έχω ευθήνη των όσων λέω ?????
    Ας σοβαρευτούμε ρε παιδιά ............

    vouliakis
    20.12.2006, 02:24
    Off topic, αλλά μια και κάτι αναφέρθηκε για ...καλάμια:

    Στην παρακάτω εικόνα: ομάδα συντονιστών του "επίσημου" MusicHeaven διδάσκει την baby-mod Christine (στο έδαφος ακόμα, με το καλάμι στο χέρι) πώς να καβαλλήσει κι εκείνη επιτέλους το καλάμι. Στο βάθος δεξιά, κάποιο πρόβατο κοιτά απορημένο...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 20-12-2006 02:24 ]


    επισυναπτόμενα: kalamia.jpg 
    spiroos
    20.12.2006, 02:29
    Μήπως o jorge έχει το θάρρος της γνώμης του και πληρώνει το τίμημα για αυτό;

    Παιδιά μην μπούμε στο αηδιαστικό και εξευτελιστικό παιχνίδι του "μη γραψω πράγματα και με ξεγράψουνε". Οποιος ζει καθημερινά το musicheaven καταλαβαίνει τι ελευθερία ή όχι υπάρχει. Εκτός αν είμαστε μαζοχιστές και γουστάρουμε βούρδουλα και τιμωρίες.



    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 20-12-2006 02:30 ]


    jorge
    20.12.2006, 02:30
    Παράθεση:

    Το μέλος pmichalis στις 20-12-2006 στις 02:22 έγραψε...

    Συνεχίζεις τις " ΑΤΥΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ " !!!!!!


    Κανένα πρόβλημα, τις σταματώ εδώ
    pastella
    20.12.2006, 02:34


    Παναγιωτη κόντεψα να ξυπνησω ολη τη χαριλαου απο τα γελια!!!!!!!!!!!!!



    Μια που το ανεφερες (κι εγω οφ τοπικ) ποιο λες να ειναι καλυτερο για να διαλεξω απο τα παρακατω?Τι θα μου προτεινες?


    Μοντελο Ζουλου λεγεται αυτο



    Το τελευταιο φαινεται πιο γερο...
    pmichalis
    20.12.2006, 02:37

    maspa
    20.12.2006, 02:39
    1η απορία
    προς vouliakis και desmar
    Καλά που τα βρίσκετε;

    2η απορία
    Δεν είμαι πολύ καιρό μέλος, μόλις τέσσερις μήνες. Δε ξέρω, αλλά τις τελευταίες μέρες όλο υπάρχουν αντιδράσεις κι όλο διαγράφονται, κι όλο λογομάχονται διάφοροι σε διάφορες περιπτώσεις. Δε μου είχε δοθεί αυτή η εντύπωση στην αρχή, το αντίθετο υπήρχε ένα πολύ φιλικό κλίμα κι αυτό μ'άρεσε.... Έχετε κάτι να μοιράσετε;
    jorge
    20.12.2006, 02:48
    Κάθε εβδομάδα κληρώνουμε ένα κότερο και καλό είναι να διαγράφουμε μερικούς που και που προς αύξηση των πιθανοτήτων μας.
    gate
    20.12.2006, 02:54
    Μάλλον πρέπει να γίνουν κατανοητά πέντε πράγματα, γιατί πολλοί έχουμε μια ονειρική εικόνα για τον κόσμο του internet, κι αυτή τη φορά -ναι ας μου το επιτρέψετε κι εσείς κι εγώ στον εαυτό μου- θα μιλήσω και ως νομικός..., με αφορμή τις λέξεις "δίκαιο" και "δημοκρατικές διαδικασίες", που αναφέρατε ορισμένοι από εσάς...

    Στο ίντερνετ, κοινότητες όπως αυτή (η ...δική μας) ανήκουν σε κάποιον. Υπάρχει θέμα ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Ο Ιδιοκτήτης έχει, όπως κάθε ιδιοκτήτης, δικαιώματα και υποχρεώσεις. Έχει υποχρέωση, αν θέλει να διατηρεί τον χώρο του, να τον πληρώνει, να ξοδεύεται γι' αυτόν για να τον συντηρεί κι έχει δικαίωμα να μπάζει και να βγάζει ΟΠΟΙΟΝ θέλει απ' την ιδιοκτησία του. Το γεγονός ότι υπάρχει ΦΟΡΟΥΜ σε τέτοιου είδους κοινότητες, δεν σημαίνει ότι αυτό ταυτίζεται με κάποια αρχαία ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΓΟΡΑ ή με κάποιον ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ, ώστε να μην τίθεται με κανέναν τρόπο θέμα ιδιοκτησίας.

    Μην ζητάτε λοιπόν δημοκρατικότητα από ιντερνετικές κοινότητες, γιατί εξ υπαρχής δεν μπορούν να λειτουργήσουν απόλυτα δημοκρατικά παρά μόνο στο βαθμό που επιθυμεί ο ιδιοκτήτης τους...(και ευτυχώς στο δικό μας σάιτ, ο ιδιοκτήτης του λειτουργεί περισσότερο από το σύνηθες δημοκρατικό κι αυτό φαίνεται άλλωστε από το γεγονός ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα τον λέμε αυτόν τον χώρο "δικό" μας. Μην έχουμε λοιπόν παράλογες απαιτήσεις. Πολύ απλά, όποιος διαφωνεί με τις κινήσεις του διαχειριστή-ιδιοκτήτη, ας αποχωρήσει, ας βρει άλλον χώρο συζήτησης που να τον εκφράζει ή -ακόμα καλύτερα- ας δημιουργήσει νέο χώρο δικό του (...όπου εκεί βέβαια θα καταλάβει και θα νιώσει στο πετσί του πόσο δύσκολο είναι να δέχεται στο "σπίτι" του ανθρώπους με ποικίλα γούστα και προτιμήσεις και που καθένας του λέει απ' το πρωί ως το βράδυ το μακρύ και το κοντό του... Τότε θα καταλάβει πόσο εύκολα μιλούσε όταν βρισκόταν έξω από τον χορό...).

    Αυτά λοιπόν περί δημοκρατικότητας και δικαίου στον χώρο των ιντερνετικών κοινοτήτων...

    ---------------

    Ειδικά ως προς το Μ/Η, το γεγονός ότι η κοινότητα αυτή έχει πλέον τόση μεγάλη προσέλευση και μέλη πάρα πολλά ενεργά που όχι μόνο συμμετέχουν με τον τρόπο τους αλλά απολαμβάνουν την "διαμονή" τους στον χώρο αυτό, χτίζουν καινούριες παρέες, ξεχνιούνται, συναντιούνται, τραγουδούν μαζί, βρίσκονται και τα λένε σα να γνωρίζονταν από χρόνια..., δείχνει ότι όλα αυτά δεν μπορεί να έγιναν μαγικά μόνα τους... Δεν μπορεί τον ρόλο του διαχειριστή να τον θυμόμαστε μόνο όταν προκύπτει θέμα διαγραφών μελών και να τον ξεχνάμε όλο το υπόλοιπο διάστημα των ετών που μια κοινότητα μεγαλώνει, ομορφαίνει και αγαπιέται από ολοένα και περισσότερο κόσμο... Αυτή είναι η πρωταρχική αδικία... Το να απομονώνουμε το ένα από τα ελάχιστα περιστατικά διαγραφής για να κρίνουμε το "ποιόν" του διαχειριστή...! Μα πώς μπορεί να το κάνει κανείς αυτό τόσο άνετα, χωρίς να σκεφτεί πόσα έχει προσφέρει αυτός ο ίδιος άνθρωπος για να χτιστεί όλο ετούτο που βλέπουμε...., πόσο χρόνο, πόση διάθεση, πόσο μεράκι για να απολαμβάνουμε όσα ο καθένας μας απολαμβάνει απ' αυτό που λέγεται musicheaven... Μην κάνουμε το λάθος να λειτουργούμε ΚΑΙ ΕΔΩ ως ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ, που πέφτει με τα μούτρα πάνω στο γεγονός που είναι πιο πρόσφατο και που προβάλλεται με διάφορους ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΟΥΣ χαρακτηρισμούς και δημιουργεί ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ και χάνει, με όλα ετούτα, το ΣΥΝΟΛΟ...
    Αν αυτή είναι η εικόνα του διαχειριστή χόρχε, όπως πολλοί προσπαθήσατε να την παρουσίασετε ή να την υπονοήσετε με τα μηνύματά σας, τότε σας διαβεβαιώνω ότι με μαθηματική ακρίβεια το σάιτ αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ....!
    Αν μιλάμε λοιπόν για αδικίες, για 'μένα ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΙΚΙΑ... που χάνετε ορισμένοι το ΣΥΝΟΛΟ.

    ---------

    Ας περάσουμε όμως και στο ΜΕΡΟΣ.
    Με τον Κωνσταντίνο (Semplice) είχα από καιρό επικοινωνία μέσω ΠΜ και mails. Τον είδα επίσης από κοντά μία φορά στο "Ρακάδικο". Μου έκανε από την αρχή εντύπωση ο τρόπος που διατύπωνε τις σκέψεις του, ...με πάθος, με δυναμισμό ιδιαίτερο και με πολύ καλή χρήση της ελληνικής γλώσσας. Είχαμε κατά καιρούς διαδικτυακές συζητήσεις για διάφορα θέματα και στα περισσότερα είχαμε κοινές απόψεις. Όπως επανέλαβα και σε άλλο σχετικό τόπικ, πολλές φορές δεν συμφωνούσα με τον ΤΡΟΠΟ του, αλλά όλ' αυτά τα εξήγησα εκεί αλλά και στον ίδιο και επομένως δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβω εδώ.

    Στη θέση του Χόρχε, ειδικά ως προς τον semplice, και έχοντας από αυτόν εμπειρίες θετικές που ο χόρχε δεν έχει γνωρίσει, δεν θα τον διέγραφα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο, τελείως διαφορετικό θέμα που αν εγώ το λάβω, αποκλειστικά αυτό, υπόψη στην προσπάθειά μου να κρίνω την κίνηση του Χόρχε, τότε είναι βέβαιο πως θα πέσω εντελώς έξω και θα τον αδικήσω... Και θα πέσω έξω γιατί η εικόνα που εγώ έχω από τον Κωνσταντίνο μέσα από τις διαδικτυακές μας συζητήσεις με τα ΠΜ και τα mails, δεν έχει καμία σχέση σε τρόπο και ύφος με ό,τι παρουσίαζε συχνά με τα γραφόμενά του εδώ μέσα, δημοσίως στο φόρουμ... Επειδή μάλιστα είχα εγώ αυτές τις παραστάσεις τις θετικές από τον σέμπλις, προσπάθησα πολύ να μεταφέρω και σε άλλα μέλη αυτήν την εικόνα που είχα εγώ, για να καταλάβουν ότι "κι όμως, δεν είναι έτσι ακριβώς όπως παρουσιάζεται από τον δημόσιο λόγο του... Υπάρχει κι άλλη όψη. Δεν έχει μόνο εμμονές, έχει και καλή διάθεση, έχει έξυπνο λόγο, έχει ιδανικά και αξίες που τα πιστεύει με πάθος κι αυτό είναι προς τιμήν του κι ίσως αυτό το πάθος τον οδηγεί συχνά σε ακρότητες στον λόγο του...". Απ' την άλλη όμως δεν μπορούσα να απαιτήσω να με πιστέψουν, ειδικά απ' την στιγμή που τα πράγματα πλέον στο φόρουμ είχαν τόσο πολύ οξυνθεί ώστε μόνο αντιπαραθέσεις και εμμονές διατυπώνονταν όχι μόνο από την πλευρά του Κων/νου αλλά και άλλων μελών που διαφωνούσαν με αυτόν...

    Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά στη θέση του Χόρχε δεν θα τον διέγραφα, αλλά αυτό μόνο και μόνο επειδή έχω μια προσωπική παράσταση από τον Κωνσταντίνο, η οποία όμως -ομολογώ- ότι δεν αποκαλύφθηκε πουθενά στην δημόσια εικόνα του και ειδικά απέναντι σε ορισμένα πρόσωπα του σάιτ κι έτσι δεν μπορώ να απαιτώ από τον Χόρχε να την συμμερίζεται. Αυτή ειδικά η διαγραφή σχεδόν μου μοιάζει σαν αποτέλεσμα μιας "αυτοκαταστροφικής" πορείας του ίδιου του Κωνσταντίνου. Μου μοιάζει σαν το "αναμενόμενο", όσο έβλεπα να εντείνεται συνεχώς το ήδη τετεμένο κλίμα που υπήρχε το τελευταίο διάστημα...

    Θα ήθελα να πω με ευκολία ότι στη θέση του Χόρχε δεν θα διέγραφα κανέναν, θα τους άφηνα όλους να λένε ότι θέλουν, αλλά θα σας μιλήσω ειλικρινά... Μία σκέψη με κράτησε... Η σκέψη ότι κι εγώ έχω βρεθεί σε κατάσταση προσωπικής αδυναμίας, δηλαδή στα "όρια της αντοχής μου" με ένα συγκεκριμένο πρόσωπο που εμφανίστηκε εδώ, σ' αυτόν τον χώρο, ένα φεγγάρι, και θέλησε να αμφισβητήσει την αξία του Χρόνη Αηδονίδη... Κι όμως..., εξέφραζε την άποψή του... Θα έπρεπε να ήμουν ανεκτική ως προς αυτόν... Δεν υπήρξα όμως ανεκτική. Υπήρξα τόσο επιθετική όσο δεν έχω γίνει ποτέ άλλοτε... Σίγουρα ο τρόπος του ήταν ερειστικός κι αυτό ήταν περισσότερο που με έβγαζε έξω από τα όριά μου κι ίσως δηλαδή, αν κάποιος άλλος στη θέση του, μου έλεγε τα ίδια λόγια αλλά με διαφορετικό ύφος, να μην είχα φτάσει σε αυτό το σημείο οργής. Για την ιστορία του πράγματος, το συγκεκριμένο μέλος θέλησε το ίδιο να αποχωρήσει. Δεν τέθηκε θέμα διαγραφής του, ωστόσο τότε κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να κρατάς ισορροπίες όταν κάποιοι άνθρωποι για τον Α ή Β λόγο σε φέρνουν στα όριά σου... Γι' αυτό μεγάλη κουβέντα δεν θα πω... Ίσως αν ήμουν εγώ ή οποιοσδήποτε από εμάς στη θέση του Χόρχε με το μαγικό κουμπί της "διαγραφής" στο χέρι μας να το πατούσαμε κάθε λίγο και λιγάκι, μην αντέχοντας συμπεριφορές που δεν μας είναι αρεστές... Γι' αυτό μην κρίνουμε... άκριτα...

    Καλό είναι να υπερασπιζόμαστε τους φίλους μας, καλό είναι να υπερασπιζόμαστε τις δημοκρατικές ιδέες, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ τι κρύβεται πίσω από τις κινήσεις αυτού που βαλθήκαμε να ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ. Ασφαλώς αφορά και σε όλες τις πλευρές αυτό. Εν προκειμένω βέβαια ειδικότερα αναφέρομαι στον Χόρχε... Το γεγονός ότι καθένας μας μπορεί να πει άνετα και χωρίς λογοκρισία τις απόψεις μας είναι κάτι που όλοι το ξέρουμε, όσοι έχουμε λάβει κατά καιρούς μέρος σε συζητήσεις στο φόρουμ και έχουμε διαφωνήσει μεταξύ μας... Το θέμα της διαγραφής εδώ μέσα ΠΟΤΕ δεν τέθηκε για θέματα ΑΠΟΨΕΩΝ, αλλά για θέματα ΤΡΟΠΟΥ, θέματα ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ και ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ των απόψεών μας, στις περιπτώσεις που απευθυνόμαστε στους συνομιλητές μας... Εκεί είναι όλη η ουσία κι ας μην αποπροσανατολιζόμαστε... Κι αν ο Χόρχε προέβη σε αυτήν την διαγραφή -όσο κι αν θεωρητικά διαφωνώ με αυτήν και γενικά με κάθε διαγραφή- μπορώ άνετα να KATANOHΣΩ ότι έγινε για τον ΤΡΟΠΟ που επανειλημμένως απευθυνόταν ο Κωνσταντίνος σε ορισμένα πρόσωπα από τον χώρο αυτό και όχι ασφαλώς για τις απόψεις του. Αυτό πρέπει επίσης να γίνει κατανοητό...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-12-2006 03:03 ]


    pmichalis
    20.12.2006, 03:13
    Αγαπητε/η gate

    Δυστυχώς δεν τα καταφέρνω καλά σε Νομικές διατυπώσεις ,επειδή όμως πιστεύω οτι εν μέρει ότι το post σου με αφορά , θελω να σου επισημάνω τα εξής:
    Δεν κρίθηκε ο κατα τα άλλα αξιαγάπητος Jorge ,ως διαχειριστής ,αλλά κρίθηκαν από εμένα τουλάχιστον ,ΜΟΝΟ οι δηλώσεις του.
    Δεν έκρινα την αποφαση του να διαγράψει κάποιο μέλος, για απρεπή συμπεριφορά ή άλλο λόγο , το θεωρώ αναφαίρετο δικαιωμά του ,μιας και το παρών FORUM είναι δημιουργία του καί λογικό είναι να λειτουργεί με τούς όρους που εκείνος νομίζει και που έχουν αποδεχτεί τα μέλη.
    Παραμένω όμως υπέρμαχος τις άποψης οτι κάνοντας ΕΜΠΡΕΙΣΤΙΚΕΣ ή ΑΣΤΟΧΕΣ δηλώσεις βρισκόμαστε πολλές φορές στην δυσάρεστη θέση να χάνουμε το δίκαιο μας καί να χρειάζεται να απολογηθούμε όχι πλέον για το γεγονός αυτό καθ΄αυτό ,αλλά για άλλα που προκυπτουν μέσα απο τον ΑΣΤΟΧΟ τρόπο που απαντήσαμε
    ΣΩΣΤΑ ????????
    gate
    20.12.2006, 03:30
    Όταν κάνοντας "εμπρηστικές" ή "άστοχες" δηλώσεις χάνουμε το δίκιο μας, δεν μας φταίει ο άλλος αλλά εμείς οι ίδιοι...

    Διατυπώνοντας προσωπική και μόνο άποψη, συνηθίζω να επαναλαμβάνω και στον εαυτό μου και στους φίλους μου ότι ... καλή η "αλήθεια", αλλά ακόμα καλύτερος ο τρόπος που την διατυπώνουμε... Πολλές φορές ο ΤΡΟΠΟΣ μας, μας κάνει να κρύβουμε από τον άλλο την αλήθεια που έχουμε μέσα μας... κι αν το κάνουμε αυτό δεν μας φταίνε οι άλλοι...
    pmichalis
    20.12.2006, 03:34
    Σε βρίσκω ΑΨΟΓΗ !!!!!!
    Κάτι ανάλογο προσπάθησα να περάσω στον φίλο Jorge ελπίζω να το κατάλαβε καί να μήν με παρεξήγησε .


    jorge
    20.12.2006, 09:50
    Ότι να 'ναι...
    yiannisyiannis
    20.12.2006, 10:02
    Λυπάμαι.
    KAKOFONIKS
    20.12.2006, 12:04
    Την ώρα που ποσπάθησα να το στείλω εχθές κλειδώθηκε το θέμα άρα σας το στέλνω σήμερα.

    Δεν ξέρω margo ίσως να βλέπουμε τα πράγματα αποστασιοποιημένα λόγο του ότι δεν είμαστε επιφορτισμένοι με την βαριά, ψυχοφθόρα και καμιά φορά σκληρή δουλειά των συντονιστών.

    Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να πω αν ήταν δίκαιο ή άδικο, γιατί μπαίνω στην θέση και των συντονιστών (και λέω συντονιστών γιατί δεν μου αρέσει να βγαίνει κακός της υπόθεσης μόνο ένας προφανώς τέτοιου είδους αποφάσεις παίρνονται απο κοινού) και τους καταλαβαίνω όπως είπα πρίν. Επίσης όμως μπαίνω στην θέση του Κωνσταντίνου (στη θέση όποιου μέλους διαγράφεται και εννοώ αυτούς που υποστηρίζουν το ΜΗ) και βλέπω οτι εγώ έχω δεθεί τόσο πολύ με το ΜΗ τώρα πια που αν με διαγράφανε θα ήταν σαν να ξεριζώνουν ένα κομμάτι απο μέσα μου.

    Αυτό που έχω και θέλω να πω είναι ότι έχω κουραστεί πλεόν να μπαίνω σε θέματα που με ενδιαφέρουν και να βλέπω να γράφονται άλλα των άλλων,να βρίζονται και
    να αφήνουν αιχμές ο ένας για τον άλλο (και δεν λέω για την συγκεκριμένη φάση αλλά γενικότερα).


    Αυτά είχα να πω .

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 20-12-2006 12:06 ]


    qanun
    20.12.2006, 12:24
    Παράθεση:
    Είναι η προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο μέλος και πάντα σε συνάρτηση με τα συγκεκριμένα γεγονότα και το όλο αρνητικό κλίμα και τα προβλήματα (πολλά από τα οποία δεν γνωρίζετε) που έφερε στη λειτουργία του site. Ασφαλώς και δε γενικεύω στα υπόλοιπα μέλη.


    Με προλαβε η aggeliki (που τωρα βεβαιωθηκα σε ποιο forum ειναι διαχειριστρια, ειμαι κι εγω μελος εκει, ασχετο). Οντως δε νομιζω οτι χρειαζεται να προσαγεις αποδεικτικα...παραγωγικοτητας για να μπορεις να εκφραζεις τη γνωμη σου εδω μεσα αλλα και οπουδηποτε αλλου. Δεν εχουν ολοι τον ιδιο χρονο και το ιδιο ενδιαφερον για τα πραγματα.
    Να ρωτησω κατι ομως? Τι σημαινει ''αρνητικο κλιμα''? Μιλαμε για ενα φορουμ στο ιντερνετ, πως δημιουργειται κλιμα οταν ελλειπει η προσωπικη επαφη?Μπορει να ειμαι εγω χοντροπετσος και να μην καταλαβαινω. Οποιος και οταν θελει εκφραζεται...Επισης, καταλαβαινω απολυτως την επενδυση χρονου και καματου (πιθανοτατα και χρηματος) ενος διαχειριστη για τη λειτουργια ενος φορουμ, καθως και, οπως ορθοτατα ανελυσε η gate, το γεγονος οτι ο χωρος αυτος ειναι ιδιωτικος (καλα, οχι τελειως, το καθεστως του ιντερνετ νομικα παρουσιαζει ιδαιαιτεροτητες), ομως οταν διαγραφεις καποιον δεν πρεπει να αναλυεις με λεπτομερειες τους λογους για τους οποιους προεβης σε αυτη την ενεργεια?Αυτο παει στο ''πολλα που δε γνωριζετε''. Αλλιως οποιαδηποτε συζητηση γινεται επι ονου σκιας...
    Zefuros
    20.12.2006, 12:35
    Χωρίς να γνωρίζω το διαγραφέν μέλος, όυτε και τα γραφομενα του, εχω μοναχα 2 παρατηρησεις να κανω.

    Απο την μια πλευρά, είναι πολύ ασχημο να διαγράφεται ενα μελος, ειδικα οπως διαβασα εδω πως δεν εγινε κάποια επίσημη προειδοποίηση περί διαγραφής κτλ κτλ.

    Από την άλλη πλευρά, δεν νομίζω πως ξαφνικά τον jorge τον τσίμπησε μια μυγα και αποφάσισε να παρει κεφάλια. Προφανώς θα πρέπει να είχε πολύ σοβαρό λόγο για να προβεί σε μια τετοια ακραία κίνηση.

    Και για να γραψω και την χιουμοριστική μπαρούφα μου.... τωρα που διαγραφτηκε το μέλος, καταθέτω αίτηση για να κληρονομήσω τις χρυσές του νότες (ο πρωτος που το ζητάει είναι και ο νομιμος κληρονομος!)
    jorge
    20.12.2006, 12:36
    Τα "πολλά που δε γνωρίζετε" αποτελούν απλά σοβαρότατες παρενέργειες του φαινομένου και του αρνητικού κλίματος. Δεν εννοώ αφορμές διαγραφής. Αυτές τις αναφέραμε ήδη.