ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.833 μέλη

    Πες της το μ' ένα γιουκαλίλι ΙΙ: Η επιστροφή!

    absurdus_delirium
    20.12.2006, 18:37
    Εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με ένα γιουκαλίλι ή ουκουλέλε όπως το προφέρουν στην Χαβάη. Γενικότερα υπάρχουν αρκετά αγγλόφωνα σάιτ που έχουν αρκετά πράγματα (συγχορδίες, play-alongs, ταμπλατούρες, εκπαιδευτικά βίντεο κ.λπ.) για αυτό το εξαιρετικό οργανάκι και αυτός είναι ο μόνος λόγος που, έναν χρόνο αργότερα, είμαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο (αν λάβει κανείς υπ' όψη του πως δεν είχα ασχοληθεί με οποιαδήποτε έκφανση της μουσικής πέρα από την ακρόαση και το χορό). Το οργανάκι είναι μεγαλύτερο σε ηλικία απ' ότι εγώ και είχε ήδη κακοπάθει αρκετά (τρύπες για κλειδιά από μπαγλαμά και άλλα πολλά) και οι πρώτες απόπειρές μου να το επισκευάσω είχαν την αντιμετώπιση "Δεν αξίζει, είναι παιχνίδι!" και δικαιολογημένα αφού το "Έλληνας με Γιουκουλέλε" υποθέτω ακούγεται σαν το "Χαβανέζος Μπουζουξής"! Ωστόσο με το Διαδίκτυο παραμάσχαλα την πάλεψα τόσο ώστε να πιστεύω ότι οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για να θέσω το ερώτημα: υπάρχει κανένας άλλος εκεί έξω; Έχω ακούσει για μπάντζο (εξ' άλλου επειδή έχουν παρόμοιο κούρδισμα συνυπάρχουν σε αρκετά σάιτ) αλλά γιουκαλίλι κανείς;;;