ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί έχετε διαλέξει το nickname που χρησιμοποιείτε;;;

    mirmigaki
    17.04.2004, 12:15
    Από αγάπη σε ένα τραγουδάκι του Μάνου Λοίζου που μιλάει για το Μέρμηγκα και τα μυρμηγκάκια του...
    zucchini
    18.04.2004, 18:25
    Λοιπόν, στο γυμνάσιο είχα μια φίλη η οποία θεωρούσε ότι ήξερε τέλεια αγγλικά. Συνέχεια εκανε την εξυπνη. ετσι κι εγώ τα πήρα ,κάθησα,έψαξα στο λεξικό και βρήκα μια λέξη που σίγουρα δεν θα την ξέρει! και το κολπο πετυχε!
    Η λέξη αυτή σημαίνει "κολοκυθάκι" και επειδή σπάνια τη χρησιμοποιουν ως nickname με έχει βολέψει πολύ! κάποιος μου είχε πει οτι είναι γερμανική λέξη. αυτα!!
    afro
    04.05.2004, 23:54
    Το ονομα μου ειναι Αφροδιτη και ειπα να το συντομευσω με το Afro δε υπαρχει λογος να μη χρησιμοποιω το ονομα μου τουλαχιστον προς το παρον..
    ALKIBIADES
    05.05.2004, 14:49
    Το επέλεξα, αφ' ενός μεν, διότι είμαι πανέμορφος, πανέξυπνος και επιτυχημένος, όπως το γνωστό μοντέλο του Πραξιτέλη για τον Ερμή του, αφετέρου δε, διότι ως ελληνόπληκτος αρχαιολάτρης και διάφορά άλλα ρατσιστικοεθνικιστικά, ήταν ο μόνος τρόπος να γράψω στα ελληνικά ένα ψευδώνυμο.
    [αν κάποιοι δεν κατάλαβαν το τελευταίο, οι Αθηναίοι και οι Ευβοιώτες κατά την αρχαιότητα, χρησιμοποιούσαν αντί του Ιωνικού το Χαλκιδικό αλφαβητο. Έτσι, ALKIBIADES (διαβάζεται Αλκιβιάδης) είναι το αυτόγραφο του μεγάλου μας στρατηγού. Το αλφάβητο αυτό μετέδωσαν στους λατίνους οι πρώτοι Έλληνες [Χαλκιδείς] άποικοι στην Ιταλία και προέκυψε το Λατινικο.]

    falimento
    05.05.2004, 18:52
    Zucchinι το παρατσούκλι σου δεν είναι ούτε εγγλέζικη ούτε γερμανική λέξη..
    Είναι ιταλική... Όντως σημαίνει κολοκύθι και προφέρεται τζουκίνι

    Τώρα το zucchini είναι πληθυντικός του zucchino!Αρα κολοκύθια.

    πλάκα έχει το παρατσούκλι σου, στο γράφω για να ξέρεις τι πραγματικά σημαίνει και ποιας γλώσσας είναι..

    και το falimento όμως δεν πρόκειται να το ήξερε η φίλη σου.. (ευλογούμε τα γένια μας...)

    stargazer
    06.05.2004, 01:26
    to evala gia Dio (xaxa) logous : 1.logo thriskias(rainbow,agios blackmore) 2.giati stargazer einai autos pou koitazei ta asteria k episis simenei oneiropolos k epidi k ta asteria koitazw k eimai oneiropolos to dialeksa
    tragiClown
    06.05.2004, 03:08
    Eimai se ena sygkrotima, to kalokairi ixografume..ax ade kai afto ine to nick mou giati proton maresei na kano tus anthropous na gelane alla deyteron eimai poly sarkastikos kai me dark diatheseis..k sti musiky..adilipsy zois..pos na to po..exo mia trela me to tsirko..k me to felini! paliotera me legane spooky giati ime ..imun mallon , fanatikos ton xfiles..mulder spooky...me ekfrazei i xarmolypy giati einai sti zoi ..ADE TA KATAFERA ME MIA PROTASY!!
    Kokkinos_Daimonas
    10.06.2004, 08:20
    An krinw apo to pote stal8ike to teleytaio minima mallon exw poly kairo na mpw...Tespa...
    To Kokkinos de vgainei fysika apo ton Olympiako...Den exw kapoio provlima me tin omada...apla den asxoloymai...Einai ka8ara "ideologiko" to 8ema kai as me 8ewrisete arketoi apo sas grafiko...Protimw ayto para otidhpote allo...Timh moy kai kamari...
    Kai twra poy 3efouskwsa apo to kamari na pw kai to gia to Daimonas...Ayto anhkei sto skoteinh pleyra toy "egw" moy...Ws rockas gia na mh pw metallas kai adikisw ta tosa a3ia tragoudia poy de variemai na ta akoyw, moy aresei o mystikismos kai to apokosmo se epipedo poihshs kai genika logotexnias...Kai gia ena akoma logo...Enw oloi lene pws moiazw me to xristo(tromara moy) kapoios (an8rwpos) moy eipe oti otan sovareyw moiazw me daimona...Elpizw na ennooyse kanena wraio daimoniko...Ayta apo to Nikola...

    JoeDalton
    10.06.2004, 09:34
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ NICK, ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ.
    ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ, ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ, ΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ NTAΛΤΟΝ. ΣΕ ΥΨΟΣ, ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΝΤΑΛΤΟΝ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ, ΟΙ ΝΤΑΛΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΛΗΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΝΤΑΛΤΟΝ, ΚΑΘΩΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΠΟΙΑ ΕΤΣΙ. ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, TO JOE, ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ, ΛΟΓΩ ΕΥΦΪΑΣ (ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ) ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΥΨΟΥΣ (ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ)
    death_ray
    10.06.2004, 10:21
    ΧΜΜΜ.... ΔΙΑΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΙCK ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΣΤΥΛΑΚΙ ΚΑΙ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ... ΤΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΕΛΕΙΟ ΩΣ ΝΟΗΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ, ΜΗΠΩΣ ΤΑ 'ΧΩ ΧΑΜΕΝΑ, ΜΑ ΤΑ SATANIC NICKNAMES ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΕΜΕΝΑ.....
    joan
    10.06.2004, 11:33
    Και εμένα το joan,το αληθινό μου όνομα είναι !!!!!!!!
    Γι'αυτό και το διάλεξα.
    Επιμένω αυθεντικά !!!!!!!!!!!

    kostas14
    10.06.2004, 13:22
    to kostas einai to kanoniko moy (konstantinos,alla poy na to grafeis olo ayto),alla epeidi ipirhe ki allos evala to 14 poy einai to agapimeno moy noymero...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kostas14 on 10-06-2004 13:23 ]
    andri14
    10.06.2004, 15:08
    kosta ki emena to 14 einai to agapimeno mou giati genni8ika kiolas 14/6!!
    Kai to andri einai to onoma mou..opotan epimenw ki egw au8entika (Joan)!!!:P
    bluem
    16.06.2004, 23:34
    BlueM είναι ίσο με το Blue_Monday ..το οποίο ήταν και αρχικό μου nickname σε αρκετά fora.Για όσους είναι καλοί ακροατές του ξένου ρεπερτορίου, ίσως να έχουν αναγνωρίσει στον τίτλο την πολύ μεγάλη επιτυχία των New Order...
    Είναι λατρεμένο μου κομμάτι και το γεγονός και μόνο ότι εδώ και είκοσι περίπου χρόνια συνεχίζει να υπόκειται σε διάφορες διασκευές και remix ...αποδεικνύει ότι πρόκειται για ένα μουσικό διαμάντι...

    Με εκτίμηση
    ¶ννα.
    ViPeR
    17.06.2004, 15:06
    emena pali mou arese prin apo arketa xronia kai apo tote den to allazw ektos apo kana dio ejereseis
    ANNIO
    18.06.2004, 02:51
    Γιατί έτσι με'λεγε αυτός με'μαθε πως να αγαπώ και να δίνω πολλά. Τι κι αν χωρίσαμε, τι κι αν δε μιλάμε, το "Αννιώ" μου'μεινε......για πάντα.......
    iriniymin
    19.06.2004, 13:19
    Το δικό μου nick (ειρήνη υμίν) προέκυψε τυχαία. Από πολύ μικρή οι φίλοι μου και οι καθηγητές μου με φώναζαν έτσι -και έκαναν και το σταυρό τους μετά!- για πλάκα, αφού το όνομά μου είναι Ειρήνη.
    Όταν κάποια στιγμή έπρεπε να βρω ένα ψευδώνυμο για να πάρω μέρος σε ένα διαγωνισμό ποίησης, χρησιμοποίησα αυτό, συνειδητά πλέον, αφού είναι σχετικό με το μεγάλο μου όνειρο: να αλλάξω τον κόσμο...

    Justagirl
    19.06.2004, 18:29
    Loipon... apofasisa na miliso k go
    To nick mu, diladi to justagirl to xrisimopio edo gia proti fora! Mu arese k mallon me ekfrazi afu akrivos afto ime! Just a girl
    Enalia
    21.06.2004, 22:20
    Ο ενάλιος, η εναλία, το ενάλιο είναι επίθετο και σημαίνει -κατά Τριανταφυλλίδη- αυτός που βρίσκεται, που υπάρχει μέσα στη θάλασσα· (πρβ. θαλάσσιος, υποθαλάσσιος, υποβρύχιος).

    Δεν είναι μόνο η αγάπη μου για την θάλασσα που κάνει τούτο το επίθετο να με χαρακτηρίζει αλλά και η γενικότερη σχέση μου με αυτή καθώς ακόμα και η φύση του επαγγέλματός μου με έχουν δέσει μαζί της με δεσμό όμορφο και άρρηκτο.

    Και μιας και είναι καλοκαίρι, η κατ' εξοχήν εποχή που χαιρόμαστε την θάλασσα, ας την απολαύσουμε όσο περισσότερο γίνεται. Και κυρίως ας φροντίσουμε να μην την βρωμίζουμε, αυτήν και τις όμορφες ακτές της ;)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Enalia on 21-06-2004 22:22 ]
    anzelina
    22.06.2004, 16:05
    Angelina λέγεται η αδελφή μου - απο Αγγελική. Επειδή όμως ηδη υπήρχε,
    άλλαξα το g σε z και έκανα log in. Ετσι το ψευδώνυμό μου είναι το χαιδευτικό
    της αδελφής μου, με μία μικρή παραλλαγή.Οσο για το πραγματικό μου όνομα,
    Μαρία λέν τη Παναγιά, Μαρία λέν και μένα. Σε αυτό όσες παραλλαγές κι αν
    έκανα...δυστυχώς... τζίφος. Για ευνόητους λόγους...