ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας, Μέγαρο Μουσικής (30/1)

    jorge
    10.01.2007, 13:04
    Μία και μοναδική συναυλία θα δώσει ο Γιώργος Νταλάρας στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στην αίθουσα "Αλεξάνδρα Τριάντη", την Τρίτη 30 Ιανουαρίου στις 9.00 μ.μ.

    Με τη συγκεκριμένη εκδήλωση ο Γιώργος Νταλάρας ξεκινάει και τυπικά τις δραστηριότητές του σε μουσικό επίπεδο ως πρεσβευτής Καλής Θέλησης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, ενώ ουσιαστικά βρίσκεται στο πλευρό της από τον Ιούνιο του 2001 με την μεγάλη συναυλία-αφιέρωμα στην Πρώτη Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων στο Αρχαίο Στάδιο των Δελφών, η οποία είχε διεθνή κάλυψη, ενώ την ίδια χρονιά έδωσε δύο μεγάλες συναυλίες στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού.

    Στο Μέγαρο Μουσικής ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει τα κλασσικά έργα του Αργεντινού συνθέτη Ariel Ramirez "MISA CRIOLLA" (Κρεολή Λειτουργία) και "NAVIDAD NUESTRA" (Η Νέα Γέννηση), τα οποία έχει παρουσιάσει στο παρελθόν σε μεγάλες συναυλίες στην Ελλάδα, στην Ευρώπη και στη Λατινική Αμερική. Στη συναυλία λαμβάνει μέρος η Martha Moreleon, ενώ τη χορωδία της ΔΕΗ διευθύνει ο Κωστής Κωνσταντάρας.

    Στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει ελληνικά τραγούδια και μπαλάντες της Μεσογείου, εμπνευσμένα μουσικά ή ποιητικά από την μετανάστευση και τους πρόσφυγες.

    Εισιτήρια προπωλούνται στα ταμεία του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών από τις 9 Ιανουαρίου. Οι τιμές τους κυμαίνονται από 15 έως 70 ευρώ. Η συναυλία τελεί υπό την αιγίδα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και όλα τα έσοδα θα διατεθούν στα προγράμματα για τα παιδιά πρόσφυγες στην Αφρική.

    ΑΠΕ

    uNick
    10.01.2007, 13:51
    Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, Γιώργο.


    Υ.Γ. Παρακαλώ τους "αντιφρονούντες" να μην έχουμε κι άλλη νταλαρομαχία σε αυτό το topic... Κι εγώ έχω τις ενστάσεις μου σε κάποια θέματα, αλλά νομίζω τα έχουμε αναλύσει πέραν του δέοντος σε άλλα topics, και δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβουμε. Ευχαριστώ.
    alex3
    10.01.2007, 14:36
    στον Πανούση το είπατε?????
    Astron
    10.01.2007, 15:29
    Έχοντας ακούσει στο παρελθόν ζωντανά αυτά τα έργα του Ramirez ερμηνευμένα απ' τον Νταλάρα μπορώ να πω ότι είναι εκπληκτικά και αξίζει να πάει κανείς να τα ακούσει. Εγώ τουλάχιστον θα προσπαθήσω.

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στο site του Μεγάρου δεν βλέπω τίποτα σχετικό με τον Νταλάρα στις 30/1 ...
    Γνωρίζει κανείς τί συμβαίνει;
    Mesoxoritis
    10.01.2007, 16:16
    .....
    Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 10-01-2007 16:18 ]


    Mesoxoritis
    10.01.2007, 16:17
    Το πρόγραμμα που έχει το site του Μεγάρου δεν έχει ανανεωθεί.. Δεν σημαίνει κάτι το ότι δεν αναφέρει τη συναυλία η οποία θα γίνει σίγουρα. Η προπώληση των εισιτηρίων έχει ξεκινήσει από χθες και κοστίζουν 20, 35, 50 & 70 euro, και φοιτητικά 15 euro... Εγώ δυστυχώς δεν νομίζω να μπορέσω να πάω καθώς είναι μέσα στην εξεταστική και θα βρίσκομαι Κομοτηνή!
    Mesoxoritis
    11.01.2007, 01:35
    Πες τα Μαρία..
    Tropaiatissa
    11.01.2007, 10:03
    Δελτίο Τύπου της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

    ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

    ΤΡΙΤΗ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2007

    «MISA CRIOLLA», «NAVIDAD NUESTRA»

    ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ ΓΙΑ ΕΝΑN ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

    ΠΡΟΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ


    Μία και μοναδική συναυλία δίνει ο Γιώργος Νταλάρας στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στην Αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη», την Τρίτη 30 Ιανουαρίου στις 9:00 μ.μ.

    Με τη συγκεκριμένη εκδήλωση ο Γιώργος Νταλάρας ξεκινάει και τυπικά τις δραστηριότητές του σε μουσικό επίπεδο ως Πρεσβευτής Καλής Θέλησης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες ενώ ουσιαστικά βρίσκεται στο πλευρό της από τον Ιούνιο του 2001 με την μεγάλη συναυλία-αφιέρωμα στην Πρώτη Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων στο Αρχαίο Στάδιο των Δελφών, η οποία είχε διεθνή κάλυψη, ενώ την ίδια χρονιά έδωσε δύο μεγάλες συναυλίες στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού.

    Στο Μέγαρο Μουσικής ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει τα κλασσικά έργα του Αργεντινού συνθέτη Ariel Ramirez “MISA CRIOLLA” (Κρεολή Λειτουργία) και “NAVIDAD NUESTRA” (Η Νέα Γέννηση) τα οποία έχει παρουσιάσει στο παρελθόν σε μεγάλες συναυλίες στην Ελλάδα, στην Ευρώπη και στη Λατινική Αμερική. Στη συναυλία λαμβάνει μέρος η Martha Moreleon ενώ τη Xορωδία της ΔΕΗ διευθύνει ο Κωστής Κωνσταντάρας. Λαμβάνει επίσης μέρος δεκαπενταμελής ορχήστρα Ελλήνων σολιστών και μουσικών
    της Λατινικής Αμερικής που παίζουν τα παραδοσιακά όργανα των έργων. Στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Νταλάρας θα ερμηνεύσει Ελληνικά τραγούδια και μπαλάντες της Μεσογείου, εμπνευσμένα μουσικά ή ποιητικά από την μετανάστευση και τους πρόσφυγες.

    Εισιτήρια προπωλούνται στα ταμεία του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών από τις 9 Ιανουαρίου. Οι τιμές τους κυμαίνονται από 15 έως 70 ευρώ.

    Η συναυλία τελεί υπό την αιγίδα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και όλα τα έσοδα θα διατεθούν στα προγράμματα για τα παιδιά πρόσφυγες στην Αφρική.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Το έργο "Misa Criolla" έχει εκδοθεί και σε CD. Τα δυο αυτά έργα (Misa Criolla και Navidad Nuestra) τα είχε ερμηνεύσει ξανά στις 18/1/2002 στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, εκπληκτικές ερμηνείες! Χθες πήρα εισητήρια και απ' ότι μου είπαν ότι τώρα ανακοινώθηκε η συναυλία και γι'αυτό δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα στο site του Μεγάρου...
    mariachi
    11.01.2007, 12:09
    Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα για συναυλία.Εξάλλου,με ό,τι καταπιάνεται ο Γιώργος Νταλάρας,είναι επιτυχημένο.Μπράβο Γιώργο!
    Melissanthi
    11.01.2007, 20:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesoxoritis στις 11-01-2007 στις 01:35 έγραψε...

    Πες τα Μαρία..


    Δεν κατάλαβες..Και η Μαρία "αντιφρονούσα" είναι, απλά καταλαβαίνει ότι δεν αξίζει να ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα..
    Μαράκι, τους χαιρετισμούς μου
    Mesoxoritis
    11.01.2007, 21:30
    Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αντιφρονούσα... Με ενδιαφέρει να μην αρχίσουν πάλι τα ίδια, γι' αυτό και σχολίασα τα λόγια της.
    gazakas
    12.01.2007, 00:35
    Η πλάκα είναι βέβαια ότι ο uΝick, που έκανε την έκκληση, δεν ανήκει στη "νταλαρική" πλευρά...


    Άντε γειά μας
    uNick
    12.01.2007, 14:44
    χε χε χε... Με πρόλαβε ο Αντώνης... (κανένα πρόβλημα βέβαια Μαράκι, προφανώς δεν έχεις διαβάσει τις τοποθετήσεις μου σε άλλα topics)

    Άντε γειά μας!
    jorge
    12.01.2007, 14:48
    Ωραία, έληξε το (ανύπαρκτο) θέμα, οπότε ας αφήσουμε χώρο για ουσιαστική κουβέντα πάντω στη συγκεκριμένη συναυλία.

    Η μητέρα μου με μια φίλη της έκλεισαν χθες εισιτήρια μέσω πιστωτικής, που σημαίνει πως υπάρχουν ακόμη.
    antreas_dr
    12.01.2007, 16:29
    "Γιώργος Νταλάρας, Μέγαρο Μουσικής"

    Πάλι;
    Melissanthi
    12.01.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 12-01-2007 στις 16:29 έγραψε...

    "Γιώργος Νταλάρας, Μέγαρο Μουσικής"

    Πάλι;


    Δυο λέξεις ταυτόσημες (πλέον)...
    Mesoxoritis
    13.01.2007, 18:34
    Σας πειράζει κι αυτό τώρα;;; Ο Νταλάρας είναι από τους ευεργέτες του Μεγάρου από τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του τελευταίου. Θυμάμαι που το έλεγαν και από το ίδιο το Μέγαρο πέρυσι στα προγράμματα των συναυλιών του.. Γι' αυτό και έχει μια αρκετά μεγάλη ελευθερία και δύναμη σε ό,τι αφορά τις συναυλίες του στο συγκεκριμένο χώρο...

    Στα Τρίκαλα στα δυο στενά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mesoxoritis στις 13-01-2007 18:35 ]


    uNick
    13.01.2007, 19:09
    Παράθεση:
    Το μέλος Mesoxoritis στις 13-01-2007 στις 18:34 έγραψε...

    Σας πειράζει κι αυτό τώρα;;;

    Καλά βρε, κι εσύ γιατί αρπάζεσαι? Θες το maraki να αρχίσει να ψάχνει ποιός ξεκινάει τις Νταλαρομαχίες? (maraki, πλακίτσα είναι... μην το παρεξηγήσεις )

    Jorgitto, ξέρουμε αν υπάρχουν ακόμη εισιτήρια?
    jorge
    13.01.2007, 21:11
    Τηλέφωνο στο Μέγαρο ή ερώτηση στους ειδικούς.
    Tropaiatissa
    15.01.2007, 11:14
    Να και δύο φοιτητικά εισητήρια...