ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Σύστημα Orff, Dalcrose, Kodaly κλπ

    NazeLee
    12.01.2007, 01:55
    Καλησπέρα.
    θέλω παρακολουθήσω μαθήματα μουσικοκινητικής (Orff κυρίως) ώστε κάποια στιγμή να πάρω κάποιο χαρτί και να μπορέσω να διδάξω. Δεν είμαι άσχετη με τη μουσική αλλά σ' αυτόν τον τομέα δεν γνωρίζω πράγματα και πάντα ήθελα να μάθω. Μένω Αθήνα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί που διδάσκεται κάτι τέτοιο, ούτε αν, ούτε πόσο διαρκεί η φοίτηση. Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες;
    Ευχαριστώ!
    nefos
    12.01.2007, 02:06



    @ Mπορείς να τηλεφωνήσεις στη Σχολή Μωραίτη κι εκεί να σου δώσουν τις πληροφορίες για τους δύο κύκλους που έχουν σχετικά με το σύστημα Orff.

    O ένας κύκλος είναι σεμιναριακός και κρατά ένα χρόνο, νομίζω κάποια σαββατοκύριακα το μήνα αλλά στο τέλος του δεν παίρνεις βεβαίωση σπουδών. Σε αυτό τον κύκλο δεν περνάς εξέταση προτού εισαχθείς αλλά θεωρητικά δεν μπορείς να δουλέψεις (κι ας το έχουν κάνει πολλοί δυστυχώς).

    Ο άλλος κύκλος (τον οποίο και τελείωσα) κρατά δύο χρόνια, είναι κάθε απόγευμα, πέντε μέρες τη βδομάδα συν κάποιες άλλες που πας για πρακτική. Σε αυτόν τον κύκλο παίρνεις βεβαίωση σπουδών και για να εισαχθείς περνάς ένα είδους εξέταση.

    Επίσης μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες και στον ΕΣΜΑ (ελληνικός σύλλογος μουσικοκινητικής αγωγής) όπου μπορείς ίσως να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάρια για να βεβαιωθείς πως είναι αυτό που θες να ασχοληθείς.

    Για οτιδήποτε άλλο, με πμ (προσωπικό μήνυμα) ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
    NazeLee
    12.01.2007, 02:22
    Πωπω! Ευχαριστώ πολύ nefos! Νομίζω από όσα μου είπες, είναι ο '2ος κύκλος' που θα ψάξω! Καλά τα σεμινάρια, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να το διδάξω κι όχι απλά να ενημερωθώ. Ευχαριστώ και πάλι
    konstantinadask
    08.09.2009, 01:46

    Κι εγώ τη Σχολή Μωραϊτη γνωρίζω και δίνεις κάποιες εξετάσεις για να μπεις που αφορουν οργανο, κινησιολογια, οργανωση μαθηματος μουσικης κ.ά