ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.833 μέλη
    jimmis_kos
    16.01.2007, 03:22
    μπορει να μου πε κανεις που μπορω να δω γα χειροποιητες κιθαρες(ηλεκ.)
    σάιτ με φοτο
    ageras
    16.01.2007, 05:56
    Για ρίξε μια ματιά εδώ


    odis13
    16.01.2007, 14:37
    Δε θυμάμαι τα site ,αλλά θα σου πώ κατασκευαστές και ψάξε στο Google.
    Ruokangas
    Huber
    Terry McInturf
    Pagelli

    Οι τιμές όλων είναι πάνω από 4000, ειδικά για κάποια παραγγελία πάνε πολλύύύύύύ πάνω
    twr
    16.01.2007, 15:54
    Με αφορμή την ερώτηση του jimmis_kos και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, σκέφτηκα να θέσω ένα ερώτημα που πάντα με απασχολούσε...


    ...Γιατί λένε οτι οι χειροποίητες κιθάρες είναι καλύτερες από τις απλές??

    Εγώ προσωπικά δεν τό έχω καταλάβει (η μόνη διαφορά που βρίσκω είναι στην τιμή!! )
    odis13
    16.01.2007, 16:24
    Φίλε twr, η χειροποίητη κιθάρα είναι ένα αντικείμενο στο οποίο ο μάστορας έχει βάλει την αγάπη και το μεράκι του.Δεν έχει καμία σχέση με την εργοστασιακή.Εκτός αυτού, ένα χειροποίητο όργανο μπορεί να κατασκευαστεί κατά παραγγελία, σύμφωνα με τις προτιμήσεις και τις ανάγκες του πελάτη-κιθαρίστα.Συνήθως είναι πολύ ακριβές, αλλά υπάρχουν και φτηνές.ΟΙ χειροποίητες κλασικές Stoll Ξεκινάνε από τα 600 ευρώ.Οσον αφορά τον ήχο, θα σου φέρω ένα παράδειγμα.Ο ένας από τους δύο καθηγητές ηλεκτρικής που διδάσκουν στο ωδείο που πάω κατασκευάζει και κιθάρες.Πούλησε μια Vagabond (η μάρκα του) σε ένα μαθητή του.Είναι μια κιθάρα τυπου Les Paul και έχει απίστευτο ήχο.Εχω ακούσει πολλές φορές το παιδί αυτό να παίζει και ο ήχος που βγάζει η Vagabond είναι καλύτερος και από Gibson.Και για αυτό το καταπληκτικό όργανο έδωσε μόνο 800 ευρώ.

    Το μαγαζί του κυρίου Ντούκα στα Γιάννενα κατασκευάζει αντίγραφα από Stratocaster και Telecaster (βασικά από ότι κατάλαβα έρχονται τα κομμάτια και τα συναρμολογούν.Τιμές 500-600 ευρώ και διαλέγεις ξύλα, χρώμα ,μαγνήτες κλπ
    www.guitars.gr
    jacamar
    16.01.2007, 21:32
    φίλτατε ελπίζω να κατεχεις το σπορ για να αγορασεις μια χειροποιητη κιθαρα.
    Για ηλεκτρικη δεν μπορώ να σε συμβουλεψω(για κλασσικ οτι θες!) μονο προσεχε τι αγοραζεις κ μην το δένεις οτι επειδη είναι χειροποιητη πρεπει να την χρυσοπληρωσεις!
    α πριν την αγορασεις να την τεσταρει ενας που να το κατεχει!!