ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη
    giannio2810
    25.01.2007, 06:20
    καλησπέρα σας...
    Ψαχνοντας νέο όργανο, θα ήθελα τη βοήθεια-γνώμη σας, στο ποιο από τα δύο, KORG_PA800 ή Roland G 70, να επιλέξω??? Παίζω λαϊκά. Έχω ήδη ένα PA 50...
    Το Roland στο κλαβιέ πιστεύω πως είναι καλύτερο και με 76 πλήκτρα.Όχι σαν Yamaha αλλά καλύτερο πιστεύω..Άκουσα PA-800 όχι όμως G70.
    Ποιο έχει καλυτερο ήχο, δυνατότητες???
    Ποιο είναι πιο ευχρηστο???
    Επίσης θέλω να έχει καλό πιανο...
    300 ευρώ πιο ακριβό το Roland. Αξίζει τη διαφορά???



    Ευχαριστώ
    Georgnik
    16.02.2007, 02:15
    Καλησπερα!

    Μια ερωτηση:
    Ποσο βρισκεις το ενα και ποσο το αλλο; απο που;
    Εγω εχω το ΡΑ800... το πηρα 2300 και εδωσα και αλλα 150 για να εχω ηχους και ρυθμους...
    Απο τους ρυθμους ομως δεν ειμαι και πολυ ενθουσιασμενος... Βεβαιως το οργανο σου δινει αμετρητες δυνατοτητες να κανεις Ο,ΤΙ θελεις, αλλα ουτε εχω τη γνωση ουτε και το χρονο για να "συνθεσω" δικους μου ρυθμους!

    Σε αυτον το τομεα, λογικα, η Roland υπερτερει, καθοτι εχει τρομερο support στην Ελλαδα, οποτε ο,τι χρειαζεται το φτιαχνουν ελληνες μουσικοι και πεταν τα οργανα...

    Απο την αλλη μπορεις (συγγνωμη και για τον ενικο) να δεις πως παντου, σε ολα τα μαγαζια τα KORG ειναι παντου και παντα... και εγω με βαση αυτο το επιχειρημα κατεληξα στο KORG (αν και για να ειμαι ειλικρινης τοτε δεν ειχα ακομα δει το G70).
    Επιπλεον, το KORG εχει και τα ενσωματωμενα ηχεια με οτι αυτο συνεπαγεται (ως πλεονεκτημα ενοειται).

    Αυτα, θα ηθελα να μου πεις οταν μπορεις, ποσο τα βρηκες τα οργανα και απο που... και οπως ειπα, αν ο παροχεας-μαγαζι του KORG σου δινει ελληνικους ηχους και ρυθμους καθως στο Roland τα εχεις "εργαστασιακα"...
    Tympanology
    22.02.2007, 01:42



    xoris na ksero to neo roland, mpro na po pos se oti exei na kanei me "fysikotita" apo eixous i korg pros stigmis eine korifi, to triton pou eine i basi ton korg pa exei ginei standart se pola ellinika magazia a piotitos, opos ke se polles ksenes orxistres, den eine tyxeo auto!
    To korg pa800 eine fobero workstaion ke idika ston tomea ton editing ton styles, ke to na kaneis styles dika sou eine to proto! gia mpeste gia plaka sto www.youtube.com ke psakste gia pa800 tha deite ta pio trella! olla ta balkania gemisane me autin tin organara! K eoxi mono ta balkania, opios exei sxesei me oriental, mesogiaka stixia den mporei na min proseksei to PA800!

    Oso afora ts time ne eine ipsiles ke sta dyo myxynimata, apo 2100 mexri 2700, analoga to katastima!

    giannio2810
    02.03.2007, 14:30
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ... ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑΣΝ, ΕΨΑΞΑ ΠΕΡΑ ΑΠ ΤΟ HEAVEN ΚΑΙ ΤΟ INTERNET.... ΚΑΤΕΛHΞΑ ΣΤΟ PA800 ΟΧΙ ΣΤΟ G-70... ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΠΑΛΚΟ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΑΡΕΧΕΙ...
    giannio2810
    02.03.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Georgnik στις 16-02-2007 στις 02:15 έγραψε...

    Καλησπερα!

    Μια ερωτηση:
    Ποσο βρισκεις το ενα και ποσο το αλλο; απο που;
    Εγω εχω το ΡΑ800... το πηρα 2300 και εδωσα και αλλα 150 για να εχω ηχους και ρυθμους...
    Απο τους ρυθμους ομως δεν ειμαι και πολυ ενθουσιασμενος... Βεβαιως το οργανο σου δινει αμετρητες δυνατοτητες να κανεις Ο,ΤΙ θελεις, αλλα ουτε εχω τη γνωση ουτε και το χρονο για να "συνθεσω" δικους μου ρυθμους!

    Σε αυτον το τομεα, λογικα, η Roland υπερτερει, καθοτι εχει τρομερο support στην Ελλαδα, οποτε ο,τι χρειαζεται το φτιαχνουν ελληνες μουσικοι και πεταν τα οργανα...

    Απο την αλλη μπορεις (συγγνωμη και για τον ενικο) να δεις πως παντου, σε ολα τα μαγαζια τα KORG ειναι παντου και παντα... και εγω με βαση αυτο το επιχειρημα κατεληξα στο KORG (αν και για να ειμαι ειλικρινης τοτε δεν ειχα ακομα δει το G70).
    Επιπλεον, το KORG εχει και τα ενσωματωμενα ηχεια με οτι αυτο συνεπαγεται (ως πλεονεκτημα ενοειται).

    Αυτα, θα ηθελα να μου πεις οταν μπορεις, ποσο τα βρηκες τα οργανα και απο που... και οπως ειπα, αν ο παροχεας-μαγαζι του KORG σου δινει ελληνικους ηχους και ρυθμους καθως στο Roland τα εχεις "εργαστασιακα"...


    2300 ΒΡΗΚΑ ΤΟ KORG KAI 2600 TO ROLAND... www.musicorama.gr einai sto iraklio kritis....

    KORG_PA

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giannio2810 στις 02-03-2007 14:41 ]