ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    Aiolos_m
    13.03.2006, 17:23
    Αγάπησά την που καρκιάς...

    ΚΑλό δεν είναι; Γιατί μου αρέσει τόσο;;;


    rem
    13.03.2006, 17:37
    υγρα, εκφραστικα ματια και μια φωνη που σε "γεμιζει" και σε συγκκινει τοσο βαθια που νιωθεις οτι δεν αντεχεις αλλο..οτι θα σπασεις σε χιλια κομματια!
    "..καποιος ειπε πως ο ερωτας για μια στιγμη κρατα,αυριο βραδυ θα ειναι αργα.."
    rompa
    23.03.2006, 21:18
    Πρέπει να έχει συνέντευξή του στο καινούργιο "Δίφωνο" στο τεύχος Απριλίου.
    Σίγουρα το cd που δίνει δώρο έχει τραγούδια του μεταξύ άλλων....
    Nafpaktos___
    11.04.2006, 17:21
    Επιτελους νεος δισκος!!!!!!

    http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_language=1&CD_code=0602498563502


    KAKOFONIKS
    11.04.2006, 17:28
    Ο κόσμος ξεμακραίνει, είναι βράδυ
    Ωραία στιγμή μου ξένη, στάσου λίγο
    Βαθαίνουν τα πηγάδια, το φεγγάρι
    Ζωή μου, που 'σαι άδεια, γέλα λίγο αν μ' αγαπάς


    ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ!



    Anthos
    12.04.2006, 08:07
    Ο ίδιος δήλωσε ότι ένα από τα όνειρα του είναι να τελειώσει την σχολή στην Ρωσσία. Για αυτό ας κάνουμε υπομονή
    XeniaRodo
    12.04.2006, 11:42
    Tην Πέμπτη -αυριο- ο Aλκίνοος θα είναι σε εκπομπή του ραδ. σταθμού ΣTO KOKKINO 105.5 στις 3.30 το μεσημερι μαζί με τον M. Παπαστάμου για να μιλήσουν προφανώς για τον νέο δίσκο...

    Eγώ αυριο σχολάω στις 4.15 από τη δουλειά και μόλις ανακάλυψα ότι ο σταθμός αυτός είναι ΠOΛY κοντά.... έρχεται κανείς για παρέα?
    EffieKakaflika
    14.04.2006, 11:08
    Πήρα στα χέρια μου το καινούργιο cd...
    Έκλαιγα πάλι όπως παλιά με τον Αλκίνοο...πολύ με συγκινεί ο άτιμος...


    "Αχερομπάζω κι έρκουμαι
    αυκήν στην γειτονιάν σου
    να δω τα μαύρα μμαθκια σου
    ν'ακούσω την λαλιάν σου..."



    beatlus
    14.04.2006, 11:46
    Η δουλειά του Αλκίνοου και του Παπαστάμου γι' αυτό τον δίσκο είναι πραγματικά σπουδαία και ανεκτίμητη. Ετσι όπως -πιστεύω- θα έπρεπε η γενιά μας να αγγίζει την παράδοση. Με σεβασμό, μα και με μία διακριτική φρέσκια ματιά ως προς το υλικό. Ενα μεγάλο μπράβο στους συντελεστές!
    XeniaRodo
    14.04.2006, 12:34
    κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας παιδιά για το νέο δίσκο. Άκουσα τα κομμάτια στην εκπομπή και είναι όλα ένα κι ένα. Θα το πάρω σύντομα το δισκάκι.

    σσ. η τελευτάια ερώτηση της χθεσινής συνέντευξης ήταν η εξής:
    Aν σας ζητούσαν να ζωγραφίσετε κάτι με θέμα την μουσική πορεία σας ως τώρα τι θα ήταν αυτό? Kαι ο Aλκίνοος απάντησε "έναν κύκλο" . Kαι όταν τον ρώτησε ο παραγωγός γιατί, αυτός απάντησε ότι οι δίσκοι είναι στρογγυλοί.

    Eπισης χθες επιβεβαιώθηκαν οι πληροφορίες μου για το ότι -πριν μετακομίσει Xαλκίδα- έμενε 1.5 τετράγωνο από εκεί που κοιμάμαι κάθε βράδυ....

    ούτε μια φορά δεν τον είχα πετύχει...

    Nafpaktos___
    15.04.2006, 13:59
    Θα συμφωνησω με ολους σας η νεα δουλεια ειναι σπουδαια και οι ερμηνειες του Αλκινοου καλυτερες απο ποτε.
    Αλλα και ο Μιλιτιαδης μπορω να πω οτι τραγουδησε πολυ ωραια.
    Μπραβο και στους δυο και ελπιζω συντομα να παρω στα χερια μου εναν δισκο με τραγουδια του Αλκινοου γιατι οπως και να το καναμε δεν μπορουν να συγκριθουν τα κυπριακα μ'αυτα του μεγαλυτερου Ελληνα τραγουδοποιου.
    Anthos
    17.04.2006, 08:22
    Quote:
    σσ. η τελευτάια ερώτηση της χθεσινής συνέντευξης ήταν η εξής:
    Aν σας ζητούσαν να ζωγραφίσετε κάτι με θέμα την μουσική πορεία σας ως τώρα τι θα ήταν αυτό? Kαι ο Aλκίνοος απάντησε "έναν κύκλο" . Kαι όταν τον ρώτησε ο παραγωγός γιατί, αυτός απάντησε ότι οι δίσκοι είναι στρογγυλοί.



    Ρωτούν κάποτε τον Αλκίνοο κάτι ερωτήσεις και περιμένουν "βαθιές" απαντήσεις! Μια φορά τον ρώτησε ο δημοσιογράφος "πριν κλείσουμε τι θα ήθελες να πεις στους νέους"...και ο Αλκίνοος λέει "γειά σας παιδιά"
    houlina
    04.05.2006, 22:53
    Μήπως ξέρετε τον τίτλο ενός τραγουδιού του που λέει "Μεγάλο δέντρο ο στεναγμός, μεγάλη κι η σκιά του...." ??? Αν ναι θα με βοηθουσατε!!
    angela_77
    04.05.2006, 22:59
    Αλκίνοος - Ο κόσμος που αλλάζει


    Μεγάλο δέντρο ο στεναγμός, μεγάλη κι η σκιά του
    απλώνει ρίζες στη ψυχή, στο σώμα τα κλαδιά του
    Μα όπως ανοίγει ένα πουλί φτερούγα στον αέρα
    Tο δέντρο γίνεται γιορτή και φτερουγίζει η μέρα

    Πόσες φορές να σου το πω, πόσες να στο μυνήσω
    να σου το πω ψιθυριστά ή να στο τραγουδήσω
    Θα σου το πω ψιθυριστά όπως μιλάει το βλέμμα
    που κρύβει μες στη σιγαλιά του κόσμου όλο το αίμα

    Αυτός ο κόσμος που αλλάζει
    πώς σου μοιάζει, πώς σου μοιάζει
    Αυτός ο κόσμος που αλλάζει
    με τρομάζει, με τρομάζει.

    Χαμένοι μοιάζουμε λοιπόν στο γύρο του θανάτου
    στην παγωνιά του οριστικού στο τρόμο του αοράτου
    Μα οριστικά θα χεις χαθεί μονάχα αν το διαλέξεις
    όπως διαγέλει η μουσική τα λόγια και τις λέξεις.
    houlina
    04.05.2006, 23:02
    να'σαι καλα! θα το ψάξω!!
    koini_maria
    07.05.2006, 01:53
    Με τα τραγουδια του Αλκίνοου Ιωαννίδη επικοινωνώ καθημερινά, σύμφωνα με τον τρόπο που τα αντιλαμβάνομαι εγώ , τουλάχιστον , τα τελευταία 8 χρόνια...
    Με τον ίδιο , παρόλο που μου έχει δοθεί η ευκαιρία , δεν έχω μιλήσει ποτέ...
    Ούτε και θέλω....
    Ντρέπομαι...Τον ντρέπομαι πολύ...

    Την μορφή του την είδα για πρώτη φορά σε μια συναυλία που είχε δώσει στο ανοιχτό θέτρο Κομοτηνής το καλοκαίρι του 2000 , δηλαδη πριν από 6 χρόνια , σημειωτέον δεν έχει ξανακάνει συναυλία στην συγκεκριμένη πόλη έκτοτε.

    Στις συναυλίες του εύχομαι να ήμουν παλικάρι και όχι κοπελιά για να μην έχω ούτε εγώ , ούτε οι άλλοι , ούτε και ο ίδιος (αν και σιγά να μην τον νοιάζει , τον άνθρωπο) την παραμικρή υποψία ότι βρίσκομαι εκεί για τα μακριά του μαλλιά ή τα ωραία του μάτια...
    Δεν τον ακούω επειδή μου αρέσει ως άνδρας μα ούτε και εκείνος μας συστήθηκε ποτέ ως μια ωραία ανδρική παρουσία...
    Δεν πουλάει την εμφάνισή του , νομίζω...
    Κάτι άλλο είναι αυτό που τον καταξιώνει άρα και του δίνει διάρκεια στον καλλιτεχνικό κόσμο...
    Βέβαια , δεν θα πω εγώ τι είναι αυτό...
    Δεν είμαι μουσικός ούτε έχω αντικειμενικά κριτήρια ...

    Δεν θα τον αποκαλέσω ''καλύτερο Έλληνα τραγουδιστή/τραγουδοποιό/καλλιτέχνη κ.τ.λ.'' γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχουν αντικειμενικά μέτρα και σταθμά που να χωρίζουν τους καλλιτέχνες σε καλούς , μέτριους , κακούς και αδιάφορους...
    Η διάκριση αυτή πιστεύω πως είναι μάλλον ατομική , εσωτερική διαδικασία... , Για εμένα , λοιπόν , λειτουργεί ως κυματοθραύστης...
    Είναι αναγκαίος και αγαπημένος...

    Νιώθω άσχημα που είμαι ακροάτρια του γιατί καταλαβαίνω πως του πρέπουν πολύ καλύτεροι και ουσιαστικότεροι ακροατές από εμένα...

    Αισθάνομαι πολύ ευδαίμων που μπόρεσα να τον ακούσω να τραγουδά , ίσως λίγο περισσότερο με την ψυχή και τις ανάγκες και λίγο λιγότερο με τα αφτιά ...

    Καλά να είναι ο άνθρωπος...
    Ζητώ συγγνώμη που αναφέρθηκα στο όνομά του δημόσια...


    ''όποιος μπορεί και φορτίζει την ερημιά
    έχει ακόμα ανθρώπους μέσα του''
    (Οδυσσέας Ελύτης - ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ)

    Συγγνώμη και ευχαριστώ....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koini_maria στις 07-05-2006 02:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koini_maria στις 07-05-2006 12:43 ]
    XeniaRodo
    09.05.2006, 15:12
    Όμορφα τα λες koini matia. κι εγω συμφωνώ μαζί σου.
    με συγχωρείς που θα αλλάξω ύφος.....

    και ...... τώρα θα γίνω η Tατιάνα του φόρουμ και θα πω το κουτσομπολιό:

    κοριτσάκι είναι.
    katerina
    10.05.2006, 00:52
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 09-05-2006 στις 15:12 έγραψε:

    κοριτσάκι είναι.





    Να του ζήσει
    EffieKakaflika
    10.05.2006, 10:19
    Καλέ να του(ς) ζήσει και να μας ζήσει!!!
    Να έχει πάντα υγεία και αγάπη!!!! Πώ πω θα'ναι κουκλάκι!!!!


    XeniaRodo
    10.05.2006, 10:27
    Mα όχι, όχι περιμένετε...

    δεν έχει γεννηθεί ακόμα... το υπερηχογράφημα το έδειξε.....