ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    mirrors
    21.09.2005, 00:03
    Ο κοσμος ξεμακραινει
    ειναι βραδυ
    μη μιλας

    Ωραια στιγμη μου ξενη
    στασου λιγο
    αν μ'αγαπας

    Βαθαινουν τα πηγαδια
    το φεγγαρι
    οταν κοιτας

    Ζωη μου που 'σαι αδεια
    γελα λιγο
    αν μ'αγαπας

    Ανθιζουνε τ'αστερια
    ονειρο μου
    οταν περνας

    Δωσ' μου τα δυο σου χερια
    και τον κοσμο
    αν μ'αγαπας


    Δεν εχει ακουστει πολυ αλλα σας το προτεινω ανεπιφυλακτα!Νομιζω οτι ο καλυτερος Αλκινοος ειναι αυτος των απαλων τραγουδιων.Τοτε ειναι που η φωνη του σε ταξιδευει σε τοπους ποιητικους.Εχω την εντυπωση οτι τα ροκ κομματια δεν του ταιριαζουν.Τι λετε?
    Anthos
    21.09.2005, 07:59
    @ rockaholic

    φίλε, δεν μπορεί κανείς να "βοηθήσει" κάποιον άλλο να βρει κάτι στην μουσική. Μόνο και μόνο ότι μπήκες στο thread Αλκίνοου και να μας ρωτήσεις τι βρίσκουμε σε αυτόν το "καραγκιόζη" λέει πολλά. Εγώ δεν γουστάρω κανένα σχεδόν Έλληνα τραγουδιστή εκτός από 3-4 αλλά δεν μπαίνω σε όλα τα threads για να προκαλώ.

    Εσένα σου αρέσουν οι Metallica και αυτή την χρονική περίοδο από θεοί έχουν γίνει οι πιο καραγκιόζηδες από όλους...Εκτός και αν σε ικανοποίησε το St Anger
    Αν θες το αναπτύσουμε αυτό το θέμα στο thread των Metallica...

    Τώρα αν ρωτούσες με ειλικρίνεια τι βρίσκουμε εμείς οι καημένοι σε ένα καραγκίοζη μπορεί και να σου λέγαμε...Μην είσαι απόλυτος φίλε. Σε λίγα χρόνια μπορεί να ακούς "καραγκιόζηδες" και να σου αρέσουν...

    ΥΓ Έχεις δικό σου γρουπ?

    @ mirrors

    Διαφωνώ φίλε...Ο Αλκίνοος είναι ροκάς όσο λίγοι (ναι φίλε rockaholic, όπως το άκουσες...μακάρι να μπορούσαμε να βρεθούμε και να μιλήσουμε με μια μπυρίτσα στο χέρι και θα σου έλεγα πολλά για τον Αλκίνοο )...τα ποιητικά του τραγούδια είναι φοβερά διότι είναι ταλαντούχος αλλά όταν δεις τον Αλκίνοο σε live προσπάθα να δεις πως νιώθει τα πιο δυνατά τραγούδια. Ακούγα metal για πάνω από 15 χρόνια και έχω δει και live και μπορώ να σου πω ότι όταν βλέπω τον Αλκίνοο να τραγουδα στην σκηνή χαμογελάω...χαμογελάω διότι αντιλαμβάνομαι ότι ροκάρει από μέσα του όσο λίγοι...Το "Γιατί δεν έρχεσαι" με τα Διάφανα Κρίνα στις κιθάρεις και τα riffs είναι στα πιο αγαπημένα μου κομμάτια γιατί ακριβώς δείχνει ο Αλκίνοος τι μπορεί να κάνει και σε πιο βαρετά κομμάτια.

    Αλλά στον καθένα αρέσει ότι γουστάρει

    Καλά ξεκινήσαμε την μέρα
    XeniaRodo
    21.09.2005, 09:43
    Anthos μην ασχολείσαι...
    dimitrapan
    21.09.2005, 13:14
    Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε όλοι τα ίδια πράγματα -όχι μόνο στους καλλιτέχνες αλλά στα πάντα- φίλε rockaholic! Αν όλοι είχαμε την ίδια άποψη, τότε ο κόσμος θα ήταν πολύ βαρετός...

    Και μη ζητάς από άλλους να σου πουν τι βρίσκουν στον Αλκίνοο. Αν δεν τα βρίσκεις μόνος, τότε δεν θα καταλάβεις ούτε μέσω των άλλων!

    Άντε και το παρακάτω στο αφιερώνω


    Καθρέφτης

    Μια μέρα ήρθε στο χωριό
    η γυναίκα ταραντούλα
    και όλοι τρέξαν να την δουν

    Άλλοι της πέταξαν ψωμί κι άλλοι της ρίξαν πέτρα
    απ' την ασκήμια να σωθούν.

    Κι ένα παιδί της χάρισε ένα κόκκινο λουλούδι, ένα παιδί
    Ένα παιδί της ζήτησε να πει ένα τραγούδι, ένα παιδί.

    Κι είπε, κι είπε ποτέ σου μην τους πεις τι άσκημοι που μοιάζουν
    Αυτοί που σε σιχαίνονται, μα στέκουν και κοιτάζουν.

    Κι είπε ποτέ σου μη κοιτάς τον άλλο μες στα μάτια
    Γιατί καθρέπτης γίνεσαι κι όλοι σε σπαν κομμάτια.

    Μια μέρα φέραν στο χωριό
    άγγελο πληγωμένο
    τον φέρανε σ' ένα κλουβί.

    Κι έκοβε εισιτήριο ο κόσμος αγριεμένος
    την ομορφιά του για να δει.

    Κι ένα παιδί σαν χάδι ωραίο αγγελούδι, ένα παιδί
    Ένα παιδί του ζήτησε να πει ένα τραγούδι, ένα παιδί.

    Κι είπε, κι είπε αν θέλεις να σωθείς από την ομορφιά σου
    Πάρε τσεκούρι και σπαθί και κόψε τα φτερά σου

    Κι είπε ποτέ σου μη κοιτάς τον άλλο μες στα μάτια
    Γιατί καθρέπτης γίνεσαι κι όλοι σε σπαν κομμάτια



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 21-09-2005 13:16 ]
    rockaholic
    21.09.2005, 15:58
    Quote:
    φίλε, δεν μπορεί κανείς να "βοηθήσει" κάποιον άλλο να βρει κάτι στην μουσική. Μόνο και μόνο ότι μπήκες στο thread Αλκίνοου και να μας ρωτήσεις τι βρίσκουμε σε αυτόν το "καραγκιόζη" λέει πολλά. Εγώ δεν γουστάρω κανένα σχεδόν Έλληνα τραγουδιστή εκτός από 3-4 αλλά δεν μπαίνω σε όλα τα threads για να προκαλώ.

    Εσένα σου αρέσουν οι Metallica και αυτή την χρονική περίοδο από θεοί έχουν γίνει οι πιο καραγκιόζηδες από όλους...Εκτός και αν σε ικανοποίησε το St Anger
    Αν θες το αναπτύσουμε αυτό το θέμα στο thread των Metallica...

    Τώρα αν ρωτούσες με ειλικρίνεια τι βρίσκουμε εμείς οι καημένοι σε ένα καραγκίοζη μπορεί και να σου λέγαμε...Μην είσαι απόλυτος φίλε. Σε λίγα χρόνια μπορεί να ακούς "καραγκιόζηδες" και να σου αρέσουν...


    sigoura...!!! h teleutaia ... 5etia kai kati gia toys metallica htan gia ta skouphdia, alla dn mporoume na ta isopedwnoume ola etsi??? na sou dwsw ena allo ! paradeigma anthos.. se allo topic tou foroum poy milaei gia ton blackmore.. an 8es phgaine tsekare ta post! prokalesa xwris na to 8elw... aplws h8ela na ma8w ti sto kalo briskoun kapoioi an8rwpoi ston iwannidh..

    yparxei tthread gia tous metallica (kai genika gia th metal) mn milame mono gia metallica..
    Quote:
    Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε όλοι τα ίδια πράγματα -όχι μόνο στους καλλιτέχνες αλλά στα πάντα- φίλε rockaholic! Αν όλοι είχαμε την ίδια άποψη, τότε ο κόσμος θα ήταν πολύ βαρετός...


    sigoura...! aplws dierwth8hka ti briskei autos o kosmos ston iwannidh.. sorry an prokalesa.. dn h3era oti dn 8a yparxei kanenas poy na mhn goystarei iwannidh edw mesa! lool
    rompa
    03.10.2005, 01:15
    Αυτός ο κόσμος που άλλάζει
    πως σου μοιάζει πως σου μοιάζει
    αυτός ο κόσμος που αλλάζει
    με τρομάζει με τρομάζει.....


    Καλά για τον περιβόητο προσκυνητή τι να πει κανείς.........

    "Κάποιος είπε πως η αγάπη σ'ένα αστέρι κατοικεί
    αύριο βράδυ θα μαι εκεί
    κάποιος είπε πως ο έρωτας για μια στιγμή κρατά
    αύριο βράδυ θα ναι αργά....."


    Το μαγικό σε αυτόν τον άνθρωπο είναι ότι είναι και δημιουργός και ερμηνευτής
    melanie1325
    06.12.2005, 10:03
    Ξέρει κανείς αν ο δίσκος με τα κυπριακά έχει κυκλοφορήσει?
    XeniaRodo
    06.12.2005, 11:11
    Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
    Άκουσα όμως ότι ετοιμάζει κάποιες εμφανίσεις με τη Mάρθα Φριντζήλα...
    melanie1325
    06.12.2005, 11:17
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 06-12-2005 στις 11:11 έγραψε:

    Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
    Άκουσα όμως ότι ετοιμάζει κάποιες εμφανίσεις με τη Mάρθα Φριντζήλα...





    Ναι, αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω...:

    "15-16-17 Δεκεμβρίου
    Mode Plagal - Μάρθα Φριντζήλα - Walter Testa και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης Τραγουδούν διασκεδάζουν και...διασκευάζουν παρέα με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη δικά του και δικά τους τραγούδια, κυπριακά παραδοσιακά κι ό,τι βάλει ο...νους τους."

    Απλά άκουσα σήμερα ένα κυπριακό τραγούδι με την Αρβανιτάκη, που είναι λέει από τον καινούργιο δίσκο του αλκίνοου με κυπριακά τραγούδια κ συνεργασίες με Μάλαμα, Τσαλιγοπούλου, Αρβανιτάκη, Καλημέρη κα
    Όποιος γνωρίζει, ας ενημερώσει! null
    Haroulinda
    06.12.2005, 12:55
    Εγώ ξέρω ότι λαμβάνει μέρος στο νέο δίσκο του Γιώργου Χατζηπιερή

    “Ο τεμπέλης Δράκος και άλλες ιστορίες”

    που περιλαμβάνει 14 τραγούδια σε στίχους και μουσική του Γιώργου Χατζηπιερή εκτός από το “καρυδότσουφλο” που οι στίχοι είναι του Διονύση Καψάλη.

    Τραγούδια που απευθύνονται σε παιδιά. Αλλά και στο παιδί που έχει μέσα του ο καθένας από μας τους κάπως μεγαλύτερους.

    Ερμηνευτές όπως Σωκράτης Μάλαμας, ο Δώρος Δημοσθένους, η Ελευθερία Αρβανιτάκη, ο Φοίβος Δεληβοριάς, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, η Ελένη Τσαλιγοπούλου, ο Μανώλης Πάπος, η Ελένη Καπηλίδη, ο Απόστολος Ρίζος, η Σοφία Παπάζογλου, ο Λευτέρης Μουμτζής και η Λιζέτα Καλημέρη. Τον Θωμά Κοντογιώργη να διευθύνει τη χορωδία. Τον Βαγγέλη Λάππα να κάνει την ηχοληψία αλλά και να παίζει και εξαιρετική κιθάρα στο “Παραμύθι”. Τον Παναγιώτη Πετρονικολό στις μίξεις να κάνει τραγούδια να λάμπουν. Και μια πλειάδα από φίλους και συνεργάτες να τοποθετούν όλοι το δικό τους λέπι στο δέρμα του τεμπέλη δράκου. Ενορχήστρωση Μάριος Τακούσιης.
    Nafpaktos___
    08.12.2005, 13:30
    Προχθες αγορασα τον δισκο και μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι πολυ καλος.Ειδικα η ερμηνεια του Αλκινοου στο ''Της πολης τα φωτακια'' ειναι φοβερη!Και ειναι και ο μονος καλλιτεχνης που λεει 2 τραγουδια στον δισκο!
    XeniaRodo
    30.12.2005, 12:41
    Σε αυτήν την σελίδα υπάρχει ένα λινκ από όπου μπορείτε να
    κατεβάσετε ηχογράφιση του hello από το Σταυρό του Nότου...
    Aξίζει, είναι εξαιρετική...


    http://forum.alkinoos.gr/viewtopic.php?t=40&postdays=0&postorder=asc&start=0


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 30-12-2005 12:49 ]
    mariaaa
    30.12.2005, 16:58
    Εφοσον λεμε τη γνωμη μας για τον Αλκινοο Ιωαννιδη να πω κι εγω τη δικη μου?
    Αν θελετε μπορειτε να με διαψευσετε.
    Εχει μια πολυ ομορφη και μελωδικη φωνη αλλα μου φαινεται πολυ ψευτης και απροσιτος.
    Νομιζω οτι εχει παρει πολυ πανω του το ολο θεμα...
    Αυτα.Ελπιζω να κανω λαθος!
    katerina
    31.12.2005, 01:47
    Απόσπασμα από συνέντευξη 2003

    ΕΡ: Την "ψωνίσατε" ποτέ;

    Απ: Υπάρχουν εκατομμύρια τρόποι να την "ψωνίσεις". Σίγουρα με κάποιον τρόπο την έχω ψωνίσει κι εγώ. Όταν ακούς 100 μπράβο την ημέρα, επηρεάζεσαι, εκτός αν είσαι άγιος. Άγιος δεν είμαι. Σε μια διαρκή πάλη ζω: να καταφέρω να αγαπώ τπν εαυτό μου πραγματικά και από την άλλη, να μην τον αγαπάω υπερβολικά.


    Φίλε rockaholic ο Ιωαννίδης είναι ο αγαπημένος μου για πάρα πολλούς λόγους που όμως και να στους πω μπορεί να μη σου κάνει κανείς γιατί είμαστε διαφορετικοί. Παρόλα αυτά πιστεύω, είμαι σίγουρη δηλαδή πως αν πραγματικά αγαπάς τη μουσική, αν κάτσεις και τον ακούσεις οχι με συμπάθια αλλά απλά όχι με προκατάληψη και κυρίως αν τον ακούσεις από κοντα θα βρεις και συ αρκετα πραγματα που να σου αρέσουν.
    XeniaRodo
    31.12.2005, 09:57
    Ψέυτης και απρόσιτος ο Aλκίνοος?
    Mπα δε θα το έλεγα.....
    Mάλλον σου έχει κάτσει στραβά, είναι όπως κάτσει στον καθένα...
    Δεν ξέρω αν έχεις τη διάθεση να κάτσεις να ασχοληθείς μαζί του. Aν την έχεις άκουσε κάποιον δίσκο του ή άκουσέ τον ζωντανά (αν σου τύχει).
    Aλλά αφού σου βγάζει κάτι αρνητικό το ύφος του δε νομίζω ότι εύκολα θα αλλά ξεις γνώμη.

    Kαλή Xρονιά



    επισυναπτόμενα: 2003Likavitos08.jpg 
    mariaaa
    31.12.2005, 14:10
    Τον εχω ακουσει ζωντανα!
    Αυτο μου αλλαξε τελειως την εικονα του!
    Ειναι ο Ρουβας των κουλτουριαριδων και αυτο με χαλαει πολυ!
    Sorry κιολας.....
    Nafpaktos___
    02.01.2006, 19:51
    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-12-2005 στις 14:10 έγραψε:

    Τον εχω ακουσει ζωντανα!
    Αυτο μου αλλαξε τελειως την εικονα του!
    Ειναι ο Ρουβας των κουλτουριαριδων και αυτο με χαλαει πολυ!
    Sorry κιολας.....





    Που στηριζεις την αποψη σου?
    katerina
    02.01.2006, 20:16
    Quote:

    Το μέλος mariaaa στις 31-12-2005 στις 14:10 έγραψε:

    Τον εχω ακουσει ζωντανα!
    Αυτο μου αλλαξε τελειως την εικονα του!
    Ειναι ο Ρουβας των κουλτουριαριδων και αυτο με χαλαει πολυ!
    Sorry κιολας.....





    Καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό και που το στηρίζεις. Και μένα μου τη δίνουν πολύ τα κοριτσάκια που φονάζουν Αλκίίίνοεεεε σε στυλ Σάκηηηη αλλά τουλάχιστον ο ίδιος δε μου δίνει την εντύπωση ότι το προκαλεί. Το αντίθετο μάλιστα
    Anthos
    03.01.2006, 08:13
    >>>Ειναι ο Ρουβας των κουλτουριαριδων και αυτο με χαλαει πολυ!

    Τώρα τι να απαντήσει κανείς??? Δεν ξέρω σε πιο live του πήγες και τι είδες εκεί αλλά το σίγουρο είναι ότι πήγες προκαταλειμένη και μια ζωή προκαταλειμένη θα είσαι μαζί του. Θα μπορούσα να ακούσω και να κατανοήσω πολλά με κατάληξη να αντιπαθεί κάποιος τον Αλκίνοο αλλά "Ρουβας των κουλτουριαριδων"????!!!!! Η πρόταση αυτή σε συνδυασμό ότι μιλάμε για τον Αλκίνοο περιέχει 17 λάθη, 2 παραλείψεις και κάτι ψιλά...Καλά ξεκινήσαμε το 2006...

    >>>μου φαινεται πολυ ψευτης και απροσιτος

    Μάλιστα. Όποιος καταφέρει να ξεφύγει λίγο από το μαμημένο το κολοσύστημα γίνεται αυτόματα ψεύτης? Και δεν είπες ΨΕΥΤΙΚΟΣ αλλά ΨΕΥΤΗΣ...Ποια ψέματα έχεις ακούσει τον Αλκίνοο να λέει??? Έτσι για να ξέρουμε και εμείς...

    ΥΓ Καλή σου προαίρεση να μπεις στο thread του Αλκίνοου για να εκφραστείς και να βγάλεις ΟΛΟ αυτό το βάρος από μέσα σου και σε ευχαριστούμε ακράδαντα για την νέα ορολογία που μας έχεις θέσει ενώπιο μας...

    Καλά ακούσματα με ότι ακούεις και μακάρι ο μουσικός θεός να σε κρατά μακρυά από τραγουδιστές στυλ Ρουβά και Αλκίνοου!
    houlina
    06.01.2006, 19:59
    μα ειναι τα χρονια ενα δοχειο ενα φτηνο ξενοδοχειο για δυο στιγμες για να χωραει καπου ο πονος τις νυχτες οταν μενω μονος τις σιωπες μου να μετραω να σε θυμαμαι οταν ποναω να μου λες...θα'μαι κοντα σου οταν με θες...