ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Κλείνει η φωνή

    c-bouzouksis
    04.02.2007, 18:30
    Έχω να τραγουδήσω σε δουλειά πάνω απο έξι μήνες. Σε μιά εβδομάδα θα κληθώ να τραγουδήσω σε μια ταβέρνα. Είμαι σίγουρος οτι στο δεύτερο τραγούδι θα κλείσω!!! Ξέρετε κανέναν fucken way να το αποφύγω;

    Υ.Σ. Αν υποθέσουμε οτι θα συνέχιζα να τραγουδάω στη ταβέρνα την υπόλοιπη σεζόν, η μουγκαμάρα θα εξαφανιζόταν μετά τη δεύτερη εβδομάδα.

    Μήπως να κατεβάσω κάνα τόνο; Να πλακωθώ να πίνω;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : c-bouzouksis στις 04-02-2007 18:31 ]


    augustina
    04.02.2007, 22:54
    Κάτι που μου πρότεινε καθηγητής φωνητικών είναι το μελάκι...ποτήρι με χλιαρό νερό, μέλι και λιιιιιιιιιιιιιγο λεμόνι!!και σκέτο μέλι να φας μαλακώνει το λαιμό... Κάνει καλό και σε περιόδους που είσαι άρρωστος και πρέπει να τραγουδίσεις!!
    Καλή...φωνή!!!
    lewis
    05.02.2007, 01:47
    Είναι πολύ σωστό αυτό που σου είπαν με το μέλι και το λεμόνι,όμως αν κλείσεις και δεν είσαι καθόλου καλά βράσε λίγο ενα ποτηράκι DRABUI το ποτακι και ρίξε λίγο μελάκι.Ολα θα είναι πολύ καλύτερα.

    Καλές βραδύες!!!!
    uNick
    05.02.2007, 09:52
    Αψέντι... αλλά μην το παρακάνεις!!! Μισό σφηνάκι μόνο αρκεί για να ανοίξουν λαιμός, αυτιά, μάτια, τα πάντα...
    chorrer
    05.02.2007, 10:27
    Εγω παντως αδερφε, καθε αρχη της σεζον, εκανα καβαντζα ενα μπουκαλι κονιακ κι εβγαζα κοντα εξαωρο προγραμμα....βεβαια μη με ρωτας πως ηταν το κεφαλι μου την αλλη μερα
    babisdr
    05.02.2007, 11:00
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 05-02-2007 στις 09:52 έγραψε...

    Αψέντι... αλλά μην το παρακάνεις!!! Μισό σφηνάκι μόνο αρκεί για να ανοίξουν λαιμός, αυτιά, μάτια, τα πάντα...



    Να προσθέσω βέβαια οτι το αψέντι δύναται να κάνει θαύματα και για τα υπόλοιπα μέλη της ορχήστρας, όχι μόνο για εσένα, μοίρασε το, μην τσιγκουνευόμαστε...

    c-bouzouksis
    05.02.2007, 11:26
    Το αψέντι νομίζω δε το βρίσκεις στα super market.

    ΥΣ. Δεν είναι αυτό που άμα το πιείες τα βλέπεις όλα πράσινα;
    uNick
    05.02.2007, 11:46
    Ναι, αν το πιείς σε ποσότητα... όχι μόνο πράσινα... τα βλέπεις όλα γενικώς!!!
    Είναι αλήθεια ότι δεν το βρίσκεις τόσο εύκολα, όμως το βρίσκεις... Ψάξε, ψάξε (και θα το βρεις...)
    KAKOFONIKS
    05.02.2007, 12:44
    Όπως πολύ καλό ποτο για τέτοιες περιπτώσεις είναι και το "STROH".
    Aiolos_m
    05.02.2007, 12:54
    Εμένα πάντως μετά το χθεσινό βράδυ, η φωνή μου δε βγαίνει. Φαντάσου και να τραγουδούσα
    babisdr
    05.02.2007, 13:12
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 05-02-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Ναι, αν το πιείς σε ποσότητα... όχι μόνο πράσινα... τα βλέπεις όλα γενικώς!!!
    Είναι αλήθεια ότι δεν το βρίσκεις τόσο εύκολα, όμως το βρίσκεις... Ψάξε, ψάξε (και θα το βρεις...)



    ναι, με ρέγουλα, δεν αστειεύεται! Εντάξει, στα super-market δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει σε οποιαδήποτε σοβαρή κάβα, νομίζω
    babisdr
    05.02.2007, 13:14
    όπως επίσης θα μπορούσες να πιείς τσάι με κονιάκ (ή κονιάκ με τσάι, ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης )
    uNick
    05.02.2007, 14:06
    Και το τσάι βοηθάει, και το χαμομήλι, και γενικώς αρκετά τέτοια "ροφήματα"... αρκεί να είσαι κάπου που να μπορείς να τα βρεις και να τα ετοιμάσεις... Αν είσαι σε σπίτι (δικό σου ή φίλου κλπ), σαφώς είναι εύκολο. Αν όμως είσαι πχ σε μαγαζί ή stage λίγο πριν παίξεις, άντε να βρεις τσάγια, χαμομήλια, μέλια και γκαζάκια!!! Οπότε, έχεις πάντα μαζί σου στα πράγματά σου ένα μπουκαλάκι αψέντι και είσαι κομπλέ!
    ...και φυσικά, όπως είπε και ο Μπάμπης, με ρέγουλα!!!
    rory166
    05.02.2007, 17:42
    Εχεις δοκιμασει να κανεις γαργαρες με τεκιλα...?
    Σε εμενα κανει δουλεια παντως!!
    airflow
    10.02.2007, 18:59
    Οι πιο απλες ασκησεις επισης βοηθανε.Οχι τιποτα προχωρημενο.Α-Ε-Ι-Ο-ΟΥ και τα σιναφι.
    melody-music
    01.03.2007, 15:12
    επειδη ειδα πολλους να προτεινουν αλκοολ η παρομοιες αλχημιες να σας πω το εξης για να το ξερετε και μην καταστρεψετε τους λαιμους σας: το αλκοολ σε βγαζει περα ολη τη βραδυα οχι γιατι ζεσταινει το λαιμο η μαλακωνει τις φωνητικες χορδες αλλα γιατι απο τη στιγμη που θα το πιεις και θα βγαλεις την πρωτη νοτα ματωνει τις φωνητικες χορδες και αυτο σας δινει την αισθηση της χαλαροτητας που εχετε με τα απο ενα σωστο ζεσταμα.
    η καλυτερη λυση για να ζεσταθει η φωνη ειναι τα συμφωνα και κυριως το ‘‘β’’ ανβαλεις στο στερνο σου χαμηλα τα συμφωνα με ενα φωνηεν καθε φορα (α,ε κ.τ.λ) και αρχισεις να να ανεβαινεις και στα υπολοιπα ηχεια σιγα σιγα εχεις ενα ικανοποιητικο ζεσταμα. δεν παιρνει πολυ ωρα 10-15 λεπτα. μεχρι να ντυθεις και να φτιαξεις τα μαλλια σου εχεις ετοιμη και την φωνη
    athinouli24
    02.03.2007, 01:47
    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις 05-02-2007 στις 11:26 έγραψε...

    Το αψέντι νομίζω δε το βρίσκεις στα super market.

    ΥΣ. Δεν είναι αυτό που άμα το πιείες τα βλέπεις όλα πράσινα;


    Το βρίσκεις σε επιλεγμένες καβες.
    Υπάρχει σίγουρα στην κάβα στο Θησείο που είναι και 24ωρη...
    train
    10.03.2007, 17:14
    λογικά αν γνωρίζεις από τοποθέτηση φωνής και έχεις κερδίσει νότες πιο υψηλές και χαμηλες μέσα από την άσκηση, λες ότι κομάτι θέλεις, τώρα αν είναι μακριά από τον τόνο σου μάλον η μπάντα πρέπει να μεταφέρει τα κομμάτια στους τόνους τις φωνής σου. Ενοήται ότι κάνουμε ζέσταμα , καλό είναι να ξεκινάμε με τραγούδια που δεν μας ζορίζουν. Το να έχουμε ένα μπουκαλάκι νερό δίπλα μας και να πίνουμε κάποια γουλιά για να καθαρίσουμε καλό κάνει, τώρα για το ποτό σίγουρα δεν κάνει αλλά όλοι πίνουμε κανα ποτηράκι.

    Music_Love
    15.03.2007, 13:12
    αγαπητε φιλε...έχει παρακολούθήσει μαθήματα φωνητικής; το "κλείσιμό" της φωνής οφείλεται κατα κύριο λόγο, στη κακή χρήση του λαιμού.
    Μήπως χρησιμοποιείς το λαιμό σου όταν τραγουδας;
    Μέγα λάθος!!!!!!! ακομα και για τις λεγόμενες "τσαλκάντζες"κοινώς γυρίσματα στο λαϊκο τραγούδι υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική. Το Σημαντικότερο ειναι όμως να μάθεις πρωτα να αναπνέεις διαφραγματικά και να μη χρησιμοποιείς το λαιμό σου γιατι κάνεις μεγαλη ζημια στις φωνητικές σου χορδές. ..νομίζω ότι καποια μαθήματα φωνητικής θα σε βοηθούσαν. αν θέλεις και σε ενδιαφέρει μπορω να σου προτείνω μερικά βιβλία τα οποία θα σε βοηθήσουν να μάθεις να τραγουδάς σωστά.
    parlats
    26.04.2007, 22:39
    Γενικά αν και όλοι κτυπάμε κανά ποτηράκι πριν τραγουδήσουμε, το σωστό είναι να γίνεται ένα καλό ζέσταμα από πριν. 10 λεπτάκια είναι αρκετά με σύμφωνα όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, με λίγα στακάτα, ελάχιστα φαλτσετάκια με ελάχιστο αέρα και you are ready to go!

    Το αλκοόλ έχει το κακό ότι όσο άμεσα αιματώνει τις φωνητικές χορδές άλλο τόσο άμεσα και απότομα ξεραίνει το λαιμό και μετά κλάφτα Μπάμπη!