ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη
    volan
    07.02.2007, 14:40
    παιδια μια μικρη βοηθεια θελω. παιζω αρμονιο εδω και ενα χρονο το εχω μεγαλη καψουρα παιζω σχεδον 4-5 ωρες την ημερα απο μελοδιες πλεον τις βγαζω σε μιση μια ωρα ενοειτε απο βιβλια αλλα τα βιβλια σχεδον ολα εχουν μονο τις μελοδιες τον τραγουδιων και τους τονους απο το ρυθμο L m G C κτλ καταλαβενετε. υπαρχει κατι για να μαθω τους ρυθμους να πεζω με αριστερο χερι ρουμπες τσιφτετελια χασαπικα κτλ? γιατι με το αυτοματο βαρεθικα και δεν νομιζω οτι παιζουν ετσι κανονικα .
    airflow
    10.02.2007, 18:49
    Τι εννοεις οταν λες:"δεν νομιζω οτι παιζουν ετσι κανονικα"?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 10-02-2007 18:49 ]


    volan
    11.02.2007, 16:57
    οταν παιζεις σε ορχηστρα δεν παιζεις με αυτοματους ρυθμους αλλα βασικα δεν ξερω τι παιζουν καταλαβες? εγω θελω κατι που μπορει να βοηθησει στο να μαθω να παιζω τους ρυθμους καποιο βιβλιο ξερω και εγω. υπαρχει κατι?
    airflow
    17.02.2007, 02:22
    Aυτο που εχει να κανει ο αρμονιστας,συνδεεται αμεσα με τους ρυθμους.Οι πιανιστες ειναι αυτοι που βγαζουν ρυθμο με το αριστερο τους χερι.Στις ορχηστρες αυτος που παιζει αρμονιο εχει εξοικειωθει να παιζει πανω στους ρυθμους,οποτε και ακολουθει το ρυθμο που δινει η ιδια η ορχηστρα.
    volan
    20.02.2007, 09:48
    airflow εσυ μιλας για καθαρα για πρακτικο τροπο υπαρχει κανενα βιβλιο που μπορω να βρω του ελληνικους ρυθμους? η χαζομαρα εινε οτι ειχα ξεκινησει να μαθαινω με πιανιστα και δεν εχω εκπαιδευσει το αφτη μου μονο με νοτες μπορω να καταλαβω τι γινετε καταλαβες?
    harisx
    25.02.2007, 19:06
    Προτεινω βιβλια των εκδοσεων ντο ρε μι -Γιαννης Σπανος 1-2,και Χατζηνασιου.
    Επισης και το χρυσο βιβλιο του αρμονιου απο τον ΝΑΚΑ αν υπαρχει ακομα.
    Οσο για να παιζεις με το τροπο που θελεις πρεπει να κατανοησης τις κλιμακες και
    συγχορδιες αλλα και την ρυθμικη γραμμη του μπασου καθε μουσικου ειδους.Ελπιζω να βοηθησα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harisx στις 25-02-2007 19:08 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harisx στις 25-02-2007 19:10 ]