ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.840 μέλη
    hgfhgf
    14.02.2007, 00:53
    geia sas!!! eime apo kipro k apofasisa na sinexisw to piano otan irtha ellada...twra tha dosw ton octovrio g anwtera....to provlima einai oti akomi dn exw oute armonio alla oute k piano k anagazomai na pigenw sto odeio na diavazw,pragma arketa kourastiko.....k twra skeftomai ti na kanw....lew na piasw armonio me skopo na mathw tis notes twn kommatiwn k na pigenw k sto odeio g tin texniki...,tha me voleyei??? g piano dn ginetai giati to domatio m dn to xoraei m tipota...vasika oi times p tha ithela k eyaxna itan arketa xamiles alla twra to skeftomai pio sovara gia na piasw kati siguro k as plirosw k ligo parapanw alla mono mexri 500 eurw esas poia eine i gnomi sas???

    υ.γ.egw sto odeio p pigenw plironw 1450 e ton xrono...ti nomizete?eine ipervolika yilo??to sistima stin kipro eine teleiws diaforetiko gia avto k aporw...thanks ek twn proterwn!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-02-2007 00:55 ]


    dinos2
    14.02.2007, 01:04
    Παράθεση:

    Το μέλος hgfhgf στις 14-02-2007 στις 00:53 έγραψε...

    geia sas!!! eime apo kipro k apofasisa na sinexisw to piano otan irtha ellada...twra tha dosw ton octovrio g anwtera....to provlima einai oti akomi dn exw oute armonio alla oute k piano k anagazomai na pigenw sto odeio na diavazw,pragma arketa kourastiko.....k twra skeftomai ti na kanw....lew na piasw armonio me skopo na mathw tis notes twn kommatiwn k na pigenw k sto odeio g tin texniki...,tha me voleyei??? g piano dn ginetai giati to domatio m dn to xoraei m tipota...vasika oi times p tha ithela k eyaxna itan arketa xamiles alla twra to skeftomai pio sovara gia na piasw kati siguro k as plirosw k ligo parapanw alla mono mexri 500 eurw esas poia eine i gnomi sas???

    υ.γ.egw sto odeio p pigenw plironw 1450 e ton xrono...ti nomizete?eine ipervolika yilo??to sistima stin kipro eine teleiws diaforetiko gia avto k aporw...thanks ek twn proterwn!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-02-2007 00:55 ]





    Γιατί δεν αγοράζεις ένα ηλεκτρικό πιάνο ;; Μπορεί να βρεις πολλά μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή ( δηλαδή από καμιά 600 ευρώ που είναι εκατό ευρώ πάνω από τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις ) και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου..

    Κοίτα στις αγγελίες έχω δει πολύ καλές προσφορές εκεί.
    MINI
    14.02.2007, 01:56
    Νομίζω πως για το επίπεδο που βρίσκεσαι (ανωτέρα όπως έγραψες) η καλύτερη επιλογή είναι το πιάνο. Δεν είναι μόνο η μελέτη της τεχνικής των κομματιών, είναι και ο ήχος που θα πρέπει να προσέξεις ,το φραζάρισμα κτλ που με το αρμόνιο όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν. Σκέψου πως είναι 2 διαφορετικά όργανα κατά κάποιο τρόπο.Με το αρμόνιο θα πατάς μόνο νότες και θα χάσεις και την αίσθηση της μουσικότητας.(ίσως είναι προτιμότερο να ταλαιπωρηθείς με τα πήγαινέλα στο ωδείο παρά να χάσεις άλλα πιο σημαντικά)
    Όσον αφορά τα χρήματα που δίνεις ....εξαρτάται ...το όνομα του ωδείου , αν είσαι σε παράρτημα...κλπ
    Πάντως θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν και απατεώνες!
    hgfhgf
    14.02.2007, 16:03
    h alitheia eine oti exw skeftei k to ilektriko piano alla mou exun pei oti dn enoikazontai logw tou oti einai arketa eualwta..twra g agora metaxeirismenou me 600 evrw file dino2 dn exw akusei oute to exw skeftei ...esi to eides se kapoia aggelia????.apo oti koitaxa stis aggelies dn prosexa kamia prosfora g ilektrika piana.... episis tha ithela na mathw an to ilektriko piano exei tis idies diastaseis me to kanoniko giati an einai etsi iparxei provlima xwrou sto domatio m......
    .to odeio p pigenw eine to makedoniko sti thessaliniki k einai arketa kalo k organomeno apo ti katalava mexri twra...aplws dierotoumun gia tin timi giati exw akusei k tis 2 apoyeis...poia pistevete oti eine i pio logiki timi?? evxaristw gia tin antapokrisi

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hgfhgf στις 14-02-2007 16:09 ]


    Red-Rose
    14.02.2007, 19:32
    πιανο και παλι πιανο!!!! έκανα τη βλακεία και βιάστηκα να αγοράσω αρμόνιο και το σκυλομετανιώνω καθημερινά! [φυσικά δεν έφτασα στο επίπεδό σου αλλά αν ξενέρωσα εγώ μία φορά, εσύ θα ξενερώσεις 789258907235908]
    mi3s
    15.02.2007, 14:44
    εγώ πάλι θα προτείνω αρμόνιο.Έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες και μπορείς να ασχοληθείς με πολύ περισσότερα είδη μουσικής.Βέβαια το budget σου σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι αρκετά μικρό και θα δυσκολευτείς αρκετά να βρείς κάτι που να σε βολεύει!

    Υ.Γ:Αύριο φτάνει το νέο μου pa50!
    hgfhgf
    15.02.2007, 18:54
    Το αρμονιο ομως απο οτι διαπιστωσα δν νομιζω να μπορει να με καλυψει πληρως γ το σταδιο π βρισκομαι τωρα......ο λογος που δν θελω να αγορασω ακριβο πιανο η αρμονιο ειναι οτι αν υπαρξει πιθανοτητα εστω κ μια να μην συνεχισω δν θα ηθελα να πληροσω αδικα κ να μου μεινει αυτο π θα αγορασω.....παντως αν υπαρχει καμια καλη κ συμφερουσα αγγελια θα ηθελα να μου πειτε σχετικα για αγορα μεταχειρισμενου ηλεκτρικου πιανου η καινουργιου...!!!!! η αληθεια ειναι οτι κατι επαθα κ μου εχει μεινει εμμονη ιδεα με το πιανο κ θελω να παιζω συνεχεια...ελπιζω οταν κ αν καταφερω να αποκτησω, να μην με εγκαταλειψει αυτη η αναγκη για παιξιμο κ εξασκησης!!!
    photis86
    15.02.2007, 21:32
    Για το επιπεδο που εισαι... ανωτερα ...και αφου θες οργανο για να μελετησεις το μονο που εγκρινω εγω ειναι το κλασσικο κανονικο πιανο...ΑΛΛΑ...αφουν δεν εχεις ουτε το χρονο ουτε τον χωρο τοτε ηλεκτρικο πιανο και καλο...ολα τα αλλα τσαμπα λεφτα γιατι εισαι σε επιπεδο που εχει απαιτησεις απο το οργανο.Θα σου δημιουργησουν και προβληματα τα αλλα οπως πχ το αρμονιο...αν μελετησεις σε αρμονιο θα πας μετα να παιξεις πιανο και δεν θα παιζεις ουτε ογδοα...χωρια που θα σου χαλασει τελειως την τεχνικη.Ενα ηλεκτρικο ομως θα σε βολεψει και δεν εχει και μεγαλες διαστασεις και ειναι και πιο κοντα στο πιανο...αυτα...
    ...ααα ...και αν ψαξεις θα βρεις εγω πουλησα ενα yamaha clavinova 600 ευρω και εκει κειμενονται τα φθηνα αλλα πρεπει να κατσεις πολυ ωρα πριν το αγορασεις να το παιξεις γιατι μερικα βγαζουν και προβληματακια στα πληκτρα (αλλα κολλανε αλλα δεν παιζουν τις δυναμικες η δεν παιζουν και καθολου)....
    movflower
    15.02.2007, 22:38
    πιάνο!!!!!
    εξάλλου, το παίξιμο στο αρμόνιο είναι πολύ διαφορετικό από το παίξιμο στο πιάνο. Και για την ανωτέρα, χρειάζεται το χέρι, τα πλήκτρα του πιάνου.
    Αν δεν λανθάνομαι, υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης. ίσως αν αποταθείς σε κάποιο μουσικό κατάστημα να σου δώσουνε περισσότερες πληροφορίες.

    Φιλιά!

    hgfhgf
    15.02.2007, 23:42
    Ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας!! βασικα θα επερνα αρμονιο μονο κ μονο για να μαθαινω τις νοτες κ θα πηγαινα κ στο ωδειο να παιζω...αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι τζαμπα λεφτα θα δοσω για αρμονιο κ θα μου προκαλει κ επιπροσθετα προβληματα.....θα κοιταξω μαλλον για ηλεκτρικο πιανο κ ελπιζω να βρω μια καλη τιμη κ σε περιπτωση που τιχον δν συνεχισω το πουλαω.....αυτο ομως που με εκνευριζει στην περιπτωση μου ειναι οτι εχω ενα πολυ καλο κλασσικο πιανο στην κυπρο (yamaxa) κ λυπαμαι που δν θα εξασκηθω σε αυτο κ θα χρειαστει να παρω αλλο ηλεκτρικο πιανο εδω....Να γινοταν με μια σκεψη να μεταφερθει εδω... ..τελοσπαντων ελπιζω στο τελος να αξιζει τον κοπο κ να προχωρισω πραγματικα....!!ευχαριστω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hgfhgf στις 15-02-2007 23:44 ]