ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Αγαπημένο βιβλίο που διαβάσατε πάνω απο μια φορά.

    xartinooneiro
    22.02.2007, 10:48
    Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να το έχετε διαβάσει πάνω από μία φορά; «Ο Μικρός Πρίγκιπας» του Saint-Exupery, είναι ένα βιβλίο για παιδία και μεγάλους που αισθάνονται παιδιά. Δικαίως το βιβλίο αυτό είναι κλασικό. Διαβάζεται μια, δυο, τρεις φορές ή και παραπάνω. Μέσα από ένα αληθινό παραμύθι προσφέρει μοναδικές συγκινήσεις. Ο μεταφραστής Στρατής Τσίρκας αναφέρει: «Ο Μικρός Πρίγκιπας είναι μια κραυγή νοσταλγίας από έναν εξόριστο. Ασφαλισμένος από τη δύναμη και την αφθονία της Αμερικής, αναλογίζεται τώρα τους φίλους του, την πατρίδα του, που πεινά και κρυώνει».
    nightwhisper
    22.02.2007, 12:15
    Κακες παρεες του τομ καρσον,δεν το διαβασα απλα πανω απο μια αλλα το διαβαζα κανα δυο χρονια ξανα και ξανα και ξανα...
    alex3
    22.02.2007, 12:38
    "O Αιγύπτιος" του Μίκα Βαλτάρι, "Μια γυναίκα χωρίς σημασία" θεατρικό του Όσκαρ Ουαιλντ, και όλα τα περί φιλοσοφίας και ψυχανάλυσης...
    Zefuros
    22.02.2007, 12:45
    Εχω την κακια συνηθεια και οταν μου αρεσει ενα βιβλίο, συνηθως το διαβαζω πανω απο μια φορά. Αρα, εαν καθομουν να φτιάξω λίστα, θα ηταν ατελειωτη!

    Ενδεικτικά, αναφέρω πως μικρός μου άρεσε πολύ ο Ιουλιος Βερν. Εχω γυρω στα 20-25 βιβλία του, και τα εχω διαβασει ολα πανω απο 2 φορές.

    Πηγαίνωντας σε πιο προσφατες εποχές, εχω διαβάσει πανω απο 2 φορέςσχεδόν ολα τα βιβλία του coelio, που ειναι αγαπημένος μου, με το ρεκορ να το εχουν ο Αλχημιστης και το Ημερολόγιο ενός μάγου. Επίσης κάτι παρόμοιο ΙΣχυει για τον King. Κλασσικά επίσης, 3-4 φορές τον Αρχοντα των δαχτυλιδιών. Και κάμποσα αλλα μεμονωμένα βιβλία, τα οποία δεν εχει νοημα να αρχισω να αναφερω.
    chorrer
    22.02.2007, 13:08
    Σχεδον απαντα Ιουλιο Βερν...Αμετρητες φορες
    Το "Ενα παιδι μετραει τ΄αστρα" του Λουντεμη
    Το "Αυτο" και το "Αυπνια" Στηβεν Κινγκ
    mousikofilh
    22.02.2007, 13:17
    Πάντα διαβάζω περισσότερο από μια φορά τα βιβλία που μου αρέσουν.
    Kαι είναι πάρα πολλά αυτά...
    Το''Nα ζεις ν’αγαπάς και να μαθαινεις''του Leo Buscaglia
    και το ''Πάνω από τα σύννεφα''του Jonathana Bach,
    Είναι δυο βιβλία που λατρεύω και τα έχω διαβάσει και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές.

    gazakas
    22.02.2007, 13:34
    Βλέπω ότι δεν είχα μόνο εγώ Βερνίτιδα! Το αυτό με τον Zefuro κι εγώ, μόνο που κάποια τα είχα διαβάσει πάνω από 5 φορές και κάποια άλλα μόνο μια (ή δύο). Top λίστα Ιουλίου Βερν:
    -Είκοσι Χιλιάδες Λεύγες Κάτω από τη Θάλασσα
    -Εναέριο Χωριό
    -Τα Παιδιά του Πλοιάρχου Γκραν
    -Μυστηριώδες Νησί
    -Από τη Γη στη Σελήνη
    -Γύρω από τη Σελήνη

    Για να παραμείνω στα παιδικά μου αναγνώσματα, τα "Μυστικά του Βάλτου" πρέπει να τα έχω διαβάσει γύρω στις 7 φορές, όπως και το "Χωκ Φιν" και μια μυθιστορηματική βιογραφία (του Αντρέα Καραντώνη νομίζω) για τον Μεγαλέξαντρο. Είναι και άλλα, μόνο που δεν τα έχω μπρος μου και δε μου 'ρχονται.

    Ανάμεσα στα παιδικά και σε αυτά που είναι "για ενηλίκους" θα κατέτασσα το "Χόμπιτ" (5-6 φορές) και τον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" (δύο φορές πολύ πριν γίνει κινηματογραφική επιτυχία).

    Από ενήλικα αναγνώσματα έχω να επιδείξω κι εγώ τον σχετικό Κινγκ (Λάμψη, Οχυρό(=Το Κοράκι), Αυτό). Τα βιβλία όμως που πραγματικά με καλούν διαρκώς να τα ξαναδιαβάσω (όπως και έκανα ήδη και ελπίζω να το ξανακάνω στο μέλλον) είναι το "Όνομα του Ρόδου" και το "Εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο (και άλλα θεωρητικά βιβλία του) και το "Ζωή, Οδηγίες Χρήσεως" του Ζορζ Περέκ.

    Εκτός από τα παραπάνω και από κάποια άλλα που δεν θυμάμαι, υπάρχουν και πολλά βιβλία ή μάλλον συγγραφείς που θα ήθελα να ξαναδιαβάσω, με πρώτους και καλύτερους τον Χόρχε Λουίς Μπόρχες, τον Μίλοραντ Πάβιτς, τον Τομ Ρόμπινς και τον Τέρι Πράτσετ (αυτόν μόλις διαβάσω και το τελευταίο από τα 30τόσα του Δισκόκοσμου θα τον ξαναξεκινήσω από την αρχή). Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα να ξαναδιαβάσω οποιοδήποτε βιβλίο μου άρεσε πολύ! Τόσα καλά βιβλία, τόσος λίγος χρόνος -σνιφ!

    Για να προλάβω κακιούλες, δεν το παίζω ούτε ξερόλας ούτε επιδειξαναγνώστης, απλά είπα να αναφέρω κι εγώ κάποια βιβλία που μου άρεσαν πολύ πραγματικά (γι' αυτό και τα ξαναδιάβασα) προτείνοντάς τα ταυτόχρονα και σε άλλους. Καλές αναγνώσεις!

    http://blogs.musicheaven.gr/gazakas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 22-02-2007 13:36 ]


    XeniaRodo
    22.02.2007, 13:45
    Kι εγώ διαβάζω πάνω από μια φορά βιβλία που μου άρεσαν... δεν τα θυμάμαι τώρα όλα.. Eϊχα διαβάσει τον Aρχοντα των Δακτυλιδιών για 2η φορά αμέσως μόλις τελείωσα την πρώτη (αυτό πολύ πριν γίνει μόδα, το 1993 περίπου), την Έκσταση του Λουντέμη, παιδικά πολλά που τα λατρεύω, το Λάθος του Σαμαράκη.... Ποιήματα της Λένας Παππά,

    δε μου' ρχονται άλλα τώρα...
    ageras
    22.02.2007, 14:57
    Την Αυπνία και το Πράσινο Μίλι του αγαπημένου μου Stephen King...
    (Είμαι λίγο μαζοχας μια και πρόκειται για βιβλία 700 σελιδων...)


    Tziamourani
    22.02.2007, 15:03

    Βιογραφίες διαβάζω πάνω από μία φορα!
    Εχω διαβάσει 4 φορές την νουβέλα του Oscar Wild, «Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ», και ετοιμαζομαι για την 5η.....!!!

    Zefuros
    22.02.2007, 15:09
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 22-02-2007 στις 13:34 έγραψε...

    Βλέπω ότι δεν είχα μόνο εγώ Βερνίτιδα! Το αυτό με τον Zefuro κι εγώ, μόνο που κάποια τα είχα διαβάσει πάνω από 5 φορές και κάποια άλλα μόνο μια (ή δύο). Top λίστα Ιουλίου Βερν:
    -Είκοσι Χιλιάδες Λεύγες Κάτω από τη Θάλασσα
    -Εναέριο Χωριό
    -Τα Παιδιά του Πλοιάρχου Γκραν
    -Μυστηριώδες Νησί
    -Από τη Γη στη Σελήνη
    -Γύρω από τη Σελήνη

    Για να παραμείνω στα παιδικά μου αναγνώσματα, τα "Μυστικά του Βάλτου" πρέπει να τα έχω διαβάσει γύρω στις 7 φορές, όπως και το "Χωκ Φιν" και μια μυθιστορηματική βιογραφία (του Αντρέα Καραντώνη νομίζω) για τον Μεγαλέξαντρο. Είναι και άλλα, μόνο που δεν τα έχω μπρος μου και δε μου 'ρχονται.

    Ανάμεσα στα παιδικά και σε αυτά που είναι "για ενηλίκους" θα κατέτασσα το "Χόμπιτ" (5-6 φορές) και τον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" (δύο φορές πολύ πριν γίνει κινηματογραφική επιτυχία).

    Από ενήλικα αναγνώσματα έχω να επιδείξω κι εγώ τον σχετικό Κινγκ (Λάμψη, Οχυρό(=Το Κοράκι), Αυτό). Τα βιβλία όμως που πραγματικά με καλούν διαρκώς να τα ξαναδιαβάσω (όπως και έκανα ήδη και ελπίζω να το ξανακάνω στο μέλλον) είναι το "Όνομα του Ρόδου" και το "Εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο (και άλλα θεωρητικά βιβλία του) και το "Ζωή, Οδηγίες Χρήσεως" του Ζορζ Περέκ.

    Εκτός από τα παραπάνω και από κάποια άλλα που δεν θυμάμαι, υπάρχουν και πολλά βιβλία ή μάλλον συγγραφείς που θα ήθελα να ξαναδιαβάσω, με πρώτους και καλύτερους τον Χόρχε Λουίς Μπόρχες, τον Μίλοραντ Πάβιτς, τον Τομ Ρόμπινς και τον Τέρι Πράτσετ (αυτόν μόλις διαβάσω και το τελευταίο από τα 30τόσα του Δισκόκοσμου θα τον ξαναξεκινήσω από την αρχή). Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα να ξαναδιαβάσω οποιοδήποτε βιβλίο μου άρεσε πολύ! Τόσα καλά βιβλία, τόσος λίγος χρόνος -σνιφ!

    Για να προλάβω κακιούλες, δεν το παίζω ούτε ξερόλας ούτε επιδειξαναγνώστης, απλά είπα να αναφέρω κι εγώ κάποια βιβλία που μου άρεσαν πολύ πραγματικά (γι' αυτό και τα ξαναδιάβασα) προτείνοντάς τα ταυτόχρονα και σε άλλους. Καλές αναγνώσεις!

    http://blogs.musicheaven.gr/gazakas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 22-02-2007 13:36 ]





    φίλτατε Gazaka,

    επιτέλους συμφωνήσαμε σε κάτι

    Τελικά βλέπω πολλους ιουλιοβερνικους! Μονο που η δικιά μου λίστα προτίμησης θα ηταν λιγο διαφορετική...

    -Μυστηριώδης Νησος (περίπου 100 φορές (λεμε τωρα)). Από τοτε φαίνεται ειχα το μικρόβιο του μηχανικου μεσα
    -Ταξίδι στο κεντρο της γης
    -5 βδομαδες με αεροστατο
    -Απο τη γη στη σεληνη
    - Είκοσι Χιλιάδες Λεύγες Κάτω από τη Θάλασσα
    -Εναέριο Χωριο (στην δικια μου εκδοση αναφερόταν ως πιθηκανθρωποι του δασους)


    και αλλα πολλα!
    -

    Οσο για τον φιλτατο stephen, τι να πω? Μάλλον συμβαδίζουν τα διεστραμμένα μας μυαλα (με τον κινγκ εννοω).
    Zefuros
    22.02.2007, 15:10
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 22-02-2007 στις 14:57 έγραψε...

    Την Αυπνία και το Πράσινο Μίλι του αγαπημένου μου Stephen King...
    (Είμαι λίγο μαζοχας μια και πρόκειται για βιβλία 700 σελιδων...)





    Τι να πεις και για το ΑΥΤΟ. 1100 σελίδες και τ οδιαβαζα ανετα αλλη μια φορα
    margo
    22.02.2007, 16:45
    Τα περισσότερα βιβλία που μου αρέσουν τα ξαναδιαβάζω μετά από καιρό!
    Τα συγκεκριμένα τα έχω διαβάσει πάνω από 2 φορές.

    Ματωμένα χώματα-Σωτηρίου
    Το λάθος -Σαμαράκης(καλά,αυτό το 'χω λιώσει..)
    Το τρίτο στεφάνι-Ταχτσής
    Ζ-Βασιλικός
    Η φόνισσα-Παπαδιαμάντης

    Ο κόσμος της Σοφίας-Gaarder
    Όταν έκλαψε ο Νίτσε-Yalom
    Εκατό χρόνια μοναξιά -Marques
    Χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου-Marques
    Το ημερολόγιο ενός κοριτσιού-Freud
    Ο Ξένος-Camus
    Η μεταμόρφωση-Kafka
    Σιντάρτα-Hesse
    H Μόμο-Ende


    Και φυσικά ο Μικρός πρίγκηπας και o Μάγος του Οζ αμέτρητες φορές.
    ANNAMARAKI
    22.02.2007, 16:46
    βασικά εχω μια τρέλα με την ιστορία πιο συγκεκριμένα την νεότερη ελληνική ιστορία..την έχω διαβάσει παραπάνω απο 10 φορές..απο βιβλια ειναι ο Αλχημιστής του Paulo Coelo!2-3 φορες το έχω διαβάσει!
    Eliza21
    22.02.2007, 16:51
    θα αναφέρω ενδεικτικά το 1/6 απο τα αγαπημενα μου βιβλια:

    - Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ
    - ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ
    - ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΦΑΡΑΩ
    - Ο ΆΡΧΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ
    - ΑΞΈΧΑΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
    - ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΒΥΘΟ
    - ΤΟ ΧΑΡΕΜΙ
    - ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ
    - ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ
    - Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ
    - ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΑΒΙΑΣ
    - ΠΟΜΠΗΙΑ
    - ΥΠΑΤΙΑ Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΗ
    - ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΣ





    jacamar
    22.02.2007, 17:59
    λοιπόν τα δικά μου αγαπιμένα είναι:

    Χόμπιτ, αρχοντας των δακτυλιδιών, το σιλμαριλλίον, ατελείωτες ιστορίες απο Τόλκιν
    η τριλογία του βαρτιμαίου του Τζόναθαν Στραουντ
    Ο ιστορικός της elizabeth kostova
    τα δυό βιβλία έραγκον του παολίνι
    το μια σταγόνα ιστορία του καμπουράκη
    και τα 3 του dan brown
    τα περισσότερα του eco
    αλλά και μικρότερη είχα ξεκοκαλλίσει τα χάρυ πόττερ!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 22-02-2007 18:01 ]


    pastella
    22.02.2007, 18:43
    Ψαχνοντας για κοχυλια- Ροζαμουντ Πιλτσερ
    Αλεξης Ζορμπας - Καζαντζακης
    Το συνεδριο των Ζωων - Εριχ Καιστνερ (ενα παιδικο ειναι αλλα το εχω χιλιοδιαβασει,τελειο βιβλιο)
    Καβαλα σε δυο φεγγαρια - Στελλα Βογιατζογλου
    Βουλγαροκτονος & Παραμυθι χωρις ονομα - Π.Σ.Δελτα
    Καισαρ Κασκαμπελ - Ιουλιος Βερν


    Απο οτι φαινεται "μικρη" διαβαζα πααααααρα πολυ.
    alexia-vicky
    22.02.2007, 19:18
    Τα αγαπημένα μου βιβλία, μακράν, είναι

    - Η πριγκηπέσσα Ιζαμπώ του Άγγελου Τερζάκη
    - Τότε που χάθηκαν οι μονόκεροι της Νινέττας Βολουδάκη
    - Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου της Π. Δέλτα
    - Οι πύλες της Φωτιάς του Στίβεν Πρέσσφιλντ
    - Ο κύριος μου Αλκιβιάδης του Άγγελου Βλάχου

    Πρόκειται για ιστορικά μυθιστορήματα
    Spotlight_Dancer
    22.02.2007, 20:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Tziamourani στις 22-02-2007 στις 15:03 έγραψε...


    Βιογραφίες διαβάζω πάνω από μία φορα!
    Εχω διαβάσει 4 φορές την νουβέλα του Oscar Wild, «Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ», και ετοιμαζομαι για την 5η.....!!!




    Εγω επειδη το διαβασα τελευταια ετοιμαζομαι για την τριτη...
    vero
    22.02.2007, 21:51
    τι εκδοσεις ειναι αυτο το βιβλιο???????
    πωπω θελω παραπολυ να το διαβασω