ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Κλεμμένες Μουσικές

    DIMI25-
    01.10.2007, 03:17
    δωξα και τιμη στον προτομαστορα καρβελα!!!
    marylin
    01.10.2007, 03:54
    Μόνο σ' αυτόν?
    delta66
    01.10.2007, 06:18
    Ολος ο κοσμος κλεβει.
    Ενα που μου ηρθε στα γρηγορα :
    Rainbow - Catch the rainbow ο κυριος Blackmore ξεπατικωσε το intro του little wing του Jimi Hendrix.
    Επειδη ηχογραφω εν τω μεταξυ και κιθαρες για διαφορους τραγουδιστες-στριες, μου εχουν τυχει τραγουδια που εχουν μουσικες φρασεις ως και ολοκληρες μελωδιες κλεμμενες.
    Τι να πεις ομως? θα βρεις και το μπελα σου.
    (Απο τους συνθετες εννοω γιατι οι περισσοτεροι τραγουδιστες-στριες αμφιβαλω αν εχουν το επιπεδο να καταλαβουν τι ειναι κλεμμενο και τι οχι, μεγαλη κουβεντα αστο.)
    KostasDimou
    01.10.2007, 09:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 29-09-2007 στις 10:30 έγραψε...

    Λένε οι γνώστες τις μουσικής οτι η μουσική της ταινίας Χριστόφορος Κολόμβος (δεν γνωρίζω τον σκηνοθέτη) την οποία έχει γράψει ο Βαγγέλης Παπαθανασίου,







    Ας μην ξεχνάμε την δικαστική διαμάχη Παπαθανασίου, με τον (παλαιότερα) συνεργάτη του Λογαρίδη, για την πατρότητα του, βραβευμένου με Όσκαρ, Chariots of Fire, που κατέληξε σε οικονομικό συμβιβασμό μεταξύ τους, γιατί δεν θα μπορούσε ποτέ να επιστραφεί (το Όσκαρ).
    Πάντως, καλό θα ήταν, όποιος χρησιμοποιεί πνευματική ιδιοκτησία άλλου, να μην μένει στο τυπικό μέρος, αυτό που επιτρέπει το "δανεισμό" για μέχρι και 7 νότες, αλλά τουλάχιστον να αναφέρεται στο πρωτότυπο, όταν το κάνει. Έχει την ηθική υποχρέωση.

    Νέος, αθλητής, ανοιχτόμυαλος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KostasDimou στις 01-10-2007 09:22 ]


    Eftihia
    01.10.2007, 09:45
    Ο κος Χατζηγιάννης, στο καινούριο σουξεδάκι που τραγουδάει με την Ολυμπίου, έχει κλέψει ολόκληρη μελωδία από το Shape of my heart του Sting, η οποία μελωδία είναι το πιο ενδιαφέρον μέρος του κομματιού. Όλο το υπόλοιπο είναι από παγερά αδιάφορο μέχρι άθλιο...
    Αλλά έλεος! Λίγη τσίπα.
    xdesign
    01.10.2007, 10:38
    Παράθεση:

    Το μέλος xdesign στις 29-09-2007 στις 10:09 έγραψε...

    Πριν λίγο καιρό πήγα σε συναυλία του χατζηγιάννη. Δεν ακούω Χατζηγιάννη, απλά βρέθηκα εκει. Ακούω ξένη μουσική πολλά χρόνια και θεωρώ οτι έχω πλούσια μουσική γνώση.

    Ε λοιπόν τα είδα όλα στη συναυλία. Το 90% των τραγουδιών σε κάποια σημεία τους ήταν κλεμμένα!!!

    Τώρα μόλις έβλεπα το clip του Χατζηγιάννη "Ο Παράδεισος (Δε φτιάχτηκε για μας)" και το ρεβρέν είναι ΙΔΙΟ με το ρεβρέν του Shape of my Heart του Sting! Ίδιο όμως έτσι; Δλδ χαλαρά τους τραβούσανε μήνυση!

    Έλεος δλδ. Κατεβάστε τα ρε παιδιά και πείτε μου αν έχω άδικο!!!!