ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Βοηθεια για Breath Controller σε Korg Pa 80 ή Korg Triton Le

    korgnikos
    23.02.2007, 13:58
    Γεια σας παιδια

    Εχω το ΡΑ 80 και το TRITON LE και θέλω να εγκαταστησω ενα breath controller σε οποιο απο τα 2 γινεται. Μπορεί καταρχήν καποιος να μου απαντησει εαν είναι εφικτή η χρηση του σε ενα απο τα 2 και τι εξοπλισμο χρειαζομαι περα απο to breath controller για να το συνδεσω? Γνωριζω οτι κανενα triton ή pa δεν εχει direct input για breath αρα χρειαζεται μαλλον καποια συσκευη midi που να εχει εισοδο για to breath και να συνδεεται μεσω midi στο οργανο. Αν καποιος το εχει κανει μπορει να με ενημερώσει πως το εχει συνδεσει? Ειστε ευχαριστημενοι με την εκφραστικοτητα και το συναισθημα που βγαζετε χρησιμοποιωντας το breath controller ή δεν αξιζει τον κοπο? Μηπως το expression pedal ειναι ηδη αρκετο?

    Περιμενω απαντηση σας.

    Ευχαριστώ

    Νικος

    piterpiano
    27.02.2007, 02:29
    ela sto msn mou na ta poume anthrwpina

    allwste den ise k sto kateksoxin site gia pliktrades gia tetoia idiaitera themata.

    negkas_p@hotmail.com
    LawREnCe
    28.02.2008, 06:28
    Παράθεση:

    Το μέλος korgnikos στις 23-02-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Γεια σας παιδια

    Εχω το ΡΑ 80 και το TRITON LE και θέλω να εγκαταστησω ενα breath controller σε οποιο απο τα 2 γινεται. Μπορεί καταρχήν καποιος να μου απαντησει εαν είναι εφικτή η χρηση του σε ενα απο τα 2 και τι εξοπλισμο χρειαζομαι περα απο to breath controller για να το συνδεσω? Γνωριζω οτι κανενα triton ή pa δεν εχει direct input για breath αρα χρειαζεται μαλλον καποια συσκευη midi που να εχει εισοδο για to breath και να συνδεεται μεσω midi στο οργανο. Αν καποιος το εχει κανει μπορει να με ενημερώσει πως το εχει συνδεσει? Ειστε ευχαριστημενοι με την εκφραστικοτητα και το συναισθημα που βγαζετε χρησιμοποιωντας το breath controller ή δεν αξιζει τον κοπο? Μηπως το expression pedal ειναι ηδη αρκετο?

    Περιμενω απαντηση σας.

    Ευχαριστώ

    Νικος


    geia sou file mou.ola ta korg douleuoun me breath.ego perimeno to diko mou apo germania se liges meres.tha sou po opote kai gia thn aisthish pou exei kai ti akribos tha xreiasteis.

    law

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LawREnCe στις 28-02-2008 06:30 ]


    korgnikos
    28.02.2008, 10:29
    Eυχαριστώ αλλά δεν χρειάζεται να μπεις πλέον στον κόπο. Το έχω πάρει εδώ και καιρό (οχι μόνο αυτό αλλά και 5 επιπλέον synth εκτός απο Pa80 και TritonLe) και έχω εντρυφήσει πάρα πολύ στον προγραμματισμό του έτσι ώστε να ελέγχει και άλλες παραμέτρους...

    ΜΦΧ

    ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : korgnikos στις 28-02-2008 10:30 ]