ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.815 μέλη

    Ρωτήστε τον Μανώλη Φάμελλο !

    movflower
    26.02.2007, 11:02
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-02-2007 στις 20:25 έγραψε...

    Του αρέσουν τα μπιφτέκια?




    επιμένεις πάλι εσύ με τα μπιφτέκια!!!!! χαχαχα
    προτείνω να γίνει η στάνταρτ ερώτηση της ομάδας μας σε όλες τις συνεντεύξεις.



    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 26-02-2007 11:04 ]


    movflower
    26.02.2007, 11:23
    1)Νιώθει συχνά ή σπάνια πως "χάνει το ταξίδι";
    2)Είναι άνθρωπος που έχει την ανάγκη της εξομολόγησης;
    vasiloukos
    26.02.2007, 13:00
    Λοιπόν, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το Μανώλη ποια ήταν η πιο αμήχανη στιγμή του πάνω στο σανίδι, να μας πει καμιά ιστορία όπου αισθάνθηκε δηλ. άβολα λόγω της αντίδρασης του κοινού ή ενός απροόπτου που συνέβη κατά τη διάρκεια συναυλίας - εμφάνισής του.

    Ακόμα, πού και πώς έγραψε το τραγούδι που ερμήνευσε ο Παπακωνσταντίνου ''Στο Ντορέ'', που προσωπικά απ' το ''Φρέσκο Χιόνι'' το θεωρώ απ' τα καλύτερα.

    Ευχαριστώ!
    panteluke
    26.02.2007, 20:35
    Η εισαγωγή στο 'Μαύρο μου πουλί' στην unplugged έκδοση μοιάζει σκόπιμα στο 'Swan Swan H' σαν ν'αποτελεί ένα φόρο τιμής? Γιατί σε παλιότερη συνέντευξη έχει δηλώσει ότι το 'Life's rich pageant' είναι ένας από τους δίσκους που τον σημάδεψαν.
    THEOG
    26.02.2007, 22:36
    1.Η μελαγχολία που βγάζει στα περισσότερα τραγούδια είναι αποτέλεσμα του τρόπου σκέψης του και του χαρακτήρα του ή είναι επηρεασμένος από αγαπημένους του τραγουδοποιούς που διακρίνονται για αυτή τους την μελαγχολία???
    2.Του λείπει η Θεσσαλονίκη?

    Αυτά προς το παρόν
    spiroos
    27.02.2007, 14:24
    1. Γιατί οι πωλήσεις των δίσκων του παραμένουν δυσανάλογες με την απήχηση στα live και τη γενικότερη αποδοχή του από το κοινό;
    2. Γιατί επέλεξε να συνεργαστεί με τον Γιάννη Κότσιρα και τη Ραλλία Χρηστίδου;
    3. Γιατί όταν βγαίνει για τρέξιμο δεν με φωνάζει, γειτονάκια γαρ...
    EffieKakaflika
    27.02.2007, 14:40
    Είναι δυνατόν να γίνει και με ποιον τρόπο πιστεύει ότι πρέπει να κινηθεί ένας νέος καλλιτέχνης για να ξεκινήσει μια αξιοπρεπή καριέρα;

    zabetistas
    27.02.2007, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 27-02-2007 στις 14:40 έγραψε...

    Είναι δυνατόν να γίνει και με ποιον τρόπο πιστεύει ότι πρέπει να κινηθεί ένας νέος καλλιτέχνης για να ξεκινήσει μια αξιοπρεπή καριέρα;


    <Γινε by μπορει και να σου παει>
    mariametokapelo
    27.02.2007, 18:43
    1.Παρακολουθώντας την πορεία σου αρκετό καιρό μου έχει δωθεί η εντύπωση ότι βάζεις περρισότερη "ψυχή" στις δουλειές που συμμετέχεις παρά στις προσωπικές σου.Συμφωνείς;
    2.Πότε με το καλό θα περάσεις κι από την ωραία Κύπρο να σε καμαρώσουμε;
    3.Έχεις μετανιώσει ποτέ που συνεργάστηκες με κάποιον γιατί φερειπείν δεν πήγαν τα πράγματα όπως ήθελες ή σε απογοήτευσε στην περαιτέρω πορεία του το πρόσωπο αυτό;


    Επιτελους ζω στο δικο μου κοσμο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariametokapelo στις 27-02-2007 18:56 ]


    beatlus
    02.03.2007, 12:48
    -Φτιάχνονται τραγούδια που απαντούν σε σύγχρονα ερωτήματα;
    -Σε τί βαθμό η βιομηχανία του θεάματος δεσμεύει έναν τραγουδοποιό ως προς τη δημιουργία του;
    -Τί τον απασχολεί ή τον συγκινεί τον ίδιο από όσα συμβαίνουν στον κόσμο (γενικότερα στην παγκόσμια κοινωνία) σήμερα;
    -Ποιά είναι η στάση του απέναντι στην παγκοσμιοποίηση;

    dora21kipseli
    02.03.2007, 12:51
    Τι προσέχει γενικά σε ενα τραγούδι;

    Ποια η γνώμη του για την κατάσταση στην ελληνική δισκογραφία;


    Other_side
    04.03.2007, 04:50
    Έχω κι εγώ μια ερώτηση για τον Φάμελο...δεδομένο πως μέσα από τον στίχο, την μελωδία στα τραγούδια του, αλλά και την ίδια του σκηνική παρουσία, δείχνει να πιστεύει πως μπορεί να φέρει την αλλαγή στον κόσμο μέσα από την μουσική, θα ήθελα να ξέρω, ο Φάμελος αν ελπίζει, σε τί ελπίζει;
    jorge
    05.03.2007, 15:58
    Παιδιά, νομίζω οτι τα πήγαμε πολύ καλά με τις ερωτήσεις, οπότε θα πρότεινα τις επόμενες 2-3 μέρες να κλείσουμε τις ερωτήσεις, οπότε να συσταθεί και η ...ομάδα που θα δει από κοντά τον Μανώλη Φάμελλο και θα οργανώσει τη συνέντευξη

    Ας ολοκληρώσουμε λοιπόν τις ερωτήσεις μας
    moufixtros
    06.03.2007, 23:40
    1.Μέσα από τους στίχους σου αφήνεις(;) να φανεί ένα κομμάτι από εσένα.Αντέχεις να εκτίθεσαι και να βγάζεις κάποια στοχεία της προσωπικότητάς σου ή της "σκοτεινής (ασυνείδητης) πλευράς" σου;
    2.Ερέθισμα και πηγή έμπνευσης αποτέλεσαν βιωματικές καταστάσεις, ή ένας κόσμος σχεδόν φανταστικός,χωρίς μια απόλυτα πραγματική διάσταση, στον οποίο ανατρέχεις όταν έχεις την ανάγκη να γράψεις;
    3.Το γράψιμο είναι για σένα η μοναδική ή σχεδόν μοναδική διέξοδος συναισθημάτων και σκέψεων που δυσκολεύεσαι να εκφράσεις και να εξωτερικεύσεις με άλλο τρόπο;

    tranzistoraki
    09.03.2007, 11:19
    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω....

    Κατά πόσο είναι δύσκολο να επιλέξεις τα τραγούδια που θα παιχθούν στο Live... ποια τραγούδια αφήνεις έξω....
    και ειδικά όταν μοιράζεσαι τη συναυλία με άλλους 2 δημιουργούς που έχουν και εκείνοι εξίσου μεγάλη δισκογραφία...


    THEOG
    09.03.2007, 14:27
    Αν ευχαριστηθηκε τις δυο συναυλίες στο Μέγαρο Μουσικής με τα τόσα ονόματα που τον τίμησαν με τη παρουσία τους και αν θα το ξαναδοκίμαζε.

    Υ.Γ. Παίρνω μπόνους από τις ερωτήσεις για να του τις κάνω αυτοπροσώπος??
    arhodia
    11.03.2007, 16:28
    Παράθεση:


    Ένας τραγουδοποιός είναι περισσότερο συνθέτης ή στιχουργός ; Ποιό είναι εκείνο που τον οδηγεί ο στίχος ή η μουσική ;Ποιό προγέιται μέσα του;
    nefeli87
    11.03.2007, 18:54
    Θα ήθελα να τον ρωτήσω τι μουσική άκουγε όταν ήταν έφηβος,αλλά και αργότερα,τα πρώτα χρόνια της καρίερας του.Οι πρώτοι δίσκοι του με τους "ποδηλάτες" θυμίζουν (κατά τη γνώμη μου) Βαγγέλη Γερμανο.Ήταν από τις επιρροές του?Ποιοι άλλοι -έλληνες και ξένοι- καλλιτέχνες πιστεύει ότι επηρέασαν τη μουσική του?
    rompa
    20.03.2007, 17:38
    Πότε θα γίνει η συνέντευξη του Φάμελλου?
    dimitrapan
    20.03.2007, 17:43
    Το Σάββατο που μας έρχεται...