ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Τα καλύτερα ρεμπέτικα τραγούδια

    tsibitos
    28.02.2007, 18:21
    Το "καιγομαι" εννοεις απο το Sountrack του "Ρεμπετικου", ε? Οντως.. Απιστευτο κομματι..
    marydlf
    28.02.2007, 19:55
    Άντε α λα φουμέντο
    και μαστουριόρε
    με τε γκομενέτε ο ντεκέ
    και οι αγγέλω πατημέντο
    φλόκο ντ' αργελέ.....
    Amelie
    28.02.2007, 20:13
    Ρεμπέτικο ή όχι, εμένα αυτό είναι από τα αγαπημένα μου:

    Πριν το χάραμα μονάχος εξεκίνησα
    και στο πρώτο μας το στέκι την αυγούλα γύρισα

    Αν και άλλη μ' είχε μπλέξει με καμώματα
    σ' αγαπώ κι ήρθα κοντά σου πριν τα ξημερώματα

    Πριν ακόμα σβήσουν τ' άστρα εξεπόρτισα
    αχ να ξανάβρω τα δυο σου χείλη που ποτέ δε χόρτασα...

    pkamno
    28.02.2007, 23:34
    Νομιζω οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις συγκεκριμενα καποιο ρεμπετικο κομματι γιατι ειναι παρα πολλα και τα περισσοτερα αριστουργηματα.Παρ ολα αυτα θα πω σαν αγαπημενο μου το ''πεντε μαγκες στον περαια'' του Γιοβαν Τσαους ο οποιος υπηρξε πρωτομαστορας του ρεμπετικου αν και δεν αφησε πολλα κομματια!Τωρα οσον αφορα το post πολλα κομματια που αναφερονται μεσα ειναι πολυ ομορφα αλλα δεν τα λες και ακριβως ρεμπετικα!!Τεσπα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!!Ωραιο το post παρα ταυτα!!!!!!!!!!
    roubas
    01.03.2007, 05:08
    Γλυκοχαραζει κι ο ντουνιας!
    Ακουγεται στο δισκο της χαρουλας τα τσιλικα!
    pkamno
    01.03.2007, 15:04
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 01-03-2007 στις 05:08 έγραψε...

    Γλυκοχαραζει κι ο ντουνιας!
    Ακουγεται στο δισκο της χαρουλας τα τσιλικα!



    ειναι του αποστολου χατζηχρηστου!!Γεια σου rouba μερακλη!!!!
    Eliza21
    01.03.2007, 18:46
    κατα τη γνώμη μου 2 είναι τα καλύτερα ρεμπέτικα τραγούδια:

    1. Φύσα ρούφα τράβα τονε
    2. Δική μου είναι η Ελλάς (στην αρχική και αθυροστομη έκδοση της)


    FAIRTEAM
    05.03.2007, 00:34
    Άνοιξε-άνοιξε / Γ.Παπαϊωάννου
    Η Πεντάμορφη / Α.Χατζηχρήστος

    αν και πιστεύω ότι είναι δύσκολο από αυτό το είδος να βρεις το καλύτερο τραγούδι... αν παιχτεί την κατάλληλη στιγμή οποιοδήποτε τραγούδι μπορεί να θεωρηθεί κορυφαίο ... εξαρτάται από παρέα, αναμνήσεις , εμπειρίες , καταστάσεις αισθηματικές-οικονομικές-κοινωνικές κ.ά..
    Παρ'όλα αυτά εκτός από τα όντως πολύ ωραία τραγούδια που αναφέρθησαν έγραψα και εγώ δύο κομμάτια που μου αρέσουν αρκετά.

    Βαγγέλης ο Βούδας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FAIRTEAM στις 05-03-2007 23:34 ]


    Paloukeze
    10.05.2007, 16:10
    Παιδιά sorry... Αυτό το topic δεν πάει στο "μουσικές συζητήσεις";
    Orfeus
    10.05.2007, 16:32
    (Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    ARCHONTAS
    25.05.2007, 04:07
    Πρώτο Φθινόπωρο του Βαγγέλη Κορακάκη.

    yiannisyiannis
    25.05.2007, 12:40
    Παρακολουθώ αυτό το topic εδώ και καιρό κι αναρωτιέμαι αν πρέπει να συμμετάσχω ή όχι. Το ρεμπέτικο είναι από τα είδη που αγαπώ ιδιαίτερα κι αρκετοί εδώ πέρα γνωρίζουν ότι είμαι και συλλέκτης αυθεντικών ηχογραφήσεων ρεμπέτικων τραγουδιών, από δισκάκια γραμμοφώνου 78 στροφών. Αυτό που βρίσκω εκπληκτικό και με γοητεύει στο ρεμπέτικο, πέρα από την αυθεντικότητά του, είναι σχέση που έχουν τα μακάμια με τους ήχους της βυζαντινής μουσικής και τους τρόπους της αρχαίας ελληνικής μουσικής.

    Περίμενα από όσους έγραψαν εδώ, να αιτιολογήσουν για ποιο λόγο θεωρούν το τραγούδι που επέλεξαν ως το καλύτερο. Δεν το είδα όμως.

    Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο ρεμπέτικο. Γι’ αυτό δεν θα σας πω το καλύτερο, θα σας πω ποιο θεωρώ ως το σημαντικότερο. Είναι το μινόρε του τεκέ, του Χαλκιά. Για 3 λόγους.

    1) Διότι από εκεί άρχισαν όλα. Σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι περισσότεροι, η πρώτη ηχογράφηση ρεμπέτικου τραγουδιού μάλιστα με τρίχορδο μπουζούκι, δεν έγινε στην Ελλάδα, αλλά στην Αμερική. Ήταν το σωτήριο έτος 1928 όταν ο Χαλκιάς με το ψευδώνυμο Jack Gregory, ηχογράφησε το μινόρε του τεκέ στην Αμερική.

    2) Διότι έχει ένα καταπληκτικό ταξίμι που τσακίζει κόκαλα, σε ήχο τρίτο του σκληρού διατόνου.

    3) Διότι το συγκεκριμένο τραγούδι έγινε η αφορμή να ασχοληθούν με το τρίχορδο μπουζούκι και τα ρεμπέτικα πολύ σημαντικοί δημιουργοί, μεταξύ των οποίων κι ο μεγάλος Γιάννης Παπαιωάννου, όπως μαρτυρεί στη βιογραφία του.


    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 25-05-2007 12:45 ]


    yiannisyiannis
    25.05.2007, 12:41

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 25-05-2007 12:44 ]


    despinakontogianni
    08.08.2007, 16:46
    Για μένα αγαπημένα είναι δύο:Το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι"(μου θυμίζει τον παππού μου)
    Και η "Φραγγοσυριανή" του Βαμβακάρη (μου θυμίζει τη μητέρα μου)...
    despinakontogianni
    08.08.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 28-02-2007 στις 20:13 έγραψε...

    Ρεμπέτικο ή όχι, εμένα αυτό είναι από τα αγαπημένα μου:

    Πριν το χάραμα μονάχος εξεκίνησα
    και στο πρώτο μας το στέκι την αυγούλα γύρισα

    Αν και άλλη μ' είχε μπλέξει με καμώματα
    σ' αγαπώ κι ήρθα κοντά σου πριν τα ξημερώματα

    Πριν ακόμα σβήσουν τ' άστρα εξεπόρτισα
    αχ να ξανάβρω τα δυο σου χείλη που ποτέ δε χόρτασα...




    Μεταξύ μας κι εγώ το ίδιο κάνω μόλις το ακούω...
    hara16
    08.08.2007, 17:53
    ''Τ'αγριολουλουδο''-Στελιος Καζατζιδης
    ...Εγώ γυμνός ξεκίνησα, εγώ πηγαίνω μόνος
    Σπίτι μου είναι ο δρόμος και τραγούδι μου ο πόνος
    Διώξε με και μη λυπάσαι, τι θα γίνω μη φοβάσαι
    Κι αν χιονίζει και αν βρέχει τ' αγριολούλουδο αντέχει...

    ρεμπετικο δεν ειναι????


    joker13
    16.08.2007, 02:59
    Μανώλης ο Χασικλής-Γ.Δραγάτσης
    Πέντε μάγκες στον Περαία-Γιοβάν Τσαούς
    Γυφτοπούλα (στο χαμάμ)-Μπάτης
    Ο Καϊξής-Απ.Χατζηχρήστος
    Ζημιά-Β.Τσιτσάνης
    Τρελέ Τσιγγάνε-Τσιτσάνης

    Και πάάάρα πολλά άλλα που δεν χωράνε!Δύσκολο να αποφασίσεις το καλύτερο ρεμπέτικο...έχουν γραφτεί πολλάααα!


    kyriakos-karvali
    16.08.2007, 09:26
    Τί θα πεί ρε παιδιά το καλύτερο;;Η ερώτηση εξαρχής είναι αποτυχημένη ...Ας την μετατρέψουμε ως εξής ποιό είναι εκείνο που μας αρέσει περισσότερο...

    Δεύτερον βλέπω πως οι περισσότεροι δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα αλλά παρ΄όλα αυτά ΄στέλνουν ότι τους κατέβει βλέπε ''αγριολούλουδο''(ΗΜΑΡΤΟΝ).

    Ρεμπέτικο λοιπόν δεν είναι δυο μαχαλόμαγκες που κρατούν μπουζούκι και μπαγλαμά και παίζουν ψιλοφάλτσα ούτε τίποτα κύριοι που τραγουδάνε με γραβάτα την Φραγκοσυριανή. Είναι ένα βαθύτερο μουσικό ρεύμα( ας μου επιτραπεί αυτή η λέξη) όπου έχει τις ρίζες του στην μικρά Ασία και ήρθε εδώ μέσω των προσφύγων.

    Ήταν ένα αντιεξουσιαστικό είδος τραγουδιού και μιλούσε απλά χωρίς φαμφάρες και κορώνες, ανέφερε φαινόμενα καταπίεσης, φτώχειας και απομόνωσης συγκεκριμένης μερίδας ανθρώπων και για αυτό άλλωστε κυνηγήθηκε απο κάτι τύπους που σήμερα πηγαίνουν και το τιμούν(βοήθα θεέ μου) στα κατα τόπους νυχτερινά κέντρα με τις τεράστιες ηχητικές εγκαταστάσεις...

    Τέλος δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε πως το ρεμπέτικο τραγούδι είχε εκτενή θεματολογία και για τα ναρκωτικά ....

    Χωρίς να θέλω να το πάιξω ξερόλας......Ελπίζω να μην έγινα
    mariza18
    16.08.2007, 12:42
    Φοβάμαι ότι έγινες
    Καταρχήν προσβάλλεις πολλά άτομα από δω μέσα λέγοντας πως δεν ξέρουν που τους παν τα 4! Μπορεί κάποια κομμάτια που ανέφεραν προηγουμένως τα παιδιά όντως να μην ανήκουν σε αυτό το είδος,παρ'όλα αυτά δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς σαν τους δικούς σου.
    Όσο για το ερώτημα,εννοείται ότι θέλει να γράψουμε το καλύτερο κατα τη γνώμη μας τραγουδι-που σημαίνει αυτό που μας αρέσει και μας εκφράζει περισσότερο.Χρειάζονται και επεξηγήσεις σε κάποια ερωτήματα?
    Φιλικά
    swkraths
    17.08.2007, 01:26
    Θα συμφωνήσω μαζί σου Μαρίζα....Έχει παραγίνει το κακό ο κάθε ένας να προσβάλλει και να μιλάει χωρίς ίχνος ευγένειας....Ελπίζω ο νεοεισερχόμενος Κυριάκος να μάθει στο μέλλον...
    Πάντως όντως δεν είναι ρεμπέτικο το "Αγριολούλουδο"...