ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Πόνοι κατα την διάρκεια παιξίματος πιάνου

    nkoumo
    05.03.2007, 13:25
    Παιδια, μετα απο καμια ώρα πεξιμο πιανου παινετε η πλάτη και με πονάει ο σβέρκος.Εχω καθισμα πιανου σταθερο. Εσεις οι πιανίστες πως τα καταφερνετε?
    Thanks

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 05-03-2007 13:25 ]


    absurdus_delirium
    05.03.2007, 14:50
    Δεν είμαι πιανίστας, ωστόσο από προσωπική (οδυνηρή) εμπειρία θα σου πρότεινα να ψάξεις τι φταίει. Η λάθος στάση του σώματος σου (από ελαφρά σκωλίωση/κύφωση που κανονικά δε σε ενοχλεί αρκετά ώστε να την προσέξεις) ή η λάθος τοποθέτηση του καθίσματος (ύψος/απόσταση από τα πλήκτρα) είτε οτιδήποτε άλλο, μου φαίνονται πιθανά. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι να βρεις τι φταίει, συχνά διαλλείματα. Ο πόνος είναι το μήνυμα του σώματος σου ότι κάτι δεν πάει καλά. Με το να ζορίζεις τον εαυτό σου θα επιτρέψεις στο πρόβλημα να παγιωθεί και να χρονίσει. Και αυτό δεν είναι κατί που θέλεις, ετσι;


    volan
    05.03.2007, 18:11
    εμενα ρε παιδια παλι τα χερια μου δεν τα νιωθω μετα καμια ωρα πονανε τα χερια μου απο το σφυξημο θα ειναι.
    melody-music
    06.03.2007, 11:12
    η σωστη στάση στο πιάνο είναι ΟΧΙ πολύ κοντά. να δώσεις στα χέρια σου μια σχετική αποσταση για να μπορούν να κινούνται άνετα και να πατάνε σωστά. στρογγυλά δάχτυλα.αυτά δίνουν την αίσθηση στο χέρι σου οτι ‘‘πατάει’’ γερά!επίσης να μην σφίγγεις τους ώμους σου ή τα μπάτσα σου και μην μαζεύεσαι.η κίνηση γίνεται απο τον αγκώνα περίπου... πες στο δασκαλό σου να σου μάθει να διαβάζεις με κινήσεις του καρπού οι οποίες προέρχονται απο τον αγκώνα. ουσιαστικά το σωστό παίξιμο είναι οταν είσαι εντελώς χαλαρός και το σώμα σου σε όρθια στάση και πολύ βασικό είναι οι τρόποι(αυτο που είπα πριν ως κινήσεις του καρπού και του χεριού). παντως οτι και να νιώθεις, οτιδήποτε σε πόνο να σταματάς εκείνη τη στιγμή! οπωσδήποτε! αλλιώς θα τραυματήσεις τα χέρια σου. αν είσαι αρχάριος ζήτα απο το δάσκαλο σου να σου μάθει ζέσταμα στα δάχτυλα με κάποιου είδους μασάζ που υπάρχει. και μην ξεχάσεις να σου μάθει τις κινήσεις. μπορεί να έγινα κουραστική με το να επαναλαμβάνομαι για τις κινήσεις αλλα είναι πολύ σημαντικό!τα χέρια σου δεν θα κουραστούν και δεν θα πονάνε ποτε με αυτές. κ μην ξεχνάς κατα τη διάρκεια της ημέρας να συμπεριφέρεσαι καλά στα χέρια σου. τι εννοώ με αυτο;
    οταν γράφεις στο κομπιούτερ να κινείς σωστά τα χέρια σου γιατι πιάνονται τα νεύρα(η πάπια που λέμε ή ο καρπός)μετά απο ώρα. όταν σηκώνεις βάρη να προσέχεις τον καρπό σου να μην τον γυρνάς και να μην στηρίζεις βάρος στην παλάμη σου αλλα στα μπράτσα σου.γενικά σε εμάς τους πιανίστες υπάρχουν πολλοί περιορισμοί όσον αφορά τα χέρια μας και το τι μπορούμε και πως να το κάνουμε.το βασικό είναι να προσέχεις τι κάνεις για να μην τα τραυματίσεις. ουφ! τα είπα. οχι όλα αλλα ελπίζω οτι ως ένα βαθμό να σε έχω καλύψει...
    neospianistas
    09.03.2007, 19:37
    ego pali opote pezo sto synth i sto piano pote den me pianun teti poni.Pos ginete olus na tus ponai kai emena oxi...
    gogere17
    09.03.2007, 20:32
    μπορει να φταιει η κακη σταση του σωματος οπως λεει και η absurdus.Mπορει επισης να μην εχεις και την απαιτουμενη χαλαρωση στα χερια ή στο υπολοιπο σωμα!ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ.null
    volan
    13.03.2007, 17:49
    πως αποκτας χαλαρωση στα χερια και το σωμα? υπαρχει κατι?
    melody-music
    14.03.2007, 12:08
    Παράθεση:

    Το μέλος neospianistas στις 09-03-2007 στις 19:37 έγραψε...

    ego pali opote pezo sto synth i sto piano pote den me pianun teti poni.Pos ginete olus na tus ponai kai emena oxi...





    ουτε κ εμενα με πιανανε στην ηλικια σου. οταν δεν δουλευεις ολη τη μερα στο κομπιουτερ κ εχεις τη μαμα και το μπαμπα να τα κανουν ολα τα χερια σου δεν κακοποιουνται! βεβαια ετσι πρεπει να ειναι σε αυτη την ηλικια:ο μπαμπας και η μαμα πανε μεχρι και το ποτηρι σου στο νεροχυτη!! αχ! τι ωραια!ποσο μου εχουν λειψει αυτα τωρα που μενω μονη μου και πολυ μακρια απο τους γονεις μου...να τα χαρεις τωρα που εχεις την ευκαιρια! γιατι θα ερθει η ωρα που θα θες να φυγεις απο το σπιτι σου και θα σου λειψουν. εγω εφυγα λογω σπουδων κ δεν ξαναγυρισα λογω της δουλιειας...
    melody-music
    14.03.2007, 12:14
    Παράθεση:

    Το μέλος volan στις 13-03-2007 στις 17:49 έγραψε...

    πως αποκτας χαλαρωση στα χερια και το σωμα? υπαρχει κατι?





    συνηθως οι πονοι στην πλατη και τον σβερκο ειναι ασυναισθητη αντιδραση στην προσπαθεια μας να διαβασουμε. οταν δωσεις λιγη σημασια στη σταση σου θα καταλαβεις οτι οταν προσπαθεις να μαθεις κατι καινουριο συνηθως η να παιξεις κατι πολυ δυσκολο μαζευεσαι ασυναισθητα και αυτο γιατι ‘‘νομιζεις’’ οτι δεν θα χασεις τον ελεγχο των χεριων σου. ειναι αυθορμητες και εντελως ασυναισθητες αυτες οι κινησεις κ μπορει κιολας να μην καταλαβαινει κανεις οτι μαζευει τους ομως και σφιγγεται. το καταλαβαινεις την ωρα που θα τελειωσεις το παιξιμο η οταν θα κουραστεις παρα πολυ. η μονη λύση ειναι να παρατηρησεις τη στάση σου αναν τακτα διαστληματα και να την επαναφέρεις δτη σωστη σταση καθε φορα που διαπιστωνεις οτι μαζευεσαι η καθεσαι στραβα ή χαμηλα. η σταση ειναι αυτη που προκαλει το προβλημα

    neospianistas
    22.03.2007, 19:38
    Ευχαριστώ melody-music για την συμβουλή!
    SpyrusTheVirus
    01.06.2007, 08:00
    μεχρι περσυ περιπου θυμάμαι οτι και γω σφυγγόμουν αρκετα,όταν έπαιζα γρήγορα κομμάτια,και ειχα την ανασφάλια οτι θα μου "φύγουν",αλλα εχω παρατηρήσει τωρα οτι μετα απο συνειδητές προσπάθειες(και δικές μου και του δασκάλου μου)το χω περιορίσει αρκετα,ισως και να εχω αρχίσει να το κόβω!αξιζει την προσπάθεια να το κάνεις,καταλαβαίνεις μεγαλη διαφορα στο παίξιμο,οταν το σκεφτομαι τωρα ειναι σα να εχανα κομματι απο την ευλιγησία των χεριων μου μαυτόν τον τρόπο...
    esta
    15.07.2007, 16:47
    Τέτοιους πόνους δεν έχω συχνά,αλλά όταν με πιάνει εκείνη η ωραία τενοντίτιδα στο αριστερό,άστα να πάνε!!!
    incomplete_angel
    15.07.2007, 18:25
    Πέρα από τη χαλαρή και σωστή στάση του σώματος και των άκρων που είναι σαφώς πολύ σημαντικά, λύση είναι η γυμναστική στα χέρια (ισχύει και για πιανίστες και για κιθαρίστες κλπ). Όχι απλώς βοηθάει να αποφύγετε μελλοντικά ατυχήματα αλλά βοηθάει και όσους είχαν τενοντίτιδα παλαιότερα.

    Προσωπική εμπειρία και περιστατικά φίλων μουσικών.
    Poly18
    16.07.2007, 19:04
    Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα και τα πράγματα που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να στέκεται σωστά (ίσια πλάτη, όχι καμπούρα, ίσιοι ώμοι, σωστή απόσταση από το πιάνο - ούτε πολύ κοντά ούτε πολύ μακριά, σαν να κάθεσαι σε μια πολυθρόνα να είναι τα χέρια σου- )και (πολύ σημαντικό!!) να είναι χαλαρά τα χέρια και ο σβέρκος. Αλλιώς θα τραβήξεις σοβαρά πιασίματα...
    skozan
    23.07.2007, 15:02
    Είναι γενικά καλό να κάνεις αρκετά διαλείματα, με το που ξεκινάς να αισθάνεσαι κάποια κόπωση, σήκω από το πιάνο, κάτσε για 5 λεπτά σε ένα αναπαυτικό δερμάτινο καναπέ και μετά συνεχίζεις.

    Καλό είναι να παίζεις σε σκαμπώ πιάνου, χωρίς πλάτη. Όπως γράφουν να μην έχεις μεγάλη απόσταση ώστε να καμπουριάζεις, τα χέρια να διαγράφουν ομαλές καμπύλες και να μην τσακίζονται σε κάποιο σημείο. Ειδικά ο καρπός να μην σηκώνεται ούτε πάνω ούτε να είναι κάτω από την παλάμη (να μην σχηματίζεται "V" ή "Λ").

    Αν πιάνονται τα χέρια ή σφίγγονται, παρατάς αμέσως τα πλήκτρα και αφήνεις τα χέρια να πέσουν και να χαλαρώσουν, μόνο με το βάρος τους. Το ίδιο πρέπει να κάνεις αν διαπιστώνεις πως ο καρπός «κλειδώνει», πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή ελεύθερος να κινηθεί πάνω κάτω, χωρίς να επηρεάζει το αποτέλεσμα των δακτύλων.
    Kal-EL
    24.07.2007, 13:02
    μυστικά για να μην κουράζεστε: ίσια πλάτη και πολύ περισσότερο μη ζορίζεστε!!!! Παίξτε άνετα απαλά χωρίς άγχος και πίεση στα δάχτυλα. Πάρτε μία ανάσα και ξαναδοκιμάστε σαν να δίνετε κονσέρτο και πρέπει να αποδώσετε πλήρως το χρωματισμό του κομματιού... Εγώ έτσι δεν κουράζομαι ποτε... Μόνο όταν βαριέμαι σηκώνομαι και μόνο όταν με πονέσουν τα μάτια μου. Καλή χαλάρωση.