ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    Για μπουζουξήδες και... όχι μόνο.

    c-bouzouksis
    08.03.2007, 15:30
    Τι ακριβώς διαχωρίζει το "σκυλάδικο" παίξιμο από το "κανονικό";; Πότε λέμε οτι ένας μπουζουξής είναι σκυλάς, μήπως όταν πλουτίζει τα κομμάτια;; Με τον ήχο τι παίζει; Υπάρχει "σκυλάδικος" ήχος;
    Έχω τη δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα και τη δική σας!
    tsibitos
    08.03.2007, 16:28
    "Σκυλαδικο" Παιξιμο;;; Απορω ποιος εμπνεεται αυτες τις ταμπελες...
    pkamno
    09.03.2007, 04:46
    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις 08-03-2007 στις 15:30 έγραψε...

    Τι ακριβώς διαχωρίζει το "σκυλάδικο" παίξιμο από το "κανονικό";; Πότε λέμε οτι ένας μπουζουξής είναι σκυλάς, μήπως όταν πλουτίζει τα κομμάτια;; Με τον ήχο τι παίζει; Υπάρχει "σκυλάδικος" ήχος;
    Έχω τη δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα και τη δική σας!



    ποια ειναι η δικη σου γνωμη σου για να απαντησουμε και μεις?
    tago
    09.03.2007, 09:25
    Ο όρος σκυλάδικο προέρχεται από την αλόγιστη χρίση του εκο. Όταν άρχισαν να χρησιμοποιούν μικροφωνικές συσκευές στα μαγαζιά με μπουζούκια μοιραία, ανακάλυψαν και το εκο το οποίο στην καλύτερη περίπτωση δίνει περισσότερο βάθος στη φωνή. Όταν δεν υπάρχουν περιορισμοί στη χρήση του δίνει την αίσθηση του γαυγίσματος. Στα όργανα ποτέ δεν μπαίνει εκο. Ωστόσο στην πορεία του χρόνου ανακαλύφθηκαν άλλες συσκευές που έχουν παρόμοια αποτελέσματα και στα όργανα. Πάνω σε αυτή τη λογική, άρχισαν να γράφονται τραγούδια στα οποία επιβάλλεται η χρήση τέτοιων βοηθημάτων. Όταν λοιπόν ένας μπουζουξής συμμετέχει σε σχήματα που οι τραγουδιστές και κυρίως οι τραγουδίστριες χρησιμοποιούν εκο, χαρακτηρίζεται ως σκυλάς.
    roubas
    09.03.2007, 10:29
    Καταρχας υπαρχει ο σκυλαδικος ηχος υπαρχει και το σκυλαδικο παιξιμο!
    1)Σκυλαδικος ηχος ειναι οταν στο εκουαλαιζερ του καναλιου του μπουζουκιου ολες οι συχνοτητες ειναι υπερβολικα ψηλα και κυριως τα πριμα για να "σκοτωνουν"!
    Σε συνδυασμο με αρκετο ντελει ή βαθος σε ποιο κυριλε καταστασεις εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα που ακουμε σε live του Μπουγα!
    2)Σκυλαδικο παιξιμο ειναι οταν μεσα στα κομματια παιζεις μια κακοποιημενη εισαγωγη (αν τη θυμασαι ,αν δεν τη θυμασαι δεν τρεχει τιποτα παιζεις οτι να 'ναι δηλαδη Γαλλια) και πετας και καμια ανταποκριση μεσα στα λογια φυσικα και αυτη καμια σχεση με την πρωτη εκτελεση του κομματιου!Ολο αυτο σε συδυασμο με μια πενια που πλησιαζει την ταστιερα του οργανου!Γενικα ειναι ενα παιξιμο που σκοπο του εχει να εντυπωσιασει καποιους που θα εντυπωσιαζονταν και απο μια εντελως "βρωμικη" ηλεκτρικη κιθαρα!Ειναι σχεδον το ιδιο!Ε αυτο δεν ειναι μουσικη!
    Ειναι κατι αλλο πολυ προτογονο!
    Πιστευω c-bouzouksis να σου ελυσα την απορια!
    KAKOFONIKS
    09.03.2007, 11:15
    Είναι σκυλάδικο ύφος, είναι σκυλάδικος ήχος και υπάρχει και σκυλάδικος στίχος (τα οποία εμένα μου αρέσουν έτσι και τα παίζω όπως παίζω και ποιοτικά κομμάτια)!

    Είναι στην ουσία αυτά που λένε ό Roubas και ο Tago c-bouzouksi πες όμως και την άποψή σου!
    pkamno
    10.03.2007, 02:25
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 09-03-2007 στις 10:29 έγραψε...

    Καταρχας υπαρχει ο σκυλαδικος ηχος υπαρχει και το σκυλαδικο παιξιμο!
    1)Σκυλαδικος ηχος ειναι οταν στο εκουαλαιζερ του καναλιου του μπουζουκιου ολες οι συχνοτητες ειναι υπερβολικα ψηλα και κυριως τα πριμα για να "σκοτωνουν"!
    Σε συνδυασμο με αρκετο ντελει ή βαθος σε ποιο κυριλε καταστασεις εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα που ακουμε σε live του Μπουγα!
    2)Σκυλαδικο παιξιμο ειναι οταν μεσα στα κομματια παιζεις μια κακοποιημενη εισαγωγη (αν τη θυμασαι ,αν δεν τη θυμασαι δεν τρεχει τιποτα παιζεις οτι να 'ναι δηλαδη Γαλλια) και πετας και καμια ανταποκριση μεσα στα λογια φυσικα και αυτη καμια σχεση με την πρωτη εκτελεση του κομματιου!Ολο αυτο σε συδυασμο με μια πενια που πλησιαζει την ταστιερα του οργανου!Γενικα ειναι ενα παιξιμο που σκοπο του εχει να εντυπωσιασει καποιους που θα εντυπωσιαζονταν και απο μια εντελως "βρωμικη" ηλεκτρικη κιθαρα!Ειναι σχεδον το ιδιο!Ε αυτο δεν ειναι μουσικη!
    Ειναι κατι αλλο πολυ προτογονο!
    Πιστευω c-bouzouksis να σου ελυσα την απορια!



    Γεια σου rouba αναλυτη!!!!Ωραια τα ειπες!!!Καλος η κακος υπαρχει σκυλαδικος ηχος!!Και σκυλαδικο υφος!!!
    c-bouzouksis
    10.03.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις στις 04:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις στις 15:30 έγραψε...

    Τι ακριβώς διαχωρίζει το "σκυλάδικο" παίξιμο από το "κανονικό";; Πότε λέμε οτι ένας μπουζουξής είναι σκυλάς, μήπως όταν πλουτίζει τα κομμάτια;; Με τον ήχο τι παίζει; Υπάρχει "σκυλάδικος" ήχος;
    Έχω τη δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα και τη δική σας!



    ποια ειναι η δικη σου γνωμη σου για να απαντησουμε και μεις?


    Για μένα το σκυλάδικο παίξιμο είναι το ύφος που δεν έχει ήθος. Ο βιασμός των εισαγωγών και των απαντήσεων (χωρίς αυτό να σημαινει οτι παίζονται λάθος), ΚΑΙ η προσκόλληση του παιξίματος πάνω σε ύφος άλλων οργάνων του σκυλάδικου ρεπερτορίου όπως είναι το σάζι, το κλαρίνο, το βιολί ακόμα και τα σολιστικά πλήκτρα (που και αυτά με τη σειρά τους προσκολώνται στο ύφος των προηγούμενων οργάνων, με σύμμαχο την τεχνολογική ανάπτυξή τους).
    Ειδικότερα:
    Υπάρχουν μπουζουξήδες που έχουν προσθέσει στο μπουζούκι τάστα (!!!) για να βγάζουν μόρια. Άλλα στοιχεία είναι: Γλυψίμα, τραβήγματα, υπερβολικές τρίλιες, ακόμα και πράγματα κλεμμένα από βρωμινκες ηλεκτρικές κιθάρες όπως ανέφερες φίλε μου roubas.
    Παρ΄όλα αυτά, ως ανήθικος μουσικός που είμαι, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό το είδος παιξίματος και πιστέυω οτι εξελίσει το χειρισμό του οργάνου και δηλώνω υπέρμαχος.
    Με έναν όρο: Η υπερβολή ποτέ (και πουθενά) δεν κάνει καλό!
    tsibitos
    11.03.2007, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις 10-03-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Παρ΄όλα αυτά, ως ανήθικος μουσικός που είμαι, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό το είδος παιξίματος και πιστέυω οτι εξελίσει το χειρισμό του οργάνου και δηλώνω υπέρμαχος.
    Με έναν όρο: Η υπερβολή ποτέ (και πουθενά) δεν κάνει καλό!



    Μας κουφανες...
    c-bouzouksis
    12.03.2007, 00:30
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις στις 16:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις στις 18:47 έγραψε...

    Παρ΄όλα αυτά, ως ανήθικος μουσικός που είμαι, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό το είδος παιξίματος και πιστέυω οτι εξελίσει το χειρισμό του οργάνου και δηλώνω υπέρμαχος.
    Με έναν όρο: Η υπερβολή ποτέ (και πουθενά) δεν κάνει καλό!



    Μας κουφανες...


    Αλήθεια;
    Γιατί;;;;;;;;;;; Για πες μας tsibitos!!!!!
    roubas
    12.03.2007, 09:10
    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις 10-03-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις στις 04:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις στις 15:30 έγραψε...

    Τι ακριβώς διαχωρίζει το "σκυλάδικο" παίξιμο από το "κανονικό";; Πότε λέμε οτι ένας μπουζουξής είναι σκυλάς, μήπως όταν πλουτίζει τα κομμάτια;; Με τον ήχο τι παίζει; Υπάρχει "σκυλάδικος" ήχος;
    Έχω τη δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα και τη δική σας!



    ποια ειναι η δικη σου γνωμη σου για να απαντησουμε και μεις?


    Για μένα το σκυλάδικο παίξιμο είναι το ύφος που δεν έχει ήθος. Ο βιασμός των εισαγωγών και των απαντήσεων (χωρίς αυτό να σημαινει οτι παίζονται λάθος), ΚΑΙ η προσκόλληση του παιξίματος πάνω σε ύφος άλλων οργάνων του σκυλάδικου ρεπερτορίου όπως είναι το σάζι, το κλαρίνο, το βιολί ακόμα και τα σολιστικά πλήκτρα (που και αυτά με τη σειρά τους προσκολώνται στο ύφος των προηγούμενων οργάνων, με σύμμαχο την τεχνολογική ανάπτυξή τους).
    Ειδικότερα:
    Υπάρχουν μπουζουξήδες που έχουν προσθέσει στο μπουζούκι τάστα (!!!) για να βγάζουν μόρια. Άλλα στοιχεία είναι: Γλυψίμα, τραβήγματα, υπερβολικές τρίλιες, ακόμα και πράγματα κλεμμένα από βρωμινκες ηλεκτρικές κιθάρες όπως ανέφερες φίλε μου roubas.
    Παρ΄όλα αυτά, ως ανήθικος μουσικός που είμαι, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό το είδος παιξίματος και πιστέυω οτι εξελίσει το χειρισμό του οργάνου και δηλώνω υπέρμαχος.
    Με έναν όρο: Η υπερβολή ποτέ (και πουθενά) δεν κάνει καλό!



    Φιλε c-bouzouksi ασε τους σκυλαδες και ακου μπουζουξηδες που δεν πιανονται!
    Δεν θα τους βρεις αναγκαστικα σε μεγαλες πιστες!
    Μπορει να τους βρεις σε μικρα μαγαζακια για τον απλο κοσμο με 5 ευρω το ποτο ή ταβερνακια χωρις μικροφωνα!Περασα απο τη φαση και εγω που μου αρεσε η βρωμια αλλα με αυτα που εχω ακουσει απο τριχορδους κυριως(παρολο που ειμαι τετραχορδος)ειναι αριστουργηματα!Αν ακουσεις τον Νικο Τατασοπουλο θα μου πεις μετα για τους σκυλαδες!
    salty_maggot
    16.03.2007, 00:44
    Κι όμως, ρε παιδιά, έχω ακούσει σκυλάδες να παίζουν με τέτοια ψυχή, που θα ζήλευαν ακόμη κι οι λεγόμενοι - κατά πολλούς - ποιοτικοί...
    dimitris1983
    10.04.2007, 05:07
    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις 10-03-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις στις 04:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος c-bouzouksis στις στις 15:30 έγραψε...

    Τι ακριβώς διαχωρίζει το "σκυλάδικο" παίξιμο από το "κανονικό";; Πότε λέμε οτι ένας μπουζουξής είναι σκυλάς, μήπως όταν πλουτίζει τα κομμάτια;; Με τον ήχο τι παίζει; Υπάρχει "σκυλάδικος" ήχος;
    Έχω τη δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα και τη δική σας!



    ποια ειναι η δικη σου γνωμη σου για να απαντησουμε και μεις?


    Για μένα το σκυλάδικο παίξιμο είναι το ύφος που δεν έχει ήθος. Ο βιασμός των εισαγωγών και των απαντήσεων (χωρίς αυτό να σημαινει οτι παίζονται λάθος), ΚΑΙ η προσκόλληση του παιξίματος πάνω σε ύφος άλλων οργάνων του σκυλάδικου ρεπερτορίου όπως είναι το σάζι, το κλαρίνο, το βιολί ακόμα και τα σολιστικά πλήκτρα (που και αυτά με τη σειρά τους προσκολώνται στο ύφος των προηγούμενων οργάνων, με σύμμαχο την τεχνολογική ανάπτυξή τους).
    Ειδικότερα:
    Υπάρχουν μπουζουξήδες που έχουν προσθέσει στο μπουζούκι τάστα (!!!) για να βγάζουν μόρια. Άλλα στοιχεία είναι: Γλυψίμα, τραβήγματα, υπερβολικές τρίλιες, ακόμα και πράγματα κλεμμένα από βρωμινκες ηλεκτρικές κιθάρες όπως ανέφερες φίλε μου roubas.
    Παρ΄όλα αυτά, ως ανήθικος μουσικός που είμαι, θεωρώ ενδιαφέρον αυτό το είδος παιξίματος και πιστέυω οτι εξελίσει το χειρισμό του οργάνου και δηλώνω υπέρμαχος.
    Με έναν όρο: Η υπερβολή ποτέ (και πουθενά) δεν κάνει καλό!


    Το να προσθέσει κάποιος τάστα στο μπουζούκι για να παίζει τους δρόμους (μακάμ) πιο σωστά δεν το θεωρώ λάθος. Στα υπόλοιπα συμφωνώ
    bladimir
    16.04.2007, 12:39
    Για σας παιδιά. Είμαι καινούριος στο φορουμ και κάνω μπουζουκι πέντε χρόνια. Μέχρι τώρα έκανα με δάσκαλο αλλά επειδή έφυγα για επαρχία πρέπει να συνεχίσω μόνος μου. Θα ήθελα να βελτιώσω το δεξί μου χέρι με την πένα. Γνωρίζετε καμία άσκηση; Ευχαριστώ.