ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Επειδή έχω μάτια,αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη...

    ominous
    09.03.2007, 18:22
    Θα ηθελα να παραθεσω καποια βιντεο και φωτογραφιες απο τα χθεσινα γεγονοτα στο κεντρο της αθηνας...(9/3/07)

    Το βιντεο καλο θα ειναι να το παρακολουθησετε μεχρι τελος για να δειτε πώς τα ΜΑΤ επιτιθονται στους κουκουλοφορους...(σε ποιους ειπες???)



    αυτο που απεικονιζει η φωτογραφια υποτιθεται πως ειναι δακρυγονο..ας μου εξηγησει ομως καποιος γιατι εγω βλεπω φωτια...

    Συγγνωμη αλλα ολα αυτα δε μου κανουν για μετρα καταστολης.
    Μου κανουν για τρομοκρατικα μετρα με στοχο να διαλυσουν το φοιτητικο κινημα
    Κατι πηρε το αυτι μου για δημοκρατια..Λαθος πρεπει να ακουσα ε??



    επισυναπτόμενα: 002m1wub5v9mgxx.jpg 
    tsibitos
    09.03.2007, 18:59
    Ρε συ αυτη η φωτια που βλεπεις ειναι ΜΟΛΟΤΟΦ. Δεν ειναι απο τα ΜΑΤ ειναι απο τους κουκουλοφωρους προς τους φοιτητες.. Ειδες καλα το βιντεο? Δηλαδη τι εννοεις? Οτι τα ματ πεταγαν μολοτοφ στους φοιτητες? Μην τρελαθουμε κιολας.....
    PeteP
    09.03.2007, 20:44
    Η Μολότοφ δεν "σκάει" στον αέρα. Αναφλέγεται μετά από την πρόσκρουση (σπάσιμο μουκαλιού). Αυτό έχει ριχτεί από την πλευρά της αστυνομίας και έχει εμπρηστική ιδιότητα.
    mariametokapelo
    09.03.2007, 21:14
    Παιδιά μην το ψάχνετε...Όλη η ιστορία έγινε για να δείξουν πως οι φοιτητές είναι βασικά ένα μάτσο αλητάμπουρες που βρίσκουν αφορμή τη διαδήλωση για να απέχουν συστηματικά από τα μαθήματά τους και να σπάνε ότι βρουν.Προβοκάτσια της κυβέρνησης μ' άλλα λόγια για να περάσει το δικό τους.Αλλιώς πώς βρέθηκαν κουκουλοφόροι ανάμεσα τους και δεν τους πήραν χαμπάρι 20000 φοιτητές και τους πήραν οι 200 αστυνομικοί;Οσό για τα κανάλια...Άλλο που δεν γουστάρουν κάτι τέτοια...Ακούσατε τον υπουργό που είπε ότι γιάτι να προφυλάξουν το μνημείο του Αγνώστου στρατιώτη;Τον φάγανε σήμερα όλοι και στη βουλή και στο δελτίο ειδήσεων.Δίκιο είχε όμως ο άνθρωπος...Γιατί να το προφυλάξουν και να βγουν κι από πάνω οι φοιτητές;Πώς θα έχουμε κατηγορίες μετά να σπάσει η αντίσταση;Ξυπνάτε!!!!Μην πιστεύετε όλα αυτά που σας δείχνουν....Εκ πείρας σας λέω ότι στο μοντάζ ενός δελτίου ειδήσεων κόβονται πολλά και ράβονται άλλα τόσα....
    alexia-vicky
    09.03.2007, 22:10
    Καλά αντί να κοιτάμε την ουσία???!!!

    Το θέμα είναι η φωτιά τί είναι ή ότι για πρώτη φορά στα χρονικά βεβηλώθηκε το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη????!!!!!!!

    Ούτε ιερό ούτε όσιο πια!

    Ανεξαρτήτως του τι πιστεύει ο καθένας αυτό είναι πρωτοφανές, ούτε στα Δεκεμβριανά που αλληλοσπαρασσόταν ο ελληνικός λαός δεν έγινε αυτό! Μιλάμε για ολική κατάπτωση ηθών!
    Τί σχέση έχει το μνημείο με τη παιδεία ή για ότι άλλο διαδηλώνεται τέλος πάντων! Πρόκειται για στοιχειώση τιμή σε εκείνους που με το αίμα τους φρόντισαν εμείς να είμαστε ελεύθεροι! Πού να ήξεραν πως οι μετέπειτα θα τους χλεύαζαν έτσι!!

    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 09-03-2007 22:14 ]


    jacamar
    09.03.2007, 22:11
    ρε παιδιά καλά όλα αυτά για την παιδεία αλλά κάποιος πρέπει να βάλει στην θέση του τα τσογλάνια που τα΄κάνουν λίμπα σε κάθε διαδήλωση δεν χρωστάνε οι αστυνομικοί να τρώνε βίδες μολώτοφ και μάρμαρα στο κεφάλι....
    babisdr
    10.03.2007, 00:33
    Αυτά τα τσογλάνια δεν θα τα βάλει κανείς στη θέση τους γιατί τα χρειάζονται πολλοί, δυστυχώς.
    ominous
    10.03.2007, 01:56
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 09-03-2007 στις 22:10 έγραψε...

    Καλά αντί να κοιτάμε την ουσία???!!!

    Το θέμα είναι η φωτιά τί είναι ή ότι για πρώτη φορά στα χρονικά βεβηλώθηκε το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη????!!!!!!!

    Ούτε ιερό ούτε όσιο πια!

    Ανεξαρτήτως του τι πιστεύει ο καθένας αυτό είναι πρωτοφανές, ούτε στα Δεκεμβριανά που αλληλοσπαρασσόταν ο ελληνικός λαός δεν έγινε αυτό! Μιλάμε για ολική κατάπτωση ηθών!
    Τί σχέση έχει το μνημείο με τη παιδεία ή για ότι άλλο διαδηλώνεται τέλος πάντων! Πρόκειται για στοιχειώση τιμή σε εκείνους που με το αίμα τους φρόντισαν εμείς να είμαστε ελεύθεροι! Πού να ήξεραν πως οι μετέπειτα θα τους χλεύαζαν έτσι!!

    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 09-03-2007 22:14 ]





    Ναι αυτο δεν εχει ξαναγινει..εχεις δικιο..
    Εχω ομως την αισθηση πως δεν κοιτας την ουσια οπως λες..
    Nομιζω τα ειπε αρκετα απλα η mariametokapelo..

    http://blogs.musicheaven.gr/ominous

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις 10-03-2007 01:57 ]


    rory166
    10.03.2007, 02:05
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 09-03-2007 στις 22:10 έγραψε...

    Το θέμα είναι η φωτιά τί είναι ή ότι για πρώτη φορά στα χρονικά βεβηλώθηκε το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη????!!!!!!!



    Εχει δικιο,αυτη τη φορα το παραξεφτιλισαν οι μαγκες το θεμα...
    Αλλα και καποιοι "Ματατζηδες" με τη σειρα τους εμαθα οτι εριχναν τις "βομβιτσες" τους (κροτου και λαμψης) μεσα στο πληθος.Ηταν ενας κολλητος μου αναμεσα στους διαδηλωτες κ μου τα ελεγε..καποια παιδια πρεπει να εφυγαν με εγκαυματα απο την διαδηλωση.
    Τεσπα το θεμα ειναι οτι και οι 2 πλευρες γινονται απαραδεκτες ωρες ωρες κ οσο και να τα σκαλιζουμε καποιες συμπεριφορες δεν θα αλλαξουν (αναφερομαι και στις 2 πλευρες)
    ominous
    10.03.2007, 02:08
    Ενα ακομη μικρο σχολιο,
    Οι πλευρες που αντιλαμβανομαι ειναι 3 οχι 2:
    1-Φοιτητες
    2-Κουκουλοφοροι
    3-Αστυνομια
    Για να μην τα γενικευουμε τοσο ευκολα..
    absurdus_delirium
    10.03.2007, 02:14
    Να ρωτήσω όσους έγραψαν την άποψή τους σε αυτό το θέμα: έχετε κατέβει ποτέ σε πορεία ή έχετε σχηματισμένη άποψη από τη σφαιρική πληροφόρηση που σας παρέχουν τα κανάλια;
    Αυτό που σκάει στον αέρα λέγεται οβίδα κρότου/λάμψης (όσοι έχουν παίξει counterstrike θα το ξέρουν ως flashbang). Μαζί με τα χημικά αέρια που πετάνε στους φοιτητές, είναι κι αυτό μέσα στα μέτρα εκφοβισμού και εντατικοποίησης της αστυνομοκρατίας που επιβάλλεται.
    Και, εντάξει, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ πως στην Αθήνα οι "κουκουλοφόροι" είναι "απειλή για την ασφάλεια του μέσου πολίτη". Στα Γιάννενα που οι πορείες, όσα χρόνια είμαι εγώ εδώ, αποτελούνταν από τους κλασικούς 50-100 ανθρώπους το πολύ (ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΕΣΟΦ(Συμμαχία ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ), Αντιεξουσιαστές (αναρχικοί) και ορισμένοι ανένταχτοι (μέσα σ' αυτούς κι εγώ)) για ποιο λόγο τώρα βρίσκουν απέναντί τους διμοιρίες των ΜΑΤ, τρώνε δυσανάλογα πολλά χημικά, προκαλούνται από τους αστυνομικούς και πέφτουν οβίδες κρότου/λάμψης; Γιατί σε μια επαρχιακή πόλη όπου το Πανεπιστήμιο είναι 7 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο (χρειάζεσαι λεωφορείο/αυτοκίνητο/ταξί/μηχανάκι για να κατέβεις στην πόλη) και δε μαζεύει πρεζάκια και "κουκουλοφόρους" που απειλούν την τόσο πολύτιμη περιουσία των νοικοκυραίων;
    Αποψή μου: για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Και εξηγούμε: το καλοκαίρι ο κόσμος δε χωρούσε στα αμφιθέατρα. Όχι το 20% που μαντρώνεται και ψηφίζει, αλλά το 80% που σαν και τα παιδιά που σχολιάζουν τόσο ανέξοδα και "αγανακτούν" (Έλεος και λοιπά επιφωνήματα) πήραν χαμπάρι πως παίρνει φωτιά η γούνα τους και είπαν να αντιδράσουν. Μέχρι τότε όμως, όπως είπα, ήταν 50-100 άνθρωποι στις πορείες. Αρκετούς μήνες μετά ορισμένοι από αυτό το 80% κουράστηκαν. Άρχισαν να σκέφτονται τι έχουν να χάσουν ή κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό που στηρίζουν (με την ψήφο τους, όχι με τη φυσική τους παρουσία). Όποτε η συλλογιστική μου είναι η εξής: ο μέσος φοιτητής, πριν από αυτή την τόσο ευθεία επίθεση σε κεκτημένα (που αποκτήθηκαν με αίμα), δε χαλούσε καν τη βολή του για να μιλήσει (πού να διαμαρτυρηθεί...) για οποιοδήποτε θέμα δεν τον άγγιζε άμεσα. Είχε την εντύπωση - και δικαίως, αν παρακολουθούσε την τηλεόραση (ναι, προφανώς σαρκάζω) - πως η δημοκρατία μας είναι ασφαλέστατη. Αν τώρα δεν είναι απλά ζήτημα "να κατέβει στην πορεία" αλλά έχει να αντιμετωπίσει ξύλο, χημικά, οβίδες κρότου/λάμψης, σύλληψη και -το χειρότερο για μένα- τον χαρακτηρισμό του τσογλανιού/ταραξία/μπαχαλάκια/κουκουλοφόρου είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμηθούν την παροιμία "του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε". Για μένα αρκεί το "αν συνηθίσεις τη σιωπή, σειρά μετά έχει η ντροπή".
    Για να κλείσω, έκκληση για κοινή λογική: Συλλαμβάνουν έναν "κουκουλοφόρο" και διατείνονται (τα κανάλια - που πήραν τις πληροφορίες τους, από που ακριβώς;) πως είναι "μέλος του αναρχικού χώρου των Ιωαννίνων που οργάνωνε επεισόδια σε πορείες στην Αθήνα". Και μονάχα θέλω να ρωτήσω: πόσες φορές -ιστορικά και από την δική σας εμπειρία- κάποιος απ' τα "κεφάλια", τους οργανωτές ήταν μπροστά-μπροστά στις συγκρούσεις ώστε να πιαστεί;

    Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάναμε Ωδική. Ναι, τραγουδούσαμε. Τώρα αυτό που μετράει είναι τα Μαθηματικά και το Εμείς και ο Κόσμος. Όταν ήμουν στο γυμνάσιο, κάναμε Αστρονομία. Αυτό το μάθημα στο οποίο μαθαίνεις για το διάστημα και τα ρέστα - και δεν ήταν επιλογής, ακόμα και αν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Το βιβλίο μπορεί να ήταν χάλια αλλά άμα είχες καλό δάσκαλο γούσταρες..

    Κάποιο μέλος αυτού του φόρουμ έχει ως υπογραφή το απόφθεγμα "Αν βλέπεις 1 χρόνο μπροστά, τάισε τον λαό - αν βλέπεις 10 χρόνια μπροστά, μάθε τον να καλλιεργεί τη Γή - αν βλέπεις 100 χρόνια μπροστά, μόρφωσέ τον". Πως βλέπετε τα επόμενα 100 χρόνια;
    angel21
    10.03.2007, 10:11
    babisdr

    Αυτά τα τσογλάνια δεν θα τα βάλει κανείς στη θέση τους γιατί τα χρειάζονται πολλοί, δυστυχώς.

    Tους ξερεις κ απο χ8ες κ τους λες ετσί?...Κ δεν βεβηλωσαν το μνημειο του αγνωστου στρατιωτη..Αν δειτε στην αρχη ηταν οι μπατσοι αυτοι π στεκονταν εκει...Να διεκδικειτε αυτο που σας αξιζει gyus..Αρκετα κατσατε στο σπιτακι σας..!

    KIT_KAT
    10.03.2007, 11:18
    Προφανώς το "τσογλάνια" του babisdr ήταν μια συνέχεια στο από πάνω σχόλιο.
    Πάντως δυστυχώς έχει δίκιο σ'αυτό που λέει. Εσύ από την άλλη είσαι με το μέρος αυτών που μπαχαλεύουν την κάθε διαδήλωση;
    VasilisSaltagiannis
    10.03.2007, 11:28
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 10-03-2007 στις 00:33 έγραψε...

    Αυτά τα τσογλάνια δεν θα τα βάλει κανείς στη θέση τους γιατί τα χρειάζονται πολλοί, δυστυχώς.



    Συμφωνώ.
    pastella
    10.03.2007, 11:56
    Εγώ ξέρω πως εδώ και 5 χρόνια που ειμαι φοιτητρια τους τελευταιες 15 μηνες εχουν φουντωσει οι φασαριες ΜΕΣΑ στα πανεπιστημια, ΠΡΙΝ ξεκινησει και θιχτει η αλλαγη του νομου πλαισιου και του αρθρου 16. Θυμαμαι ενα σαββατοκυριακο το Νοεμβριο 2006 που πηγα σε ενα παρτυ και φυγαμε αρον αρον γιατι αρχισαν φασαριες και γεμισε η εγνατια δακρυγονα. πως φυγαμε απο εκει ενας Θεος το ξερει.

    Αναρωτηθηκε ποτε κανενας φοιτητης ΓΙΑΤΙ γινοταν φασαριες καθε φορα που ειχε παρτυ στα παν/μια? Θυμαται κανεις το περιστατικο με την κλοπη εξοπλισμου απο το Πολυτεχνειο οπου ειχαν κατηγορηθει ομαδες αναρχικων και αλλων..? ΟΛΑ αυτα τα γεγονοτα σε μια σειρα δεν φαινονται και τοσο μεμονωμενα πια...
    sunwing
    10.03.2007, 17:02
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 09-03-2007 στις 22:10 έγραψε...

    Καλά αντί να κοιτάμε την ουσία???!!!

    Το θέμα είναι η φωτιά τί είναι ή ότι για πρώτη φορά στα χρονικά βεβηλώθηκε το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη????!!!!!!!

    Ούτε ιερό ούτε όσιο πια!

    Ανεξαρτήτως του τι πιστεύει ο καθένας αυτό είναι πρωτοφανές, ούτε στα Δεκεμβριανά που αλληλοσπαρασσόταν ο ελληνικός λαός δεν έγινε αυτό! Μιλάμε για ολική κατάπτωση ηθών!
    Τί σχέση έχει το μνημείο με τη παιδεία ή για ότι άλλο διαδηλώνεται τέλος πάντων! Πρόκειται για στοιχειώση τιμή σε εκείνους που με το αίμα τους φρόντισαν εμείς να είμαστε ελεύθεροι! Πού να ήξεραν πως οι μετέπειτα θα τους χλεύαζαν έτσι!!

    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 09-03-2007 22:14 ]





    Aκριβώς , έχει χαθεί το μέτρο , έτσι και δίκιο όσοι έχουν το χάνουν ή δεν τους αφήνουν άλλοι σκόπιμα σαφώς να το διεκδικήσουν. Αυτό δείχνει επίσης ότι έχουμε χάσει το παιχνίδι και ως οικογενειάρχες και ως εκπαιδευτικοί και αν θέλετε και ως πολίτες. Σ αυτή τη χώρα αλίμονο κι αν πούμε ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να εκφράσουμε άποψη. Ποιος είναι εκείνος που θα πει ότι εκφράζεται άποψη με τις βιαιοπραγίες; Κάποιοι όμως καταλήγουν να το κάνουν. Το γιατί είναι το ερώτημα που δεν απαντάται εύκολα.
    mariametokapelo
    11.03.2007, 10:08
    Παράθεση:
    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 02:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω όσους έγραψαν την άποψή τους σε αυτό το θέμα: έχετε κατέβει ποτέ σε πορεία ή έχετε σχηματισμένη άποψη από τη σφαιρική πληροφόρηση που σας παρέχουν τα κανάλια;
    Αυτό που σκάει στον αέρα λέγεται οβίδα κρότου/λάμψης (όσοι έχουν παίξει counterstrike θα το ξέρουν ως flashbang). Μαζί με τα χημικά αέρια που πετάνε στους φοιτητές, είναι κι αυτό μέσα στα μέτρα εκφοβισμού και εντατικοποίησης της αστυνομοκρατίας που επιβάλλεται.
    Και, εντάξει, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ πως στην Αθήνα οι "κουκουλοφόροι" είναι "απειλή για την ασφάλεια του μέσου πολίτη". Στα Γιάννενα που οι πορείες, όσα χρόνια είμαι εγώ εδώ, αποτελούνταν από τους κλασικούς 50-100 ανθρώπους το πολύ (ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΕΣΟΦ(Συμμαχία ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ), Αντιεξουσιαστές (αναρχικοί) και ορισμένοι ανένταχτοι (μέσα σ' αυτούς κι εγώ)) για ποιο λόγο τώρα βρίσκουν απέναντί τους διμοιρίες των ΜΑΤ, τρώνε δυσανάλογα πολλά χημικά, προκαλούνται από τους αστυνομικούς και πέφτουν οβίδες κρότου/λάμψης; Γιατί σε μια επαρχιακή πόλη όπου το Πανεπιστήμιο είναι 7 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο (χρειάζεσαι λεωφορείο/αυτοκίνητο/ταξί/μηχανάκι για να κατέβεις στην πόλη) και δε μαζεύει πρεζάκια και "κουκουλοφόρους" που απειλούν την τόσο πολύτιμη περιουσία των νοικοκυραίων;
    Αποψή μου: για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Και εξηγούμε: το καλοκαίρι ο κόσμος δε χωρούσε στα αμφιθέατρα. Όχι το 20% που μαντρώνεται και ψηφίζει, αλλά το 80% που σαν και τα παιδιά που σχολιάζουν τόσο ανέξοδα και "αγανακτούν" (Έλεος και λοιπά επιφωνήματα) πήραν χαμπάρι πως παίρνει φωτιά η γούνα τους και είπαν να αντιδράσουν. Μέχρι τότε όμως, όπως είπα, ήταν 50-100 άνθρωποι στις πορείες. Αρκετούς μήνες μετά ορισμένοι από αυτό το 80% κουράστηκαν. Άρχισαν να σκέφτονται τι έχουν να χάσουν ή κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό που στηρίζουν (με την ψήφο τους, όχι με τη φυσική τους παρουσία). Όποτε η συλλογιστική μου είναι η εξής: ο μέσος φοιτητής, πριν από αυτή την τόσο ευθεία επίθεση σε κεκτημένα (που αποκτήθηκαν με αίμα), δε χαλούσε καν τη βολή του για να μιλήσει (πού να διαμαρτυρηθεί...) για οποιοδήποτε θέμα δεν τον άγγιζε άμεσα. Είχε την εντύπωση - και δικαίως, αν παρακολουθούσε την τηλεόραση (ναι, προφανώς σαρκάζω) - πως η δημοκρατία μας είναι ασφαλέστατη. Αν τώρα δεν είναι απλά ζήτημα "να κατέβει στην πορεία" αλλά έχει να αντιμετωπίσει ξύλο, χημικά, οβίδες κρότου/λάμψης, σύλληψη και -το χειρότερο για μένα- τον χαρακτηρισμό του τσογλανιού/ταραξία/μπαχαλάκια/κουκουλοφόρου είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμηθούν την παροιμία "του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε". Για μένα αρκεί το "αν συνηθίσεις τη σιωπή, σειρά μετά έχει η ντροπή".
    Για να κλείσω, έκκληση για κοινή λογική: Συλλαμβάνουν έναν "κουκουλοφόρο" και διατείνονται (τα κανάλια - που πήραν τις πληροφορίες τους, από που ακριβώς;) πως είναι "μέλος του αναρχικού χώρου των Ιωαννίνων που οργάνωνε επεισόδια σε πορείες στην Αθήνα". Και μονάχα θέλω να ρωτήσω: πόσες φορές -ιστορικά και από την δική σας εμπειρία- κάποιος απ' τα "κεφάλια", τους οργανωτές ήταν μπροστά-μπροστά στις συγκρούσεις ώστε να πιαστεί;

    Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάναμε Ωδική. Ναι, τραγουδούσαμε. Τώρα αυτό που μετράει είναι τα Μαθηματικά και το Εμείς και ο Κόσμος. Όταν ήμουν στο γυμνάσιο, κάναμε Αστρονομία. Αυτό το μάθημα στο οποίο μαθαίνεις για το διάστημα και τα ρέστα - και δεν ήταν επιλογής, ακόμα και αν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Το βιβλίο μπορεί να ήταν χάλια αλλά άμα είχες καλό δάσκαλο γούσταρες..

    Κάποιο μέλος αυτού του φόρουμ έχει ως υπογραφή το απόφθεγμα "Αν βλέπεις 1 χρόνο μπροστά, τάισε τον λαό - αν βλέπεις 10 χρόνια μπροστά, μάθε τον να καλλιεργεί τη Γή - αν βλέπεις 100 χρόνια μπροστά, μόρφωσέ τον". Πως βλέπετε τα επόμενα 100 χρόνια;

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά ακόμα και οι ενεργά αγωνιζόμενοι φοιτητές άφησαν δημοσιογράφους και πολιτικούς στα παράθυρα των δελτίων να τους αποστωμόσουν...Βγήκαν οι πολιτικοποιημένοι "αρχηγοί" των φοιτητικών παρατάξεων και δεν είχαν τι να πουν!!Βγήκαν πολιτικοί και έιπαν δεν χρειάζεται προστασία το "κενοτάφιο" του Αγνώστου στρατιώτη.Βγήκαν και τα 5 κολώπαιδα και είπαν εμείς αγωνιζόμαστε ενάντια στο κατεστημένο...Τελικά η ουσία είναι τα γεγονότα και η στατιστική ή το πότε επιτέλους θα μάθουμε να αντιστεκόμαστε χωρίς να μας κατευθήνουν η ψευδοαριστερά{γιατί στην Ελλάδα αριστερά δεν υπάρχει όσο κι αν έτσι φαίνεται}και το κάθε ψωροκανάλι που θέλει να κάνει νούμερα; Και ναι γλυκέ μου έχω πάει σε πορεία και μάλιστα ήμουν έγκυος 8 μηνών στην κόρη μου μπλέχτηκα και στα επεισόδια έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία {μιλάω τότε με την αντιπολεμικό συλλαλητήριο για το Ιράκ}και αν δεν φοβόμουν για το μωρό μου εκείνο το μακρυμάλλη που έβαλε την κουκούλα ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ κι άρχισε να πετάει πέτρες στα ΜΑΤ θα τον είχα κάνει του αλατιού!!!
    alexia-vicky
    11.03.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος mariametokapelo στις 11-03-2007 στις 10:08 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 02:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω όσους έγραψαν την άποψή τους σε αυτό το θέμα: έχετε κατέβει ποτέ σε πορεία ή έχετε σχηματισμένη άποψη από τη σφαιρική πληροφόρηση που σας παρέχουν τα κανάλια;
    Αυτό που σκάει στον αέρα λέγεται οβίδα κρότου/λάμψης (όσοι έχουν παίξει counterstrike θα το ξέρουν ως flashbang). Μαζί με τα χημικά αέρια που πετάνε στους φοιτητές, είναι κι αυτό μέσα στα μέτρα εκφοβισμού και εντατικοποίησης της αστυνομοκρατίας που επιβάλλεται.
    Και, εντάξει, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ πως στην Αθήνα οι "κουκουλοφόροι" είναι "απειλή για την ασφάλεια του μέσου πολίτη". Στα Γιάννενα που οι πορείες, όσα χρόνια είμαι εγώ εδώ, αποτελούνταν από τους κλασικούς 50-100 ανθρώπους το πολύ (ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΕΣΟΦ(Συμμαχία ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ), Αντιεξουσιαστές (αναρχικοί) και ορισμένοι ανένταχτοι (μέσα σ' αυτούς κι εγώ)) για ποιο λόγο τώρα βρίσκουν απέναντί τους διμοιρίες των ΜΑΤ, τρώνε δυσανάλογα πολλά χημικά, προκαλούνται από τους αστυνομικούς και πέφτουν οβίδες κρότου/λάμψης; Γιατί σε μια επαρχιακή πόλη όπου το Πανεπιστήμιο είναι 7 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο (χρειάζεσαι λεωφορείο/αυτοκίνητο/ταξί/μηχανάκι για να κατέβεις στην πόλη) και δε μαζεύει πρεζάκια και "κουκουλοφόρους" που απειλούν την τόσο πολύτιμη περιουσία των νοικοκυραίων;
    Αποψή μου: για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Και εξηγούμε: το καλοκαίρι ο κόσμος δε χωρούσε στα αμφιθέατρα. Όχι το 20% που μαντρώνεται και ψηφίζει, αλλά το 80% που σαν και τα παιδιά που σχολιάζουν τόσο ανέξοδα και "αγανακτούν" (Έλεος και λοιπά επιφωνήματα) πήραν χαμπάρι πως παίρνει φωτιά η γούνα τους και είπαν να αντιδράσουν. Μέχρι τότε όμως, όπως είπα, ήταν 50-100 άνθρωποι στις πορείες. Αρκετούς μήνες μετά ορισμένοι από αυτό το 80% κουράστηκαν. Άρχισαν να σκέφτονται τι έχουν να χάσουν ή κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό που στηρίζουν (με την ψήφο τους, όχι με τη φυσική τους παρουσία). Όποτε η συλλογιστική μου είναι η εξής: ο μέσος φοιτητής, πριν από αυτή την τόσο ευθεία επίθεση σε κεκτημένα (που αποκτήθηκαν με αίμα), δε χαλούσε καν τη βολή του για να μιλήσει (πού να διαμαρτυρηθεί...) για οποιοδήποτε θέμα δεν τον άγγιζε άμεσα. Είχε την εντύπωση - και δικαίως, αν παρακολουθούσε την τηλεόραση (ναι, προφανώς σαρκάζω) - πως η δημοκρατία μας είναι ασφαλέστατη. Αν τώρα δεν είναι απλά ζήτημα "να κατέβει στην πορεία" αλλά έχει να αντιμετωπίσει ξύλο, χημικά, οβίδες κρότου/λάμψης, σύλληψη και -το χειρότερο για μένα- τον χαρακτηρισμό του τσογλανιού/ταραξία/μπαχαλάκια/κουκουλοφόρου είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμηθούν την παροιμία "του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε". Για μένα αρκεί το "αν συνηθίσεις τη σιωπή, σειρά μετά έχει η ντροπή".
    Για να κλείσω, έκκληση για κοινή λογική: Συλλαμβάνουν έναν "κουκουλοφόρο" και διατείνονται (τα κανάλια - που πήραν τις πληροφορίες τους, από που ακριβώς;) πως είναι "μέλος του αναρχικού χώρου των Ιωαννίνων που οργάνωνε επεισόδια σε πορείες στην Αθήνα". Και μονάχα θέλω να ρωτήσω: πόσες φορές -ιστορικά και από την δική σας εμπειρία- κάποιος απ' τα "κεφάλια", τους οργανωτές ήταν μπροστά-μπροστά στις συγκρούσεις ώστε να πιαστεί;

    Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάναμε Ωδική. Ναι, τραγουδούσαμε. Τώρα αυτό που μετράει είναι τα Μαθηματικά και το Εμείς και ο Κόσμος. Όταν ήμουν στο γυμνάσιο, κάναμε Αστρονομία. Αυτό το μάθημα στο οποίο μαθαίνεις για το διάστημα και τα ρέστα - και δεν ήταν επιλογής, ακόμα και αν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Το βιβλίο μπορεί να ήταν χάλια αλλά άμα είχες καλό δάσκαλο γούσταρες..

    Κάποιο μέλος αυτού του φόρουμ έχει ως υπογραφή το απόφθεγμα "Αν βλέπεις 1 χρόνο μπροστά, τάισε τον λαό - αν βλέπεις 10 χρόνια μπροστά, μάθε τον να καλλιεργεί τη Γή - αν βλέπεις 100 χρόνια μπροστά, μόρφωσέ τον". Πως βλέπετε τα επόμενα 100 χρόνια;

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά ακόμα και οι ενεργά αγωνιζόμενοι φοιτητές άφησαν δημοσιογράφους και πολιτικούς στα παράθυρα των δελτίων να τους αποστωμόσουν...Βγήκαν οι πολιτικοποιημένοι "αρχηγοί" των φοιτητικών παρατάξεων και δεν είχαν τι να πουν!!Βγήκαν πολιτικοί και έιπαν δεν χρειάζεται προστασία το "κενοτάφιο" του Αγνώστου στρατιώτη.Βγήκαν και τα 5 κολώπαιδα και είπαν εμείς αγωνιζόμαστε ενάντια στο κατεστημένο...Τελικά η ουσία είναι τα γεγονότα και η στατιστική ή το πότε επιτέλους θα μάθουμε να αντιστεκόμαστε χωρίς να μας κατευθήνουν η ψευδοαριστερά{γιατί στην Ελλάδα αριστερά δεν υπάρχει όσο κι αν έτσι φαίνεται}και το κάθε ψωροκανάλι που θέλει να κάνει νούμερα; Και ναι γλυκέ μου έχω πάει σε πορεία και μάλιστα ήμουν έγκυος 8 μηνών στην κόρη μου μπλέχτηκα και στα επεισόδια έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία {μιλάω τότε με την αντιπολεμικό συλλαλητήριο για το Ιράκ}και αν δεν φοβόμουν για το μωρό μου εκείνο το μακρυμάλλη που έβαλε την κουκούλα ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ κι άρχισε να πετάει πέτρες στα ΜΑΤ θα τον είχα κάνει του αλατιού!!!



    Πρώτα να συμφωνήσω με τη φίλη πιο πάνω. Και μετά να πω, πως το θέμα πλέον φαίνεται να έχει ξεφύγει εντελώς! Αυτοί που καίνε, οι όποιοι τέλος πάντων και που βεβηλώνουν μνημεία πιστεύετε πως νοιάζονται για την παιδεία? Με αυτές τις πράξεις απορώ τι παράδειγμα δίνουν για ένα καλύτερο αύριο! Έτσι δείχνουν την αγωνιστικότητα τους? Την αποφασιστικότητά τους να αλλάξουν τα πράγματα?

    Δε μου καίγεται καρφάκι για τις πολιτικές ηγεσίες, που εν όψει εκλογών και ψηφομετρήσεων, δηλώνει πως το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη δε χρειάζεται φύλαξη! Σε λίγο να το γκρεμίσουμε κιόλας αυτό και ό,τι άλλο παρόμοιο. Επίσης, να σταματήσουμε να έχουμε και σημαία, αφού και αυτήν τα παιδιά που "αγωνίζονται" (μιλάω για τα συγκεκριμένα) τη θεωρούν ένα κωλόπανο που πρέπει να καίγεται! Έχω απορία αν τους ρωτήσεις, τί θα σου απαντήσουν για εκείνους που έχουν πεθάνει για να προστατεύσουν τα αυτονόητα. Τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πριν λίγο καιρό δηλαδή, γιατί τώρα δε ξέρω για πόσους πλέον είναι έτσι!

    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 11-03-2007 12:11 ]


    absurdus_delirium
    11.03.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος mariametokapelo στις 11-03-2007 στις 10:08 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 02:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω όσους έγραψαν την άποψή τους σε αυτό το θέμα: έχετε κατέβει ποτέ σε πορεία ή έχετε σχηματισμένη άποψη από τη σφαιρική πληροφόρηση που σας παρέχουν τα κανάλια;
    Αυτό που σκάει στον αέρα λέγεται οβίδα κρότου/λάμψης (όσοι έχουν παίξει counterstrike θα το ξέρουν ως flashbang). Μαζί με τα χημικά αέρια που πετάνε στους φοιτητές, είναι κι αυτό μέσα στα μέτρα εκφοβισμού και εντατικοποίησης της αστυνομοκρατίας που επιβάλλεται.
    Και, εντάξει, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ πως στην Αθήνα οι "κουκουλοφόροι" είναι "απειλή για την ασφάλεια του μέσου πολίτη". Στα Γιάννενα που οι πορείες, όσα χρόνια είμαι εγώ εδώ, αποτελούνταν από τους κλασικούς 50-100 ανθρώπους το πολύ (ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΕΣΟΦ(Συμμαχία ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ), Αντιεξουσιαστές (αναρχικοί) και ορισμένοι ανένταχτοι (μέσα σ' αυτούς κι εγώ)) για ποιο λόγο τώρα βρίσκουν απέναντί τους διμοιρίες των ΜΑΤ, τρώνε δυσανάλογα πολλά χημικά, προκαλούνται από τους αστυνομικούς και πέφτουν οβίδες κρότου/λάμψης; Γιατί σε μια επαρχιακή πόλη όπου το Πανεπιστήμιο είναι 7 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο (χρειάζεσαι λεωφορείο/αυτοκίνητο/ταξί/μηχανάκι για να κατέβεις στην πόλη) και δε μαζεύει πρεζάκια και "κουκουλοφόρους" που απειλούν την τόσο πολύτιμη περιουσία των νοικοκυραίων;
    Αποψή μου: για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Και εξηγούμε: το καλοκαίρι ο κόσμος δε χωρούσε στα αμφιθέατρα. Όχι το 20% που μαντρώνεται και ψηφίζει, αλλά το 80% που σαν και τα παιδιά που σχολιάζουν τόσο ανέξοδα και "αγανακτούν" (Έλεος και λοιπά επιφωνήματα) πήραν χαμπάρι πως παίρνει φωτιά η γούνα τους και είπαν να αντιδράσουν. Μέχρι τότε όμως, όπως είπα, ήταν 50-100 άνθρωποι στις πορείες. Αρκετούς μήνες μετά ορισμένοι από αυτό το 80% κουράστηκαν. Άρχισαν να σκέφτονται τι έχουν να χάσουν ή κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό που στηρίζουν (με την ψήφο τους, όχι με τη φυσική τους παρουσία). Όποτε η συλλογιστική μου είναι η εξής: ο μέσος φοιτητής, πριν από αυτή την τόσο ευθεία επίθεση σε κεκτημένα (που αποκτήθηκαν με αίμα), δε χαλούσε καν τη βολή του για να μιλήσει (πού να διαμαρτυρηθεί...) για οποιοδήποτε θέμα δεν τον άγγιζε άμεσα. Είχε την εντύπωση - και δικαίως, αν παρακολουθούσε την τηλεόραση (ναι, προφανώς σαρκάζω) - πως η δημοκρατία μας είναι ασφαλέστατη. Αν τώρα δεν είναι απλά ζήτημα "να κατέβει στην πορεία" αλλά έχει να αντιμετωπίσει ξύλο, χημικά, οβίδες κρότου/λάμψης, σύλληψη και -το χειρότερο για μένα- τον χαρακτηρισμό του τσογλανιού/ταραξία/μπαχαλάκια/κουκουλοφόρου είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμηθούν την παροιμία "του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε". Για μένα αρκεί το "αν συνηθίσεις τη σιωπή, σειρά μετά έχει η ντροπή".
    Για να κλείσω, έκκληση για κοινή λογική: Συλλαμβάνουν έναν "κουκουλοφόρο" και διατείνονται (τα κανάλια - που πήραν τις πληροφορίες τους, από που ακριβώς;) πως είναι "μέλος του αναρχικού χώρου των Ιωαννίνων που οργάνωνε επεισόδια σε πορείες στην Αθήνα". Και μονάχα θέλω να ρωτήσω: πόσες φορές -ιστορικά και από την δική σας εμπειρία- κάποιος απ' τα "κεφάλια", τους οργανωτές ήταν μπροστά-μπροστά στις συγκρούσεις ώστε να πιαστεί;

    Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάναμε Ωδική. Ναι, τραγουδούσαμε. Τώρα αυτό που μετράει είναι τα Μαθηματικά και το Εμείς και ο Κόσμος. Όταν ήμουν στο γυμνάσιο, κάναμε Αστρονομία. Αυτό το μάθημα στο οποίο μαθαίνεις για το διάστημα και τα ρέστα - και δεν ήταν επιλογής, ακόμα και αν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Το βιβλίο μπορεί να ήταν χάλια αλλά άμα είχες καλό δάσκαλο γούσταρες..

    Κάποιο μέλος αυτού του φόρουμ έχει ως υπογραφή το απόφθεγμα "Αν βλέπεις 1 χρόνο μπροστά, τάισε τον λαό - αν βλέπεις 10 χρόνια μπροστά, μάθε τον να καλλιεργεί τη Γή - αν βλέπεις 100 χρόνια μπροστά, μόρφωσέ τον". Πως βλέπετε τα επόμενα 100 χρόνια;

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά ακόμα και οι ενεργά αγωνιζόμενοι φοιτητές άφησαν δημοσιογράφους και πολιτικούς στα παράθυρα των δελτίων να τους αποστωμόσουν...Βγήκαν οι πολιτικοποιημένοι "αρχηγοί" των φοιτητικών παρατάξεων και δεν είχαν τι να πουν!!Βγήκαν πολιτικοί και έιπαν δεν χρειάζεται προστασία το "κενοτάφιο" του Αγνώστου στρατιώτη.Βγήκαν και τα 5 κολώπαιδα και είπαν εμείς αγωνιζόμαστε ενάντια στο κατεστημένο...Τελικά η ουσία είναι τα γεγονότα και η στατιστική ή το πότε επιτέλους θα μάθουμε να αντιστεκόμαστε χωρίς να μας κατευθήνουν η ψευδοαριστερά{γιατί στην Ελλάδα αριστερά δεν υπάρχει όσο κι αν έτσι φαίνεται}και το κάθε ψωροκανάλι που θέλει να κάνει νούμερα; Και ναι γλυκέ μου έχω πάει σε πορεία και μάλιστα ήμουν έγκυος 8 μηνών στην κόρη μου μπλέχτηκα και στα επεισόδια έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία {μιλάω τότε με την αντιπολεμικό συλλαλητήριο για το Ιράκ}και αν δεν φοβόμουν για το μωρό μου εκείνο το μακρυμάλλη που έβαλε την κουκούλα ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ κι άρχισε να πετάει πέτρες στα ΜΑΤ θα τον είχα κάνει του αλατιού!!!



    Στην ψευδοαριστερά δεν αναφέρθηκα γιατί θα είναι άλλο μεγάλο θέμα (Να είσαι μέσα σε 100 άτομα και να βλέπεις οι Κνίτες να ξεκινάν από αλλού την πορεία, οι αναρχικοί από αλλού και οι Σεκίτες από αλλού - και να θες να φωνάξεις: Ρε δίποδα, όλοι κι όλοι είμαστε -σκάρτα- 100 άτομα. Τι κάνετε;; Κλαυσίγελος..)
    Αυτό ακριβώς που είπες είναι το γμτ. Το ότι βγήκαν κάποιοι - που για να βγήκαν παναπεί είναι "κεφάλια" - και δεν μπόρεσαν να αρθρώσουν λόγο. Και, κατά συνέπεια, το μπεεεε που ακούγεται μετά.
    Ωστόσο να σημειώσουμε πως αυτό που αναφέρεις είναι μόνο η επικοινωνιακή πλευρά του πράγματος. Αυτά που βγαίνουν προς τα έξω. Πάμπολλες φορές στη ζωή μας έχουμε και δίκιο και το χάνουμε, έτσι δεν είναι; Και έχουμε γνώση πως αν δεν υπάρχει καλή πίστη, συζήτηση δε γίνεται. Και εντυπώσεις δημιουργούνται με το τσουβάλι στο χαζοκούτι. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχει δίκιο κι άδικο (και θεός που βλέπει από πάνω και δε συμμαζεύεται).
    Επίσης, καλή μου, να σου πω να σου ζήσει η κορούλα και να ξεκαθαρίσω πως δεν προσπαθούσα να το παίξω ο ακτιβισταράς της υπόθεσης. Το ερώτημα το έθεσα με έντονα γράμματα γιατί το βρίσκω καίριο να φρενάρει λίγο η αγανάκτηση του καφενείου: η διαρκής απεύθυνση στο συναίσθημα και όχι στη λογική. Όμως πρόσεξε ότι είπες πως πήγες στο συλλαλητήριο για τον πόλεμο. Όταν γίνεται κάτι τόσο τρανταχτό, τόσο κατάφωρα άδικο και λάθος είναι φυσικό αντανακλαστικό της κοινωνίας μας - και ευτυχώς - να αντιδρά με αυτόν τον τρόπο. Μετά ο κόσμος συνεχίζει τη ζωή του. Βλέπεις την αναλογία με τη μεγαλύτερη μερίδα των φοιτητών; Αντεδράσαν σε κάτι εξίσου (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) άδικο και λάθος. Αυτό που είπα ήταν πως έπρεπε να γίνει "πόλεμος" για να αντιδράσουμε.. δυστυχώς.
    absurdus_delirium
    11.03.2007, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 11-03-2007 στις 12:10 έγραψε...

    ... Και μετά να πω, πως το θέμα πλέον φαίνεται να έχει ξεφύγει εντελώς!


    Αυτό το "φαίνεται" είναι η λέξη-κλειδί στην πρότασή σου. Το ζήτημα είναι ποιος και γιατί το δείχνει έτσι. Γιατί να σχηματίσει ο πολίτης την εντύπωση πως τα πράγματα έχουν ξεφύγει ακόμα και στα Γιάννενα όπου οι αναρχικοί είναι, εκ των πραγμάτων, λίγοι και οι μπάτσοι τους ξέρουν με τα μικρά τους;