ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.919 μέλη

    Τσακνής-Κουρκούλης σε sountrack ταινίας!!

    spiroos
    11.03.2006, 16:37
    Χωρίς σχόλια:

    Το «Γαλάζιο φόρεμα» είναι η νέα ταινία του Γιάννη Διαμαντόπουλου που παρουσιάστηκε στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, αποσπώντας 6 Βραβεία, και στις 16 Μαρτίου θα δώσει το ραντεβού με τις κινηματογραφικές αίθουσες. Tο soundtrack κυκλοφόρησε ήδη από τη Heaven.
    Τα μουσικά θέματα του soundtrack φέρουν την υπογραφή του Διονύση Τσακνή και χωρίζονται σε 3 ενότητες: στα τραγούδια της ταινίας, στις μουσικές για τα γυρίσματα και τις μουσικές για τις σκηνές της ταινίας.
    Μουσική και στίχους στα 7 τραγούδια έγραψε ο Διονύσης Τσακνής, εκτός από 2, τους στίχους των οποίων έγραψε ο Οδυσσέας Ιωάννου. Το τραγούδι των τίτλων «Μιλάω εγώ», ερμηνεύει ο Νίκος Κουρκούλης, ο οποίος εμφανίζεται και στην ταινία. Στα υπόλοιπα τραγούδια ακούμε την Ελεάνα Παπαϊωάννου και την Αθηνά Βελισσάρη (αμφότερες από το FAME STORY) και την Αρετή Κετιμέ, ενώ το «Μονόλογο της μάνας» τραγουδάει ο Διονύσης Τσακνής και ακούγεται η φωνή της πρωταγωνίστριας της ταινίας, Ράνιας Οικονομίδου.


    spiroos
    12.03.2006, 14:59
    Με σχόλια:

    Τσακνής-Heaven-Ιωάννου-Κουρκούλης-Kετιμέ-Fame story-Οικονομίδου.

    Κόλλησαν όλα στο μυαλό μου/σαν χυμένοι καφέδες/ξεραμένοι στα ίδια και τα ίδια/έμποροι....(Γιώργος Τσίγκος &Μαύροι κύκλοι)
    geordan
    12.03.2006, 16:43
    Συγγνώμη, αλλά έχει τύχει να ακούσετε αυτό που ειρωνέυεστε;
    Αν ναι, έχει καλώς, γιατί όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται.
    Αν όμως δεν έχετε ακούσει, τότε κακώς κρίνετε.
    Το σχόλιο είναι γενικό και δεν αφορά το συγκεκριμένο δίσκο.

    Πάντως εγώ έτυχε να ακούσω ένα κομμάτι και μου έκανε αρκετά καλή εντύπωση, χωρίς να ξέρω καν τον τραγουδιστή και τους δημιουργούς. Ενδιαφέρθηκα και έμαθα μετά. Αν και προσωπικά η φωνή του τραγουδιστή (Κουρκούλης) δεν μου άρεσε και επίσης η ενορχήστρωση παραέιναι σκυλάδικη, παρόλα αυτά το σύνολο ήταν ενδιαφέρον. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μουσική και τραγούδια για μια ταινία που δεν γνωρίζουμε το θέμα της. Επομένως, λίγη υπομονή πριν κάνουμε κρίσεις και ειρωνείες δεν βλάπτει. Ειδικά στην περίπτωση του Τσακνή απαιτείται και λίγος σεβασμός.
    spiroos
    12.03.2006, 17:26
    Έχετε δίκιο. Όλα πια στην εποχή μας δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο.Το θέμα της ταινίας, οι ανάγκες του ρόλου, οι ανάγκες των ανθρώπων...Για όλα υπάρχει μια πειστική δικαιολογία που μας αποενοχοποιεί κατα περίσταση.
    ATROMITOS
    13.03.2006, 00:09
    Georgan,ας υποθέσουμε ότι ο Τσακνής έκανε cd και σαυτό τραγούδαγαν άγνωστα ονόματα ή τραγουδιστές γνωστοί του έντεχνου θα καθόταν τώρα κανείς από μας να σχολιάσει όπως κάνουμε τώρα?Το πιό πιθανό θα ήταν να περάσει απαρατήρητο.Βάζοντας ονόματα απο το fame stroy έχει πιο πολλές πιθανότητες να μην πάει άπατο.Μην ξεχνάς ότι τα soundtrack ταινιών σπάνια πουλάνε συνήθως πάνε άπατα.Εξαίρεση αποτελεί η μουσική της Ρεμπούτσικα στην Πολίτικη κουζίνα.Ο Τσακνής για μένα έχει αποσυρθεί από τα δισκογραφικά δρώμενα εδώ και καιρό και επιθυμεί να επιστρέψει στα δρώμενα δυναμικά.Έτσι αποφασίζει να κάνει αυτό που αποκαλούμε υπέρβαση και να κάνει μια πρωτοτυπία,ίσως και από αντίδραση απέναντι στουσ κουλτουριάριδες έντεχνους που απορρίπτουν αυτά τα παιδιά που βγαίνουν απ τα μουσικά σκυλοριάλιτι.Το ότι συνεργάζεται με τον Κουρκούλη δε μου κάνει τόσο εντύπωση.Από ότι διάβασα είναι και ηθοποιός και σεναριογράφος.Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η επιλογή της πως την είπαμε όχι Κουταλίδου κάτσε να θυμηθώ γιατί κόλλησα..την άλλη τη σκυλού που τσακωνόταν με την Άσπα...χαχα που τα θυμάμαι ο άτιμος.αυτή την Ελεάννα.Πολύ σκυλί η κοπέλα την είδα στη Σεμίνα τυχαία και δυσκολεύτηκα να την ξεχωρίσω απ τη σκυλοπαρέα-πεκινουά της Νάνσυ.χαχαχα.Όλα τα σκυλιά έχουν την ίδια μούρη που λένε.Μακάρι να επιστρέψει δυναμικά ο Διονύσης και να μας χαρίσει τραγούδια όπως παλιά γιατί τα χουμε ανάγκη.Είναι πολύ καλός συνθέτης και προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει αλλάξειως προσ τις ιδέες του.
    alexandrosalvador
    21.03.2006, 11:41
    Παιδιά κατ'αρχήν χαίρεται...Είναι το 1 μήνυμα που στέλνω μιας κ έγινα μόλις μέλος....
    Απο τη μία χαίρομαι που επιτέλους,μετα απο 3 χρόνια,βγήκε το καινούργιο cd του Διονύση(γιατί είναι ο αγαπημένος ) απο την άλλη λυπάμαι που είναι soundtracks.... Δε πειράζει πιστεύω οτι όσοι τον αγαπάνε θα περιμένουμε όσο για τους άλλους καλό θα ήταν να μη σχολιάζουν αρνητικά......
    spiroos
    21.03.2006, 12:37
    "Καλό θα ήταν να μην σχολιάζουν αρνητικά....''
    Σωστόοοοος.....



    dijo
    26.03.2006, 04:46
    Quote:
    alexandrosalvador:
    καλό θα ήταν να μη σχολιάζουν αρνητικά......



    Quote:
    geordan:
    Ειδικά στην περίπτωση του Τσακνή απαιτείται και λίγος σεβασμός.



    Δύο ερωτήσεις:

    1. Γιατί όταν κάποιος έχει αρνητική γνώμη για τον κ. Τσακνή θα ήταν καλό να μην την εκφράσει; Μήπως ο κ. Τσακνής έχει το αλάθητο;

    2. Γιατί απαιτείται σεβασμός ειδικά για την περίπτωση του κ. Τσακνή; Για τους υπόλοιπους, που κάνουν τη δουλειά τους με λιγότερο marketing, δεν απαιτείται;
    geordan
    26.03.2006, 13:10
    Έχεις δίκιο, δεν τίθεται θέμα. Η λέξη "ειδικά" ίσως να μη ταιριάζει με το νόημα που ήθελα να μεταδώσω. Σαφώς και ο σεβασμός αξίζει σε όλους ανεξαιρέτως και είναι απαραίτητη προϋπόθεση πριν δοκιμάσουμε να κρίνουμε το έργο κάποιου.

    Αν μπορώ να το διορθώσω, λοιπόν, θα έλεγα ότι ο Τσακνής έχει μια ιστορία είκοσι χρόνια γεμάτα, δεν είναι χθεσινός, ούτε υπήρξε ασυνεπής μέχρι σήμερα, άρα ας μη βιαστούμε να τον αποκυρήξουμε. Τουλάχιστον, όχι πριν ακούσουμε.

    Ελπίζω να έγινα σαφής.
    dijo
    26.03.2006, 13:25
    Μου φαίνεται πως κάνω το δικηγόρο του Σπύρου, αλλά δε νομίζω πως με το σχόλιό του αποκύρηξε τον Τσακνή ή το έργο του. Απλά σχολίασε αρνητικά μια επιλογή του, η οποία δεν του άρεσε. Εγώ δεν έχω ακούσει το δίσκο ακόμη και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αποτέλεσμα, αλλά από τους συντελεστές και μόνο, νομίζω πως συμφωνώ με το σχόλιο του Σπύρου (το οποίο δεν αφορούσε το έργο και την ποιότητά του).
    spiroos
    26.03.2006, 20:44
    Τον δίσκο τον έχω ακούσει, αλλά και να μην τον είχα ακούσει πάλι το σχόλιο μου θα ήταν το ίδιο. Δεν έχει να κάνει με το υλικό του δίσκου. υπάρχουν άλλα σημαντικότερα.
    ph
    26.03.2006, 23:07

    Πριν αρκετά χρόνια, ο Τσακνής με το Μαχαιρίτσα, είχαν έρθει αντιμέτωποι με την ΄Αντζελα Δημητρίου και τον Λε Πα, σε μια εκπομπή του Τέρενς Κουίκ στον ΑΝΤ1. Οι δύο έντεχνοι δημιουργοί είχαν φερθεί με φοβερή αγένεια στους δύο τραγουδιστές, κάτι που πολύ εύστοχα είχε σχολιάσει τότε σε ένα υπέροχο κείμενό της η συγχωρεμένη Μαλβίνα. Η ΄Αντζελα και ο Λε Πα είχαν φερθεί πολύ κομψά, ενώ οι δύο έντεχνοι τους μείωσαν μπροστά στα μούτρα τους και είπαν πως ουδέποτε θα έβαζαν στα σπίτια τους τα σι ντι τους και ουδέποτε θα συνεργάζονταν και κάτι τέτοια.

    Σήμερα όμως, μαθαίνω εδώ (διότι δεν παρακολουθώ την καριέρα του) ο κύριος Τσακνής συνεργάζεται με Κουρκούλη (?!!!!), με Ελεάνα φειμστορίτισσα????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Βρε πως αλλάζουν οι καιροί... Καλέ πως μπλέξαν έτσι τα μπούτια τους οι καλλιτέχνες? Πως αποφάσισε ο ποιοτικός Καρδιτσιώτης δημιουργός που είναι ένα δέντρο που γέρνει να συνεργαστεί με τον Κουρκούλη του "παίζεις με τη φλόγα"?

    Εγώ φυσικά κανένα πρόβλημα δεν έχω με τέτοιους συγκερασμούς, αλλά επειδή είχε ο Τσακνής... ΄Αντε βρε Διονύση και με το Λε Πα ντουέτο να σε χαρούμε! (Αν κατάφερνες βέβαια να γράψεις ξανά ένα Μπαλαμό...)
    alexandrosalvador
    06.04.2006, 10:21
    Παιδιά θα σας πρότεινα εαν θέλετε να μιλήσετε για τον Διονύση Τσακνή να
    σκέφτεστε πριν μιλήσετε και φυσικά να έχετε πλύνει τα στόματά σας πρώτα...
    Αλλιώς καλό θα ήταν να κάνετε μόκο όλοι......
    Οσων αφορά τη συνεργασία του με τον Κουρούλη και εγώ όταν το έμαθα
    ξενέρωσα αλλά τον δικαιολογώ γιατι το cd είναι """"soundtrack""""....
    Και με τη Βιτάλη έχει συνεργαστεί με τον Τερζή,την Γλυκερία,τον Νταλάρα,Γαλάνη,
    Τσαλιγοπούλου,Λαζόπουλο,Κραουνάκη και Μακεδόνα..
    Κ μη πιάσω τους ροκάδες....
    spiroos
    06.04.2006, 11:45
    Υπάρχουν πολλά άλλα sites στα οποία μπορείς να συμμετέχεις και να μιλάς με αυτόν τον τρόπο και φυσικά να προκαλέσεις διαμάχες με το ύφος των λόγων σου και όχι με το περιεχόμενο...Καλό σερφάρισμα λοιπόν...

    Υ.Γ. Σου απαντώ μόνο και μόνο διότι έτυχε να ξεκινησω εγώ το θέμα.
    MOMO
    06.04.2006, 14:38
    Παιδιά, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού ''τσακωνόμαστε'' για τη
    μουσική, πάει να πει ότι την αγαπάμε πολύ όλοι μας. Όμως συμφωνώ
    απόλυτα με σένα Spiroos, ο σωστός τρόπος έκφρασης είναι ό,τι πιο
    σημαντικό. Πάντως, επί του θέματος, πιστεύω ότι οι ''περίεργες''
    συνεργασίες δίνουν συχνά πολύ ευχάριστα αποτελέσματα. Εμένα
    προσωπικά δε μ'ενδιαφέρουν πάντα οι προθέσεις, όσο το αποτέλεσμα.
    Δηλαδή, ακόμη κι αν ο Τσακνής επεδίωξε αυτή τη συνεργασία με τον
    Κουρκούλη για εμπορικούς λόγους, αν αυτό που ακούω μου αρέσει,
    δε βρίσκω λόγο να το καταδικάσω.



    ph
    06.04.2006, 23:02

    Το καταδικάζω από τη στιγμή που ο ίδιος ο Τσακνής έχει κράξει πολλές φορές και άκομψα την αντίπερα όχθη του τραγουδιού. Τι τον ενέπνευσε στον Κουρκούλη? Δεν έχει ο Τσακνής, νομίζω, την ιδιοφυία του Κραουνάκη που αξιοποίησε τον φωνητικό και ψυχικό πλούτο της Στανίση και δεν το έκανε σίγουρα για την εμπορικότητα, αντιθέτως προσέφερε δύο εξαιρετικές μπαλάντες και δύο αριστουργηματικές ερμηνείες (αναφέρομαι στο δίσκο "ΣΠΕΡΑΝΤΖΑ"). Ο Τσακνής δεν είχε το χιούμορ, τη ρωγμή, τη λαγνεία να αξιοποιήσει καλλιτένχες της άλλης όχθης. Τώρα του βγήκε? Και μαγεύτηκε από τον Κουρκούλη? Τι έχει ο Κουρκούλης? Καμμιά φωνάρα είναι?

    ΄Οσο για το φίλο που λέει να πλένουμε το στόμα μας και μετά να μιλάμε για τον Τσακνή θα απαντήσω ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Δεν είμαστε καλά! ΄Ενας τραγουδοποιάκος είναι... Δεν θίξαμε το Χατζιδάκι!
    alexandrosalvador
    08.05.2006, 09:42
    Παιδία να σας πώ κάτι...
    Συνεχίζω να λέω οτι " καλό θα ήταν να μη -σχολιάζουμε- αρνητικά " και τον Τσακνή
    και γενικά τη γενία των Τραγουδιστών του Τσακνή και τα συνάφια του ίδους..
    Γιατί σε αυτά τα χρόνια όλοι αυτοί οι τραγουδιστές , όλοι αυτοί οι τραγουδοποιοί κάνουν μεγάλη προσπάθεια για να επιβιώσουν και να συνεχίσουν το έντεχνο και το ρόκ το οποίο αρχίζει να πεθαίνει...Αν δεν έχει πεθάνει....
    Στην επόχη που τα τραγούδια είναι τελείως εμπορικά και απο στίχο...ασ'τα... Αυτά τα άτομα επιτελλούν ΕΡΓΟ!!!!!!
    Έχω άδικο???



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexandrosalvador στις 15-05-2006 08:51 ]
    SWEETHOPE
    20.05.2006, 17:43
    Παιδιά πρός τί αυτή η ένταση;προς τί ο αλληλοσπαραγμός;προς τί τα μίση και η πυροδότηση της ατμόσφαιρας;
    Να χαλάσουμε δηλαδή τις σχέσεις μας για ένα κωλοπλύσιμο δοντιών;δε λέει.
    Λίγος σεβασμός στα υποκείμενα ΕΡΓΩΝ Τέχνης δε βλάπτει.Ειδικά όταν αυτά σε λίγο καιρό θα εισβάλουν με το γνωστό [τα τελευταία 10-15 χρόνια ]και σταθερό τους επαναστατικοπολιτιστικοεντεχνοκουλτουριαρικολεβεντομαχαιριτσικοπλιάτσικο βήμα
    στο Μέγαρο Μουσικής προς έκθεσην ιδεών αξιών και οραματισμώντέτρτου δρόμου.
    Δηλαδή τί θέλουν κάποιοι από εμάς;να ματαιωθεί αυτό το δικαίωμα στο όνειρο;
    και μετά τί θα έχει να ονειρεύεται η επόμενη γενιά αν της αφαιρέσουμε αυτά τα πνεύματα της ανιδιοτέλειας,της διαφάνειας και της φωτισμένης πρωτοπορίας;
    Ας πλύνουμε τα δοντια μας [κάποιοι]να τελειώνει η ιστορία.....
    Αααα και κάτι άλλο:μη τολμήσει κανείς και κρίνει ή γράψει τη παραμικρή άποψη αν δεν έχει ακούσει 372 φορές το εν λόγω πόνημα[με βεβαίωση ψυχιάτρου περί διαγνωσμένης μαζοχιστικής διαταραχής].Αν δε φάς καρπούζι με ελιές αντίδια και αχαμνά ταυρίνας πώς άραγε και με ποιό δικαίωμα μπορείς να προβληματιστείς για το αποτέλεσμα της γεύσης αυτής;και με δόντια άπλυτα!!!!πλύσου και φάε πρώτα!!!
    Ψύχραιμα-ήρεμα και φιλικά

    MADELEINE
    10.01.2008, 18:47
    Επειδή μόλις μπήκα στο forum και διαβάζω τώρα σχόλια για το θέμα που με ενδιαφέρει θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρω την ταινία "Το Γαλάζιο Φόρεμα". Έχω ψάξει παντού και δε μπορώ να το βρω πουθενά.
    Σημειώνω ότι τα μουσικά αυτιά μπορούν να διακρίνουν το καλό λαϊκό τραγούδι και σε αυτήν την περίπτωση ο Τσακνής με εντυπωσίασε με τους λαϊκούς δρόμους που επέλεξε να συνθέσει το cd. Μην απορρίπτουμε τίποτα. Είναι ωραίο να πειραματιζόμαστε με νέα πράγματα.