ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.873 μέλη

    1ος Διαγωνισμός Ποίησης

    jorge
    11.07.2004, 21:08
    Χθες ετελείωσε ο 1ος Διαγωνισμός Ποίησης που διοργάνωσε το MusicHeaven, σε συνεργασία με τη ΛΥΡΑ και το Μουσικόραμα.

    Ο διαγωνισμός κράτησε 2 περίπου μήνες. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 60 και βρισκόμαστε όλοι σε αναμονή των αποτελεσμάτων. Η κριτική επιτροπή αποτελείται από τα μέλη μας Orpheus και EfterpiPalasidou, τους οποίους ευχαριστούμε ιδιαίτερα που προσφέρθηκαν να βοηθήσουν!

    Υπενθυμίζουμε πως οι 6 πρώτοι νικητές θα κερδίσουν βιβλία και CDs, ενώ τα 20 καλύτερα ποιήματα θα εκδοθούν μέσω του MusicHeaven, σε ηλεκτρονική μορφή και θα υπάρχουν διαθέσιμα για κατέβασμα στα Downloads.

    Haroulinda
    12.07.2004, 17:59
    Μπράβο και ποτε θα βγούν τα αποτελέσματα?
    efterpipalasidou
    14.07.2004, 12:44
    θα δούμε haroulinda, πρέπει η Επιτρομάρα....πάρα μας ήθελα να πώ, να συνεδριάσει και να καταλήξει...είμαστε και σε άλλη πόλη βλέπεις, ο orpheus θεσσαλονίκη εγώ Αθήνα...όλα θα γίνουν μέσω ΜΗ και ΟΤΕ! Πάντως δεν νομίζω ότι θα αργήσουν, Αναμείνατε λοιπόν, όχι στο ακουστικό σας αλλά στο MUSIC HEAVEN!
    Haroulinda
    14.07.2004, 13:26
    Ααααα... μάλιστα! Κανένα πρόβλημα! το καλό το πράγμα αργεί...

    Και δεν μου λέτε, σε αυτούς που δέν θα κερδίσουν θα στείλετε και κανένα σημείωμα ετσι για συμβουλές βελτίωσης?


    efterpipalasidou
    14.07.2004, 13:49
    Δεν ξέρω haroulinda μου, θα δούμε... όμως είναι λίγο δύσκολο να απαντήσουμε σε καθέναν ξεχωριστά( σου θυμίζω πως είναι συνολικά περίπου 60!)... άσε να πάμε και για κανένα μπανάκι...Πλάκα κάνω...! Είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να απαντήσεις διεξοδικά σε όλους, όποιος θέλει πάντως μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. bye
    rapsodos
    14.07.2004, 15:03
    Θέλω να προσθέσω κάτι που το έχω συζητήσει και με την Ευτέρπη.
    Τα αποτελέσματα θα βγουνε.
    Κάποιοι/ος θα είναι και ο νικητής.
    Το θέμα όμως είναι οτι όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος είναι νικητές. Για μένα δεν παίζει ρόλο το ποιος τελικά θα βγει πρώτος. Τα ποιήματα είναι πανέμορφα, ορισμένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ. Το να βαθμολογείς ποιήματα που αναφέρονται στην αγάπη , στον έρωτα, στο γέλιο, στο δάκρυ είναι λίγο σκληρό. Διαβάζεις αποτυπωμένες στιγμές και συναισθήματα και προσπαθείς να τα καταλάβεις. ¶λλοτε τα καταφέρνεις, ίσως λόγω "βιωμάτων" και άλλοτε δυσκολεύεσαι. Τα συναισθήματα όμως υπάρχουν στο χαρτί, είτε τα διακρίνει ο orpheus και η efterpipalasidou είτε όχι. Οι σκέψεις που αναβλύζουν ζουνε μεσα απο τις λέξεις και θα ζουνε μεσα τους για πάντα.
    Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σ'αυτόν τον διαγωνισμό.
    Για εμάς όλοι τους είναι νικητές.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: orpheus on 14-07-2004 15:04 ]
    Haroulinda
    14.07.2004, 16:50
    Ωωωωωωω.... τι όμορφα λόγια

    Ναι όντως όλα τα παιδιά είναι νικητές...

    Εγώ λέω αφού έχει τόσα πολλά ποιήματα καλά να κάνετε μια δημοσκόπιση αν τυχόν τυπωθουν κάποια στιγμή ποιοί θα ενδιαφέρονταν να αγωράσουν... έτσι ώστε να βοηθηθούν και τα παιδιά και το ΜΗ!

    Ώρες ώρες έχω κάτι ιδέες?
    alex68
    20.07.2004, 14:32
    καλησπερα
    θελω να ρωτησω αν θα δημοσιευτουν εδω για να τα διαβασουμε ολοι
    στω εκ των προτερων
    jorge
    27.07.2004, 00:01
    Τα αποτελέσματα - όπως ίσως θα είδατε - δημοσιεύθηκαν. Το link είναι στην πρώτη σελίδα, κάτω από τους στίχους των Κατσιμιχαίων.

    Τα 20 καλύτερα ποιήματα θα δημοσιευθούν με τον καιρό στο site, στην κατηγορία Λογοτεχνία Ποίηση, ενώ θα μπουν και στο pdf που αναφέρεται στο link.

    Ευχαριστούμε τον Orpheus και την EfterpiPalasidou που αφιέρωσαν πολύ από τον πολύτιμο χρόνο τους προκειμένου να σχεδιάσουν το διαγωνισμό και να διαβάσουν τα τόσα ποιήματα που μας στείλατε. Μπράβο παιδιά!
    jorge
    29.07.2004, 23:11
    Τα ποιήματα που κατέκτησαν τις θέσεις 4-6 θα προβληθούν στο site από την πρώτη Αυγουστου.

    Συγκεκριμένα, την 1η Αυγούστου θα παρουσιαστεί το 6ο βραβείο, στις 7 Αυγουστου το 5ο και στις 13 Αυγούστου το 4ο.

    Επίσης, αν κάποιος από τους νικητές παρευρεθεί στη συνάντηση που θα κάνουμε στις 3 Σεπτεμβρίου (βλ. σχετικό topic), τότε θα είναι χαρά μας να του δώσουμε το βραβείο από κοντά
    jorge
    24.08.2004, 11:40
    Τα νεότερα: τα δώρα θα σταλούν στους νικητές τη δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Ο λόγος της καθυστέρησης είναι πως τα δώρα θα τα έχουμε στα χέρια μας αρχές Σεπτέμβρη, ε μέχρι να τα συσκευάσουμε... καταλαβαίνετε...

    Someone dreams of doing great things, someone stays awaken and does it...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 24-08-2004 11:41 ]
    jorge
    03.09.2004, 18:33
    Παρακαλούνται οι 6 νικητές να ετοιμάζονται για την παραλαβή των δώρων τους! Να τα αναμένουν στην πόρτα του σπιτιού τους μέσω ΕΛΤΑ στο τέλος της επόμενης εβδομάδας.

    Έχουν έρθει ήδη τα CDs ποίησης από τον ένα χορηγό μας, ενώ αναμένουμε τη Δευτέρα τα βιβλία, τα οποία είναι γνωστά ποιητικά αριστουργήματα. Συγχαρητήρια και πάλι και ενημερώνω πως σύντομα θα ξεκινήσει Διαγωνισμός με δώρο αρκετά CDs από την καταπληκτική δισκογραφική δουλειά της Νεκταρίας μας (Gate) και του Χρόνη Αηδονίδη. Περισσότερα για αυτό το 2πλο CD θα βρείτε εδώ.

    Someone dreams of doing great things, someone stays awaken and does it...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 03-09-2004 18:37 ]
    jorge
    16.10.2004, 01:17
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 11-07-2004 στις 21:08 έγραψε:

    τα 20 καλύτερα ποιήματα θα εκδοθούν μέσω του MusicHeaven, σε ηλεκτρονική μορφή και θα υπάρχουν διαθέσιμα για κατέβασμα στα Downloads.







    Έτοιμο και το βιβλιαράκι.

    1. Σώζετε το zip στον υπολογιστή σας
    2. το ανοίγετε με το WinZip (ή κάποιο άλλο πρόγραμμα συμπίεσης)
    3. Ανοίγετε το PDF
    4. Το εκτυπώνετε στον printer

    To link;;

    ΕΔΩ!