ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.907 μέλη

    Κορυφαίος συνθέτης-Αγαπημένος συνθέτης

    pianopassion
    18.09.2004, 14:52
    Καλησπέρα ΜΗ. Εύχομαι όλοι να είστε καλά. Το ότι ξεκίνησα το πιάνο στα 31 ωφείλεται σε εκείνο το βράδυ πριν περίπου δύο χρόνια στο Μέγαρο μουσικής.
    Ένας καλός φίλος και λάτρης της κλασσικής μουσικής μου πρότεινε να πάω στο Μέγαρο οπωσδήποτε να ακούσω το δεύτερο κοντσέρτο για πιάνο του Rachmaninov. Εγώ φυσικά ούτε που τον ήξερα τον κύριο. Πήγα λοιπόν χωρίς να ξέρω τι με περίμενε. Ξεκινάει το κοντσέρτο λοιπόν με τον πιανίστα να μπαίνει πολύ αργά και εκφραστικά και κατόπιν τα βιολιά.Ήταν μια εισαγωγή που με έκανε να ανατριχιάσω. Η μελωδία δε ήταν τόσο υπέροχη που αμέσως τα μάτια μου βουρκώσαν. Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Έτσι πήρα την απόφαση και ξεκίνησα πριν δύο χρόνια το ωδείο. Λάτρεψα τη μουσική του Rachmaninov έχω σχεδόν όλα τα έργα του. Προτείνω σε όλους σας να ακούσετε αυτό το Concerto και θα νιώσετε αυτό που σας λέω.
    Στην πορεία μαθαίνοντας πιάνο σχημάτισα την άποψη πως μακράν ο κορυφαιός συνθέτης είναι ο BACH. Έχει έναν δικό του μοναδικό αντιστοικτικό τρόπο σύνθεσης που σε ξαφνιάζει μελετώντας τις παριτούρες. Παιρνάει 2 και 3 και 4 φωνές στα κομμάτια του (άσχετο αν δεν μπορώ να τις παίξω ακόμα...).
    Για να κάνουμε και συζήτηση εσάς ποιος κατά τη γνώμη σας είναι ο κορυφαίος συνθέτης ή αγαπημένος συνθέτης;
    songless_bird
    18.09.2004, 19:35
    Villa Lobos. Αλλοτε καθαρα latin κομματια.Αλλοτε συνχρονος,αλλοτε ρομαντικος.Καθαρα κιθαριστικος(παιζω κιθαρα) και αυτο μου αρεσει.Οσο για τον Bach...εμένα μου φαινεται βαρετο που περναει το ιδιο θεμα στις αλλες φωνες
    songless_bird
    18.09.2004, 19:40
    Θεωρω κορυφαιο τον Μπετοβεν.Γιατι εδωσε αλλη χροια στη μουσικη της εποχης του.Πιστευω οτι εξαιτιας του δημιουργηθηκε η ρομαντικη εποχη στη μουσικη.
    pianopassion
    19.09.2004, 17:06
    Σχετικά με τις φωνές στα κομμάτια του Bach δεν ισχύει αυτό που απάντησε ο φίλος ότι παιρνάει την ίδια μελωδία σε όλες. Αλλωστε από δίφονα που παίζω ήδη στο πιάνο το δεξί με το αριστερό χέρι παίζουν τελείως διαφορετική μελωδία. Ως προς τις φούγκες τώρα υπάρχει θέμα αντίθεμα απαντήσεις και ένας χαμός που φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω αλλά σίγουρα όσοι σπουδάζουν αντίστιξη φούγκα και σύνθεση καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.
    Σχετικά με την κιθάρα τώρα ο Βach έχει συνθέσει πολύ σημαντικά έργα για τον προδρομό της το Λαούτο. Πέρυσι έπαιζα ένα πρελούδιο Bach που ήταν αρχική σύνθεση για λαούτο. Κλείνοντας να προσθέσω ότι στα πτυχιακά θέματα της κλασσικής κιθάρας περιλαμβάνεται μία από τις δύο σουίτες που έγραψε ο Bach για λαούτο. Την μία σουίτα μάλιστα μου την έχει παίξει και ένας φίλος μου καθηγητής κλασσικής κιθάρας στο ωδείο που σπουδάζω. Δύσκολο έργο αλλά όταν το βγάλεις ο Βach πάντα σε ανταμείβει...
    MariannaP
    20.09.2004, 09:51
    Καλωσήρθες στην παρέα μας.
    Αν κατάλαβες καλά οι περισσότεροι εδώ ασχολούνται με κιθάρα.
    Χαίρομαι που κι εσύ ξεκίνησες να ασχολείσαι με τη μουσική σε μεγάλη ηλικία και δεν μετάνιωσες γι αυτό.
    Εγώ είμαι οπαδός του Μπετόβεν! Ιδιως τα τελευταία κομματια που έγραψε είναι καταπληκτικά. Το αγαπημένο μου βέβαια είναι η Σονατα υπό το Σεληνόφως, ένα πολύ γνωστό κομμάτι, που αν καταφέρεις να το παίξεις μετά μαζεύεις το αριστερό σου χέρι. Ενώ είναι αργό κομμάτι είναι πολύ δυσκολο (τουλάχιστον για μενα που είμαι ακόμα στην αρχή )
    revekka
    22.09.2004, 12:16
    εγω πάντα ξεχώριζα τον Bach, για τους διάφορους ρυθμούς του, για την αμφιδεξιότητα στα χέρια και για τα στοιχεία jazz που υπάρχουν στις συνθέσεις του. πόρωση!
    songless_bird
    23.09.2004, 00:07
    Τυχαίνει να εχω φούγκα και να δίνω τον Ιανουάριο για το δίπλωμα στη κιθάρα, αρα έχω φάει αρκετές ώρες μελετώντας Bach...Βασικά τον βρήσκω αρκετά καλό για μελέτη.Ηχητηκά όμως τον βρήσκω βαρετό Στο πτυχίο μου τον απέφυγα με μία σουίτα του Weiss που τον θεωρώ πιο μελωδικό και δεν χρησιμοποιεί τα ιδια μοτιβα συνέχεια.
    revekka
    24.09.2004, 12:49
    ε τι να κάνουμε, γούστα είν' αυτά. επειδή δε σ'αρέσει εσένα όμως δε σημαίνει πως είναι βαρετός ο bach, μην τρελλαθούμε τελείωωωωωωωωως!!!!!!!
    DeLaSane
    24.09.2004, 13:13
    mozart, kurt weill kai chopin einai gia emena oi koryfaioi synthetes!
    yiannisyiannis
    24.09.2004, 16:01
    Αν έπρεπε από όλους τους μεγάλους συνθέτες να ξεχωρίσω έναν, αυτός σίγουρα θα ήταν ο Bach. Ίσως για κάποιους ο Bach να είναι λίγο βαρετός και μονότονος. Μην ξεχνάτε όμως, ότι κάθε προσωπικότητα πρέπει να κρίνεται βάση της εποχής της. Π.χ. σκεφτείτε ότι στην εποχή του Μπαχ δεν υπήρχε πιάνο και ήταν αναγκασμένος να συνθέτει πάνω στο τσέμπαλο, ένα όργανο με πολύ λιγότερες εκφραστικές ικανότητες.

    Ο Μπαχ ήταν ο πρωτεργάτης, ένας από τους θεμελιωτές της κλασσικής μουσικής. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δίκαια πολλοί μουσικολόγοι τον χαρακτηρίζουν σαν πατέρα της κλασσικής μουσικής. Ήταν μια μοναδική ευφυΐα, αυτός εφεύρε τη φούγκα, τις παραλλαγές και τις διάφορες μουσικές φόρμες. Αυτός δίδαξε ουσιαστικά την τοποθέτηση εισαγωγής σ’ ένα μουσικό έργο, την επεξεργασία ενός θέματος, τις επαναλήψεις των μελωδικών γραμμών, τις παραλλαγές τους κλπ. κλπ.

    Τεράστια μεγέθη κι ο Μότσαρτ κι ο Μπετόβεν δε λέω, αλλά πάτησαν και συνέθεσαν μουσική πάνω στις βάσεις που έθεσε ο Μπαχ. Αν εκείνος δεν είχε εμφανιστεί ίσως κι αυτούς να μην τους ξέραμε σήμερα.
    oulion
    25.07.2009, 01:48

    Από έλληνες είναι ο Μάνος Λοΐζος, ο Θάνος Μικρούτσικος,ο Μίμης Πλέσσας και ο Μάριος Τόκας.

    Από κλασικούς είναι ο Mozart και ο Debussy.

    Και από ξένους 2-3 που γράφουν κινηματογραφική μουσική:Hans Zimmer,Ilan Eshkeri,Patrick Doyle.


    8e8e8
    25.07.2009, 11:23

    Λοιπον για μενα οι κορυφαίοι συνθετες ειναι

    ο Μπετοβεν και ο Σοπεν.

    Ο Μπαχ η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυ αρεσει


    GALOIS
    25.07.2009, 19:31

    Mozart,Beethoven,James horner,Dario Marriannely,Χατζιδάκις


    oxigono
    26.07.2009, 21:34

    Mozart, Beethoven, Bach, Rota, Χατζιδακις


    kasel
    27.07.2009, 21:16

    Κι εγώ είμαι 32 και θέλω να ξεκινήσω πιάνο.Αν και είναι το όργανο που λατρεύω,όσον αφορά τους κλασικούς έχω μια αδυναμία στον Vivaldi.Με τρελένει το διαολεμένο βιολί.Κι ο Tchaikowsky μου αρέσει.Ειδικά αμα ακούω τον Κίσιν να παίζει πιάνο με Φον Κάραγιαν να τον καθοδηγεί.Μαγικό.Μου αρέσουν όμως και οι νεότεροι Yann Tiersen,Wim Mertens,Philip Glass.Και από Έλληνες,Μικρούτσικος,Λοίζος,Χατζιδάκης.Μαρκόπουλος.


    guitarteacher
    30.07.2009, 12:09

    J. S. Bach