ελληνική μουσική
    728 online   ·  210.857 μέλη
    antonLOrd
    21.07.2005, 19:14
    Ένας από τους πιο ταλαντούχους Βρετανούς κιθαρίστες ο Moore, ήταν ήδη γνωστός για την δουλειά του με τους Thin Lizzy πριν ξεκινήσει την σόλο καριέρα του, που έτυχε μεγάλης αναγνώρισης στην Ευρώπη.
    Το πρώτο του συγκρότημα ήταν οι Skid Row που σχημάτισε το 1969 μαζί με τον Phil Lynott. O Lynott σύντομα αποχώρησε από το γκρουπ και δημιούργησε τους Thin Lizzy, ενώ τα εναπομείναντα μέλη κυκλοφόρησαν δύο άλμπουμ για την Decca.

    Mετά την διάλυση των Skid Row ο Μοοre έκανε ένα άλμπουμ ως Gary Moore Band (“Gringing Stone” 1973) πριν συμμετάσχει στους Thin Lizzy. Μετά το 1979 ακολούθησε σόλο καριέρα, που ξεκίνησε με τη μελωδική επιτυχία “Parisian Walkways” , στην οποία συμμετείχε ο Phil Lynott στα φωνητικά. Στη συνέχει δημιούργησε τους G-Force στο Λος ¶ντζελες, αλλά είχαν μικρή διάρκεια ζωής .

    Το επόμενο βήμα στην καριέρα του το έκανε με την υπογραφή συμβολαίου συνεργασίας με την Virgin ως σόλο καλλιτέχνης. Ακολούθησαν τα άλμπουμ “Corridors Of Power” (1982)και “Victims Of The Future”(1984), με ήχο προσανατολισμένο στη heavy-rock πλευρά.
    Το “After The War” (1989, με την συμμετοχή των Ozzy Ozborne και Sisters Of Mercy) κινήθηκε σε ανάλογο πλαίσιο. Την περίοδο εκείνη ο Μοοre πήρε την απόφαση να επιστρέψει στις ρίζες του και στον πρώιμο blues ήχο που τον ανέδειξε.

    Για το επόμενο άλμπουμ του επιστράτευσε τους Albert Collins και Albert King. Οι μεγάλες περιοδείες του σε όλη την Ευρώπη και ο δυναμικός blues ήχος εκτόξευσαν τις πωλήσεις του “Still Got The Blues” (1990)στα ύψη. Με τον παραγωγό Ian Taylor δούλεψαν μαζί για το “After Hours” (1992) που είχε το ίδιο ύφος με το προηγούμενο άλμπουμ – σε αυτό συμμετείχαν οι Albert Collins και B.B. King. Το 1993 επανακυκλοφόρησε το “Parisian Walkways” και παράλληλα το ζωντανά ηχογραφημένο “Blues Live” .

    Έπειτα από μια κοινή εμφάνιση με τον Jack Bruce σε φεστιβάλ στη Γερμανία σχημάτισαν το 1994 τους ΒΒΜ μαζί με τον Ginger Baker. Το σχήμα έπαιζε τις επιτυχίες των Cream ( O Moore είχε αναλάβει τον ρόλο του Eric Clapton). Tην ίδια χρονιά κυκλοφόρησε όλες τις επιτυχίες του στην ανθολογία “Ballads & Blues”.

    Eπόμενη κίνηση ήταν το “Blues For Greeny” (1995), ένα άλμπουμ αφιέρωμα στον Peter Green. Οι δύο κυκλοφορίες που ακολούθησαν, “Dark Days in Paradise (1997) και “A Different Beat”(1999), είχαν χαρακτήρα περισσότερο πειραματικό. Ωστόσο με το “Back to The Blues”(2001) o Moore επέστρεψε στις ρίζες του. Το “Scars”(2002) έδειξε μια νέα αισθητική μεταστροφή, αυτή τη φορά προς την κατεύθυνση του εναλλακτικού rock, σε συνεργασία με τον μπασίστα των Skunk Anansie, Cass Lewis και τον ντράμερ των Primal Fear, Darrin Mooney…



    (πηγή: Rock Εγκυκλοπαίδεια)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 21-07-2005 19:17 ]









    επισυναπτόμενα: Liveatthemarquee[1].jpg Dirtyfingers.jpg sATW.jpg 
    GL
    21.07.2005, 23:20
    To επισημο site του Garry: εδω







    remember-lizzy
    12.03.2006, 18:39
    Και το ελληνικό site για τον Gary Moore: www.moorepanos.com

    Επίσης οι οπαδοί των Thin Lizzy ας ρίξουν μια ματιά και σε αυτό το site σχετικά με την πρώτη ελληνική Thin Lizzy Tribute Band:
    Remember Lizzy
    Moonchild92
    18.05.2008, 21:06

    Φοβερός κιθαρίστας και από τους λίγους που μπορούν να συνδυάσουν την κιθαριστική τους ικανότητα με μία εξαιρετική φωνή!


    deathminor88
    19.05.2008, 03:04

    Τον προτιμώ σαν μπλούζ κιθαρίστα παρά σαν hard rock παρά την εξαιρετική του τεχνική. Επίσης μου αρέσει και η φωνή του πολύ.


    kwstasagas
    22.05.2008, 22:50

    Εγώ, όμως, τον προτιμώ ως χαρντ - ροκ κιθαρίστα παρά ως μπλουζ κιθαρίστα !!! "Shadows Of The Past Victims Of The Future" .... ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ !!! Eπίσης : Don't Take Me for A Loser, Nucklear Attack, Murder In The Skies .... και τόσα - τόσα άλλα .....

    Μακάρι να έρθει κάποτε στα μέρη μας για λάιβ ........   


    VoodooChild
    23.05.2008, 11:27

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 22-05-2008 στις 22:50 έγραψε...

    Μακάρι να έρθει κάποτε στα μέρη μας για λάιβ ........   



    Αυτό ξανά πες το! {#emotions_dlg.rockon}


    blackdragon
    23.05.2008, 20:39

    Parisienne walkways........{#emotions_dlg.beer}


    SouLRocK
    23.05.2008, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 19-05-2008 στις 03:04 έγραψε...

    Τον προτιμώ σαν μπλούζ κιθαρίστα παρά σαν hard rock παρά την εξαιρετική του τεχνική. Επίσης μου αρέσει και η φωνή του πολύ.



    {#emotions_dlg.beer}

    (όχι οτι και τα χαρντ-ροκ κομματια του δεν ήταν τελεια... αλλά still got the bluueeesss)

    gary moore


    musichell
    23.05.2008, 23:06

    απιστευτος ο gary moore..εγω τον γνωρισα ως μπλουζ κιθαριστα αρχικα αλλα μολις αρχησα να ανακαλυπτω το hard 'n heavy παρελθον του εμεινα εκπληκτος..αντικειμενικα οτι εχει παιξει ειναι φοβερο αλλα υποκειμενικα εγω τον προτιμω στην δεκατια του 80 στο heavy metal που επαιζε..


    Stroumfita456
    24.05.2008, 14:33

    Θεος!empty rooms!!


    kithara-woman
    25.05.2008, 01:45

    Τον θεωρώ από τους καλύτερους-εν ζωή-κιθαρίστες.

    Νομίζω όμως είναι Ιρλανδός,όχι Βρετανός.Και όχι ιδιαίτερα γνωστός στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού από ο,τι έχω διαβάσει...Αδικα.

    Τον προτιμώ σαν μπλούζ κιθαρίστα.

    still got the blues... ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!Τι σόλο...Απίστευτο...

    Empty rooms... ΤΕΛΕΙΟ!!!!

     


    PashalinaMakia
    25.05.2008, 12:54

    Spanish guitar.Πολύ ωραίο κομμάτι.

    έχω έναν φίλο που τον σιχαίνεται!

    όταν όμως άκουσε το Parisienne Walkaways με ρώτησε ποιού ήταν το τραγούδι.Κι όταν του απάντησα άρχισε να γελάει....


    Moonchild92
    25.05.2008, 16:15

    Λατρεύω και τα δύο που ανέφερε η kithara-woman, αλλά θα πρέπει να προσθέσω σε αυτά και το εκπληκτικό The Loner, το οποίο με συγκινεί κάθε φορά που το ακούω........


    kithara-woman
    25.05.2008, 20:37

    Πριν λίγο άκουσα το Parisienne walkways και τώρα ακούω το  jumpin'at shadows.{#emotions_dlg.walkman}

    Ολο το cd σε μπλουζ μονοπάτια...Τέλειο είναι.13 διαμαντάκια.


    kwstasagas
    10.06.2008, 09:46

    Μακάρι να έρθει κάποτε στα μέρη μας για λάιβ ........   

     

    Και να που θα έρθει σύντομα !!! Στην ιστοσελίδα του Gary Moore διάβασα ότι στις 13 Σεπτέμβρη θα δώσει συναυλία στο Λυκαβηττό !!!!