ελληνική μουσική
    400 online   ·  210.857 μέλη

    Oι Tiger Lillies επιστρέφουν στην Αθήνα

    jorge
    17.05.2006, 20:24
    TIGER LILLIES & ALEXANDER HACKE


    10 & 11 ΙΟΥΝΙΟΥ ΣΤΟ GAGARIN205


    "MOUNTAINS OF MADNESS":

    Μια ωδή στην παρανοοκή φαντασία και μύθο του H.P.Lovecraft


    Μετά από δύο ολόκληρα χρόνια οι Tiger Lillies επιστρέφουν στην Αθήνα με το καινούργιο τους σόου, για δύο μοναδικές παραστάσεις στο Gagarin205. Το "Mountains of Madness" είναι βασισμένο στην σκοτεινή λογοτεχνία του H.P. Lovecraft και είναι μια σύμπραξη του εκκεντρικού βρετανικού τρίο με τον εξ'ίσου εκκεντρικό Alexander Hacke, μπασίστα των θρυλικών Einstόrzende Neubauten...
    "Mountains of Madness" Σαββατο 10 & Κυριακή 11 Ιουνίου, Gagarin205, Λιοσίων 205, gagarin.gr, Ώρα Έναρξης: 21.00, Τιμή Εισιτηρίου: €35 (προπώληση), €39 (ταμείο), Προπώληση: Metropolis, Tickethouse, Clipart, www.i-ticket.gr, 801-11-60000...

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΡΑΚΗΣ 6972858515

    drakonikolis
    08.06.2006, 21:26
    Παιδιά έρχονται και στη Θεσσαλονίκη στις 12 του μήνα στον μύλο αν δεν κάνω λάθος,για ψάξτε το όσοι ενδιαφέρεστε!
    assasinos
    08.06.2006, 21:50
    Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για Tiger Lilies...έχει δει κανείς ποτέ να μας πει εντυπώσεις?
    thank
    08.06.2006, 23:25
    ναι, τους ειχα δει πρόπερσυ αν δεν κάνω λάθος. Μου άρεσαν πολύ, αν και πηγα με μια διάθεση σκεπτικισμου ... Ειναι κάτι ανάμεσα σε μουσική μεσοπολέμου, τροβαδούρων, όπερας του δρόμου ... και πολύ σύγχρονου. Κάτι τέτοιο. Με΄εξαιρετική κίνηση, που σε κάνει να συγκινείσαι και ταυτόχρνονα να νοιώθεις ευφορία. Ενα ανάμικτο συναίσθημα μελαγχολίας και ελπίδας. Και με κάποια πολύ προτότυπα "ταχυδακτυλουργικά" ... οχι σαν αυτα που ξέρουμε .. και μικρά ακροβατικά, στα πλαισια πάντα της ροής τους.

    Τέλος πάντων. Εμένα τουλάχιστον με παρέσυραν. Και έμεινε μια πολύ γλυκεία αίσθηση, για αρκετες μέρες. Σημαντικό. Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησα την κατάλληλη ορολογία ... αλλα .. ετσι ειναι αυτα.
    Luthien
    02.06.2007, 16:42
    Tiger Lillies ξανά στην Αθήνα

    Απο 1/6 ως 10/6 στο θέατρο Badminton στου Γουδή (τώρα το έμαθα οτι ειναι Ο Γουδης, αλλά και άλλοι Αθηναίοι ως φαινεται δεν το ηξεραν.. εγω ειμαι απο τον Πειραια και δικαιολογουμαι

    Λοιπόν πάω απόψε θα τους δω απο ΚΟΝΤΑ!!! και θα σας πω
    Luthien
    03.06.2007, 12:35
    Παρακολουθησαμε μια εξαιρετικη παρασταση. Η ολη οργανωση ηταν αψογη. απο τον ηχο ως τα σκηνικα. ΟΙ συνθεσεις κλασσικα TigerLillia-κες, ειχαν ευαισθησια χωρις να πηγαινουν στο μελο. Ποτε κυνικοι, ποτε κωμικοι ποτε τραγικοι, επαιζαν το ρολο της συνειδησης μας στο Κοριτσακι με τα Σπιρτα, και το ρολο του χορου στο Ιστοριες της Θαλασσας. Και τα δυο μερη ηταν εξισου ενδιαφεροντα και ομορφα.

    Ολοι οι συντελεστες τις παραστασης, εγραψαν ο καθενας κατι διαφορετικο στη μνημη του κοινου. Μια παρασταση που θα θυμαμαι για πολυ καιρο... αξιζει.