ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.877 μέλη

    Oι Duran Duran στην Αθήνα!

    ageras
    13.09.2006, 09:55
    Αν όλα πάνε καλά, και χωρίς να θέλουμε να το κακο-μελετήσουμε καθόλου, η παρέα των Duran θα επισκεφθούν τη χώρα μας στις 20 ή 21 Οκτωβρίου!

    Συγκεκριμένα, μέχρι τότε θα έχουν προηγηθεί Πολωνία, Σλοβακία, Σερβία και μία συναυλία στη Ρουμανία την αμέσως προηγούμενη από την επίμαχη ημερομηνία, στις 19 Οκτωβρίου δηλαδή, στο Palace Hall του Βουκουρεστίου!

    Η DiDi Music θα ανακοινώσει σύντομα τις λεπτομέρειες!

    Πηγή:e-go
    heartbreak-kid
    13.09.2006, 11:32
    Her name is rio and she dances on the sand
    Just like that river twisting through a dustly land
    And when she shines she really shows you all she can
    Oh rio rio dancer across the rio grande


    ageras
    15.09.2006, 04:16

    Μετά την θριαμβευτική τους εμφάνιση στο Terra Vibe το 2005, οι Duran Duran επιστρέφουν στο Ελληνικό κοινό που τους αποθέωσε. Το θρυλικό ποπ γκρουπ, Duran Duran, θα εμφανιστεί για μία μόνο συναυλία στο Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας, στο Ελληνικό, στις 22 Οκτωβρίου 2006.


    Tickets on sale Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου

    Σε συνέχεια της επιτυχημένης παγκόσμιας περιοδείας το 2004/5, που πραγματοποιήθηκε με αφορμή την κυκλοφορία του τελευταίου τους δίσκου με τίτλο ‘Astronaut’ (Epic Records), τα πέντε αρχικά μέλη των Duran Duran (Simon LeBon, John Taylor, Andy Taylor, Roger Taylor και Nick Rhodes) πρόσφατα αποφάσισαν να κάνουν ένα σύντομο διάλειμμα από τις ηχογραφήσεις του νέου τους άλμπουμ, με σκοπό να πραγματοποιήσουν μια σειρά από περιορισμένες επιλεκτικές εμφανίσεις , συμπεριλαμβάνοντας και την Αθήνα, στο πρόγραμμά τους.
    Tα πέντε ιδρυτικά μέλη των Duran Duran επανασυνδέθηκαν το 2002, μετά από 18 χρόνια, επιστρέφοντας δυναμικά στο μουσικό προσκήνιο – κατακτώντας την κορυφή των charts και σημειώνοντας sold out shows με τα εισιτήρια να εξαντλούνται παγκοσμίως, σε διάστημα λεπτών μόλις από την ανακοίνωσή τους.
    Χαρακτηριστικό είναι ότι η προηγούμενη εμφάνιση τους στην Ελλάδα, αρχικά προγραμματισμένη για το θέατρο Λυκαβηττού, μεταφέρθηκε στο Terra Vibe “under public demand” καθώς τα εισιτήρια του θεάτρου εξαντλήθηκαν σε χρόνο ρεκόρ !!!
    Αναγνώριση της διαχρονικής τους επιτυχίας, είναι και οι αλλεπάλληλες βραβεύσεις τους.
    Κατά τη διάρκεια των τελευταίων τριών ετών, το συγκρότημα έχει τιμηθεί με lifetime achievement βραβεία από τα MTV (USA), BPI (British Phonographic Industry), the Ivor Novellos (UK), The Ondas (Spain) και Q Magazine (UK).
    Εισιτήρια για το show της Αθήνας θα διατεθούν προς πώληση στο ευρύ κοινό στις 18 Σεπτεμβρίου.
    Τα μέλη της DuranDuranMusic.com – της επίσημης Duran Duran Fan Community του συγκροτήματος – θα έχουν ειδικά προνόμια τα οποία και μέσα στις επόμενες ώρες θα ανακοινωθούν.

    Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας - Ελληνικό
    22 Οκτωβρίου 2006
    Οι πόρτες ανοίγουν στις 18.30


    Ο χώρος του Ολυμπιακού Κέντρου Ξιφασκίας θα χωρισθεί σε 2 τμήματα το PITCH A ακριβώς μπροστά από τη σκηνήκαι το PITCH B που αφορά στον υπόλοιπο χώρο.
    H τιμή των εισιτηρίων είναι:

    PITCH A 60 EURO
    PITCH B 45 ευρώ ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

    ΤΙCKET HOUSE Aθήνα
    Πανεπιστημίου 42 (Εντός Στοάς) Τηλ: 210 3608366
    Δευτ.Παρ. 10:30 – 21:00 Σάββ. 10:30 – 16:00

    ΤΙCKET HOUSE Θεσσαλονίκη
    Εθν. Aμύνης 20 Τηλ: 2310 253630
    Δευτ Τετάρ. 10:30 – 16:00 Tρ.Πέμ.Παρ.10:30 – 15:00 / 17:30 – 20:30 Σάββ. 10:30 – 15:00

    TICKET HOUSE @ PMW
    PMW
    Αθήνα: Πανεπιστημίου 66 & 28ης Οκτωβρίου 2 τηλ: 210 3803030 Ωρ. Λειτουργίας: Δευτ. - Παρ.: 08.30 - 21.30 & Σάβ: 08.30 - 20:00
    Μαρούσι: Λεωφ. Κηφισίας 73 (εντός ψυχαγωγικού κέντρου Cosmopolis) τηλ :210 6197690 Ωρ. Λειτουργίας: Δευτ. - Κυρ.: 14.00 - 24.00

    ΤΙCKETPRO.GR
    www.ticketpro.gr 24 ώρες το 24ωρο


    Πηγή:pop-rock
    CHE
    15.09.2006, 08:10
    Ωραία! Και πίστευα ότι έκλεισε για μένα η συναυλιακή χρονιά. Ραντεβού στους Duran Duran λοιπόν!
    Ilovemusic
    15.09.2006, 21:30
    Το αγαπημένο μου συγκρότημα ξανά μετά από 16 μήνες στην Ελλάδα! Ανυπομονώ να τους ξαναδώ. Το προηγούμενο live τους ήταν το καλύτερο που έχω παρακολουθήσει ποτέ στη ζωή μου.
    CHE
    17.09.2006, 11:02
    Ωχ! Θα 'σαι κι εσύ;
    Μάλλον πρέπει να προσέχω μην μου έρθει καμιά τηγανιά στο κεφάλι!
    Χε, χε. Αστειεύομαι
    Ilovemusic
    17.09.2006, 22:19
    Λες να έχουμε πάλι καμία κόντρα για την ποιότητα των Duran Duran?Ανυπομονώ για τη συναυλία και θα περιμένω ιδιαίτερα τις δικές σου εντυπώσεις από αυτή.
    alexia-vicky
    17.09.2006, 22:27



    OEOEOEOEOEOEOEOEOOOOOOOOOOOOOOO
    ageras
    19.09.2006, 07:36


    Εδώ και μόλις λίγες ώρες έχει ξεκινήσει η προπώληση των εισιτηρίων των συναυλιών Duran Duran και Tool και ήδη οι πιστοί δηλώνουν το "παρών"!

    Σύμφωνα με τη didimusic, το "σκορ" των πωλήσεων στα Τιcket House Αθήνας και Θεσσαλονίκης, στα δισκοπωλεία PMW, αλλά, και στο διαδύκτιο μέσω της www.ticketpro.gr, σε λιγότερο από 24 ώρες, ανέρχεται σε 800 εισιτήρια για τους “fabulous” super star Duran Duran και στα 600 για τους συγκλονιστικούς TOOL!

    Πηγή:avopolis
    CHE
    21.09.2006, 14:32
    Τώρα φταίω εγώ να τα ψάλω; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας το διαψεύσει γιατί ούτε κι εγώ μπορώ να το πιστέψω!

    Λένε, λοιπόν, ότι όλα τα εισιτήρια είναι ορθίων και δεν θα υπάρχουν καθήμενοι! Αν είναι δυνατόν! Που ξανακούστηκε τέτοιο πράγμα (εκτός φυσικά από την Μαλακάσα και τα μεγάλα φεστιβάλ του εξωτερικού).

    Με λίγα λόγια τους Duran Duran θα τους δούνε μόνο όσοι θα βρίσκονται μπροστά στην σκηνή. Οι υπόλοιποι μόνο θα τους ακούνε. Ο γυναικείος πληθυσμός θα πρέπει να φροντίσει να βρει κανέναν γυμνασμένο μπρατσαρά να τη σηκώσει στους ώμους του μπας και τους πάρει το μάτι της. Duran Duran θ' ακούμε αλλά δεν θα βλέπουμε!

    Πήρα ο ίδιος τηλέφωνο στην DiDi Music και μου δηλώσανε άγνοια (μα είναι δυνατόν να μην ξέρουνε?) ενώ η Ticket House επιβεβαιώνει τη φήμη ότι δεν υπάρχουν θέσεις καθισμένων και ότι η διαφορά στις τιμές αφορά μόνο την απόσταση από τη σκηνή!!!
    ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ, ΦΡΙΞΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΟΝ!
    Ilovemusic
    26.09.2006, 00:13
    Δηλαδή εσύ όταν πας σε συναυλίες τέτοιου είδους κάθεσαι?Δεν κατάλαβα. Στο Μέγαρο Μουσικής πάμε?
    CHE
    26.09.2006, 12:35
    Φυσικά και κάθομαι! Που είναι το κακό; Σε όλες τις συναυλίες που πήγα υπήρχαν καθίσματα (πλην της Μαλακάσας φυσικά).
    Δηλαδή... πρέπει να πας στο Μέγαρο για να κάτσεις; Όταν ήμουν 20 χρονών πήγαινα 2 ώρες νωρίτερα, έμπαινα πρώτος, πήγαινα μπροστά-μπροστά στη σκηνή και τελικά έβγαζα κανά 5ωρο όρθιος.
    Τώρα, αν και δεν έχω περιττά κιλά, έχω όμως 18 χρόνια περισσότερα και μπορεί να μην είμαι αυτό που λέμε ‘‘τρίτης ηλικίας’’ αλλά είναι πολύ για μένα να κάτσω τόσες ώρες όρθιος. Αλλά ακόμα κι αν το δεχόμουνα, δεν μου φταίει σε τίποτα η κοπελιά μου η οποία δεν θα μπορεί να βλέπει λόγω ύψους και να την βγάλει και τόσες ώρες όρθια.

    Στο κάτω-κάτω υπάρχουν κι αυτοί που για λόγους υγείας χρειάζονται κάθισμα. Αυτούς δεν τους σκέφτεται κανείς; Είναι πολίτες Β’ κατηγορίας; (Και δεν μιλώ για τα Άτομα Με Ειδικές Ανάγκες που κινούνται στο ειδικό καρότσι).
    Και επιπλέον εγώ δεν θέλω μόνο να τους ακούσω, θέλω και να τους βλέπω. Αν ήταν έτσι τους άκουγα και στο σπίτι μου...

    (Εδώ ο διάλογος διακόπτεται καθότι ένα τηγάνι που εκτοξεύτηκε από το αξιότιμο μέλος Ιlovemusic κατευθύνεται ολοταχώς προς το κεφάλι μου. Σντουπ!).

    Υ.Γ. Και καλά να υπερασπίζεσαι τους Duran Duran το καταλαβαίνω. Είναι άλλωστε το αγαπημένο σου συγκρότημα. Αλλά να υπερασπίζεσαι τους διοργανωτές... (άλλωστε μ’ αυτούς τα βάζω και όχι με το συγκρότημα).
    Deos
    22.10.2006, 18:00
    Σε μία ώρα φεύγω για την μεγάλη συναυλία!!!

    Επιτέλους έφτασε η μέρα!!

    REACH UP FOR THE SUNRISE!! PUT YOUR HANDS UP TO THE BIG SKY!!
    Orfeus
    22.10.2006, 18:33
    Κλικ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-10-2006 18:36 ]


    rompa
    22.10.2006, 20:21
    Καλά να περάσετε!!!Γράψτε εντυπώσεις μετά
    Deos
    23.10.2006, 02:19
    Παιδιά ήταν το κάτι άλλο!!
    Περάσαμε υπέροχα!!

    Λεπτομέρειες ΕΔΩ
    nightwhisper
    23.10.2006, 10:48
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 13-09-2006 στις 11:32 έγραψε...

    Her name is rio and she dances on the sand
    Just like that river twisting through a dustly land
    And when she shines she really shows you all she can
    Oh rio rio dancer across the rio grande






    ωωωωωωωωωωχ πια με το ερμο το google sou ρε heart
    CHE
    23.10.2006, 12:55
    Η πολυπόθητη συναυλία των Duran Duran έλαβε τέλος και όσοι είμασταν εκεί περάσαμε πολύ καλά και σίγουρα αποζημιωθήκαμε από τον απαράδεκτο χώρο και την κάκιστη -για άλλη μια φορά- οργάνωση της Didi Music. Πάλι καλά που καθόμουνα μπροστά-μπροστά (με τίμημα την πεντάωρη ορθοστασία) για να τους δω όσο το δυνατόν καλύτερα.

    Ας τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Πριν τους Duran Duran εμφανίστηκε ένας D.J. που έκανε διάφορα χορευτικά remix με υποψίες samples από τραγούδια της δεκαετίας του 1980 (από το "Love Action'' των Human League και το "Don't Go'' των Yazoo μέχρι το ''Wishing'' των A Flock Of Seagulls).
    Κατά τις 21:30 και εν μέσω κραυγών και τσιριχτών εμφανίστηκαν οι Duran Duran χωρίς τον Andy Taylor. Σημειώνω εδώ ότι σε επικοινωνία που είχε την προηγούμενη ακριβώς ημέρα (δηλαδή Σάββατο 21/10) το MAD TV με τους διοργανωτές λόγω της φήμης της μη εμφάνισης του Andy Taylor, οι διοργανωτές διαβεβαίωσαν το κανάλι και τους τηλεθεατές ότι ΟΛΟΙ οι Duran Duran θα είναι παρόντες.
    Κάτι τέτοιο δεν έγινε και αν αναλογιστεί κανείς τα όσα τραγελαφικά προηγήθηκαν με ανταλλαγές Δελτίων Τύπων με την Ένωση Φωτογράφων, την επιλογή του απαράδεκτου χώρου, το γεγονός ότι δεν υπήρχαν καθίσματα (και κατά συνέπεια την υποχρεωτική ορθοστασία όλων), το ότι δίνανε τα μπουκαλάκια με το νερό χωρίς τα καπάκια (!!!) και πολλά άλλα, καταλαβαίνει κανείς ότι αυτοί οι κύριοι διοργανωτές είναι επιεικώς απαράδεκτοι και αν δεν μπορούν να σεβαστούν το κοινό να πάνε σπίτια τους ή να κάνουν άλλη δουλειά.

    Πάμε παρακάτω. Οι Duran Duran εμφανίστηκαν, λοιπόν, με κέφια και από την αρχή έκλεψαν το κοινό και άναψαν το κέφι. Hungry Like The Wolf, Union Of The Snake ήταν τα πρώτα τραγούδια που είπανε για να πάρουν σιγά-σιγά τη σειρά τους τα υπόλοιπα.
    Όλα τα καλά τα είπανε κρατώντας για το encore το Girls On Film και το Wild Boys, και αφήνοντας έξω από το πρόγραμμα το Planet Earth και -περιέργως- το New Moon On Monday (κρίμα γιατί είναι από τα καλύτερά τους).
    Παρόλα αυτά είπανε και το Some Like It Hot από την εποχή των Power Station με τον Simon Le Bon να αποδίδει άψογα το τραγούδι που είχε ερμηνεύσει πρώτος ο μακαρίτης Robert Palmer.

    O Simon LeBon ήταν σε κέφια. Έκανε τις γκριμάτσες του, χόρεψε, έκανε τσαλιμάκια, έπαιξε με το κοινό, φιλήθηκε στο στόμα με τον John Taylor (ναι, το είδαμε κι αυτό!) και γενικά ήταν καλύτερος απ’ ότι στην περσινή συναυλία στη Μαλακάσα.
    Οι Duran Duran, σε γενικές γραμμές, απέδωσαν τα τραγούδια σχεδόν όπως τα ακούμε στα CD με κάποια μέρη προηχογραφημένα κάτι που συμβαίνει πλέον πολύ συχνά στις συναυλίες. Τα έξτρα πρόσωπα επί σκηνής, ο κιθαρίστας που πήρε τη θέση του Andy Taylor, η λιγερόκορμη μαύρη που έκανε τα φωνητικά και ο νεαρός σαξοφωνίστας ήταν πολύ καλοί. Ο John Taylor ήταν χαμογελαστός και έκλεψε τις καρδιές του θηλυκού πληθυσμού (αυτές που καίνε εδώ και 25 χρόνια) ενώ ο αφανής ήρωας ήταν ο Roger Taylor, ο ντράμερ των Duran Duran, που ήταν άψογος αλλά και ο μόνος από τους 5 που από την εποχή της Ντουρανομάνιας κρατά χαμηλό προφίλ (και άβαφος) και γι’ αυτό του έχω αδυναμία.
    Ο Nick Rhodes που έμοιαζε σαν τον Vince Clarke από εποχής Yazoo βαμμένος-καραβαμμένος ήταν στα keyboards και πρέπει να ήταν ο πιο ξεκούραστος από όλους.

    Κάποια λαθάκια στις εκτελέσεις των τραγουδιών ήταν αναπόφευκτα (στο ''Ordinary World'' βγήκαν δύο φορές εκτός ρυθμού) αλλά παρόλα αυτά οι Duran Duran ήταν αξιόπιστοι και δικαίωσαν τη φήμη που κουβαλάνε ως ένα από τα ιστορικότερα συγκροτήματα των '80's.
    Ελπίζουμε να ξαναέρθουνε και την επόμενη φορά να επιλέξουνε οι διοργανωτές κάποιον καταλληλότερο χώρο. Σε ό,τι αφορά την DiDi Music οφείλω να τους προειδοποιήσω ότι μετά από τις γκάφες που κάνανε (και τώρα και στο παρελθόν) λίγο απέχει ο κόσμος να μην ξαναπατήσει σε συναυλίες που διοργανώνουν αυτοί. Ας βάλουνε μυαλό πριν είναι αργά γι’ αυτούς.

    Υ.Γ. Πλάκα είχανε τα μπαλόνια που έπαιζε το κοινό πριν αρχίσει η συναυλία. Άραγε καταλάβανε ότι τα μπαλόνια δεν ήταν μπαλόνια αλλά φουσκωμένα προφυλακτικά;
    rompa
    23.10.2006, 13:25
    Duran Duran live MAD report


    Μπορεί οι fans των Duran Duran που βρέθηκαν χθες βράδυ στο Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας του Ελληνικού να μην ήταν 20.000, όπως στην περυσινή τους συναυλία στο Terra Vibe, ήταν, όμως, μια συναυλία που φάνηκαν να απολαμβάνουν πραγματικά τόσο οι θεατές, που χόρευαν και φώναζαν συνεχώς, όσο και η ίδια η μπάντα, που "ακούραστη" έπαιξε για δύο ολόκληρες ώρες όλα τα μεγάλα hits της καριέρας της.

    Μπορεί οι fans των Duran Duran που βρέθηκαν χθες βράδυ στο Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας του Ελληνικού να μην ήταν 20.000, όπως στην περυσινή τους συναυλία στο Terra Vibe, ήταν, όμως, μια συναυλία που φάνηκαν να απολαμβάνουν πραγματικά τόσο οι θεατές, που χόρευαν και φώναζαν συνεχώς, όσο και η ίδια η μπάντα, που "ακούραστη" έπαιξε για δύο ολόκληρες ώρες όλα τα μεγάλα hits της καριέρας της.
    Η συναυλία ξεκίνησε γύρω στις 21:30 με τον Simon LeBon να φωνάζει "Kalispera Athina"! Για τις επόμενες δύο ώρες, ο frontman του group και οι John Taylor, Andy Taylor, Roger Taylor και Nick Rhodes έπαιξαν super hits όπως τα "Rio", "Come Undone" (που ο Simon αφιέρωσε στα παιδιά του σήμερα, συμβουλεύοντάς τα να ζουν χωρίς φόβο), "What Happens Tomorrow", "Notorious", "(Reach Up For The) Sunrise" κ.α., ενώ στο απαραίτητο encore οι Duran Duran έπαιξαν τα classics "Photograph" και "Wild Boys", με τον κόσμο να αποθεώνει τα μέλη της μπάντας, φωνάζοντας ρυθμικά τα ονόματά τους!


    Πηγή:mad


    rompa
    23.10.2006, 13:29
    Παράθεση:
    Υ.Γ. Πλάκα είχανε τα μπαλόνια που έπαιζε το κοινό πριν αρχίσει η συναυλία. Άραγε καταλάβανε ότι τα μπαλόνια δεν ήταν μπαλόνια αλλά φουσκωμένα προφυλακτικά;


    Πλάκα κάνεις...


    Παράθεση:
    την προηγούμενη ακριβώς ημέρα (δηλαδή Σάββατο 21/10) το MAD TV με τους διοργανωτές λόγω της φήμης της μη εμφάνισης του Andy Taylor, οι διοργανωτές διαβεβαίωσαν το κανάλι και τους τηλεθεατές ότι ΟΛΟΙ οι Duran Duran θα είναι παρόντες.


    Είναι όντως απαράδεκτοι οι διοργανωτές