ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.851 μέλη

    Ζέσταμα πριν αρχίσω να παίζω?

    aggelosnegas
    24.09.2006, 17:05
    Παίζω κιθάρα και για ζέσταμα παίζω κανα 5λεπτο σκάλες και κάνω γύρω-γύρω τους καρπούς!!!Εσείς τι κάνετε???
    Orfeus
    24.09.2006, 17:10
    Δεν με είδες;;;
    Πίνω τζιν στη .....μπάρα!!!!


    aggelosnegas
    24.09.2006, 17:14
    Το μέλος Orfeus στις 24-09-2006 στις 17:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν με είδες;;;
    Πίνω τζιν στη .....μπάρα!!!!




    Επειδη δεν μ΄αρεσει τον τζιν κανει καμια μπιριτσα???

    Orfeus
    24.09.2006, 17:18

    Aiolos_m
    24.09.2006, 17:24
    Μόνο αν είναι Mc Farland
    faltsoo
    24.09.2006, 20:18
    περα απο το καλαμπουρι
    με τον Ορφεα και τα αλλα τα παιδια απο τους ΦΩΛΥ ΜΠΙΦΟΥΝΤΑ
    Παντα πριν αρχισουμε ενα Live , κανουμε το γυρω του τετραγωνου
    δυο φορες , με ελαφρο τροχαδακι ...

    και μετα καθομαστε ''κατω '' απ' τη μπαρα




    Orfeus
    24.09.2006, 20:20



    vero
    24.09.2006, 21:00
    Sosta!!!!
    tolaruba
    24.09.2006, 21:04
    εγω παλι τεντωνω τα δαχτυλα μου και ακουγεται αυτο το πολυ αισθησιακο κρραακ
    matthias16
    24.09.2006, 22:21
    εγω παλι δεν καταλαβαινω τιποτα!!
    αρχιζω κατ'ευθειαν....
    παλια μονο ειχα παθει μια τενοντιτιδα(!!!!)

    Blackmore
    27.09.2006, 00:20
    Το μέλος tolaruba στις 24-09-2006 στις 21:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    εγω παλι τεντωνω τα δαχτυλα μου και ακουγεται αυτο το πολυ αισθησιακο κρραακ



    Ό,τι χειρότερο θα μπορούσες να κάνεις...
    rory166
    27.09.2006, 00:29
    Το μέλος Orfeus στις 24-09-2006 στις 17:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν με είδες;;;
    Πίνω τζιν στη .....μπάρα!!!!






    ειπαμε...το τζιν ειναι για τη φωνη...οχι για την κιθαρα!
    skguit
    27.09.2006, 02:29
    Εγώ φίλοι μου αν μου ερέσει αυτό που θα παίξω είτε μόνος είτε με άλλους,δεν κάνω καθόλου ζέσταμα,αν είναι πάλι να με ξενερώσει αυτό που θα παίξω τότε δεν παίζω καθόλου.
    dimitris1983
    28.09.2006, 12:49
    Αφού κουρδίσω το όργανο (παίζω ούτι), παίζω διάφορα μακάμ (μουσικές γραμμές πιο γνωστές ως δρόμοι) και για ζέσταμα και για να στρώσει το όργανο.
    Hellybelly
    13.01.2007, 16:34
    Geia kai xara se olous kai oles, kat'arxin apologoume gia ta greeklish mou, distixos omws se afto to pc den iparxoun ellinika fonts.

    Asxoloume me tin mousiki sxedon 16 xronia, akolouthisa spoudes stin ameriki me organo mou tin kithara kai afti ti stigmi ergazomai san instructor se idiotiki sxoli mousikis.

    Afto pou perasa stous ma8ites mou oso kairo didasko einai oti ena syntomo zestama toso stous karpous, daxtila alla kai stous omous einai poli simantiko gia tin apofigi diaforon pathiseon pou einai poli koines stous mousikous. Mporei na einai apo mia apli tenontitida mexri xronio carpal syndrome, kai pistepste me, den einai katholou asteio . Episis to organo antapokrinete poli diaforetika otan einai "krio" para ena organo to opio "zestathike" me diafora workourounds sta mesaia tasta, kathos kai string bends. Min ksexnate oti idika ton xeimona ta daxtila mas einai kria kai oi kindinoi afksanontai safws.

    Ena kalo warming up programma ksekinaei panta me strifogirisma ton karpon mias kai apo ekei pernane oloi oi tenontes pou kataligoun sta daxtila mas.Sikoste ta xeria isia kai eftheia mprosta kai arga strifogiriste tous karpous sas gia 1-2 lepta.
    Pote min ksekinate na pezete kati se psila tempo's ean ta xeria sas den exoun zestathei. Mporeite na ksekinisete diafores askiseis, stretching, i aplos kapies klimakes, i gia tous pio proxorimenous kapia modes opos mixolydian,aeolian,locrian pou ek fisi tous exoun megala diastima etsi oste voithane sto zestama metaksi ton daxtilwn.
    ksekiniste na pezete se arga tempo, kai stin sinexeia diplasiasete ton xrono sas (subdivide beats) p.x ean pezete mia chromatic scale stin C (C,C#,D,D#,E,F,F#,G,G#,A,A#,B) ksekiniste me 1/4 stin kathe nota (quarter notes)
    meta apo 3 lepta pekste to idio alla me 1/8 stin kathe nota (eighth notes)
    stin sinexeia meta apo 4-5 lepta sinexiste me 1/16 (sixteenth notes)
    kai ean antexete mporeite na pate kai se 1/32 i akoma kai triplets. Poli simantiko to tempo na paramenei panta to idio.

    I xromatiki klimaka einai aplos ena paradeigma , egw proteino Aeolian mode gia strech se ena tempo 92bpm kai straight 8th feel.

    Simantiko episis einai na katanoisoume oti gia na eimaste fit sto organo mas, prepei na kanoume eksaskisi se takta diastimata, as poume 1 ora tin imera, alla kathe mera. Ean peksoume gia 6 wres kai meta piasoume kithara istera apo mia evdomada gia alles 6 wres, den kanoume tipota, isa isa ekei afksanoume tous kindinous gia pathiseis ton akron,mia kai oi myes mas den sinithizoun mia sigekrimeni fisiki katastasi. Prosopika meta apo tosa xronia ekmathisis den eixa pote kanena apolitos provlima, akoma kai otan edina eksetaseis kai eprepe na pezw 6-8 wres tin imera.

    Elpizw na sas voithisa ligaki. Geia xara kai keep on rocking

    PROFBASILHS
    14.01.2007, 23:26
    Hellybelly πολύ καλή η συμβουλή! Ευχαριστώ ! ! !
    roubas
    15.01.2007, 08:48
    Εγώ που παίζω μπουζούκι και λαϊκη κιθάρα αν δεν ξεσκιστώ ένα μισάωρο με δρόμους (κυρίως ουσάκ) θα σέρνομαι στο live!
    Δυστυχώς δεν το κάνω πάντα!
    Μπορει να την αράξω και γω στη μπάρα για καμια σαμπούκα!

    roubas
    15.01.2007, 08:49
    Εγώ που παίζω μπουζούκι και λαϊκη κιθάρα αν δεν ξεσκιστώ ένα μισάωρο με δρόμους (κυρίως ουσάκ) θα σέρνομαι στο live!
    Δυστυχώς δεν το κάνω πάντα!
    Μπορει να την αράξω και γω στη μπάρα για καμια σαμπούκα!

    tsarasjoint
    24.08.2007, 15:42
    μια καλη ασκηση για ζεσταμα= προεκτεινεις το χερι μπροστα και στο υψος του ωμου στην ιδια ευθεια,το τεντωνεις με την παλαμη ευθεια και να κοιτα προς τα επανω.ο αγκωνας που θα πρεπει να κοιτα προς τα κατω θα πρεπει να στηριζεται πανω σε κατι(στη πλατη μιας καρεκλας η καποιο επιπλο) ετσι ωστε να μη βαζεις καθολου προσπαθεια να κρατας το χερι σου μπροστα.επειτα με το αλλο χερι πιανεις ολα τα δακτυλα και αργα-αργα τα κατεβαζεις προς τα κατω οσο μπορεις.μετα τα επαναφερνεις παλι αργα-αργα. η κινηση στο τεντωμα πρεπει να διαρκει τουλαχιστον 15 δευτερα..........αλλη μια ασκηση= ακουμπας ενα τοιχο με το στηθος και σηκωνεις το ενα χερι πλαγια στο υψος του ωμου με την παλαμη να εφαπτεται στο τοιχο.πολυ αργα με βαθειες αναπνοες απομακρινεσαι απο το τοιχο κρατωντας τη παλαμη στην ιδια θεση και με κατευθυνση προς την παλαμη τεντωνωντας ετσι στον καρπο.επαναφερεσαι στην αρχσικη θεση το ιδιο αργα.το τεντωμα πρεπει να διαρκεσει τουλαχιστον 15 δευτερα.......εχει αποτελεσμα!!!!
    noizreduction
    24.08.2007, 22:26
    Ξεκιναω με ελαφρες ασκησεις μασαζ στα δαχτυλα, που περιλαμβανουν τριψιμο των αρθρωσεων, ανοιγμα των δαχτυλων και ζεσταμα του καρπου. Αυτο θελει 15 λεπτα περιπου για να ζεσταθουν πληρως τα χερια.
    Στη συνεχεια για αλλα 15 λεπτα απλες κλιμακες και ανοιγματα Hanon ( ε, ανεφερα πως παιζω πληκτρα ) και μετα για 5 λεπτα αρπισματα. Ολα αυτα αφορουν συγχρονως και τα 2 χερια.
    Καποτε δουλευα σε βραδινομαγαζο και λογω φορτου εργασιας δεν προλαβαινα να κανω τις ασκησεις αυτες, με αποτελεσμα στο τελος του καλοκαιριου να καταληξω με μυικο προβλημα στον ωμο ( ευτυχως η stamina του πιανου απεδωσε ). Απο τοτε μειωμενα live και πολυ καλη προθερμανση