ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Τα νέα Επτά θαύματα του κόσμου και η Ακρόπολη!

    KAKOFONIKS
    13.01.2007, 14:00
    "Λισαβόνα


    Ανακοινώθηκε ο κατάλογος με τις υποψηφιότητες για τα νέα Επτά Θαύματα του Κόσμου.
    Περιλαμβάνει 21 μνημεία (μεταξύ των οποίων και η Ακρόπολη) και τα επικρατέστερα επτά θα ανακοινωθούν σε ειδική τελετή στη Λισαβόνα στις 7 Ιουλίου, δηλαδή στις 7/7/07.
    Εν τω μεταξύ, όπως γράφει την Πέμπτη η εφημερίδα Το Βήμα, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ψηφίζουν στη σχετική ιστοσελίδα (www.new7wonders.com), που φιλοξενεί φωτογραφίες και λεπτομέρειες για όλα τα μνημεία.
    Τα Επτά Θαύματα της Αρχαιότητας είναι ο Φάρος της Αλεξάνδρειας, ο Ναός της Αρτέμιδος στην Έφεσο, το άγαλμα του Δία στην Oλυμπία, ο Κολοσσός της Ρόδου, οι Κρεμαστοί Κήποι της Βαβυλώνας, το Μαυσωλείο της Αλικαρνασσού και η Πυραμίδα του Χέοπα στην Γκίζα.
    Από αυτά, μόνο η Πυραμίδα της Γκίζας μπορεί να είναι... διαχρονική, καθώς διεκδικεί θέση και στα νέα Επτά Θαύματα του Κόσμου."


    Πηγή :news.in.gr




    επισυναπτόμενα: 768896_b.jpg 
    heartbreak-kid
    13.01.2007, 17:12
    είναι η ακρόπολις και η αγια-σοφια στις υποψήφιες.
    κάποιοι πρέπει να κάνουμε το καθήκον μας

    Aiolos_m
    13.01.2007, 17:15
    Υποψηφιότητα για θαύμα αλλά...κατά πρόβλεψη γίνεται;

    πχ ααααν φτιαχτει η Παιδεία στην Ελλάδα δεν θα είναι το πλέον σύγχρονο θαύμα;
    λέω εγώ τώρα...
    heartbreak-kid
    13.01.2007, 17:24
    aiolos, το 8ο θαύμα του κόσμου είναι ότι υπάρχει ακόμα αυτός ο τόπος, που λέγεται ελλάς
    Fler
    13.01.2007, 20:17
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 13-01-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Υποψηφιότητα για θαύμα αλλά...κατά πρόβλεψη γίνεται;

    πχ ααααν φτιαχτει η Παιδεία στην Ελλάδα δεν θα είναι το πλέον σύγχρονο θαύμα;
    λέω εγώ τώρα...



    Σωστός!
    Ε, να κάνουμε βρε μια λίστα..(Είπαμε, όμως, Aiolos να..προβλέπουμε και με κάποια λογική και με την προυπόθεση ότι κααααποια στιγμή μπορεί και να γίνουν πραγματικότητα..Εσύ ξέφυγες εντελώς..!!)
    Amelie
    14.01.2007, 13:30
    Βρε,εξαπλώνεστε και σε άλλα topics? Δε φτάνουν οι διαφωνίες στο ήδη υπάρχον? Εγώ ψήφισα πάντως!
    incomplete_angel
    14.01.2007, 14:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 13-01-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Υποψηφιότητα για θαύμα αλλά...κατά πρόβλεψη γίνεται;

    πχ ααααν φτιαχτει η Παιδεία στην Ελλάδα δεν θα είναι το πλέον σύγχρονο θαύμα;
    λέω εγώ τώρα...



    Σωστόόόός!!

    - - - - - - - - - - - -

    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 14-01-2007 14:46 ]


    thank
    14.01.2007, 15:00
    Πειράζει που εγώ δεν πολυκατάλαβα το τί γίνεται ? Δηλ θα έχουμε αναθεώρηση ? εμπλουτισμό ? θα παίξουν ρόλο οι ψηφοφορίες στο νετ ??? Και αν μας πούνε πως έχουμε ακόμα ένα θάυμα στο χαρτοφυλάκιο της ιστορίας μας, πόσο θα επηρεάσει την φοβερή κινητικότητα του Υπ πολιτισμού και των άλλων "αρμοδίων" ώστε να κρατήσουν ζωντανή την ιστορία ?? Μου ξέφυγαν επίσης οι διαφωνίες (τι ...ποιός .. διαφώνησε, που, σε ποιό τόπικ, ... ).. Μπορεί να φταίει και ο Αιολος με τους ανέμους του που κάνει τους πάντες να ξεφεύγουν
    Amelie
    14.01.2007, 15:08
    Εννοούσα ότι υπάρχει ήδη τόπικ για την παιδεία Θάνο μου. Αλλά μας έχει επηρεάσει και το κολλάμε παντού.
    IxNiLaTiS
    15.01.2007, 16:26
    Κάποιο σάιτ ήθελε να δείξει υψηλή επισκεψιμότητα
    και σκαρφίστηκε αυτό το δημοψήφισμα.

    Άντε τώρα, ο κάθε άσχετος,
    γκα- γκά και γκάου – μπίου
    να ψηφίσει για νέα θαύματα …

    Και δεν κατάλαβα, την Ακρόπολη χθές την έχτισαν;

    … ή δεν πάνε καλά οι άνθρωποι, ή μας δουλεύουν.

    nefos
    24.05.2007, 01:51




    ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ερευνα της Metron Analysis δείχνει ότι η πλειονότητα των επισκεπτών συμφωνεί με τα έργα

    Μας αρέσει και με σκαλωσιές...

    Της Ν. ΚΟΝΤΡΑΡΟΥ-ΡΑΣΣΙΑ

    Ποιος είναι ο επισκέπτης της Ακρόπολης που με ήλιο και βροχή ανηφορίζει στο βράχο; Για πρώτη φορά έχουμε το προφίλ του. Είναι μορφωμένος, Ευρωπαίος, νέος 18-45 ετών, δείχνει κατανόηση για τις σκαλωσιές που είναι ζωσμένα τόσα χρόνια τα μνημεία γιατί πιστεύει πως συμβάλλουν στην προστασία τους. Συνήθως προσέρχεται μόνος, όχι με γκρουπ και έχει γοητευτεί και άλλοτε από την εικόνα αρχαίου ερειπιώνα. Θα ήθελε, όμως, καλύτερη σήμανση στα μνημεία, πλουσιότερο πληροφοριακό υλικό και μεγαλύτερη εξυπηρέτηση από το προσωπικό.

    Νέοι, μορφωμένοι και Ευρωπαίοι οι επισκέπτες της Ακρόπολης. Και ποδοσφαιρόφιλοι, όπως οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ που ανέβηκαν να προσευχηθούν στη θεά Αθηνά να κερδίσουν τη Μίλαν
    Ολα αυτά προκύπτουν από έρευνα που έκανε με χρηματοδότηση του υπουργείου Πολιτισμού και της Ευρωπαϊκής Ενωσης η εταιρεία δημοσκοπήσεων Metron Analysis για λογαριασμό της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης, του φορέα που τα τελευταία χρόνια τρέχει για να ολοκληρώσει το ταχύτερο δυνατόν τα έργα. Συνεπώς, κύριος στόχος της έρευνας ήταν να καταμετρηθούν οι εντυπώσεις του κοινού από τις σκαλωσιές, η γνώμη του για την αναγκαιότητα αλλά και την αισθητική των επεμβάσεων, και δευτερευόντως για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και εξυπηρετήσεις.

    Ρωτήθηκαν συνολικά 1.032 επισκέπτες, επί έξι μήνες (Ιούνιος-Νοέμβριος 2006) από τις 11 το πρωί μέχρι τις 3 το μεσημέρι, που η Ακρόπολη συγκεντρώνει το μεγαλύτερο αριθμό επισκεπτών. Το ερωτηματολόγιο μοιράστηκε σε έξι γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά και κινεζικά.

    Από τις απαντήσεις, προκύπτει ότι οι περισσότεροι επισκέπτες που πήραν μέρος στην έρευνα είναι άνδρες (52,9%), ηλικίας 18-45 ετών (71,8%), ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης (81,3%), από χώρες της Ευρώπης (48,7%) και 8 στους 10 είχαν επισκεφθεί την τελευταία χρονιά και άλλο αρχαιολογικό χώρο. Ανήκαν σε 60 εθνικότητες με περισσότερους τους Αμερικανούς (13,8%). Ακολουθούν Ισπανοί (11,8%), Γάλλοι (10,7%), Ιταλοί (7,2%), Βρετανοί (6,7), Ελληνες (5,7%), Κινέζοι και Καναδοί (4,1%). Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία δηλώνουν πιο ευχαριστημένοι από τους νεότερους που είναι πιο επιφυλακτικοί και αβέβαιοι. Μήπως γιατί αναζητούν πιο σύγχρονες μεθόδους παρουσίασης των μνημείων; Ας δούμε τι απάντησαν στις ερωτήσεις:

    *Η αναστήλωση αναδεικνύει ή αλλοιώνει τη μορφή των μνημείων; Την αναδεικνύει (44,%), την αλλοιώνει (10,5%), τίποτα από τα δύο (26,5%).

    *Σε τι αποσκοπεί η αναστήλωση; Επανατοποθέτηση αρχαίου υλικού και μερική συμπλήρωση με νέο μάρμαρο (69,7%), συμπλήρωση και ανακατασκευή μνημείου (22,7%), δεν γνωρίζω (7,7%).

    *Ποια η γνώμη σας για τη συμπλήρωση των μνημείων με νέο μάρμαρο; Το 68% συμφωνεί και το 15,7% διαφωνεί.

    *Τα αυθεντικά γλυπτά μεταφέρονται στο μουσείο και αντικαθίστανται από αντίγραφα. Ποια η γνώμη σας; Το 82% συμφωνεί, το 9% διαφωνεί.

    *Η τοποθέτηση αντιγράφων αλλοιώνει την αυθεντικότητα των μνημείων; Οχι, λέει το 50%, τα αλλοιώνει το 13,4%.

    *Ποια η γνώμη σας για την αναστήλωση της Ακρόπολης; Θετική το 85%, αρνητική το 5% .

    *Η Ακρόπολη ανταποκρίνεται στην εικόνα που είχατε πριν από την επίσκεψή σας; Ανταποκρίνεται (78%). Μόλις το 5,5% απάντησε ότι ανταποκρίνεται λίγο ή καθόλου.

    *Πόσο ικανοποιημένος/η μείνατε από την επίσκεψή σας στην Ακρόπολη; Πολύ ικανοποιημένοι 44,3%, μάλλον ικανοποιημένοι 45,2% , δυσαρεστημένοι 3,5%.

    Υστερα από όλα αυτά η διευθύντρια της ΥΣΜΑ Μαίρη Ιωαννίδου έχει κάθε λόγο να είναι πολύ ευχαριστημένη: «Νομίζαμε πως ο κόσμος δεν θέλει ικριώματα στα μνημεία. Η έρευνα απέδειξε ότι οι επισκέπτες καταλαβαίνουν τη σημασία των επεμβάσεων, δέχονται την αναγκαιότητα της συμπλήρωσης με νέο μάρμαρο και της αντικατάστασης των γλυπτών με αντίγραφά τους προκειμένου τα αυθεντικά να προστατευθούν και να εκτεθούν στο μουσείο. Αντιλαμβάνονται πολύ καλά τη σοβαρότητα του εγχειρήματος και γι' αυτό όταν τυχαίνει να βρεθούν μπροστά στη μεταφορά ενός ογκώδους αρχιτεκτονικού μέλους, δεν ακούγεται κιχ όσο γίνεται η δουλειά και όταν ολοκληρωθεί, χειροκροτούν».

    Υπήρξαν και αυθόρμητα σχόλια των επισκεπτών χωρίς ερωτήσεις. Σε αυτά, καταγράφεται δυσαρέσκεια (12%) για την τιμή των εισιτηρίων, την πολυκοσμία, τη συμπεριφορά των υπαλλήλων, ενώ πολύ μικρό ποσοστό (4%) εξέφρασε ανυπομονησία για την ολοκλήρωση των έργων.

    Την ανάλυση των αποτελεσμάτων της έρευνας, λαμβάνοντας υπόψη και τα ελεύθερα σχόλια, έκαναν οι αρχαιολόγοι Φανή Μαλλούχου Tufano και Εύη Πετροπούλου.


    enet - 23/05/2007
    swkraths
    08.07.2007, 20:52
    Το Σινικό Τείχος, η αρχαία πόλη της Ιορδανίας Πέτρα, το άγαλμα του Χριστού στο Ρίο ντε Ζανέιρο, το Μάτσου Πίτσου στο Περού, η πυραμίδα της Ίτζα στο Μεξικό, το Κολοσσαίο της Ρώμης και το Ταζ Μαχάλ στην Ινδία είναι τα επτά συγχρόνα θαύματα του κόσμου, σύμφωνα με ψηφοφορία που διενήργησε μη κερδοσκοπική οργάνωση και στην οποία συμμετείχαν περισσότερα από 90 εκατομμύρια άνθρωποι μέσω Διαδικτύου και κινητών τηλεφώνων.

    Από την «θαυματουργή» επτάδα απουσιάζουν, μεταξύ άλλων, η Ακρόπολη της Αθήνας, η Αγία Σοφία της Κωνσταντινούπολης, ο Πύργος του Αϊφελ, το Νησί του Πάσχα, το Στόουχεντζ, το Αγαλμα της Ελευθερίας, η Όπερα του Σίδνεϊ, ο ναός του Ανγκόρ Βατ στην Καμπότζη και το Κρεμλίνο.

    Οι Πυραμίδες της Αιγύπτου είχαν τεθεί εκτός συναγωνισμού και είναι οι μόνες κατασκευές από τα επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου που διατηρούν τον χαρακτηρισμό του θαύματος, παράλληλα με τα επτά του σύγχρονου κόσμου.

    Η τελετή της παρουσίασης των αποτελεσμάτων πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στη Λισαβόνα με τη συμμετοχή της Αμερικανίδας ηθοποιού Χίλαρι Σουάνκ, της Ινδής συναδέλφου της Μπιπάσα Μπάσου και του Βρετανού ηθοποιού Μπεν Κίνγκσλεϊ, ενώ στο καλλιτεχνικό μέρος εμφανίσθηκαν η Τζένιφερ Λόπες και ο Χοσέ Καρέρας.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι η UNESCO είχε γνωστοποιήσει την πρόθεσή της να κρατήσει αποστάσεις από τη ψηφορία, με την αιτιολογία ότι αντανακλά μόνο τις απόψεις όσων ψηφίζουν.

    Αλλωστε, διατηρεί τον κατάλογο των Μνημείων Πολιτιστικής Κληρονομιάς, που περιλαμβάνει 851 τοποθεσίες και συνεχώς ανανεώνεται.

    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

    movflower
    08.07.2007, 21:31
    Ότι 3 από τα λεγόμενα νέα θαύματα βρίσκονται στη Νότιο Αμερική
    η παρουσία ηθοποιών των -όλιγουντ
    και
    η απόσταση που διατήρησε η Ουνέσκο από αυτή την ανακύρυξη
    δηλώνουν την προέλευση των ψηφοφόρων και την γελοιότητα του επιπέδου.


    StavmanR
    13.07.2007, 14:11
    Κατ'αρχάς, καλωσορίστε τη νέα διαδικασία "εκδημοκράτησης" της δημόσιας ζωής μέσω της ψηφοφορίας αλά τελεβόουτινγκ. Κάθομαι στον δερμάτινο καναπέ και τρώω πίτσα, βλέπω μεσημεριανές "κοινωνικές" εκπομπές, βάζω τα πόδια επάνω στο τραπέζι, σκέφτομαι πώς θα καταφέρω να μπω σε διάσημο ριάλιτι ώστε να πετύχω το σκοπό της ζωής μου και λέω να στείλω ένα μήνυμα από τα 200 που μου "χαρίζει" το νέο πακέτο συνομιλιών με την τάδε εταιρία. Και τότε, ακούω από τα σαράουντ ηχεία της πλασμα τηλεόρασής μου ότι κάπου αποφασίζουν για τα νέα θαύματα του κόσμου. Και κάπου μέσα στη θολούρα του μυαλού μου που επιμένει να διερωτάται "γιατί το σκήνωμα του Βησσαρίωνα δεν περιλαμβάνεται στα θαύματα, αφού είναι το μόνο στην ουσία θαύμα", αποφασίζω ότι το κοινωνικό μου στάτους δεν μου επιτρέπει να απέχω από μία τέτοια διαδικασία. Αυρίο θα απλώσω την κορμάρα μου στην παραλία και εκεί που όλη η παρέα θα συζητά για τα θαύματα εγώ θα πω ότι δεν ψήφισα; Ντροπή...
    Επίσης, καλωσορίστε την εποχή της ποσότητας που καθορίζει και την ποιότητα. Πηγαίνω στο σουπερμαρκετ και με ενδιαφέρει να φύγω με φορτηγό. Βλέπω τα προϊόντα και κοιτάζω ποιο έχει δώρο, δηλαδή εξτρα ποσότητα. Πηγαίνω στην πλαζ και θεωρώ ότι το καλύτερο σώμα το έχει εκείνος του οποίου το κεφάλι ειναι το μικρότερο κοίλο μέρος του σώματος. Αγοράζω έναν υπολογιστή που έχει τα μεγαλύτερα νούμερα στις προδιαγραφές του (πχ. κάρτα οθόνης XUF8549FISHE84752 με 512 Μβ μνήμης DDR8-75248235 κλπ). Και πάλι το θολωμένο μου μυαλό αρχίζει να αναρωτιέται, είναι δυνατόν η ακρόπολη να μην είναι στα θάυματα; Τί και αν το σινικό τείχος εκτείνεται στη μισή Ασία, τί κι αν οι πυραμίδες είναι ορατές από το διάστημα κλπ κλπ.
    Εκείνο που κάνει ένα δημιούργημα θαύμα, δεν είναι οι διαστάσεις του, ούτε η αισθητική του, ούτε καν η τεχνοτροπία του και το κόστος του, αλλά η εκπροσώπηση του πολιτισμικού του φορέα. Η ακρόπολη είναι από τα λίγα δημιουργήματα που καταφέρανε να συνδυάσουν την τέχνη, με την τεχνική, το απέριτο και τη φιλοσοφία, διατηρώντας το ελάχιστο δυνατό κόστος σε υλικά και σε ανθρώπινο μόχθο. Αποτελεί σύμβολο μίας στάσης ζωής ενός μετρημένου ανθρώπου μιας εποχής που παρόμοιά της σε παραγωγή τέχνης και επιστημών ο κόσμος δεν έχει γνωρίσει ακόμα. Μακάρι να γνώριζαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ότι 2500 χρόνια μετά θα μετρά μόνο η ποσότητα και ο εντυπωσιασμός και είμαι σίγουρος ότι θα είχαν απάντηση και σε αυτό.
    Δεν έχω πρόθεση να υποτιμίσω κανένα δημιούργημα του ανθρώπου, καθώς όλα απαιτήσανε θυσίες σε χρόνο, ιδρώτα και ψυχή. Είναι όμως απαράδεκτη η απαξίωση του πρωταρχικού φορέα του σύγχρονου πολιτισμού σε όλα τα επίπεδα, ο οποίος δέχεται ένα ακόμα πλήγμα στο βωμό της παγκόσμιας τουριστικής εκμετάλλευσης.
    theotita
    14.07.2007, 23:50
    Σταύρο με κάλυψες... Κι ακόμα μυαλό οι Έλληνες δεν έχουμε βάλει...
    bbilakos
    15.07.2007, 16:46
    Αισίως τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν και η Ακρόπολη δεν είναι στα 7 σύγχρονα θαύματα του κόσμου. Πιστεύω πως ο τρόπος ανάδειξης των 7 σύγχρονων θαυμάτων ήταν λάθος. Έπρεπε να πάνε έκπρόσωποι διάφορων χωρών του κόσμου και να ψηφίσουν αυτοί, γιατί αν παρατηρήσατε τα περισσότερα σύγχρονα θαύματα ανήκουν σε πόλεις με τεράστιο πληθυσμό. Και να μην στενοχωριόμαστε γιατί δεν ψηφίστηκε η Ακρόπολη διότι οι τουρίστες δεν ξέρουν λεπτομέρειες, κάτι κολώνες βλέπουν κι αυτές μισές...
    GEORB
    15.07.2007, 16:56
    Ρε παιδια μην καθεστε και ασχολειστε με βλακειες

    Πρωτα απο ολα η ψηφοφορια δεν ελεγε οριο μηνυματων
    Αρα ο καθενας εστελνε οσα μηνυματα ηθελε.
    Βαλτε τα κατω να δειτε πως σε μια χωρα πχ σαν την Κινα,που εχει τοσα εκατομυρια πληθυσμο,αν εστελνε ο καθενας τους απο τρια μηνηματα.
    Δεν υπηρχε κατι το αξιοκρατικο.

    Στο κατω κατω για να ειναι κατι μεσα στα 7 θαυματα θα πρεπει να λαβουμε υποψην
    α)την ιστορια
    β)τον πολιτισμο
    γ)την τεχνολογια και
    δ)το εργατικο δυναμικο

    ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΣΑΝ ΤΗΝ EUROVISION ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

    Ασχολειθειτε με ποιο σοβαρα θεματα λοιπον