ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη
    chop_suey
    11.03.2007, 12:03
    Παιδία, ειμαι κιθαριστας βασικα, αλλα εδω και λιγο καιρό εχω μπει σε ενα ροκ συγκροτηματακι και εχω αναλάβει τα καθήκοντα μπασιστα.
    Το συγκροτημα μου παιζει ελληνικο ροκ παραπάνω , (στυλ Ξυλινα Σπαθια , Magic de Spell, Ψοφιοι Κοριοί Υπογεια Ρευματα, Τρύπες, Domenica) και τετοια που εχουν ενδιαφέρον bass line.
    Τα μελη του συγκροτηματος μου φαίνονται ικανοποιημένα απο την αποδοση μου εφοσον κανω και fills, γυρισματα και καποια σολακια δικα μου αλλα εγω θα ηθελα να μπω λιγο πιο βαθια στο θέμα.


    Το εχω ψάξει καλα το θεμα. Βρηκα μια σελιδα, αποκλειστηκα για ελληνικα bass tabs (TablatouroSxizofrenia) , αλλα τελικα βγήκε σκαρτη λογω του ότι μονο welcome page υπάρχει.
    Τελικα ο ασωτος υιος επεστρεψε σε εσας για βοήθεια.

    Θα ήθελα (αν είναι δυνατον) να ποσταρετε ή να μου emailαρετε κανενα bass tab αν εχετε απο τα παραπανω bands (ή οτιδήποτε ελληνικο rock ή έντεχνο) που να εχει ιδιαίτερο bass line (οτιδήποτε εκτος απο εκεινα τα bass lines που απλα ακολουθουν τις συγχορδιες της κιθάρας).

    πχ ( Magic de Spell - Τερμα το διαλειμμα, Ξυλινα Σπαθια - Λιωμένο Παγωτό, Υπογεια Ρευματα - Ασημενια Σφηκα, οτιδηποτε απο αυτα τα bands ή οτιδηποτε αλλο ελληνικο bass line που εχετε υπόψη, κανει).

    Επίσης θα ήθελα να βρω το Line της ρυθμικης κιθάρας στην εισαγωγη του τραγουδιου "Αχρηστα Ρολογια" απο τους Domenica (εκεινο το κομματακι που είναι muteαρισμενη κιθαρα και συνοδεύει το solo).

    Παιδιά αν σας βαζω δύσκολα και ευχαριστω που τουλαχιστον διαβασατε το ποστ μου. Οποιαδήποτε βοήθεια ειναι ευπροσδεκτη. Ευχαριστω.

    greg
    pluton
    12.03.2007, 01:31
    Φίλε, αν μάθεις κανένα site, πες το και σε μένα, γιατί ψάχνομαι αρκετό καιρό και δεν έχω βρεί τίποτα...
    BooBass
    16.03.2007, 10:19
    Hi! Bass player on the floor!

    Θα σε απογοητεύσω, καθώς δεν έχω βρεί πουθενά ελληνικά tabs μπάσου, και πίστεψέ με, έχω φάει εργατοώρες στο internet για αυτό το σκοπό.

    Απ' την άλλη όμως μην απελπίζεσαι. Τα ελληνικά group ευτυχώς έχουν απλές μπασογραμμές στην πλειοψηφία τους. Δεν θέλω να μειώσω βέβαια κανένα, αλλα αν εξαιρέσεις τον Κιουρτσόγλου (και μερικούς άλλους), δεν έχουμε δα και κανένα Wooten στην Ελλάδα.

    Η συμβουλή μου είναι η εξής: πολλή μελέτη, πολλά ακούσματα, και να προπονηθείς με δύσκολα ξένα κομμάτια.
    Αν μπορείς να παίξεις πχ το Around the world (RHCP), η Ασημένια Σφήκα θα σου φαίνεται παιχνίδι (by the way, και τα δύο έχουν πορωτικά bass lines).
    Rullkiller
    28.05.2007, 19:00
    Πάντος για αγγλικά Τabs έχει στο Ulitimate-guitar.com είναι η καλήτερη σελίδα για αγγλικά Tabs και για Μπάσο φυσικά και για κιθάρα
    Ελλινικά δεν ειπάρχουν πουθενά προφανός γιατι δεν εχω βρη ακομα
    GAX70
    29.06.2009, 11:19

    εχω συγκεντρωσει απ το ιντερνετ οσες ταμπλατουρες ελληνικων  κομματιων καταφερα να βρω και εβαλα και καποιες που εγραψα εγω σε αυτο το σιτε   http://ellinikatabs.webs.com/  Με τον καιρο πιστευω θα γινουν περισσοτερες.Cool


    GALOIS
    29.06.2009, 11:57

    Φίλε gax70 πολύ ωραίο το site και είμαι σίγουρος ότι σιγά-σιγά θα γεμίσει.Πάντως πιστεύω ότι θα μπορέσω μες το καλοκαίρι να σου στείλω 2-3 τραγούδια{#emotions_dlg.thumbup}

     


    GAX70
    29.06.2009, 15:15

    Ευχαριστώ πολύ ρε μεγάλε!!Όποτε θες!!{#emotions_dlg.biggrin}


    LittleJohn
    29.06.2009, 17:33

    Για ελληνικα ταμπς τα πραγματα ειναι δυσκολα.Δεν υπαρχει η ευκολια του guitar pro.Τωρα που τελειωσα με πανελλαδικες θα ασχοληθω και εγω με τα ελληνικα.Εξαλου οταν το βγαζεις κατι μονος ειναι πιο ωραιο.Ακους λοιπον κομματια,παιρνεις συγχορδιες και φτιαχνεις οτι φτιαχνεις.

     

    Και πολυ καλη ιδεα αυτο το site


    takoylhs
    10.07.2014, 20:29
    δεν ψάχνετε σωστά ψάξτε για ελληνικά midi πρώτα και μπορείτε να τα κάνετε bass tabs μετά