ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.857 μέλη

    Τι σημαίνει Pavlov's Dog???

    snakous
    13.03.2007, 02:15
    Θα ήθελα να μου πεί όποιος ξέρει τον επιστημονικό όρο του Pavlos dogs, δεν θα το βρείτε στο google. Aν δω πως οι προσπαθειές σας δεν είναι ικανοποιητικές θα σας το πω...ειναι πολυ ενδιαφέρον πάνως η απάντηση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-03-2007 10:11 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 13-03-2007 15:45 ]


    alkyoni
    13.03.2007, 02:52
    Κατ' αρχας (χωρις παρεξηγηση και με φιλικο τονο) εχεις κανει λαθος το ονομα ρε συ... Ειναι Pavlov's Dog!

    Νομιζω εχουν παρει το ονομα τους απο το πειραμα του Παβλόφ το οποιο μεσες-ακρες, (το ακουσα προσφατα απο μια φιλη μου) εχει ως εξης...
    Εβαζε τα σκυλια κατω απο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες, κι αυτα αποκτουσαν αναλογες συνηθειες ή αναγκες.
    Π.χ το πιο γνωστο ηταν οτι πριν τα ταϊσει, χτυπουσε πρωτα ενα καμπανακι, κι ετσι αυτα ήξεραν οτι θα φανε.
    Μπορει ομως αυτος να το χτυπουσε χωρις να τους δωσει να φανε αμεσως μετα.
    Τα σκυλια ομως συμπεριφερονταν σαν να ηταν ετοιμα να φανε το φαγητο τους.

    Ελπιζω καποιος/α αλλος/η φιλος/η να μας φωτισει περισσοτερο επι του θεματος.

    (και μια τελευταια παρατηρηση, φιλικα κι αυτη, για ολους μας οταν γραφουμε, ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι, κι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι να μην το γραφουμε)
    "εχει πολυ ενδιαφερον παντως η απαντηση"

    Διαβαστε περισσοτερα εδω:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 13-03-2007 03:02 ]




    (ευχαριστω για την διορθωση absurdus_delirium )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 15-04-2007 03:07 ]


    Spotlight_Dancer
    13.03.2007, 07:54
    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 13-03-2007 στις 02:52 έγραψε...

    Κατ' αρχας (χωρις παρεξηγηση και με φιλικο τονο) εχεις κανει λαθος το ονομα ρε συ... Ειναι Pavlov's Dog!

    Νομιζω εχουν παρει το ονομα τους απο το πειραμα του Παβλόφ το οποιο μεσα στις ακρες, (το ακουσα προσφατα απο μια φιλη μου) εχει ως εξης...
    Εβαζε τα σκυλια κατω απο καποιες συγκεκριμενες συνθηκες, κι αυτα αποκτουσαν αναλογες συνηθειες ή αναγκες.
    Π.χ το πιο γνωστο ηταν οτι πριν τα ταϊσει, χτυπουσε πρωτα ενα καμπανακι, κι ετσι αυτα ήξεραν οτι θα φανε.
    Μπορει ομως αυτος να το χτυπουσε χωρις να τους δωσει να φανε αμεσως μετα.
    Τα σκυλια ομως συμπεριφερονταν σαν να ηταν ετοιμα να φανε το φαγητο τους.

    Ελπιζω καποιος/α αλλος/η φιλος/η να μας φωτισει περισσοτερο επι του θεματος.

    (και μια τελευταια παρατηρηση, φιλικα κι αυτη, για ολους μας οταν γραφουμε, ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι, κι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι να μην το γραφουμε)
    "εχει πολυ ενδιαφερον παντως η απαντηση"

    Διαβαστε περισσοτερα εδω:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 13-03-2007 03:02 ]





    Μηπως εννοουσε οντως τους Pavlos Dogs και οχι τους Pavlov's Dog?
    digital_hijo
    13.03.2007, 08:04

    Ιβάν Πέτροβιτς Παύλωφ (1849 - 1936)
    Γεννήθηκε στο Ργιασάν και πέθανε στο Λένινγκραντ (Πετρούπολη). Ο πατέρας του ήταν ορθόδοξος ιερωμένος και είχε 10 παιδιά. Μετά από παρακολούθηση εκκλησιαστικών μαθημάτων πήγε ο Παύλωφ το 1870 στο Πανεπιστήμιο της Πετρούπολης, όπου σπούδασε αρχικά νομικά και μετά θετικές επιστήμες, κυρίως Φυσιολογία των ζώων και Χημεία. Από το 1875 εκπαιδεύτηκε στην Ακαδημία Στρατιωτικής Ιατρικής ως στρατιωτικός γιατρός. Ολοκλήρωσε τις σπουδές με διδακτορική διατριβή. Μετά από διετή παραμονή στη Γερμανία, όπου εμβάθυνε τις γνώσεις του στη Φυσιολογία, έγινε υφηΓητής της Φυσιολογίας και το 1890 έγινε καθηγητής Φρμακολογίας, αργότερα και Φυσιολογίας στην Πετρούπολη.

    Ο Παύλωφ έγινε διάσημος για τις μελέτες του για τη διατροφική συμπεριφορά των σκύλων. Παρατήρησε, συγκεκριμένα, ότι μετά από επαναλαμβανόμενη προσφορά φαγητού, της οποίας προηγούνταν συγκεκριμένα ακουστικά σήματα, αρκούσε η εκδήλωση των ακουστικών σημάτων για να προκαλέσει δημιουργία σιέλων στους σκύλους. Πρόκειται για μια επίκτητη και όχι κληρονομημένη ικανότητα. Ο Παύλωφ κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ανάλογες διαδικασίες ήταν δυνατόν να εφαρμοστούν και στον άνθρωπο στα πλαίσια της εκπαιδευτικής ψυχολογίας. ΕξήΓησε επίσης ότι οι ψυχώσεις πρέπει να αποτελούν αντίδραση σε καταιγισμό διεγερτικών σημάτων.

    Το 1904 τιμήθηκε ο Παύλωφ με το βραβείο Νόμπελ της Ιατρικής. Επίσης τιμήθηκε με πολλά βραβεία της χώρας του και του υπόλοιπου κόσμου. Εργαζόταν στο Πανεπιστήμιο μέχρι που πέθανε στο 86ο έτος της ηλικίας, παρά τη σφοδρή αντίθεσή του με το σοβιετικό καθεστώς της Ρωσίας.

    [πηγή: http://sfrang.com/selides/mm1/html/Pavlov.htm]

    rapsodos
    13.03.2007, 10:34
    Πολύ σωστά. Επιβεβαιώνω και εγώ. Διδάσκεται μάλιστα απο τα πρώτα μαθήματα στην Ψυχολογία.
    absurdus_delirium
    13.03.2007, 14:15
    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 13-03-2007 στις 02:52 έγραψε...

    Νομιζω εχουν παρει το ονομα τους απο το πειραμα του Παβλόφ το οποιο μεσα στις ακρες, (το ακουσα προσφατα απο μια φιλη μου) εχει ως εξης...



    Με φιλικότατο τόνο και χωρίς παρεξήγησει Αλκυόνη μου... "μέσα στις άκρες"; Κι εγώ που είχα την εντύπωση πως η φράση είναι "μέσες-άκρες"!
    train
    13.03.2007, 15:14
    αν μιλάμε για την παλιά ροκ μπάντα δυό λόγια έχει κι εδώ

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pavlov%27s_Dog

    σε λίγες μέρες παίζουν στο gagarin

    http://www.gagarin205.gr/dates.php?theid=49


    και θα συμφωνήσω με την επιβεβαίωση του rapsodos.



    Shakti_
    13.03.2007, 19:52
    Είναι αυτό που λέτε οι περισσότεροι!
    Αφορά τα "εξαρτημένα αντανακλαστικά" μετά από πειράματα σε σκυλιά
    του Παυλώφ
    Spotlight Dancer δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ group Pavlos Dogs
    Ένα ήταν το περί ού ο λόγος!


    Spotlight_Dancer
    13.03.2007, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 13-03-2007 στις 19:52 έγραψε...

    Είναι αυτό που λέτε οι περισσότεροι!
    Αφορά τα "εξαρτημένα αντανακλαστικά" μετά από πειράματα σε σκυλιά
    του Παυλώφ
    Spotlight Dancer δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ group Pavlos Dogs
    Ένα ήταν το περί ού ο λόγος!




    Ουτε κι εγω.Αλλα τον ειδα πολυ σιγουρο το Snakous και ειπα να μην αποκλεισω τη περιπτωση...
    rigas
    13.03.2007, 23:32
    Παράθεση:

    Το μέλος digital_hijo στις 13-03-2007 στις 08:04 έγραψε...


    Ιβάν Πέτροβιτς Παύλωφ (1849 - 1936)
    Γεννήθηκε στο Ργιασάν και πέθανε στο Λένινγκραντ (Πετρούπολη). Ο πατέρας του ήταν ορθόδοξος ιερωμένος και είχε 10 παιδιά. Μετά από παρακολούθηση εκκλησιαστικών μαθημάτων πήγε ο Παύλωφ το 1870 στο Πανεπιστήμιο της Πετρούπολης, όπου σπούδασε αρχικά νομικά και μετά θετικές επιστήμες, κυρίως Φυσιολογία των ζώων και Χημεία. Από το 1875 εκπαιδεύτηκε στην Ακαδημία Στρατιωτικής Ιατρικής ως στρατιωτικός γιατρός. Ολοκλήρωσε τις σπουδές με διδακτορική διατριβή. Μετά από διετή παραμονή στη Γερμανία, όπου εμβάθυνε τις γνώσεις του στη Φυσιολογία, έγινε υφηΓητής της Φυσιολογίας και το 1890 έγινε καθηγητής Φρμακολογίας, αργότερα και Φυσιολογίας στην Πετρούπολη.

    Ο Παύλωφ έγινε διάσημος για τις μελέτες του για τη διατροφική συμπεριφορά των σκύλων. Παρατήρησε, συγκεκριμένα, ότι μετά από επαναλαμβανόμενη προσφορά φαγητού, της οποίας προηγούνταν συγκεκριμένα ακουστικά σήματα, αρκούσε η εκδήλωση των ακουστικών σημάτων για να προκαλέσει δημιουργία σιέλων στους σκύλους. Πρόκειται για μια επίκτητη και όχι κληρονομημένη ικανότητα. Ο Παύλωφ κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ανάλογες διαδικασίες ήταν δυνατόν να εφαρμοστούν και στον άνθρωπο στα πλαίσια της εκπαιδευτικής ψυχολογίας. ΕξήΓησε επίσης ότι οι ψυχώσεις πρέπει να αποτελούν αντίδραση σε καταιγισμό διεγερτικών σημάτων.

    Το 1904 τιμήθηκε ο Παύλωφ με το βραβείο Νόμπελ της Ιατρικής. Επίσης τιμήθηκε με πολλά βραβεία της χώρας του και του υπόλοιπου κόσμου. Εργαζόταν στο Πανεπιστήμιο μέχρι που πέθανε στο 86ο έτος της ηλικίας, παρά τη σφοδρή αντίθεσή του με το σοβιετικό καθεστώς της Ρωσίας.

    [πηγή: http://sfrang.com/selides/mm1/html/Pavlov.htm]



    ---------------------------------------

    Πολύ σωστά, Μπράβο!
    snakous
    14.03.2007, 10:24
    teleia!!!! telika to musicheaven exei meloi me polles kai diafores gnwseis.
    train
    09.04.2007, 23:31
    καθώς σέρφαρα στο myspace έπεσα πάνω σε μια πολύ ενδιαφέρον μπάντα που λέγονται pavlovs Hunder και θυμήθηκα την εδώ συζήτηση, φυσικά και δεν έχουν καμία σχέση με την γνωστή μπάντα και ούτε και με το θέμα μας
    αν θέτε ρίξτε κανα βλέφαρο!

    http://www.myspace.com/pavlovshunder

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : train στις 09-04-2007 23:32 ]


    ErEtZuM
    10.04.2007, 00:39
    Μιας και μιλαμε για Pavlov's Dog ομως, ιδου το profile τους στο myspace :

    http://www.myspace.com/therealpd


    Pavlov's Dog barks again

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ErEtZuM στις 10-04-2007 00:41 ]


    train
    10.04.2007, 02:53
    τους είχα ψάξει στο myspace, αλλά δεν είχα βρει κάτι, μπράβο παίδες για την πληροφόρηση
    movflower
    15.04.2007, 02:47
    Και κάτι το βασικά άσχετο, αλλά μόλις διάβασα το θέμα, μου ήρθε στο μυαλό.

    Εννοείται πως ορθά όσα ειπώθηκαν από τα άλλα μέλη.
    Φυσικά, στο "that 70's show", για όσους παρακολουθούσανε, ο πανέξυπνος Kelso, τα κατάλαβε ανάποδα. Δηλαδή, ότι κάθε φορά που ο σκύλος χτυπούσε το καμπανάκι, πήγαινε ο Πάβλοφ να φάει. (Διότι, τι το αξιοθαύμαστο αν ένας άνθρωπος κρούει τον κώδωνα; και τι το δύσκολο αν ένας σκύλος μπορεί να φάει; Ενώ, θα ήταν άξιο αναφοράς, μόνο αν ένας σκύλος μπορούσε να κτυπάει το καμπανάκι)

    Αυτά.
    vouliakis
    15.04.2007, 02:52

    nefos
    15.04.2007, 03:00
    @ Vouliakis παραπλανείς με λανθασμένη τη θεωρία! Χαχαχα.

    Το παρακάτω βιντεάκι από την συναυλία τους λίγο καιρό πριν στην Αθήνα.




    (κομματάρα το Late November, έχει διάφορα από την συναυλία στο youtube)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 15-04-2007 03:03 ]


    vouliakis
    15.04.2007, 03:05
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 15-04-2007 στις 03:00 έγραψε...

    @ Vouliakis παραπλανείς με λανθασμένη τη θεωρία! Χαχαχα.



    Όχι εγώ... Η movflower που μου το θυμισε
    alkyoni
    15.04.2007, 03:11
    ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! για δες που κατεληξε το ερωτημα!!!!
    Γελασα πολυ το με βιντεακι σου, vouliakis!
    Αυτο επρεπε να βαλεις σαν αρχικη απαντηση να τρελαινονταν ολοι!
    Καλη συνεχεια !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 15-04-2007 03:13 ]


    nefos
    15.04.2007, 03:15
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 15-04-2007 στις 03:05 έγραψε...

    Όχι εγώ... Η movflower που μου το θυμισε



    @ Γουβ - γκλινκ - Γουβ - γκλινκ