ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Θάνος Παπανικολάου: 1o Προσωπικό album

    StaSiS
    14.03.2007, 16:48
    Άκουσα αρκετές φορές το όνομά του τελευταία. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να ψάξω..
    Άκουσα, διάβασα και σας παραθέτω..


    Θάνος Παπανικολάου - "Σαν μια σκιά"

    Συνοπτικά:
    ** Ο Θάνος Παπανικολάου μέχρι τώρα συμμετείχε ενεργά στην ελληνική δισκογραφία ως συνθέτης / στιχουργός. ( βλ. "Όλα αυτά που φοβάμαι", "Πέρασαν σχεδόν δυο χρόνια" κ.ά.)
    ** Αυτός είναι ο 1ος προσωπικός του δίσκος, τον οποίο και επιζητούσε. Έχει τίτλο "Σαν μια σκιά" και κυκλοφορεί από την Virus Music.
    ** Ένα CD με 14+1 κομμάτια, τη μουσική και τους στίχους των οποίων υπογράφει ο ίδιος, ενώ την παραγωγή τους επιμελήθηκε ο Γιάννης Κότσιρας.
    ** Το στίγμα της πρώτης του αυτής δουλειάς, δίνεται από το κομμάτι "Βυθός".

    Το ενδιαφέρον μου, τράβηξαν και οι συνεργασίες οι οποίες υπάρχουν στον δίσκο. Διάβασα συγκεκριμένα:
    ** Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου συμμετέχει ερμηνευτικά σε ένα δυνατό ντουέτο με τον Παπανικολάου, το οποίο μάλιστα "ντύνει" με τους ήχους της λύρας του ο Μάνος Πυροβολάκης! ( "Τα φώτα ανάβουν στη σκηνή" )
    ** Η Ευρυδίκη κάνει φωνητικά σε μια δυνατή ροκιά ( "Πίσω από τα μάτια σου" )
    ** Και τέλος η συμμετοχή του Γιάννη Κότσιρα σε ένα -ρομαντικού ύφους- τραγούδι.. ( "Όποτε μπορείς" )

    Συνολικά, διάβασα για μια δουλειά η οποία διακρίνεται τόσο για τη μουσική της, όσο και για τον πολύ καλό στίχο! Ροκ διάθεση, υπέροχες μπαλάντες και πολλά κομμάτια τα οποία καλούνται να μας τραβήξουν την προσοχή...
    Δελεαστικά ακούγονται.Για να δούμε! Ή μάλλον... δελαστικά διαβάζονται.Για να ακούσουμε!

    (Περισσότερα από το musiccorner.gr)
    beatlus
    14.03.2007, 17:09
    Ακουσα μόλις χθες το "Τα φώτα ανάβουν στη σκηνή". Μου άρεσε και περιμένω να ακούσω κι άλλα δείγματα από αυτή τη δουλειά
    mousikofilh
    16.03.2007, 22:53
    Πάρα πολύ καλό cd.Άψογοι οι στίχοι,κομμάτια
    μικρά διαμάντια και ένα νέο ταλέντο
    ξεπροβάλει,χωρίς να περάσει από ριάλιτι παιχνίδια.
    Εύγε!Μπράβο και στην παραγωγή...
    Θαυμάσια δουλειά έχει κάνει!
    Είμαι πολύ χαρούμενη,γιατί είχα παάρα πολύ καιρό να ακούσω
    τόσο καλά τραγούδια,τόσο όμορφους στιχους και συνολικά ένα
    τόσο καλοφτιαγμένο cd από ένα νέο καλλιτέχνη.Εύγε!
    Καλή συνέχεια στον Θάνο Παπανικολάου.


    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 16-03-2007 22:59 ]


    sentoni
    25.09.2007, 13:03
    . . . παρόλο που στην αρχή ήμουν λίγο διστακτική . . . ομολογώ πως με εξέπληξε ευχάριστα ο Παπανικολάου . . . έχει αρκετά καλή φωνή αλλά αυτό που τον απογειώνει είναι το συνολικό του ταλέντο . . . ΜΠΡΑΒΟ . . . !
    mousikofilh
    25.09.2007, 13:18
    Να με ακούς σεντόνι μου.Eίναι απίστευτος ο Θάνος.
    Mεγάλο ταλέντο συνολικά,όπως σωστά λες,και ελπίζω να μην συμβιβαστεί
    ποτέ με τα πράγματα.Ο δίσκος του για μένα,ήταν η αποκάλυψη της χρονιάς
    και περιμένω με αγωνία τα επόμενα βήματα του.


    marylin
    25.09.2007, 21:12
    Πάρα πολύ καλός και επίσης έγραψε τους στίχους στο νέο cd του Δημήτρη Κοργιαλά με τίτλο ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ.
    valia1984
    28.09.2007, 10:25
    Πράγματι αυτός ο δίσκος έχει υπέροχα κομμάτια μέσα!
    ποιό να πρωτοξεχωρισω? το "ας ήμουνα σ' αυτά που αγαπάς" , το "σωπαίνω",
    το "βυθό"?
    είναι νομίζω μια όαση αυτός ο δίσκος μπροστά σε όλα αυτά
    που κυκλοφορούν...
    μακάρι να συνεχίσει να γράφει έτσι και εύχομαι να παραμείνει
    το σεμνό παιδί που δείχνει ότι είναι!
    mousikofilh
    28.09.2007, 13:08
    Για πρώτος προσωπικός δισκος,έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις προσδοκίες μου.
    Ποιό να ξεχωρίσεις?Πράγματι είναι μια όαση,μπροστά σε όλα αυτά τα σκουπίδια που κυκλοφορούν.
    Αγαπημένα μου,πολλά.Σχεδον όλος ο δίσκος.
    Ξεχωρίζω τα:Σωπαίνω,έχει χαμόγελα τριγύρω,ας ήμουνα σ'αυτά που αγαπάς, βυθος,σκια,
    τα φώτα ανάβουν στη σκηνή...κλπ...κλπ...Πάρα πολλά αγαπημένα τραγούδια.
    Μακάρι αν μην αλλάξει και αυτός, όπως πολλοί άλλοι,που ''το χάνουν''στην πορεία.
    Του εύχομαι τα καλύτερα,γιατί τα αξίζει!

    galateia5
    04.10.2007, 17:13
    Από τις λίγες περιπτώσεις δημιουργού και τραγουδιστή που μου έκανε τόσο καλή εντύπωση από την αρχή...Δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή για την αρχική μου άποψη...Είναι μεγάλο ταλέντο και το μέλλον θα είναι λαμπρό... Το σαν μια σκιά είναι ένα cd που σε κάνει να σκεφτείς οτι ίσως τελικά υπάρχουν ακόμα ελπίδες για το μέλλον της ελληνικής μουσικής από νέους ανθρώπους...

    Είμαι ένα κουβάρι , είμαι ένας ήλιος τυφλός,
    από μέσα σφουγγάρι μα απ' έξω αχινός...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : galateia5 στις 04-10-2007 17:16 ]


    kotsiroula
    22.11.2007, 16:27
    ο θανος παπανικολαου εχει απιστευτη φωνη, εχει παρουσια στην σκηνη, μεταδοτικοτητα...
    ο δισκος ειναι απιστευτος... ολα τα τραγουδια εχουν κατι να πουν...

    σεντονακι να ακους την βασσουλα.....κατι ξερει...