ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.853 μέλη

    Λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων και από βρέφη!!!

    swkraths
    14.03.2007, 21:50
    Τη λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων ακόμη και από βρέφη μελετούν οι κυβερνήσεις των «27» της ΕΕ, στο πλαίσιο των μέτρων που προωθεί η Ένωση για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας. Μέχρι στιγμής το 6ο έτος της ηλικίας κρίνεται η καλύτερη ηλικία για τη λήψη τους.

    Όπως αναφέρεται στο σχετικό ρεπορτάζ των Νέων της Τετάρτης, οι σχετικές διαβουλεύσεις έχουν καταλήξει στην υποχρεωτική λήψη των αποτυπωμάτων από το 12ο έτος της ηλικίας για όλες τις χώρες-μέλη και σε μικρότερη ηλικία για όποιο κράτος το προκρίνει.

    Ήδη, στη Βρετανία εφαρμόζεται η λήψη αποτυπωμάτων από το 5ο έτος.

    Όπως φαίνεται από τα πρακτικά των συζητήσεων της Επιτροπής, που επικαλείται η εφημερίδα, το 6ο έτος κρίθηκε γενικώς η καλύτερη ηλικία για τη λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων, για τον απλούστατο λόγο ότι σε μικρότερη ηλικία απαιτείται- όπως λένε οι ειδικοί- πιο εξελιγμένη τεχνολογία για την επεξεργασία τους.

    Πάντως, το όλο θέμα προκαλεί ερωτηματικά, δεδομένου ότι οι συζητήσεις διεξάγονται με ιδιαίτερη μυστικότητα.

    news.in.gr
    absurdus_delirium
    14.03.2007, 23:00
    Τώρα σε δέρνουν έτσι και κατέβεις στους δρόμους. Αργότερα θα σε δέρνουν από αρκετά μικρή ηλικία, ώστε το να κατέβεις στους δρόμους να σου είναι αδιανόητο. Α, ξέχασα.. όλα αυτά γίνονται για την ασφάλειά μας. Να ρωτήσω όμως, από πότε η λέξη "ασφάλεια" απέκτησε περισσότερα γράμματα από τη λέξη "ελευθερία";
    anastasisk
    15.03.2007, 01:05
    Τωρα σε δερνουν φιλε μου οταν δεν ξερεις για τι ακριβως βρισκεσαι (οχι εσυ,γενικα μιλαω) στον δρομο και διαδηλωνεις αλλα και ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ!!!!!!!!!


    Εσενα τί δε σου αρεσε στην ολη ιστορια δηλαδη των 27?

    xartinooneiro
    15.03.2007, 01:30
    Σε λίγο θα φακελώνουν τα αγέννητα μωρά
    absurdus_delirium
    15.03.2007, 01:37
    Αν όπως λέει η υπογραφή σου "δε γουστάρεις να ησυχάσεις" διάβασε το θέμα "Επειδή έχω μάτια, αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη". Κοίτα τη μία πλευρά, κοίτα την άλλη και κρίνε κατά πόσο αυτοί που είναι στους δρόμους ξέρουν το γιατί, κατά πόσο πραγματικά προκαλούν και κατά πόσο οι λογικές "ακολουθώ την πορεία σου στα 5 μέτρα - αν είναι ειρηνική, δεν έχεις τίποτε να φοβηθείς / έχω μια κάμερα μες στο σπίτι σου - αν είσαι νομοταγής, δεν έχεις τίποτε να φοβηθείς / σε έχω φακελωμένο από τα έξι σου - αν μεγαλώσεις σωστά δεν έχεις τίποτε να φοβηθείς" είναι ασύνδετες.

    Το κακό, φίλε μου, είναι πως η προπαγάνδα στις μέρες μας, δε στηρίζεται στην απόκρυψη πληροφοριών. Στηρίζεται στο να σου παρέχουν 10 φορές το ένα μήνυμα και 1 το άλλο. Ποιο είναι ποιο; Βρες το και παρ' το.
    clapton21
    15.03.2007, 01:47
    Μήπως κυκλοφόρησαν και χειροπέδες για βρέφη..?
    anastasisk
    15.03.2007, 04:22
    absurdus_delirium εχεις παει σε πορεια ποτε?
    Τι θες να μου πεις τωρα..Μπατσοι γουρουνια,εξω απο τη Μυκονο????Ειναι μεγαλο θεμα δαυτο και δεν ειναι και το καταλληλο ποστ να αναπτυξουμε τις αποψεις μας ετσι κι αλλιως!Δεν φταιει σχεδον ΠΟΤΕ μονον ο ενας!!!


    Ενα μονο θα σου πω!!!!!!!!!!
    Γιατί τοοοοοσα χροοοονια που ΔΕΝ σας αρεσε το συστημα παιδειας και ΟΟΟΟΟλλλοοοο λεγατε διαφορα δεν εγινε ενας τετοιος πανικος???????????Γιατι φιλτατε??
    Γραφω με αυτο τον τροπο για να δωσω εμφαση στα λεγομενα μου..δεν εχω κατι μαζι σου
    Ξερω οτι ειμαι εκτος θεματος και ζητω συγνωμη!Απλα μια παρενθεση (ισως και μεγαλη) ανοιξα.Θα προσπαθησω να μπω στο "Επειδή έχω μάτια, αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη" για να το μιλησουμε το πραγμα!
    dimitrapan
    15.03.2007, 08:56
    Τι tabula rasa και βλακείες? Τελικά γεννιόμαστε ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίον...
    uNick
    15.03.2007, 10:20
    Παράθεση:
    Το μέλος absurdus_delirium στις 14-03-2007 στις 23:00 έγραψε...

    ...Να ρωτήσω όμως, από πότε η λέξη "ασφάλεια" απέκτησε περισσότερα γράμματα από τη λέξη "ελευθερία";

    Δυστυχώς αυτό πάντα ίσχυε, στις περισσότερες οργανωμένες κοινωνίες. Στο όνομα της ασφάλειας σηκώνονταν τείχη, γίνονταν πόλεμοι, κλπ κλπ...
    Απλώς σήμερα οι κίνδυνοι δεν είναι μόνο "εξωγενείς". Σε κάποιες περιπτώσεις (φαντάζομαι ξέρεις πού αναφέρομαι) το κλίμα δημιουργείται "εκ των έσω" για να πειστεί ο κόσμος ότι κινδυνεύει από κακούς τρομοκράτες κλπ.
    Όσο για τα δακτυλικά αποτυπώματα, η Δήμητρα με κάλυψε:
    Τελικά γεννιόμαστε ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίον...

    absurdus_delirium
    15.03.2007, 12:42
    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 15-03-2007 στις 04:22 έγραψε...

    absurdus_delirium εχεις παει σε πορεια ποτε?
    Τι θες να μου πεις τωρα..Μπατσοι γουρουνια,εξω απο τη Μυκονο????Ειναι μεγαλο θεμα δαυτο και δεν ειναι και το καταλληλο ποστ να αναπτυξουμε τις αποψεις μας ετσι κι αλλιως!Δεν φταιει σχεδον ΠΟΤΕ μονον ο ενας!!!


    Ενα μονο θα σου πω!!!!!!!!!!
    Γιατί τοοοοοσα χροοοονια που ΔΕΝ σας αρεσε το συστημα παιδειας και ΟΟΟΟΟλλλοοοο λεγατε διαφορα δεν εγινε ενας τετοιος πανικος???????????Γιατι φιλτατε??
    Γραφω με αυτο τον τροπο για να δωσω εμφαση στα λεγομενα μου..δεν εχω κατι μαζι σου
    Ξερω οτι ειμαι εκτος θεματος και ζητω συγνωμη!Απλα μια παρενθεση (ισως και μεγαλη) ανοιξα.Θα προσπαθησω να μπω στο "Επειδή έχω μάτια, αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη" για να το μιλησουμε το πραγμα!



    Αφού μπεις στο θέμα και διαβάσεις τι έχει ειπωθεί και όταν είσαι έτοιμος να μιλήσεις με επιχειρήματα, αντί να δίνεις "έμφαση στα λεγόμενά σου" που ξεκινάν με ανούσια συνθήματα (που απηχούν στο συναίσθημα παρά στη λογική) που δεν τους έδωσα εγώ τροφή με τα δικά μου λεγόμενά (και θα σε παρακαλέσω, αν είναι εύκολο, χωρίς περίσσια θαυμαστικά και ερωτηματικά (που μου θυμίζουν λίγο τις ειδήσεις του STAR - βλέπεις και αυτοί θέλουν να δώσουν έμφαση στα λεγόμενά τους) εννοείται πως θα συζητήσουμε. Αν σου φαίνεται πως έχω πάρει αμυντική στάση στο θέμα, είναι γιατί επέλεξες να απαντήσεις προτού διαβάσεις και αυτό είναι ενδεικτικό κάποιων πραγμάτων. Ωστόσο δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να σε προσβάλλω ώστε η όποια ουσία μπορεί να υπάρξει στον διάλογο να χαθεί σε μια "κοκκορομαχία"!
    anastasisk
    15.03.2007, 16:34

    renabill
    04.06.2007, 00:17
    τη Βρετανία είναι απαράδεκτοι.Γι αυτό έρψονται οι τουρίστες και βγάζουν τα απωθημένα τους ....