ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Δυσκολες αποφασεις...

    gogere17
    12.04.2007, 20:49
    Πολλες φορες εχουμε βρεθει εναντια σε πολλα ατομα για μια αποφαση που πηραμε...
    Τι σκεφτοσασταν?
    Θα το κανω δεν παν να κοψουν το λαιμο τους ή Αμα το κανω θα με βριζουν ολοι?
    και γιατι?
    xarisson
    12.04.2007, 21:39
    Γιατί φίλε μου το ιδανικό θα ήταν να κάνουμε ότι θέλουμε και να είναι ευχαριστημένοι και όλοι οι άλλοι. Απλα επείδη σπάνια γίνεται αυτο,σκέψου τι αξίζει ποιο πολύ.Να είσαι εσυ καλά και ας λένε οτι θέλουν οι άλλοι ή να κάνεις το χατίρι άλλων και να μην τα έχεις καλά με τον ευατό σου? Μάλλον το πρώτο...
    athinouli24
    12.04.2007, 21:46
    Όπως λέει και ο ποιητής αν θέλω κάτι θα το κάνω και ας μου βγεί και σε κακό....
    uNick
    12.04.2007, 21:57
    Παράθεση:
    Το μέλος gogere17 στις 12-04-2007 στις 20:49 έγραψε...

    Πολλες φορες εχουμε βρεθει εναντια σε πολλα ατομα για μια αποφαση που πηραμε...
    Τι σκεφτοσασταν?
    Θα το κανω δεν παν να κοψουν το λαιμο τους ή Αμα το κανω θα με βριζουν ολοι?
    και γιατι?

    Εγώ θα σας βάλω να το σκεφτείτε διαφορετικά...
    Όσες φορές έκανα αυτό για το οποίο όλοι με προειδοποιούσαν, έφαγα τα μούτρα μου, και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις πολύ άσχημα!!!
    Η μέχρι τώρα πείρα μου, λοιπόν, μου λέει ότι όταν πρέπει να πάρω μια δύσκολη απόφαση, είναι απαραίτητο να βλέπω τα πράγματα όπως πραγματικά είναι και όχι όπως θα ήθελα να είναι. Δεν αφήνω το συναίσθημα ή την υποκειμενική σκέψη να με παρασύρει. Ψάχνω να δω την κάθε κατάσταση αντικειμενικά. Όταν δω τα πραγματικά δεδομένα, πάντα παίρνω την σωστή απόφαση.
    tolaruba
    12.04.2007, 22:22
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-04-2007 στις 21:57 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος gogere17 στις 12-04-2007 στις 20:49 έγραψε...

    Πολλες φορες εχουμε βρεθει εναντια σε πολλα ατομα για μια αποφαση που πηραμε...
    Τι σκεφτοσασταν?
    Θα το κανω δεν παν να κοψουν το λαιμο τους ή Αμα το κανω θα με βριζουν ολοι?
    και γιατι?

    Εγώ θα σας βάλω να το σκεφτείτε διαφορετικά...
    Όσες φορές έκανα αυτό για το οποίο όλοι με προειδοποιούσαν, έφαγα τα μούτρα μου, και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις πολύ άσχημα!!!
    Η μέχρι τώρα πείρα μου, λοιπόν, μου λέει ότι όταν πρέπει να πάρω μια δύσκολη απόφαση, είναι απαραίτητο να βλέπω τα πράγματα όπως πραγματικά είναι και όχι όπως θα ήθελα να είναι. Δεν αφήνω το συναίσθημα ή την υποκειμενική σκέψη να με παρασύρει. Ψάχνω να δω την κάθε κατάσταση αντικειμενικά. Όταν δω τα πραγματικά δεδομένα, πάντα παίρνω την σωστή απόφαση.


    Συμφωνω απολυτα.Ενταξει βεβαια καποιες φορες θεωρω απαραιτητο το να ρισκαρεις αλλα πανω απο ολα πρεπει να βλεπεις τα πραγματα αντικειμενικα
    vero
    13.04.2007, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-04-2007 στις 21:57 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος gogere17 στις 12-04-2007 στις 20:49 έγραψε...

    Πολλες φορες εχουμε βρεθει εναντια σε πολλα ατομα για μια αποφαση που πηραμε...
    Τι σκεφτοσασταν?
    Θα το κανω δεν παν να κοψουν το λαιμο τους ή Αμα το κανω θα με βριζουν ολοι?
    και γιατι?

    Εγώ θα σας βάλω να το σκεφτείτε διαφορετικά...
    Όσες φορές έκανα αυτό για το οποίο όλοι με προειδοποιούσαν, έφαγα τα μούτρα μου, και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις πολύ άσχημα!!!
    Η μέχρι τώρα πείρα μου, λοιπόν, μου λέει ότι όταν πρέπει να πάρω μια δύσκολη απόφαση, είναι απαραίτητο να βλέπω τα πράγματα όπως πραγματικά είναι και όχι όπως θα ήθελα να είναι. Δεν αφήνω το συναίσθημα ή την υποκειμενική σκέψη να με παρασύρει. Ψάχνω να δω την κάθε κατάσταση αντικειμενικά. Όταν δω τα πραγματικά δεδομένα, πάντα παίρνω την σωστή απόφαση.



    me provlhmatises niko!!! egw me thn mana mou exoume mia antiparathesh oso afora twra pou tha spoudasw ti na paw auto pou goustarw h auto pou leei h mana mou(eimai ligo down tis teleutaies meres gi auto to thema ki den xerw ti na kanw)
    YrIazz
    13.04.2007, 10:12
    Συνηθως κανω αυτο που θελω.... Σιγουρα πολλες φορες τα εχω "ακουσει" απο τους δικους μου ανθρωπους, παρολαυτα εαν δεν εκανα καποια πραγματα θα εμενα με την απορια του πως θα ηταν... π.χ. Οταν αποφασισα να παω σε δραματικη σχολη ολοι μου ελεγαν οτι ειναι πολυ βρωμικος χωρος μπλα μπλα μπλα... ε, τελικα πηγα κ ειδα απο μονη μου πως ηταν...


    absurdus_delirium
    13.04.2007, 13:02
    Che fece .... il gran rifiuto


    Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
    που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Όχι
    να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
    έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

    πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
    Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,
    όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
    εκείνο τ' όχι - το σωστό - εις όλην την ζωή του.

    Κ.Π. Καβάφης

    Ζυγίζεις τα πράγματα: τι ρίσκο υπάρχει, τι κέρδος θα έχεις, πόσο το θέλεις, γιατί. Αν η μπαλάντζα γύρει προς το Ναι, δώσε μια και πήδα. Αν γύρει προς το Όχι, συνέχισε το δρόμο σου. Σε κάθε περίπτωση, θα είναι καλό να μην κοιτάξεις πίσω. Πάρε απόφαση και κάνε ό,τι είναι να κάνεις! Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση!
    thanasena
    13.04.2007, 13:02
    Για μένα πρέπει να κάνουμε αυτό που θέλουμε παίρνοντας και μερικές άλλες γνώμες.Εξαρτάται βέβαια πάντα τί είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε.Καλό είναι να ακούμε και μια δεύτερη γνώμη ώστε να επανεξετάζουμε πόσο ρίσκο έχει αυτό που έχουμε βάλει στόχο από την αρχή.
    Πρόσφατα πήρα μια απόφαση για κάτι που ήθελα καιρό να κάνω και που ήξερα ότι οι γονείς μου θα με επηρέαζαν στο να μην το κάνω.Το έκανα,είδα πως είναι και αργότερα το είπα στους δικούς μου.Δεν είχαν πλέον τίποτα να πουν.Εκεί κατάλαβα ότι το μόνο που θέλουν είναι να με διαφυλάξουν.Πρέπει να παίρνουμε τη ζωή στα χέρια μας για να μάθουμε να είμαστε ανεξάρτητοι.
    uNick
    13.04.2007, 13:18
    Παράθεση:
    Το μέλος vero στις 13-04-2007 στις 00:20 έγραψε...

    me provlhmatises niko!!! egw me thn mana mou exoume mia antiparathesh oso afora twra pou tha spoudasw ti na paw auto pou goustarw h auto pou leei h mana mou(eimai ligo down tis teleutaies meres gi auto to thema ki den xerw ti na kanw)

    Το σκεπτικό μου το συμπλήρωσε τέλεια ο absurdus_delirium:
    Ζυγίζεις τα πράγματα: τι ρίσκο υπάρχει, τι κέρδος θα έχεις, πόσο το θέλεις, γιατί. Αν η μπαλάντζα γύρει προς το Ναι, δώσε μια και πήδα. Αν γύρει προς το Όχι, συνέχισε το δρόμο σου. Σε κάθε περίπτωση, θα είναι καλό να μην κοιτάξεις πίσω. Πάρε απόφαση και κάνε ό,τι είναι να κάνεις!
    Βάλε κάτω τα δεδομένα, βρες τα υπέρ και τα κατά (αντικειμενικά πάντα, και όχι με βάση το συναίσθημα!!!), κάνε "ταμείο"... και θα την βρεις την άκρη.
    Ashley
    13.04.2007, 13:39
    Πιστεύω ότι πάντα πρέπει να κάνουμε αυτό που λέει η ψυχή μας και η καρδιά μας. Δεν λέω να ξεχνάμε παντελώς την Λογική αλλά που και που χρειάζεται.
    Αν δεν κάνουμε αυτό που θα θέλαμε, για αρκετό θα μίνει μέσα στο μυαλό μας αυτή η σκέψη και θα σκεφτόμαστε γιατί δεν το έκανα αν γινόταν τότε τώρα τα πράγματα θα ήταν αλιως κτλ.
    Στο δίλημμα που έρχετε μπροστά στο τραπέζι της αμφιβολίας και του φόβου πρέπει να αντιμετωπίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μερικοί όμως μένουν αδρανείς στο δίλλημα τους και καταδικάζουν τον ίδιο τους τον εαυτό...
    gogere17
    13.04.2007, 13:49
    καλυτερα να μετανοιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες...
    uNick
    13.04.2007, 14:04
    @ Ashley
    Πάντα να κάνεις αυτό που είναι σωστό και καλό για εσένα. Και αν αυτό τύχει να είναι αυτό που θέλει η καρδιά σου, έχει καλώς. Δυστυχώς όμως, μερικές φορές αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί...

    @ gogere17
    Καλύτερα να μην μετανιώνεις ποτέ για τίποτα!!! Ούτε για αυτά που έκανες, ούτε για εκείνα που δεν έκανες...
    Και αν οι αποφάσεις σου είναι σίγουρες και βασισμένες σε αντικειμενικά δεδομένα, να είσαι σίγουρος ότι θα σου βγουν σε καλό και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ!
    athinouli24
    13.04.2007, 14:45
    Το να βάζεις τα πράγματα κάτω ,να τα ζυγίζεις ,να βλέπεις τα υπέρ και τα κατά με αντικειμενικό τρόπο ειναι σωστό αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό γιατί κάποιες φορές πρέπει να λειτουργείς και με λίγο συναίσθημα.Δεν είναι πια και τόσο κακό να σκέφτεσαι και με την καρδία έστω και λίγο....
    jacamar
    13.04.2007, 15:13
    εγώ επειδή είμαι γνωστό αγύριστο κεφάλι αν μου μπεί κάτι στο μυαλό δεν θα με νιάξει τπτ για να το πραγματοποιήσω. Συχνά επείσεις λατρεύω να κάνω το αντίθετο απο αυτά που μου λένε και πάντα λειτουργώ με τα θέλω μου και όχι με τα πρέπει!
    uNick
    13.04.2007, 15:16
    Παράθεση:
    Το μέλος athinouli24 στις 13-04-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Δεν είναι πια και τόσο κακό να σκέφτεσαι και με την καρδία έστω και λίγο....

    Αν επιρρεάζει την κρίση σου και σε οδηγεί σε λάθος αποφάσεις, δεν είναι καλό... Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, βάσει της πείρας μου ως τώρα στη ζωή, και είναι κρίμα να πρέπει κάποιος να περάσει τέτοιες ζόρικες και δύσκολες καταστάσεις για να μάθει... γι'αυτό και τα γράφω, μήπως και κάποιοι γλιτώσουν έστω και λίγα μαθαίνοντας από τα λάθη των άλλων...
    rocketqueen
    13.04.2007, 15:24
    Συνήθως κάνω του κεφαλιού μου και αν θα συμμεριστώ κάποιον για τις αποφάσεις μου, θα είναι τα άτομα που αγαπάω και ξέρω ότι νοιάζονται για μένα... Πιστεύω πως εαν σκέφτεσαι συνεχώς τι θα πουν οι "άλλοι" και ειδικά όταν αυτοί οι"άλλοι" βρίσκονται στη γωνία με το φτυάρι έτοιμοι να σε θάψουν, χάνεις την ευκαιρία για την πραγματοποίηση των δικών σου επιθυμίων.Δε μπορούμε συνέχεια να κάνουμε ότι θέλουμε εμείς, αλλά υπάρχουν και μερικές φορές στη ζωή που λες:"Φτάνει πια" και κάνεις αυτό που πραγματικά λέι η καρδιά σου. Δεν υποστηρίζω τον ατομισμό, αλλά νομίζω πως αν μπορείς να τεκμηριώνεις τη θέση σου και να υπερασπίζεις τις απόψεις και τις επιλογές σου ενάντια στη μάζα ολοκληρώνεσαι σαν άνθρωπος...Αν σκέφτεσαι συνέχεια τις συνέπειες των πράξεων σου, το πιθανότερο είναι αυτές οι πράξεις να μη συμβούν ποτέ...
    absurdus_delirium
    13.04.2007, 16:37
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 13-04-2007 στις 15:16 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος athinouli24 στις 13-04-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Δεν είναι πια και τόσο κακό να σκέφτεσαι και με την καρδία έστω και λίγο....

    Αν επιρρεάζει την κρίση σου και σε οδηγεί σε λάθος αποφάσεις, δεν είναι καλό... Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ, βάσει της πείρας μου ως τώρα στη ζωή, και είναι κρίμα να πρέπει κάποιος να περάσει τέτοιες ζόρικες και δύσκολες καταστάσεις για να μάθει... γι'αυτό και τα γράφω, μήπως και κάποιοι γλιτώσουν έστω και λίγα μαθαίνοντας από τα λάθη των άλλων...



    Το μέτρο είναι - σχεδόν - πάντα το καλύτερο.
    Είναι κομματάκι υπερτιμημένο αυτό το "κάνω αυτό που μου λέει η καρδιά μου". Δηλαδή αν το μυαλό σου καταλαβαίνει πως αυτό που πας να κάνεις είναι ανάλογο με το να πάρεις φόρα και να κοπανήσεις το κεφάλι σου σε μια κοφτερή γωνία, αλλά η καρδιά σου λέει "κάν'το", γιατί να το κάνεις;
    Ashley
    13.04.2007, 18:27
    To θέμα είναι ότι η ζωή ειναι μικρή και σύντομη για να είναι θλιβερή ετσι κάνε όσες ΤΡΕΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ . Απο την στιγμή που είσαι μπροστά της για να την αντιμετωπίσεις πρέπει να παλέψεις με νύχια και με δόντια και στις δύσκολες αποφάσεις αν κάνεις καποιο λάθος ο χρόνος δεν γυρίζει πισω.

    Λοιπον ξέρωντας ότι το χρόνο δεν μπορώ να τον σταματίσω και όπως και να έχει θα περάσει από το σώμα μου και θα αφήσει τα σημάδια του, μένουν αποτυπωμένες συγκεκριμένες στιγμές στο μυαλό μου τις οποίες δεν μπορώ να αφήσω να φύγουν ...Η στιγμή που θα κριθεί η απόφαση που έχω παρει αν είναι σωστή ή λαθασμένη θα μενεί μια για πάντα μέσα στην ψυχή μου .
    renabill
    16.04.2007, 13:40
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 13-04-2007 στις 13:49 έγραψε...

    καλυτερα να μετανοιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν εκανες...



    συμφωνώ γιατι ξέρεις ότι αυτό που έκανες μόνος σου το επέλεξες,και μαθαίνεις από το λάθος σου.Ενώ αν δεν το κάνεις σε βασανίζουν οι σκέψεις τι θα συνέβαινε αν το είχες κάνει.
    Δε παροτρύνω βέβαια να κάνουμε ότι βλάκεία μας κατέβει στο ξερό μας, αλλά να σκεφτούμε πρώτα αν μας συμφέρει, κι αν δεν μπορούμε να αποφασίσουμε, να πάρουμε γνώμες και να ακολουθήσουμε το ενστικτό μας κι όχι ότι μας λένε οι άλλοι.