ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.885 μέλη

    Μ.Θωίδου/Σ.Μάλαμας: της νύχτας τα μακριά μαλλιά, μόλις κυκλοφόρησε (ΛΥΡΑ)

    thymiosatzakas
    07.04.2004, 12:57
    Μαρία Θωίδου:
    " Της νύχτας τα μακριά μαλλιά "

    Κυκλοφορεί από τη Lyra ( www.lyra.gr)


    Δώδεκα τραγούδια για τον Σωκράτη Μάλαμα και τη Μαρία Θωίδου

    Μουσική: Μαρία Θωίδου/Θύμιος Ατζακάς
    Στίχοι: Μαρία Θωίδου

    Ενορχηστρώνουν και αυτοσχεδιάζουν ο Θ.Ατζακάς και ο Αντώνης Ανισέγκος

    Μια με τη μουσική, μια με τα λόγια μέσα στο χιόνι το βουβό του Βερολίνου, χωρέσαν όλα σ� ένα δωμάτιο όπως και μέσα στα τραγούδια.
    Το άρωμα της Αφρικής που γνέφει από το νότο, χιονονιφάδες του βορρά, αλμύρα από μικρές μεσογειακές παραλίες, χώμα ξερό δρόμων απροσπέραστων, μονοπάτια μέσα στο δάσος.
    Όπως γύρω απ 'τη φωτιά, τώρα γύρω απ� το μικρόφωνο, μαζευτήκαμε να μοιράσουμε παιχνίδια και λέξεις, σκέψεις - ήχους, τη μουσική την καινούργια που γεννιέται όπως όταν τσουγκράς ένα ποτήρι κρασί.
    Ο στίχος ξετυλίγει το κουβάρι της μουσικής, αλλάζει χρώματα, δανείζεται πολλές ψυχές...
    Ιστορίες που ταξιδεύουν στο παρελθόν, ματιές που μεταμόρφωσαν τις στιγμές που πέρασαν, συναισθήματα μεγάλα και αφηρημένα, απλώνονται στον κάμπο του χρόνου, τυλίγονται στα μακριά μαλλιά της νύχτας, ομορφαίνουν στο ερωτικό βλέμμα της νοσταλγίας, περνάν γεφύρια τραγικών συναντήσεων, σαν όνειρο γλυστρούν ανάμεσα από μάτια που κλείνουν, σα βαρκούλα στο θρόισμα του νερού, σα ζεστό μέλι που καίει.

    1. της νύχτας
    2. σα βότσαλο
    3. ούτι για τον χρόνο
    4. του χρόνου
    5. χίλιες καρδιές
    6 .πεθυμιά
    7. ταξίμι για το βλέμμα σου
    8. το βλέμμα σου το ερωτικό
    9. του πόνου
    10. το γεφύρι της Δράμας
    11. κόκκινο πιπέρι
    12. ταξίδι και επιστροφή
    13. στο τζάκι
    14. κλείνω τα μάτια
    15. απ� την ακτή μέχρι το κύμα


    ενορχήστρωσε και αυτοσχεδίασε
    ο Θύμιος Ατζακάς
    το ίδιο και ο Αντώνης Ανισέγκος στα κομμάτια
    2, 6, 11, 13, 14 και 15

    παίζουν οι: B.Chemirani, H.Chisholm, G.Lubbe, K.Dinc, G.Bultmann, Κ.Γκουβέντας, Κ.Θεοδώρου, Θ.Αναγνωστόπουλος,, Μ.Σίμογλου, Μ.Ανισέγκου, A.Moυζουράκης και Μ.Κεσίσογλου

    παραγωγή - επιμέλεια: Θύμιος Ατζακάς / ΛΥΡΑ



    jorge
    07.04.2004, 15:05
    Αγαπητέ Θύμιο σου ευχόμαστε καλή επιτυχία σε αυτή την προσπάθεια

    Η χαρά μας είναι ακόμα μεγαλύτερη που άλλο ένα μέλος του MusicHeaven καταφέρνει και συνεργάζεται με μεγάλες μορφές του ελληνικού τραγουδιού, όπως ο Σωκράτης Μάλαμας.

    Πολλά μπράβο λοιπόν και αναμένουμε το CD προκειμένου να το παρουσιάσουμε εκτενώς στην πρώτη μας σελίδα.
    koini_maria
    08.01.2008, 13:27
    Ξέρω οτι το thread είναι παλιό αλλά το βρήκα και χάρηκα.

    Μου κάνει εντύπωση που αυτός ο δίσκος δεν έγινε ιδιαίτερα γνωστός ούτε προτιμήθηκε από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία .

    Συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτό το δίσκο!
    Πολύ καλή προσπάθεια!

    Το τραγούδι που νομίζω οτι αγάπησα περισσότερο είναι η "Πεθυμιά":
    "Θα κλάψω αυτή τη νύχτα
    μα όχι για πολύ
    κι ούτε για τίποτα σπουδαίο
    ο πόθος να σε κάνει να πονάς
    είναι σχεδόν ωραίο"
    ...

    Τα σέβη μου !