ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη
    siopiloss
    17.04.2007, 01:19
    Ο Ντοστογιέφσκι έγραψε στο όνειρο ενός γελοίου:" Το κακό έγκειται σε αυτό:<<Η συνείδηση της ζωής αξίζει πιο πολύ και από τη ζωή και η συνείδηση των νόμων της ευτυχίας αξίζει πιο πολύ από την ευτυχία>>. Να τι πρέπει να χτυπήσουμε. Κι αυτό θα το χτηπήσω εγώ! " Ελπίζω να το καταλαβένετε.Θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε..


    innuendo
    18.04.2007, 22:40
    ..Για μενα αξίζει το τώρα ..Αυτό που ζω.. Αυτό που νομίζω για αληθινό..Αυτό που αισθάνομαι.. Η συνείδηση είναι άραγε κατι το υπαρκτό΄, κάτι μέσα και πέρα από αυτό που υφίσταται? Έχει σημασία και ο ορισμός που δίνει κανείς..
    Big-sofo
    19.04.2007, 01:15
    Στη σημερινή κοινωνία της γνώσης και της επιστήμης, έχουμε βαλθεί όλοι να αναλύσουμε τα ''πάντα''. Αντί να ερωτευτούμε και να νιώσουμε ολοκληρωμένοι, μας ενδιαφέρει το ποιές χημικές ουσίες εκλύονται στον οργανισμό και έρχεται αυτή η ολοκλήρωση.Αντί να γευτούμε τις χαρές της ζωής αυτές καθ' αυτές, κεντρίζουμε την προσοχή μας στις πηγές προέλευσης τους, κάνοντας συνεχώς ανάλυση στην ανάλυση. Έτσι αποπροσανατολιζόμαστε, και δεν ''ζούμε''...
    Αυτοί είναι και οι λόγοι που βρίσκω πολύ έξυπνη την διαφήμιση της vodafone, που παρά τον διαφημιστικό σκοπό της, περνάει το σπουδαίο μήνυμα ''Ζήσε τη στιγμή''..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Big-sofo στις 19-04-2007 01:16 ]


    siopiloss
    19.04.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Big-sofo στις 19-04-2007 στις 01:15 έγραψε...

    Στη σημερινή κοινωνία της γνώσης και της επιστήμης, έχουμε βαλθεί όλοι να αναλύσουμε τα ''πάντα''. Αντί να ερωτευτούμε και να νιώσουμε ολοκληρωμένοι, μας ενδιαφέρει το ποιές χημικές ουσίες εκλύονται στον οργανισμό και έρχεται αυτή η ολοκλήρωση.Αντί να γευτούμε τις χαρές της ζωής αυτές καθ' αυτές, κεντρίζουμε την προσοχή μας στις πηγές προέλευσης τους, κάνοντας συνεχώς ανάλυση στην ανάλυση. Έτσι αποπροσανατολιζόμαστε, και δεν ''ζούμε''...
    Αυτοί είναι και οι λόγοι που βρίσκω πολύ έξυπνη την διαφήμιση της vodafone, που παρά τον διαφημιστικό σκοπό της, περνάει το σπουδαίο μήνυμα ''Ζήσε τη στιγμή''..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Big-sofo στις 19-04-2007 01:16 ]





    Καλά τα λες..Πρέπει αν και είναι δύσκολο να ζούμε την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταια μας.Κάθε στιγμή!Ακόμα και τις λύπες!Μέσα από την οδύνη και τον πόνο αισθάνεσαι περισσότερο και ΑΥΤΟ είναι ευτυχία!!
    Αλλά μήπως στην κοινωνία που ζούμε, στην κοινωνία της υποβάθμισης της σκέψης, που η ανθρωπότητα βιώνει τον πιο ακραίο εγωισμό, που η τηλεόραση " λύνει και δένει", και περνάει στον κόσμο έναν τρόπο ζωής ψεύτικο, ανούσιο που τελικά δεν οδηγεί στην ευτυχία αλλά στο επιφανειακό βόλεμα και στην απραξία, μήπως σ'αυτή την κοινωνία πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσουμε κάποια πράγματα ώστε να αλλάξουμε την κοινωνία και να θέσουμε τις βάσεις για κάτι καλύτερο;(Φυσικά αυτό δεν αναιρεί ότι πρέπει να ζεις τις στιγμές με δύναμη και χαρά..) Ή τελικά στη ζωή όλα εμπλέκονται σε ένα φαύλο κύκλο;Δε θέλω να το πιστέψω αυτό!(αν και το πιστεύω)..
    Σ'αυτόν τον κόσμο ο μόνος τρόπος για να διατηρήσεις τη συνείδησή σου και να καθορίσεις αυτά που σου συμβαίνουν είναι η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

    .."Κείνο που μας ενώνει είναι ο ήλιος, η θάλασσα, ο έρωτας, ο θάνατος.
    Δεν απομένει λοιπόν παρά να τα πολεμήσουμε και να τα χαρούμε όλοι μαζί"..

    Albert Camus



    innuendo
    19.04.2007, 11:22
    SEAZE THE DAY, λοιπόν... Carpe diem! Γιατί οι στιγμές φεύγουν και δε μας περιμένουν.. !
    rouli726
    19.04.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος siopiloss στις 17-04-2007 στις 01:19 έγραψε...

    Ο Ντοστογιέφσκι έγραψε στο όνειρο ενός γελοίου:" Το κακό έγκειται σε αυτό:<<Η συνείδηση της ζωής αξίζει πιο πολύ και από τη ζωή και η συνείδηση των νόμων της ευτυχίας αξίζει πιο πολύ από την ευτυχία>>...





    Νομιζω πως ο "τεραστιος" σε επιπεδο ντοστογιεφσκι μιλουσε για τη σιγουρια που εχουμε ολοι στα πραγματα!Εχουμε δεδομενη τη ζωη,οποτε δε την εκτιμαμε,οπως και την ευτυχια,πολλες φορες.Για αυτο αναφερει τη συνειδηση ολων αυτων των συναισθηματων..
    movflower
    19.04.2007, 18:52
    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 19-04-2007 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος siopiloss στις 17-04-2007 στις 01:19 έγραψε...

    Ο Ντοστογιέφσκι έγραψε στο όνειρο ενός γελοίου:" Το κακό έγκειται σε αυτό:<<Η συνείδηση της ζωής αξίζει πιο πολύ και από τη ζωή και η συνείδηση των νόμων της ευτυχίας αξίζει πιο πολύ από την ευτυχία>>...





    Νομιζω πως ο "τεραστιος" σε επιπεδο ντοστογιεφσκι μιλουσε για τη σιγουρια που εχουμε ολοι στα πραγματα!Εχουμε δεδομενη τη ζωη,οποτε δε την εκτιμαμε,οπως και την ευτυχια,πολλες φορες.Για αυτο αναφερει τη συνειδηση ολων αυτων των συναισθηματων..



    Μα για αυτό Το ταξίδι είναι που αξίζει, αλλά αν δεν είναι στη σωστή για μας πορεία, δεν θα μας πάει εκεί που θέλουμε.
    Φυσικά, για αλλού ξεκινάμε και αλλού πηγαίνουμε, ούτως ή άλλως. Το θέμα είναι όμως να πάμε όπου εμείς διαλέγουμε και όχι όπου μας παίρνουν άλλα ή άλλοι.


    Tren
    26.04.2007, 11:55
    11.59'.59''

    Στον επομενο τονο...

    (Θα σκεφτω κατι ομορφο.Θα εγκαταλειψω τις κακες σκεψεις μου και θα ορκιστω πως η ζωη ειναι ωραια.

    Θα ξεχασω ολη την ασχημια που περιβαλλει τον κοσμο μου.Θα φορεσω περιτεχνες μασκες στα προσωπα που κοιτω και θα τους χαμογελασω σαν να τα συμπαθω.

    Θα κλεισω την τηλεοραση.Μπορει και να την σπασω...δεν ξερω..Θα κανω τα δικα μου.Οπως θελω εγω.Χωρις απαγορευτικες πινακιδες και ενοχλητικα "πρεπει".Θα σε παρω τηλεφωνο να σου πω σ'αγαπω.Αληθεια ..θα σε παρω.Θα κοψω το τσιγαρο.Μολις σβησω αυτο ,παει τελειωσε,πεταω το πακετο.

    Θα πω συγνωμη στη μανα μου,καιρος ειναι πια!

    Και θα κανονισω να δω τις φιλες μου.Χαθηκαμε....

    Θα κανω το σταυρο μου που ειμαι καλα και θα αρκεστω σ'αυτο.Μ'αυτο το απλοχερο δωρο του Θεου θα με βαφτισω ευτυχισμενη.

    Τερμα με τα αχαριστα ψυχολογικα μου βαρη.

    Θα τα βροντηξω ολα και θα φυγω απο τη δουλεια.Μου φαγανε τα σπλαχνα πια εδω μεσα.Με τα ποδια θα φυγω,να ξεμουδιασω.Θα κλεισω το αυτοκινητο σ'ενα γκαραζ,μπορει και να το πουλησω ...δεν ξερω.

    Θα πω αληθειες παντου.

    Θα παω βολτα.Θα κλεισω το κινητο.Μπορει και να το πεταξω..δεν ξερω.

    Θα περασω να σε δω...Αληθεια θα περασω...δεν ξερω.. )

    η ωρα θα ειναι 12.00 ακριβως!


    Ηταν ενα δευτερολεπτο ευτυχισμενης ζωης.
    Οι νομοι που καθοριζουν την δικη μου ευτυχια ηταν μεσα στην παρενθεση.
    Η συνειδηση της ζωης μου ηταν το "ακριβωςςςςςςς"!!!!!!!
    Εκει εγκειται το κακο δυστυχως.

    Ετσι καπως το λαμβανω εγω φιλε siopile !
    siopiloss
    26.04.2007, 15:42