ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.855 μέλη

    Γιώργος Μαργαρίτης

    mariachi
    22.04.2007, 18:38
    Ποιά η γνώμη σας?Εμένα μου αρέσει πολύ,είναι γνήσιος λαικός τραγουδιστής και άνθρωπος,αλλά και μάγκας.
    sea_like_eyes
    22.04.2007, 18:54
    ...Original άνθρωπος

    σε μια εμφανιση απο τις ζωντανες εμφανισεις του μαζι με σαββοπουλο και τσακνη(?) αν δεν κανω λαθος...σε καποια φαση του προγραμματος επεσε το ρευμα!ο μαργαριτης καθισε σε ενα σκαλοπατι και παρεα με ενα μπουζουκι(χωρις μικροφωνα,φωτα κτλ.)τραγουδησε για τον κοσμο!οταν το ρευμα επεστρεψε και τα φωτα ανοιξαν το κοινο δεν σταματουσε να χειροκροτεί...τι να λεμε τωρα!τον ειδα στην tv σε ενα αφιερωμα και πραγματικα απόρησα με την ταπεινότητα του!

    ... ...

    ξεχωρίζει για τις ερμηνείες του αλλά και για τα διαχρονικά του τραγούδια...
    roubas
    22.04.2007, 20:50
    Σημαντικος!!!
    Εγραψε την ιστορια του και κραταει το υφος που ειχε παντα!
    Ενα κακο μονο θα του προσαψω!
    Οταν ειχα μαθημα με το δασκαλο μου (και μπουζουξη του)
    Μανωλη Μιχαλακη ειχε πει οτι οι σημερινοι νεοι (ΟΛΟΙ) δεν εχουν μερακι πανω στη μουσικη!
    Οχι ρε Γιωργη δεν ειναι ετσι!
    Κατα τα αλλα μοναδικος!
    Αγαπημενο μου κομματι απο τα δικα του το Βαστα καρδια μου!
    Kinezes_trexoun_gimnes
    22.04.2007, 22:23
    Πανέξυπνος ο καλλιτέχνης φυσικά αφού σιγά σιγά πέρασε στον κόσμο την βλαχοπροφορά του ώς αυθεντικότητα ....
    Επίσης οι καταλήξεις σε "μου" "σου" "του" κτλ εξαφανίστηκαν και την θέση τους πήραν σκέτα όμικρον....Πχ: "κι ο δικός μο κι ο δικός σο στο πουθενά μας πάνε...."

    Το ύφος στεναχωρημένου ροφού δε με πειράζει...ο καθένας έχει το ύφος του !!!!

    Ατελείωτες τσαλκάντζες σε φωνήεντα και σύμφωνα και κατα βούληση και συμβουλές για να τραγουδάμε απλά τις έχει με το τσουβάλι...Στις οντισιόν που κάνει για να διαλέξει τραγουδιστές το κριτήριο είναι ένα ..." κανενα συρτό ξέρεις να μας πεις????"

    Τον χαρακτηρίζει πραγματικά μια γενικότερη περιφρόνηση στα νέα παιδια και είδικά από τότε που έκανε κάτι συνεργασίες με εναλλακτικά συγκροτήματα ( εξαφανισμένα πια....) και την ψώνισε κανονικά.....


    Πηγές λένε ότι είχε αποφασίσει μετά από αυτές τις συνεργασίες να γίνει συναυλιακός τραγουδιστής και να τραγουδάει μόνο στο Γυάλινο .....η ζωή τα φέρνει περίεργα όμως και η πλανητική τάξη αποκαταστάθηκε και κατέληξε με την Γιαγκούση στις Γραμμές.....και όχι με τον Σπανουδάκη όπως ονειρευόταν...

    Μεγάλες επιτυχίες: "Που θα σαι το βράδυ να σου στείλω λουλούδια" και " το καλύτερο μπεγλέρι είναι τα κλειδιά στο χέρι"

    Μένω άφωνος!!!!
    mariachi
    23.04.2007, 11:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 22-04-2007 στις 22:23 έγραψε...

    Πανέξυπνος ο καλλιτέχνης φυσικά αφού σιγά σιγά πέρασε στον κόσμο την βλαχοπροφορά του ώς αυθεντικότητα ....
    Επίσης οι καταλήξεις σε "μου" "σου" "του" κτλ εξαφανίστηκαν και την θέση τους πήραν σκέτα όμικρον....Πχ: "κι ο δικός μο κι ο δικός σο στο πουθενά μας πάνε...."

    Το ύφος στεναχωρημένου ροφού δε με πειράζει...ο καθένας έχει το ύφος του !!!!

    Ατελείωτες τσαλκάντζες σε φωνήεντα και σύμφωνα και κατα βούληση και συμβουλές για να τραγουδάμε απλά τις έχει με το τσουβάλι...Στις οντισιόν που κάνει για να διαλέξει τραγουδιστές το κριτήριο είναι ένα ..." κανενα συρτό ξέρεις να μας πεις????"

    Τον χαρακτηρίζει πραγματικά μια γενικότερη περιφρόνηση στα νέα παιδια και είδικά από τότε που έκανε κάτι συνεργασίες με εναλλακτικά συγκροτήματα ( εξαφανισμένα πια....) και την ψώνισε κανονικά.....


    Πηγές λένε ότι είχε αποφασίσει μετά από αυτές τις συνεργασίες να γίνει συναυλιακός τραγουδιστής και να τραγουδάει μόνο στο Γυάλινο .....η ζωή τα φέρνει περίεργα όμως και η πλανητική τάξη αποκαταστάθηκε και κατέληξε με την Γιαγκούση στις Γραμμές.....και όχι με τον Σπανουδάκη όπως ονειρευόταν...

    Μεγάλες επιτυχίες: "Που θα σαι το βράδυ να σου στείλω λουλούδια" και " το καλύτερο μπεγλέρι είναι τα κλειδιά στο χέρι"

    Μένω άφωνος!!!!




    Τί να κάνουμε φίλε μου?Δεν μπορούν όλοι οι τραγουδιστές να τραγουδούν ''Χάρτινο το φεγγαράκι''(τυχαίο το παράδειγμα)του Χατζιδάκι και να εμφανίζονται στο Μέγαρο.Όσον αφορά τις επιτυχίες του,θα σου θυμίσω τραγούδια του που κάθε άλλο παρά χιουμοριστικά είναι.Το ''Εσύ μου μιλάς στη καρδιά μου'',''Μα τί λέω'',ενώ δεν πρέπει να παραλείψω να αναφέρω ότι συνθέτες όπως ο Άκης Πάνου,Σούκας κ ο Νικολόπουλος του εμπιστεύτηκαν τραγούδια τους.Όσον αφορά τη ''βλάχικη προφορά του'' όπως λες,θυμήσου ότι κ ο Τσιτσάνης όταν ξεκίνησε τη καριέρα του όπου δεν τον ήξερε κανείς ακόμα τότε,τραγουδούσε έτσι.Δεν είναι κάτι κακό λοιπόν.Δεν συγκρίνω βέβαια τα δύο μουσικά μεγέθη,είναι αφύσικο αυτό.Αλλά μιλάω μόνο για τη προφορά τους.
    sea_like_eyes
    23.04.2007, 15:08
    χαλαρα φιλε mariachi...ξερουμε την πορεια του συγκεκριμενου καλλιτεχνη,ξερουμε τα τραγουδια του,''τα σπαμε''ΑΚΟΜΑ με τις επιτυχιες του κτλ...ο k_t_g μπορει να λεει οτι θελει...η πορεια και μονο του Γιωργου Μαργαριτη τον διαψευδει!

    k_t_g...δεν σου αρεσει ο Μαργαριτης,ο.κ!δεκτο!αλλα τι τα θες οοοοοολα τα αλλα...δεν λεω,εχεις περιεργο χιουμορ,μα σ'αυτη την περιπτωση ψιλοξεφυγες...λιιιιγο σεβασμος κανεναν δεν εβλαψε!


    " το καλύτερο μπεγλέρι είναι τα κλειδιά στο χέρι"...
    jacamar
    23.04.2007, 18:17
    αν και ο k-t-g το έθεσε λίγο υπερβολικά και εμένα δεν μου αρέσει ο εν λόγω καλλιτέχνης για τους ίδιους λόγους πάνω κάτω.
    Από την άλλη επειδή δεν έχω τέτεια ακούσματα δεν μπορώ να κρίνω ούτε την φωνή ούτε την ερμηνία του. αρκούμαι στο οτι δεν αρέσουν στα αυτία μου!

    GL
    24.04.2007, 02:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 22-04-2007 στις 22:23 έγραψε...

    Πανέξυπνος ο καλλιτέχνης φυσικά αφού σιγά σιγά πέρασε στον κόσμο την βλαχοπροφορά του ώς αυθεντικότητα ....
    Επίσης οι καταλήξεις σε "μου" "σου" "του" κτλ εξαφανίστηκαν και την θέση τους πήραν σκέτα όμικρον....Πχ: "κι ο δικός μο κι ο δικός σο στο πουθενά μας πάνε...."

    Συγνωμη ρε φιλε απο ποτε υπαρχει ρατσισμος και στην προφορα του καθε καλλιτεχνη?? Γουστο του και καπελο του και στην τελικη μαγκια του που επεπλευσε με το προσωπικο του στιλ....Αν δεν θες μην τον ακους!

    Παράθεση:

    Το ύφος στεναχωρημένου ροφού δε με πειράζει...ο καθένας έχει το ύφος του !!!!


    Αν θες εχω πολλα εντεχνο-ροκ, λαϊκα, σκυλε και οτι αλλα θες παραδειγματα στεναχωρημενων "φαλαινων", "καρχαριων" και φυσικα και "ροφων"! Ολα αυτα τα ψαροειδη ξερουν καλα να λεν το ποιημα τους...

    Παράθεση:

    Στις οντισιόν που κάνει για να διαλέξει τραγουδιστές το κριτήριο είναι ένα ..." κανενα συρτό ξέρεις να μας πεις????"


    Δεν θυμαμαι να εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο απο τα χειλη του και ουτε κυριως απο τους δασκαλους μου και μαεστρους του....Αλλα για να το λες εσυ κατι παραπανω θα ξες. Μπορει και να το κανει αυτο. Ε! Και?? Και οι Χαηνιδες εχουν βγαλει το Συρτο τ' Ουρανου....Μηπως και αυτο ειναι black list???

    Επ' ευκαιριας να σου θυμισω σκηνικο σε οντισιον πολυ μεγαλης μουσικης σκηνης πριν 4 χρονια! Ψαρωμενο αγορακι ανεβαινει να πει τα ασματα του....Μακρυμαλλης κλαψοροκας καλλιτεχνης με χιλιαδες δισκους εχοντας σοφιστικομπλαζε υφος κοβει το δευτερο ασμα του αγορακίου στην μεση και του λεει:
    Αγορακι μου γυρνα και τραγουδα αναποδα, με την πλατη στο κοινο, κουνησε κιολας τα οπισθια σου να δουμε "τι αυρα εκπεμπει το κορμι σου.."


    Παράθεση:

    Τον χαρακτηρίζει πραγματικά μια γενικότερη περιφρόνηση στα νέα παιδια και είδικά από τότε που έκανε κάτι συνεργασίες με εναλλακτικά συγκροτήματα ( εξαφανισμένα πια....) και την ψώνισε κανονικά.....


    Περιφρονηση στα νεα παιδια??? Αν ξες κατι παραπανω ευχαριστως να γραψεις εδω δημοσιως για ποια παιδια μιλας!!
    Εγω αλλα εχω ακουσει απο νεα παιδια που βγαζουν τωρα το ψωμι τους εξ'αιτιας αυτου του καραβλαχου.....

    Θες μηπως να σου θυμισω τι εκαναν καποιοι αλλοι με καποιες αλλες "περιφρονημενες" συνεργασιες με εναλλακτικα σχηματα??? Ναι...Υπαρχουν και καποιοι αλλοι που πουλανε μουρη κανοντας πως παιζουν κιθαρα και εταζαν 1500 ευρα σε καποια εναλλακτικα σχηματα(μιλαμε για μουσικαρες με κατι ουμπαλα ΝΑ! με το συμπαθιο, μπροστα τους εγω δεν ειμαι ουτε μια τριχα απο τα αγραφα τους! ). Τελειωνε η βραδια και αυτα τα σχηματακια επαιρναν ενα 300αρικο(εβγαινε 50 ευρω στον καθενα) και μαλιστα επρεπε να ειναι και ευχαριστημενοι που παιζαν διπλα στον ταδε.......Εχει μεινει στην ιστορια της ροκ νυχτας η εξης ατακα: ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 300!!.......

    Οποτε μην μιλας για "ψωνια και ψωνισμενους" γιατι εχω πολλα ραμματα για καποιες "Ψευτοξεθωριασμενες" γουνες......

    Παράθεση:

    Πηγές λένε ότι είχε αποφασίσει μετά από αυτές τις συνεργασίες να γίνει συναυλιακός τραγουδιστής και να τραγουδάει μόνο στο Γυάλινο .....η ζωή τα φέρνει περίεργα όμως και η πλανητική τάξη αποκαταστάθηκε και κατέληξε με την Γιαγκούση στις Γραμμές.....και όχι με τον Σπανουδάκη όπως ονειρευόταν...


    Τοσο κακο ειναι πια οταν εχει καποιος το γνωθι σαυτόν να καταλαβαινει καποια στιγμη που βρισκεται, που πατα και μεχρι που μπορει να σταθει και να φτασει??? Πειραματιστηκε και εχασε!! Και λοιπον??? Αληθεια ομως τι εχασε??? Και επισης για πες μας εσυ που ξες....Τι ονειρευοταν αραγες???

    Κατι αλλο τωρα. Αφου εισαι τοσο πολυ χωμμενος στα μουσικα δρωμενα της νυχτας, μηπως γνωριζεις καποια "νεα" σχηματακια που θα βγουν στη φορα τη νεα χειμερινη σεζον?? Δεν μπορει στανταρ θα ξερεις, οποτε θα ξες και καποιους-ες αλλους-ες που θενε να βαλουν επιτελους καποια μπικικινια στην στερημενη τσεπουλα τους παρεα με καποιους αλλους χορτατους νεοσκυλο- συνοδοιπορους τους στις ιδιες εταιριες....Διαφερουν λιγακι βεβαια στα ειδη μουσικης μεταξυ τους αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.....Σωστα τα λεω??


    Παράθεση:

    Μεγάλες επιτυχίες: "Που θα σαι το βράδυ να σου στείλω λουλούδια" και " το καλύτερο μπεγλέρι είναι τα κλειδιά στο χέρι"


    Υπαρχει και ενα αλλο ασμα του. Λεγεται Τελευταίος Πυρετός και λεει τα εξης:

    Λένε πως είναι μια γυναίκα της δεκάρας
    ή της δραχμής όταν κανένας γελαστεί
    μα εγώ της είπα της καρδιάς της φουκαριάρας
    να την φωλιάσει στην γωνιά την πιο ζεστή

    Είναι το τίποτα μα εγώ την αγαπάω
    και δεν λογάριασα την κρίση κανενός
    μου λένε κοίτα και την πλάτη μου γυρνάω
    να μείνει δίπλα μου να μείνω ζωντανός

    Μου είπαν άσ' την μα εγώ τους είπα όχι
    για τέτοια βήματα δεν είμαι δυνατός
    τα χρόνια φύγαν δεν υπάρχουν άλλοι στόχοι
    για μένα είναι ο τελευταίος πυρετός

    Εσυ βαλε οτι καταληξεις θες στις φρασεις του και στο βλαχοστομα του! Εγω κρατω οτι γουσταρω.....

    (Μεταξυ μας, ετσι?? Προτιμω τις βλαχοτσεκουρεμενες καταληξεις του παρα τα ζαμπονακια λαιτ χωρις τα λιπαρα....)


    Παράθεση:

    Μένω άφωνος!!!!



    Μπα!!! Σοβαρα?? .....Ε τοτε μεινε!!

    Υ.Γ: Ουτε τα'χω παρει απο την κυρ-Γιωργο, ουτε εχω σκοπω να τον γλυψω για να τα παρω....Προτιμω να του τα σκαω να τον ακουω και αμα λαχει καπου στο φιναλε να του παραγγελνω και τον Αμαραντο....αν και δεν ειμαι βλαχος.....
    biologist80
    24.04.2007, 03:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 22-04-2007 στις 22:23 έγραψε...

    Πανέξυπνος ο καλλιτέχνης φυσικά αφού σιγά σιγά πέρασε στον κόσμο την βλαχοπροφορά του ώς αυθεντικότητα ....
    Επίσης οι καταλήξεις σε "μου" "σου" "του" κτλ εξαφανίστηκαν και την θέση τους πήραν σκέτα όμικρον....Πχ: "κι ο δικός μο κι ο δικός σο στο πουθενά μας πάνε...."

    Το ύφος στεναχωρημένου ροφού δε με πειράζει...ο καθένας έχει το ύφος του !!!!

    Ατελείωτες τσαλκάντζες σε φωνήεντα και σύμφωνα και κατα βούληση και συμβουλές για να τραγουδάμε απλά τις έχει με το τσουβάλι...Στις οντισιόν που κάνει για να διαλέξει τραγουδιστές το κριτήριο είναι ένα ..." κανενα συρτό ξέρεις να μας πεις????"

    Τον χαρακτηρίζει πραγματικά μια γενικότερη περιφρόνηση στα νέα παιδια και είδικά από τότε που έκανε κάτι συνεργασίες με εναλλακτικά συγκροτήματα ( εξαφανισμένα πια....) και την ψώνισε κανονικά.....


    Πηγές λένε ότι είχε αποφασίσει μετά από αυτές τις συνεργασίες να γίνει συναυλιακός τραγουδιστής και να τραγουδάει μόνο στο Γυάλινο .....η ζωή τα φέρνει περίεργα όμως και η πλανητική τάξη αποκαταστάθηκε και κατέληξε με την Γιαγκούση στις Γραμμές.....και όχι με τον Σπανουδάκη όπως ονειρευόταν...

    Μεγάλες επιτυχίες: "Που θα σαι το βράδυ να σου στείλω λουλούδια" και " το καλύτερο μπεγλέρι είναι τα κλειδιά στο χέρι"

    Μένω άφωνος!!!!







    AGORI MOU TWRA THES NA TA AKOUSEIS PRAGMATIKA....EISAI KOMPLEXIKOS KAI ANIDEOS.........KATHE FORA POU MPAINEI ENA SOVARO THEMA THA PETAXEIS OLES TIS VLAKEIES TOU KOSMOU........APORW GIATI SE KRATANE EDW MESA AKOMH KAI DEN SE DIAGRAFOUN APO MELOS AFOU TO MONO POU XEREIS EINAI NA BRIZEIS.......ANTE RE MIKRE NA PIEIS TO GALA SOU KAI AMA SOU PERASEI TO KOMPLEX ELA NA TA POUME.....................
    Deos
    24.04.2007, 08:52
    Ωραία συμπεριφορά biologist80. Διακριτική, κόσμια και πάνω από όλα ώριμη.
    Συγχαρητήρια..
    moufidis
    24.04.2007, 09:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 24-04-2007 στις 08:52 έγραψε...

    Ωραία συμπεριφορά biologist80. Διακριτική, κόσμια και πάνω από όλα ώριμη.
    Συγχαρητήρια..



    Ναι, γιατί η "κριτική" του Kinezes_trexoun_gimnes ήταν πολύ ώριμη και εμπεριστατωμένη.
    jorge
    24.04.2007, 10:26
    Παιδιά μπορούμε ελεύθερα να κρίνουμε τις απόψεις κάποιου. Δεν επιτρέπεται όμως να προχωρούμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Μην ξαναδούμε λοιπόν χαρακτηρισμούς όπως αυτοί που έγραψες biologist80.
    Kinezes_trexoun_gimnes
    24.04.2007, 11:05
    Ωραία λοιπόν....

    Επειδή σας πειράζει το ύφος μου και γίνατε όλοι έξαλλοι να το ξαναγράψω....

    Με όλο το σεβασμό.....και την εκτίμηση.....στην προσπάθεια του καλλιτέχνη .....

    α) δεν μ' αρέσει η προφορά του....
    β) Μου ξενίζει λίγο το ύφος του....
    γ) Εκτιμώ ότι με τις “έντεχνες” προσπάθειές του ήθελε να κάνει κάτι, που η πείρα του θα έπρεπε να του είχε διδάξει ότι δεν μπορεί να το κάνει....
    δ) Κάποια από τα τραγούδια του ρεπερτορίου του δεν ανταποκρίνονται στις δικές μου μουσικές παραμέτρους....
    ε) παρόλο που από την αρχή της καριέρας του δεν ήταν αυτό που λέμε “πειθαρχημένος” ( το φάλτσος είναι άλλο....εντάξει? Μην έχουμε φασαρίες πάλι το λέω.... ) στη μελωδία... το ζητάει από τους άλλους.... και η προσωπική μου άποψη είναι όχι με τον καλύτερο τρόπο..... για αυτό που είδα μιλάω....δεν μένουμε μαζί!!!!

    Ρε μη τρελαίνεστε.... που ήταν το θέμα.... είπα ψέμματα για την προφορά? Τα τραγούδια που ανέφερα δικά του είναι.... δεν είναι?

    Για το ύφος και την προφορα συμφωνήσαμε GL ..... ( απλά εσένα σ' αρέσει.... )

    Η φράση “ κανένα συρτό ξέρεις να μας πεις” ειπώθηκε στις “Γραμμές” όταν τραγουδιστής του τραγούδησε τα “Χαμοπούλια” ..... ποιο τραγούδι είναι αυτό ? Ρωτάει ο Κυρ. Γιώργος.... “ είναι από αυτά που δεν σ'αρέσουν” του λέει ένας μουσικός..... Γυρνάει λοιπόν στο τραγουδιστή και του είπε ότι του είπε....τέλος πάντων....

    Είπα ψέματα για τις συνεργασίες του και την κατάληξή τους? Έθιξα αγαπητέ GL την διάθεσή του να πειραματιστεί ? Ας πειραματιστεί άλλα αν το κάνει θα πρέπει να δεχτεί και την κριτική.... και η κριτική είναι ύπουλο πράγμα....σε βρίσκει μετά από χρόνια και άν βρει αφορμή σε πατάει στο λαιμό... δηλαδή όσοι τραγουδάνε πάνω από 20 χρόνια και έχουν κάνει επιτυχίες είναι αυτόματα ο Πάπας?

    και δείτε το λίγο απέξω.....μια σταθερή πορεία....κάποια καλά τραγούδια....μερικά σουξέ...και ένα σταθερό κοινό.....αυτά!

    Ρε συ GL τι σχέση έχει τώρα αν βγάζουν λεφτα παιδιά μαζί του....σε όλους δίπλα υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν ....και όλα τα άλλα από κάτω τί σχέση έχουν με το θέμα....
    επίσης τί σχέση έχουν τα παράταιρα μουσικά σχήματα του χειμώνα που θα έρθει....με αυτό που λέγαμε....
    Δηλαδή μου το λές με την έννοια .... υπάρχουν και χειρότερα?

    Με λίγα λόγια βλέπω ότι δεν σας πείραξε τι είπα....( γιατί τα ίδια ακριβώς ξαναέγραψα...) αλλά το πως τα είπα....

    Ε αυτό τώρα είναι άλλη κουβέντα να κάνουμε.....

    Όσο για τη φράση “ξέρεις μόνο να βρίζεις...” κάντε μου ρε παιδιά ένα copy-paste από ένα post μου να δω και εγώ ποιόν έχω βρίσει....( είπα μια φορά τον Πετρέλη Κακοφωνίξ....αυτό να το χρεωθώ ).

    Ακούστε....εδώ είμαστε ένα μικρό χωριό ...... θα σου τη σπάει κάποιος γείτονας ...δεν μπορεί....θα πας το βράδυ στην πλατεία και θα είναι εκεί....και θα σου τη δίνει ο τρόπος που μιλάει ας πούμε....καλή ώρα.... το μυαλό σας να μην είναι να του πετάξετε πέτρες....

    κάποιοι είναι άσπρο....άλλοι είναι μαυρο....

    Εγώ το σκέφτομαι αυτό και λέω....αυτός είναι έτσι....έτσι μιλάει.... έτσι γραφεί....εδω που μπήκα να χορέψω θα το ανεχτώ.....εσας δεν σας περνάει από το μυαλό?


    biologist80
    24.04.2007, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-04-2007 στις 10:26 έγραψε...

    Παιδιά μπορούμε ελεύθερα να κρίνουμε τις απόψεις κάποιου. Δεν επιτρέπεται όμως να προχωρούμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Μην ξαναδούμε λοιπόν χαρακτηρισμούς όπως αυτοί που έγραψες biologist80.




    sygnomi re paidia isos xefyga ligo..... den synithizo na milaw etsi alla otan yparxoun kapoia atoma pou prosvalloun katamoutra den mporeis na mi den apantiseis......to melos"kinexes trexoun gymnes"einai ektos klimatos......tin idia epithesi dextika prin meres apo to idio atomo xwris kan na me xerei otan evala ena allo thema edo mesa......to paidi den kanei na milaei etsi ki isos prepei na mathei kapoia pragmata.....as afisei kapoious na xeroun kalytera gia tis tsalkantzes tou maragariti kai tou kathe margariti......einai dikaioma tou na min tou aresei kai to sevomai alla ekeinos den sevetai emena kai tosa alla meli edw mesa.......gi ayto tou xanaleo na piei to gala tou na megalosei kai meta as pei oti thelei........ an ayto einai prosvoli prwsopiki tote to en logo melos tha eprepe na to exete diagrapsei idi.........
    jorge
    24.04.2007, 12:27
    1. Μην συνεχίζεις τις προσωπικές προσβολές γιατί θα σε χαιρετήσουμε. Από τη στιγμή που παραδέχεσαι - προς τιμήν σου - οτι ξεφεύγεις, δεν υπάρχει λόγος να επανέρχεσαι με προσωπικές προσβολές.

    2. Το μέλος στο οποίο αναφέρεσαι έγραψε τη γνώμη του για κάποιον τραγουδιστή. Ούτε τον έβρισε, ούτε σε εσένα απευθύνθηκε, ούτε σε κανέναν άλλον. Εξέφρασε με επιχειρήματα τους λόγους που δεν του αρέσει ο Μαργαρίτης και μακάρι όσοι εξέφραζαν αρνητικές απόψεις να τις εξέφραζαν τόσο ήπια. Είναι καυστικός, όχι όμως προσβλητικός.

    3. Συμβουλές για διαγραφές να μας κάνεις αφού πρώτα μάθεις πως λειτουργούμε. Θα σου έλεγα λοιπόν να διαβάσεις λιγάκι τους κανονισμούς του Forum.
    biologist80
    24.04.2007, 12:42
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-04-2007 στις 12:27 έγραψε...

    1. Μην συνεχίζεις τις προσωπικές προσβολές γιατί θα σε χαιρετήσουμε. Από τη στιγμή που παραδέχεσαι - προς τιμήν σου - οτι ξεφεύγεις, δεν υπάρχει λόγος να επανέρχεσαι με προσωπικές προσβολές.

    2. Το μέλος στο οποίο αναφέρεσαι έγραψε τη γνώμη του για κάποιον τραγουδιστή. Ούτε τον έβρισε, ούτε σε εσένα απευθύνθηκε, ούτε σε κανέναν άλλον. Εξέφρασε με επιχειρήματα τους λόγους που δεν του αρέσει ο Μαργαρίτης και μακάρι όσοι εξέφραζαν αρνητικές απόψεις να τις εξέφραζαν τόσο ήπια. Είναι καυστικός, όχι όμως προσβλητικός.

    3. Συμβουλές για διαγραφές να μας κάνεις αφού πρώτα μάθεις πως λειτουργούμε. Θα σου έλεγα λοιπόν να διαβάσεις λιγάκι τους κανονισμούς του Forum.




    jorge esy mporeis na exeis xilia dikia alla giati den les kati kai sto en logo melos.....sigoura den thelo na diagrafo apo melos gi afto to stamatao edo kai sou xanaleo sygnomi.....einai polla ta themata pou mpainoun edo kai isos den prolavaineis na ta deis ola alla paratirise ayto pou sou leo se parkalo kai tha deis oti i kaystikotita aytou tou melous einai sta oria tis synexous prosvolis kai tis eirwneias....proxtes eixa valei edo tin kykloforia tou prwtou cd tis amalias aygoystaki kai pigaine stis apantiseis tou na deis ti egrapse se parakalo.....pantos sto leo pos den thelo na diagrafo apo melos......
    jorge
    24.04.2007, 12:46
    Το τι έκανε σε άλλο topic δε μας αφορά. Εδώ λέμε για τον Μαργαρίτη.

    Ας συνεχιστεί η κουβέντα, σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πουν τη γνώμη τους.

    Και για να γράψω κι εγώ τη δική μου, δεν βρίσκω τίποτα απολύτως στη φωνή του, ενώ αυτό το "βλάχικο" που βγάζει μου προκαλεί γέλιο. Σαν φυσιογνωμία πάντως είναι συμπαθής.
    GL
    24.04.2007, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 24-04-2007 στις 11:05 έγραψε...

    Ωραία λοιπόν....

    Επειδή σας πειράζει το ύφος μου και γίνατε όλοι έξαλλοι να το ξαναγράψω....

    Με όλο το σεβασμό.....και την εκτίμηση.....στην προσπάθεια του καλλιτέχνη .....

    α) δεν μ' αρέσει η προφορά του....
    β) Μου ξενίζει λίγο το ύφος του....
    γ) Εκτιμώ ότι με τις “έντεχνες” προσπάθειές του ήθελε να κάνει κάτι, που η πείρα του θα έπρεπε να του είχε διδάξει ότι δεν μπορεί να το κάνει....
    δ) Κάποια από τα τραγούδια του ρεπερτορίου του δεν ανταποκρίνονται στις δικές μου μουσικές παραμέτρους....
    ε) παρόλο που από την αρχή της καριέρας του δεν ήταν αυτό που λέμε “πειθαρχημένος” ( το φάλτσος είναι άλλο....εντάξει? Μην έχουμε φασαρίες πάλι το λέω.... ) στη μελωδία... το ζητάει από τους άλλους.... και η προσωπική μου άποψη είναι όχι με τον καλύτερο τρόπο..... για αυτό που είδα μιλάω....δεν μένουμε μαζί!!!!


    Σεβαστες οι αποψεις σου! Καπου διαφωνω,καπου συμφωνω αλλα οκ!

    Παράθεση:

    Ρε μη τρελαίνεστε.... που ήταν το θέμα.... είπα ψέμματα για την προφορά? Τα τραγούδια που ανέφερα δικά του είναι.... δεν είναι?

    Για το ύφος και την προφορα συμφωνήσαμε GL ..... ( απλά εσένα σ' αρέσει.... )


    Ναι συμφωνησαμε σε αυτο! Απλα εγω το θετω και σαν δικο του καθαρα προσωπικο στιλ το οποιο εχει περαση και πουλαει.....Και βεβαια μου αρεσει, χωρις ομως να ειμαι και φαν του!

    Παράθεση:

    Η φράση “ κανένα συρτό ξέρεις να μας πεις” ειπώθηκε στις “Γραμμές” όταν τραγουδιστής του τραγούδησε τα “Χαμοπούλια” ..... ποιο τραγούδι είναι αυτό ? Ρωτάει ο Κυρ. Γιώργος.... “ είναι από αυτά που δεν σ'αρέσουν” του λέει ένας μουσικός..... Γυρνάει λοιπόν στο τραγουδιστή και του είπε ότι του είπε....τέλος πάντων....


    Απο τετοιαααααα!! Ουουυυυυυυυυυυυυ!! Αλλο τιποτα!! Εχω να σου πω και εγω σκηνικα με τον κυρ-Γιωργο...πολλαααααααα!!!
    Αλλα το θεμα δεν ειναι τι ειπε, αλλα πως το εγραψες εδω και κυριως τι εντυπωση μου εδωσε σε εμενα σαν αναγνωστη, ο τροπος που το εγραψες αυτο!!

    Παράθεση:

    Είπα ψέματα για τις συνεργασίες του και την κατάληξή τους? Έθιξα αγαπητέ GL την διάθεσή του να πειραματιστεί ? Ας πειραματιστεί άλλα αν το κάνει θα πρέπει να δεχτεί και την κριτική.... και η κριτική είναι ύπουλο πράγμα....σε βρίσκει μετά από χρόνια και άν βρει αφορμή σε πατάει στο λαιμό... δηλαδή όσοι τραγουδάνε πάνω από 20 χρόνια και έχουν κάνει επιτυχίες είναι αυτόματα ο Πάπας?


    Δεν ειπες ψεμματα! Ετσι ειναι τα πραματα! Κανενας δεν ειναι υπερανω κριτικης...Απλα για καποιους μιλαει η προσωπικοτητα τους "στον χωρο"(προσεξε το τονιζω!!Δεν λεω στο κοινο....λεω στον ευρυτερο χωρο μας!!)

    Παράθεση:

    και δείτε το λίγο απέξω.....μια σταθερή πορεία....κάποια καλά τραγούδια....μερικά σουξέ...και ένα σταθερό κοινό.....αυτά!

    Αυτα "στις μερες μας" ρε συ Κινεζε μου δεν ειναι στοιχεια που υποδηλωνουν την επιτυχια καποιου??? Τι ψαχνει καποιος καλλιτεχνης? Αυτα ακριβως που εγραψες! Ποσοι στον χωρο το εχουν πετυχει αυτο???


    Παράθεση:

    Ρε συ GL τι σχέση έχει τώρα αν βγάζουν λεφτα παιδιά μαζί του....σε όλους δίπλα υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν ....και όλα τα άλλα από κάτω τί σχέση έχουν με το θέμα....
    επίσης τί σχέση έχουν τα παράταιρα μουσικά σχήματα του χειμώνα που θα έρθει....με αυτό που λέγαμε....
    Δηλαδή μου το λές με την έννοια .... υπάρχουν και χειρότερα?


    1)Και παλι σου τονιζω οτι ο τροπος που εγραψες παραπανω με εκανε να παρω αναποδες και να φερω σε αντιδιαστολη καποια αλλα βιωματα που εχω στον χωρο μας!

    2)Αυτο που σου ειπα για τα νεα σχηματα του χειμωνα εχει να κανει με την φραση σου περι του ξεπεσμου του παρεα με την Γιαγκουση στις Γραμμες....Κι αλλοι θα εχουν τετοια πορεια....Και δυστυχως δεν θα ειναι λαϊκοι...!!

    Παράθεση:

    Με λίγα λόγια βλέπω ότι δεν σας πείραξε τι είπα....( γιατί τα ίδια ακριβώς ξαναέγραψα...) αλλά το πως τα είπα....


    Ακριβως!!! Δεν σε ξερω! Σε διαβαζω ομως στο μπλογκ σου...Ξερω οτι υπαρχουν δυσκολιες στο να καθοριστουν τα ορια μεταξυ πλακας και σοβαροτητας! Ομως εδω σε αυτο το θεμα νομιζω οτι ξεφυγες αρκετα! Εχω κι εγω αρκετα αρνητικα να προσαψω στον κυρ-Γιωργο. Ειχα σκοπο να τα γραψω, ομως ο τροπος γραφης σου εδω με εκανε να γινω αυτοκλητος υπερασπιστης του....

    Παράθεση:

    Ε αυτό τώρα είναι άλλη κουβέντα να κάνουμε.....


    Να την κανουμε αυτη τη κουβεντα, οπου θες και οποτε θες.....



    Kinezes_trexoun_gimnes
    24.04.2007, 14:05
    Ετσι.....είμαστε δύο ώριμοι ενήλικες που συζητάνε....
    GL
    24.04.2007, 14:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 24-04-2007 στις 14:05 έγραψε...

    Ετσι.....είμαστε δύο ώριμοι ενήλικες που συζητάνε....



    To δυο δεν καταλαβα........Για σενα μπορει....δεν ξερω !! Για μενα αστο καλυτερα!! Ακου εκει ωριμος?? Αυτα ακουν καποιοι-ες και μας την λένε για την ηλικια μας!!

    Παράθεση:

    To μελος Jorge στις 24-04-2007 στις 12:46 εγραψε:

    Και για να γράψω κι εγώ τη δική μου, δεν βρίσκω τίποτα απολύτως στη φωνή του, ενώ αυτό το "βλάχικο" που βγάζει μου προκαλεί γέλιο. Σαν φυσιογνωμία πάντως είναι συμπαθής.


    Kαλα καλα.....Σε λιγο καιρο θα τον ακους για τα καλα!!! Πιστεψε με θα σου αρεσει!!......



    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 24-04-2007 14:45 ]