ελληνική μουσική
    875 online   ·  210.853 μέλη

    Μια ταινία ιταλική ψάχνω...

    manosomba
    01.06.2007, 15:07
    Καλημέρα σε όλους, ψάχνω νά μάθω πως λέγεται μία ιταλική ταινία, πρέπει να είναι δεκαετία εβδομήντα, σινεφίλ, που δείχνει έναν καταυλισμό ανθρώπων σε κάτι λόφους πάνω από την Ρώμη, που προσπαθούν να επιβιώσουν, υπάρχει και ένα τραβεστί ανάμεσα στις φτωχές οικογένειες, υπάρχει και κάποιος που αγόρασε ένα σπίτι και την ώρα που πάει να το παραλάβει, η οικογένεια που μένει μέσα του κλέβει τα χαρτιά και αρνείται να το δώσει και έτσι τελειώνει η ταινία.

    Θυμάται κανείς ποιά είναι;

    Ευχαριστώ όλους.

    ΚΑΛΟ Σ.Κ.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-06-2007 00:55 ]


    --Elena--
    01.06.2007, 15:13
    Λοιπόν.....εγώ δεν ξέρω ποια ταινία λες...αλλά θα ρωτήσω τους δικούς μου!!!Έζησαν 8 χρόνια στην Ιταλία(για σπουδές)και ίσως την ξέρουν!!Θυμάσαι τουλάχιστον κάποιον ηθοποιό??
    manosomba
    01.06.2007, 15:21
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 01-06-2007 στις 15:13 έγραψε...

    Λοιπόν.....εγώ δεν ξέρω ποια ταινία λες...αλλά θα ρωτήσω τους δικούς μου!!!Έζησαν 8 χρόνια στην Ιταλία(για σπουδές)και ίσως την ξέρουν!!Θυμάσαι τουλάχιστον κάποιον ηθοποιό??



    Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, η ταινία γενικά στους κύκλους των σινεφίλ είναι πολύ γνωστή και έχει πάρει και βραβεία. Δεν θυμάμαι κάποιον ηθοποιό, δύο φορές την έχω δει και έχω πετύχει τα τελευτάι 10 λεπτά. Την είχε παίξει και η τηλεόραση πρίν από κανά δυό μήνες.
    swkraths
    01.06.2007, 16:58
    Φίλε μου θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο cine.gr ή το imdb.com.
    Θα μπορούσα να σε βοηθήσω,γιατί είμαι λάτρης του ιταλικού κινηματογράφου ειδικά της δεκαετίας του 70, αλλά δεν έχω δει δυστυχώς την ταινία που αναφέρεις.
    Καλό ψάξιμο και αν βρεις τον τίτλο πες μου και μένα!
    Iphigenia
    01.06.2007, 18:01
    Λοιπόν κοίτα τώρα τι σου χω...

    Ρώτησα τον πατέρα μου (του αρέσει το είδος) και μου είπε ότι όντως το ξέρει το φιλμ και το είχε δει και πρόσφατα στην τηλεόραση (μάλλον πριν 2 μήνες που ανέφερες και συ). Τίτλο δεν θυμότανε με τίποτα (άλλωστε ο Ελληνικός θα είναι σίγουρα διαφορετικός από τον πρωτότυπο Ιταλικό), αλλά θυμότανε ότι έπαιζε ο Nino Manfredi.

    Μπήκα λοιπόν στο imdb και στην ξέθαψα. Είναι η "Brutti sporchi e cattivi" του 1976.

    Να και το link:

    http://www.imdb.com/title/tt0074252/

    Ελπίζω να σου έφτιαξα το απόγευμα...
    Iphigenia
    01.06.2007, 18:33
    Α, και ο Ελληνικός Τίτλος ήταν: Βίαιοι, Βρώμικοι και Κακοί
    swkraths
    01.06.2007, 18:58
    Σε ευχαριστώ και εγώ Iphigenia!!
    Καλή μας προβολή!!
    manosomba
    01.06.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Iphigenia στις 01-06-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Α, και ο Ελληνικός Τίτλος ήταν: Βίαιοι, Βρώμικοι και Κακοί



    Ιφιγένεια μου, είσαι τέλεια, σε ευχαριστώ και σε αγαπώ πολύ! :)


    Iphigenia
    02.06.2007, 10:40
    Έλα καλέ, δεν έκανα και τίποτα. Λίγο ψαξηματάκι μόνο...

    Να σαι καλά, και να την δεις από την αρχή και με την άνεσή σου!